Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Warsztaty
"Sztuka tworzenia bukietów Zielnych" z programu "Razem bliżej kultury
i tradycji"

 

Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska
(Bayer Full - Polskie kwiaty)

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego przed II Konkursem Bukietów Zielnych przeprowadzono kurs techniki wykonywania bukietów zielnych "Sztuka tworzenia bukietów Zielnych" z programu "Razem bliżej kultury i tradycji"

13 sierpnia 2014 r. dokładnie w tym samym dniu co w roku 2013 Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w kolejnym ciekawym kursie florystycznym, prowadzonym przez profesjonalistkę - Alicję Augustyn-Zielińską z krakowskiej firmy Agrosalon. Przypomnijmy: Prelegentka swoje umiejętności zdobywała nie tylko w naszym kraju, ale też w innych krajach europejskich i Ameryce. Nie dziwi więc olbrzymia wiedza i szereg niestandardowych pomysłów.

Prelegentka - Pani Alicja omówiła najważniejsze zasady, których powinno się przestrzegać w trakcie tworzenia bukietów zielnych

Przypomnijmy co wchodzi w skład tradycyjnych bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej. Wykorzystujemy wyłącznie te kwiaty, zioła, trawy, zboża, które rosną w naszym najbliższym otoczeniu. Nie wyszukujemy kwiatów eleganckich - róż, lilii - przygotowujemy bukiety z małych drobnych kwiatów. Nie szukajmy nowości. Te własnie kwiaty rosły przy kapliczkach. Starajmy się wykorzystywać właśnie te kwiaty, które mamy niemal pod ręką. Kompozycje spiralne, stopniowane, zabawa barwą - łączenie dwóch barw - żóty-zielony, niebieski-biały, żółty-fiolet. Możeny tez podkreślić połączenie bukietu z ubraniem - np. czerwone korale - jarzębina. Pamiętajmy o tym, żby dobrze oczyścić łodygi. Kompozycja niektórych z tego rodzaju bukietów powinna przypominać parasol. Łączmy rosliny - kiedy są skupione w jednym miejscu - są charakterystyczną częścią bukietu. Jeśli są rozporoszone - tracimy ich piękno. Sposób układania - jeśli któreś kwiaty są bardziej wątłe - dajemy je do środka, żeby mocniejsze kwiaty mogły je podtrzymywać.

Ta wiedza była potrzebna, poniewaz Gospodynie z pomocą przyjaciół Stowarzyszenia i sponsorów zorganizowały II tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o gatunkach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin i ziół.

Święto Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jest w całym naszym kraju. Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie u nas, tuż obok - w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się piękne inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia.

Jednym z ważniejszych celów organizowania Konkursu Bukietów Maryjnych jest również dokumentowanie tego co rośnie w danym regionie. Na fotografiach i w opisie bukietów możemy potem, po latach dokładnie prześledzić jaka w danym miejscu występowała roślinność, czy gatunki te przetrwały. Bioróżnorodność powinna być naszą siłą. Aby jednak była nam użyteczna - potrzeba umiejętności rozpoznania poszczególnych gatunków ziół i kwiatów. Wzbogacimy w ten sposób naszą wiedzę o świecie i naszych małych ojczyznach.

Porównując bukiety z różnych rejonów Polski można zauważyć jakie rośliny rosną w najbliższym otoczeniu gospodarstw. To bardzo potrzebna wiedza. Laikom wydaje się, że układanie kwiatów to proste i nic nie znaczące zajęcie. To bzdura. Aby to robić - potrzebna jest ogromna wiedza - zarówno teoretyczna jak i praktyczna.

Tworzenie bukietów ma również wymiar artystyczny. Przeplatające się różnymi kolorami natury kompozycje potrafią zachwycić nie tylko misterną budową kwiatów i liści, ale też wydawanych przez nie zapachem.

Czesława Wojewodzic - Prezes SGW

Wzorem ubiegłego roku - również i w tym SGW przygotowuje się do II konkursu Bukietów Zielnych. Dzięki uprzejmości Sławomira Rusinka i jego córki Elżbiety Wisiorek konkurs przeprowadzony będzie w nowootwartym Hotelu Czarny Groń w Rzykach Praciakach. Bardzo nas to cieszy i serdecznie dziękujemy za wsparcie. SGW ma wiele szczęścia. Sztandarowe imprezy organizowane przez Stowarzyszenie odbywają się w najpiękniejszych obiektach turystycznych Gminy Andrychów - ParkHotelu Łysoń, Hotelu&Spa Kocierz oraz Hotelu Czarny Groń. To trzej wielcy Przyjaciele naszego Stowarzyszenia.

Celem Stowarzyszenia jest powrót do tradycji. Przypomnienie zasad tworzenia bukietów zielnych - jak mają być robione, jakie zioła mają zawierać, co powinno się w nich znaleźć. Pomysł na imprezę narodził się wzorem Imprezy Cudowna Moc Bukietów - zapoczątkowanej przed 5 laty przez Liliannę Sonik - Prezes Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa. Konkurs przeprowadzany jest na Małym Rynku w Krakowie. Podobne konkursy robią w Polsce tylko 4 organizacje w innych regionach kraju.

Przed konkursem zorganizowaliśmy kurs - inny niż w roku ubiegłym. Nie robimy bukietów dekoracyjnych, lecz wyłącznie bukiety zielne z kwiatów i ziół. Kurs zorganizowano w ramach programu Mecenat Małopolski 2014 Program skierowany jest dla sześciu Gopspodyń i sześciu młodych dziewcząt. Ma na celu łączenie pokoleń oraz przekazanie wiedzy oraz pasji tworzenia tego rodzaju bukietów.

Najbardziej w Polsce tradycja bukietów Zielnych jest zakorzeniona w okolicach Nowego Sącza. Tradycja Mocy Bukietu Zielnego jest tam szczególna. Poświęcony Bukiet Zielny oprócz swojego piękna ma wielką moc. Zgodnie z tradycją bukiet przyniesiony do domu dotykany był przez domowników i zwierzęta. W bukiecie znajdowały się zioła którymi leczono nie tylko ludzi, ale i zwierzęta.

Czego dowiedzieliśmy się od prelegentki - Alicji Augustyn-Zielińskiej?

W tym roku również przygotowujemy piękne bukiety. Chcę nauczyć gospodynie tworzyć bukiety na gąbce. Stworzymy też kompozycję modułową - wiele osób zrobi jedną kompozycję, która może być wykorzystana np. do dekoracji stołów.

Gospodynie dowiedzą się jak zrobić bukiet, jak go wykończyć, jak zrobić kompozycję na plastikowej podstawce, jak moczyć gąbkę, utrzymać w niej wilgoć, jak wsadzać do niej rośliny. Powiem też o zasadach budowy kompozycji modułowej - powtarzającej się. Taką kompozycję można przenosić potem w dowolne miejsce, ponieważ składa się z powtarzalnych elementów - możliwych do dowolnego układania.

Firma Agrosalon.pl należy do Busines Network International. Klubu Biznesowego. Sprzedajemy mnóstwo kwiatów w Parku Technologicznym, nawiązujemy kontakty z firmami, prowadzimy serwis pielęgnacyjny kwiatów, aranżujemy wnętrza i ogrody, Chcemy promować rośliny z naszego środowiska. Nie promujemy egzotycznych okazów - lecz nasze! Tym się cieszmy, tym się chwalmy, z tego przygotowujmy bukiety!

W chwili obecnej na wielkich targach międzynarodowych poszukiwane są... polne kwiaty! Kupuje się specjalne nasiona po to, żeby rozsiać je w ogrodzie. Robi sie klomby, które mają tworzyć... namiastkę dzikorosnącej łąki. Zafascynowanie iglakami jest chore. Gdzie się spojrzy - iglak. Nasze środowisko to przecież głównie drzewa liściaste! Dlaczego nie sadzimy krzewów liściastych! drzew owocowych, które mają liście. Integrujmy się ze środowiskiem. Do łask wracają krzewy użytkowo-ozdobne.

Jagoda kamczacka, dereń, pigwa, dzika róża - no własnie - dlaczego nie mamy dzikich róż? Dzisiaj poszukiwane są właśnie dzikie róże. W ramach domowego ogródka można robić przecież wiele ciekawych kompozycji właśnie z takich roślin.

Nie bójmy się ciąć, przycinać, eksperymentować. Na zachodzie zatęskniono za normalnymi łąkami. Wróciłam teraz z Anglii, gdzie największym zainteresowaniem - również wśród fotografów cieszyły się ostróżki, malwy, słoneczniki, len, dziurawiec, rumianek, maki - to są w tej chwili rośliny ogrodowe na topie!

Myślimy o stworzeniu nowego ciekawego projektu - ogródka zielnego - pokazanego w postaci klombu - na wzór człowieka. W miejscach jego wewnętrznych organów - zasadzimy zioła - te, które pomagają w działaniu właśnie tych narządów. Uczmy się ziół, uczmy się ich właściwości.

Zielarstwo upada - uczmy się korzystać z tego co posiadamy. Doceniajmy to co nasze. Zdrowe.

Na targach gdzie byłam niedawno sprzedawano torebkę nasion polnych kwiatów za 5 funtów! Tłum ludzi stał w kolejce. Symbolem tych targów były maki! Tam ludzie już zapomnieli jak one wyglądają.

Pyszne placki drożdżowe i placki z posypki upiekły Bogumiła Osowska Bogumiła i Halina Osowska.

Zapraszamy na fotoreportaż!

Jarosław Skupień


wins