Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

3. Spotkanie Integracyjne
Seniorzy bliżej Małopolski

Kawa, pyszne ciasto, kanapki, zimne napoje i... drugi człowiek, z którym można porozmawiać, wspominać, dyskutować, pożalić się, pochwalić. Spędzić mile czas na pogawędce. Tak niewiele potrzeba, żeby na twarzy wywołać uśmiech i szczęście chwili.

Na kolejne, 3 spotkanie integracyjne zrealizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Ramach projektu Seniorzy bliżej Małopolski zaproszono ok. 180 seniorek działających w Kołach Gospodyń Wiejskich zrzeszonych pod skrzydłami Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

Spotkanie odbyło się pod znakiem szczęścia.

Jak określić szczęście? Jak uchwycić czas szczęścia, jak docenić szczęście? Tylko człowiek szczęśliwy może dać szczęście komuś innemu. Szczęśliwi potrafią dać innym prawdziwą radość.

Spotkania integracyjne są również po to aby uświadomić sobie jakie mamy szczeście, że możemy się spotkać, cieszyć wspólnym przebywaniem cieszyć małymi rzeczami, każdym dniem, każdą godziną. Nikt nie może powiedzieć, czy już za tydzień, dzień, za godzinę, życie będzie dla nas równie łaskawe co teraz.

Nie ma budzika, bez krzyżyka. Często coś nas gryzie - dlatego ponad wszystko starajmy się być razem, spotykać, siać dobro wokół siebie, uśmiechac się. Dając radość innym - sami ją w zamian otrzymujemy

Kim jest Senior. Brak jest określenia konkretnego wieku. We własnym gronie uważamy, że senior to ten kto chce być z nami, osoba, która nabyła prawo do emerytury lub renty - rozpoczęła Prezes SGW - Czesława Wojewodzic

Spotkanie Seniorzy bliżej Małopolski ma również inny cel. To także przybliżenie piękna Małopolski w której żyjemy, ale też mamy wokół siebie ludzi pięknych i wspaniałych, ludzi pochodzących z tego terenu. To właśnie jednej z nich - Wisławie Szymborskiej poświęcono kolejną część spotkania.

Tradycyjnie, na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć koleżanek i seniorek, które jeszcze nie tak dawno były wśród nas. Wspomniano te osoby. Wspominamy je po to, aby i nas kiedyś ktoś wspomniał. Każde Koło Gospodyń wspomniało gospodynie, które kiedyś należały do Koła.

Szczęśliwy człowiek nie lata za swym szczęściem jak motyl, ale bierze to, co daje mu los i bardzo się z tego cieszy. Wielką Siłą Stowarzyszenia są nie tylko ludzie w nim działający, ale też przyjaciele Stowarzyszenia. Kto przestaje być przyjacielem... nigdy nim tak naprawdę nie był...

Zaproszenie na spotkanie integracyjne przyjęli: Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak, Honorowy Członek, radny powiatowy Zbigniew Mieszczak, radny powiatowy Czesław Rajda, Kierownik Promocji Starostwa Powiatowego w Wadowicach - Alina Wolas, Pełnomocnik Dyrektor CKiW Aneta Wądrzyk, Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan - Jerzy Chylewski, MSH Wizan - Helena Fryś , Tadeusz Sumper PTTK, radny Rady Miejskiej Andrychowa - Roman Prystacki, radna Gminy Wieprz, redaktor naczelny Nowin Andrychowskich - Marek Nycz

Dobrocią, uśmiechem można dużo osiągnąć i zjednoczyć ludzi. Podziękowania od Prezes SGW popłynęły w kierunku pracowników i dyrekcji CKiW za pomoc w organizacji Spotkania.

Tylko wspólne działanie prowadzi do sukcesu.

Bądźmy młodzi duchem! Bardzo lubię przychodzić na Wasze spotkania, być razem z Wami. Padło dużo słów o tym, żeby cieszyć się z małych rzeczy, cieszyć się ze wspólnego przebywania. Proste rzeczy trudno wyrazić. Uśmiechajmy się do siebie - bądźmy dla siebie mili - współpracujmy razem a napewno wszystko co sobie zaplanowaliśmy uda nam się - powiedział witając zgromadzonych na sali - burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Na spotkaniu odczytano również list nadesłany przez Marszałka Małopolski - Marka Sowę, który serdecznie dziękował za zaproszenie na spotkanie. Gratulował Stowarzyszeniu w imieniu własnym oraz samorządu województwa małopolskiego inicjatywy organizacji spotkania Seniorzy Bliżej Małopolski

W ostatnich latach obserwujemy bogactwo inicjatyw na rzecz seniorów, wśród których prym wiodą powstające w całej Polsce Uniwersytety Trzeciego Wieku, a określenie Srebrna Gospodarka na trwałe trafilo do słownika ekonomistów środowisk biznesowych , instytucji otoczenia biznesu oraz samorządu - napisał w liście Marszałek, podkreslając jak cenne są inicjatywy aktywizujące ludzi starszych.

Życzył seniorom, aby zawsze towarzyszyło im zdrowie, szacunek bliskich oraz zasłużona opieka.

Wszystkim przybyłym zdrowia i szczęścia życzył również Czesław Rajda - radny powiatowy

Dziękując za zaproszenie Prezes MSH Wizan wspomniał swoja niedawną wizytę na Węgrzech. Wspominał je jako państwo bogate, dużo lepiej zarządzane od naszego. Teraz zauważył tam dużo biedy. 200 Euro... średnia płaca, niektóre towary dużo droższe niż u nas, mnóstwo sieci z innych krajów. Węgierskich sieci handlowych prawie nie ma... Zwrócił się do uczestników z apelem, aby każdy z nas wiedział, które sieci handlowe są na naszym terenie polskie. To obecnie MSH Wizan, sklepy PSS i w zdecydowanej większości prywatne, małe sklepy. Od nas wszystkich zależy, czy sklepy te utrzymają się. Mimo, że wymienione wcześniej sklepy nie są w stanie zapewnić najlepszych cen, zwrócił uwagę, że ich obsługa i dostępność do towarów wcale nie jest gorsza.

Prezes MSH Wizan życzył wszystkim zdrowia, obiecując, że jako Prezes MSH Wizan będzie w miarę dostępnych środków zawsze pomagał Stowarzyszeniu.

Na spotkanie nie mogła przybyć prezes ABS Banku Spółdzielczego Małgorzata Matusiak - jedna z największych przyjaciółek Stowarzyszenia. Cała sala mimo jej nieobecności - zgotowała dla Pani Prezes gorące brawa!

Spotkanie dla Zbigniewa Mieszczaka również było wyjątkowe. Po ponad 40 latach pracy - został emerytem.

Pomagajmy sobie nawzajem, Jak ważny jest drugi człowiek obok człowieka potrzebującego wiedzą wszyscy na tej sali. Na każdym spotkaniu z przekorą mówię, bo wiem, że jest to niemożliwe... napewno w przyszłym roku będzie nas o kogoś mniej, ale prosze Państwa, chciałbym, aby ubyło nas jak najmniej. Te spotkania w tym gronie to tworzenie jakiejś kultury, jakiegoś sposobu zycia, Jakże uboga byłaby każda gmina, gdyby nie było tego typu organizacji jak Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich. Będąc w wielu regionach Polski mało spotyka się Stowarzyszeń takich jak Wasze. Zazwyczaj są to działania jednostkowe. Dotychczas w żadnym województwie nie spotkałem tak prężnej organizacji jak Wasze Stowarzyszenie. Jesteści kwiatem w Powiecie Wadowickim, który może ozdobić każdą imprezę. Życzę Wszystkim Wszystkiego najlepszego. Zdrowia i przede wszystkim szczęścia, bo czymże jest samo zdrowie - bez szczęścia - dodał Zbigniew Mieszczak - Honorowy Członek Stowarzyszenia, który był wśród prekursorów konkursów potraw regionalnych.

W części artystycznej wystąpił chór Koła Gospodyń Sułkowic Łęgu. Proste, a jakże bogate w reść piosenki - mają niezwykłą moc. Przenoszą w czasy młodości.

Rodzinny dom, Słoneczko zaszło, Polskie kwiaty... piosenka tak piękna i łapiąca za serce... W programie występu były też skoczne i wesołe przyśpiewki.

Przypomnijmy - sponsorem spotkania było Województwo Małopolskie - poprzez program "Nasz region nasza szansa"

Sponsorami spotkania były również Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan i Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Koło w Inwałdzie (upieczenie placka) a także Koło Gospodyń Wiejskich w Brzezince - obsługa imprezy. Podziękowania otrzymała również gospodyni z KGW Gierałtowiczki, która upiekła placek z logo województwa Małopolskiego.

Podczas spotkania na scenie zaprezentowały się dziewczęta - uczennice ZSS Sułkowice Łeg, które zaprezentowały życiorys i wybrane fragmenty poezji Wisławy Szymborskiej. Podziękowania za piękny i refleksyjny program otrzymały od Prezes SGW uczennice oraz dyrektor ZSS Sułkowice Łęg - Janusz Uznański.

Młodzież pięknie, ze zrozumieniem i uczuciem przedstawiła słowa naszej wspaniałej polskiej poetki - Noblistki z dziedziny literatury. Uczestnicy spotkania wielkimi brawami nagrodzili występujące na scenie recytatorki.

 

Tradycyjnie - w halu MDK przygotowano wystawę prac członkiń SGW.

Na jednym ze stoisk zauważyliśmy nowość - branzoletki, pierścionki, naszyjniki - wykonane ręcznie na szydełku.

To efekt warsztatów w ZSS w Targanicach. Wkrótce takie warsztaty będą również odbywały się w Roczynach. Dziewczęta bardzo się cieszą. Niektóre miały pierwszy raz szydełko w ręce, teraz robią własne ozdoby i bardzo się z tego cieszą, Myślę, że potem będą chciały kontynuować prace - te i inne prace rękodzieła. To była trudna praca na początku, ale teraz jak zrobiły już każda - pierwsze własne ozdoby - bardzo są dumne ze swojej pracy. Spodobało im się zwłaszcza to, że są to ozdoby niepowtarzalne, wykonane własnoręcznie! Mogą się nimi pochwalić! - mówi instruktorka, członkini SGW Halina Brzazgacz, która razem z Paniami Haliną Markowską i Genowefą Heredą były autorkami prac zgromadzonych na wystawie.

Po krótkiej przerwie w czasie której gospodynie miały okazje dokładnie przyjrzeć sie wystawie kwiatów i rękodzieła ludowego przygotowanej przez członkinie SGW - Prezes SGW Czesława Wojewodzic przedstawiła przybyłym multimedialną prezentację pracy - dokonań SGW w roku 2013.



Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z imprezy!


Wiele mówi sie o pomocy i aktywizacji osób starszych. Działania te nie mogą być zbytnio zinstytucjonalizowane. To zawsze musi być bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem, bo każdy z ludzi starszych jest inny i potrzebuje innej pomocy. Niektórym wystarczy rozmowa, innym fachowa opieka medyczna, jeszcze innym fakt, że ktoś o nich pamięta. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie pamięta i pomaga seniorkom Kół Gospodyń Wiejskich. Robi to na miarę swoich możliwości wkładając za kazdym razem wielkie serce w przekazywaną pomoc.

Przypomnijmy słowa, które podczas spotkania w Nidku przytoczyła Prezes SGW Czesława Wojewodzic, przybliżając realizowane przez Stowarzyszenie projekty przy wsparciu finansowym i współpracy z administracją publiczną, podkreślając fakt, że SGW posiada duże doświadczenie w realizacji zadań, które są realizowane na rzecz aktywności seniorów i przeciwdziałają procesowi ich wykluczenia społecznego. Praca Stowarzyszenia dąży do aktywizacji społecznej seniorów oraz rozwijania integracji i współpracy międzypokoleniowej.

W ramach zadania „Ja też będę seniorem” organizowane były dla samotnych starszych ludzi różnego rodzaju kursy, warsztaty i wycieczki. Ponieważ istotne było utrzymanie ciągłości zadania powstał w ramach projektu Klub „Jarzębina”, który pozwalał seniorom i młodzieży spotykać się, uczyć się od siebie nawzajem i korzystać z oferowanych atrakcji.

Całość zadania skupiała się na aktywizacji społecznej kobiet wiejskich poprzez świadczenie opieki i pomocy osobom starszym.

„Pomoc i opieka dla seniorów”, to zadanie pozwoliło dotrzeć nie tylko do seniorów w miarę sprawnych, ale także do seniorów, którzy są tak schorowani, że nie potrafią już w pełni zaangażować się w życie społeczności. Głównym celem było wyciągnięcie seniorów z domów i udowodnienie im, że mogą być twórczy i aktywni. Seniorzy bardziej sprawni zostali zaangażowani na zasadach wolontariatu do opieki nad ludźmi starszymi, było to przedsięwzięcie terapeutyczne dla każdej ze stron. Innym projektem pozwalającym młodszym seniorkom wcielić się w rolę wolontariusza i pomóc osobom chorym w ich domach, był projekt realizowany w 2011 r. pn.: „Aktywny senior wspiera seniora”. Młodsze seniorki odwiedzając osoby starsze udzielały im wsparcia i pomoc spędzając czas według uznania i potrzeb dwóch grup seniorów.

„Łączymy pokolenia działając lokalnie” pomogło zrealizować cel pomocy seniorom na różnych płaszczyznach: jako doświadczeni nauczyciele, którzy wprowadzają młodych w świat tradycji, oraz jako pojętni uczniowie rozszerzający swoje zainteresowania, a także jako fantastyczni towarzysze wypraw, którzy potrafią korzystać z możliwości zwiedzania nowych terenów i poznawania ciekawych ludzi. Młodzież swoim wigorem i obecnością napawała seniorów chęcią działania.

Projekt „Razem powitajmy dzień” miał na celu przekazanie młodzieży tradycji ludowych i regionalnych oraz stworzenie płaszczyzny działania dla seniorów. Odbywało się to podczas wspólnych warsztatów w ramach, których młodzi ludzie uczyli się wicia palm, wicia wieńca dożynkowego gotowania czy nakrywania do stołu.

Zadanie „Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń” podobnie jak projekt „Razem powitajmy dzień” pozwoliły przybliżyć młodemu pokoleniu tradycję i kulturę regionu poprzez współpracę dwóch pokoleń w czasie organizowanych kursów „kompozycji sztucznych kwiatów, prelekcję i wystawy. Realizowany w 2012 r. program „Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń” był kontynuacją zadania „Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń”.

Jednocześnie w 2012 roku Stowarzyszenie realizowało program w dziedzinie kultury pn.: „Kultura i tradycja łączy pokolenia”. Realizacja tegoż zadania pozwoliła na współpracę międzypokoleniową, która zaowocowała wzrostem aktywności społecznej, pomnażaniem i pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego oraz przekazaniem bogatych wartości kulturowych, regionalnych, społecznych czy wychowawczych młodemu pokoleniu.

W 2013 roku SGW realizuje Rządowy Program na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 - 2013 pod tytułem: "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń". Ponadto SGW jest w trakcie realizacji zadania pn. ”MECENAT MAŁOPOLSKI” o tytule „Kultura i tradycja zbliża pokolenia”, jak i również trwa realizacja zadania z obszaru pomocy społecznej o tytule „Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora”.

Stowarzyszenie realizuje także zadania w ramach konkursu „Nasz Region Nasza Szansa”, Gospodynie biorą udział w wielu konkursach kulinarnych i odnoszą sukcesy – mowa o Małopolskim Festiwalu Smaku, Dniu Plackarza itp. Nie bez echa odbywają się coroczne Konkursy Potraw Regionalnych – „Stół Wielkanocny” i „Stół Wigilijny” oraz obchody święta plonów.

SGW w ramach prowadzonych działań organizuje liczne wyjazdy do teatru, opery czy na baseny termalne, jak i również spotkania integracyjne czy biesiady. Realizuje też  liczne kursy, wystawy i warsztaty dla seniorów i młodzieży.

Ponadto Stowarzyszenie realizowało także projekty z zakresu promocji i organizacji wolontariatu. SGW w 2008 roku otrzymało dofinansowanie na zadanie „Wzajemna pomoc” – pomagając innym – pomagasz sobie” z Województwa Małopolskiego i otrzymało środki na utworzenie Centrum Wolontariatu. Ponadto w roku 2010 roku SGW otrzymało dotację z Województwa Małopolskiego, na zadanie „Wzajemna pomoc” – już drugi raz pomogę innym i sobie. Celem projektu było wznowienie działalności Centrum Wolontariatu oraz utworzenie Punktu Informacyjnego w siedzibie Stowarzyszenia. Zadania te cieszyły się dużym zainteresowaniem seniorów z czego zrodziła się potrzeba realizacji zadania i w 2011 roku dzięki zadaniu „Wzajemna pomoc” – już drugi trzeci pomogę innym i sobie, ponownie reaktywowano działalność Centrum Wolontariatu i Punktu Informacyjnego.

Jarosław Skupień


wins