Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

IV Spotkanie Integracyjne Seniorek
- Seniorzy bliżej Małopolski

Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

Po raz czwarty Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało spotkanie z cyklu Seniorzy Bliżej Małopolski, które jest nie tylko okazją do wspólnych, międzypokoleniowych spotkań, ale też szansą na bliższe poznanie Małopolski, oraz szczególnych ludzi mieszkającym w naszym regionie, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii lokalnej, ale też w Polsce i na świecie!

14 lat pracy Stowarztszenia z nami. Każde z dotychczasowych spotkań organizowano pod innym mottem. Tym razem zabrzmiało ono po afrykańsku! "Dobroć człowieka jest w jego sercu" - tak mówi właśnie stare, afrykańskie przysłowie, zacytowane przez Ojca Bartłomieja, który był szczególnym gościem IV Spotkania Seniorów.

Dobroć i pogoda człowieka jest w jego sercu, radość jest w sercu, ale też w sercu mieszka smutek, łzy i rozczarowanie. Serce mieści to wszystko. Każdego dnia budzimy się na nowo do życia, nie wiedząc co niesie dzień. Każdego dnia zasypiamy, by odpocząć, nabrać sił do dalszej pracy dla siebie i naszych bliskich. Życie człowieka jest jak przejście przez kładkę. Starszym ludziom często towarzyszy wspomnienie - obraz anioła przeprowadzającego dzieci przez kładkę. Do tej pory w wielu domach są właśnie takie obrazy. Anioły idą przez całe życie z nami i przeprowadzają nas na drugą stronę - tymi słowami Prezes SGW - Czesława Wojewodzic rozpoczęła spotkanie. Na scenie znalazły się anioły - prezenty dla przyjaciół Stowarzyszenia - dla ludzi, którzy w szczególny sposób sprzyjały Stowarzyszeniu.

Jak wspomnieliśmy, cykl spotkań nazywa się Seniorzy bliżej Małopolski. Głównym celem spotkań jest promocja województwa małopolskiego wśród seniorek należących do Stowarzyszenia. Pośrednim celem jest również ich aktywizacja - wzajemne spotkanie wśród znajomych, chwila radości w życiu, uśmiech, spojrzenie drugiego człowieka. To również okazja do zapoznania tego gremium z programem rządowym kierowanym do seniorów. W 2012 r. powstał departament w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Polityka Senioralna.Województwo Małopolskie uruchomiło szereg programów w których mogą uczestniczyć seniorzy. SGW w tym roku również korzystało z programu - "Seniorzy Wspierajmy Się Nawzajem". Podczas spotkań przedstawiani są Małopolanie, którzy rozsławili Małopolskę nie tylko w Polsce ale też często na całym świecie. Mówiliśmy już o Świętym Janie Pawle II, Emilii Berndsen, Wisławie Szymborskiej.

W spotkaniu uczestniczyło 230 osób, a przysmaki, ciepłe napoje i część polegającą na degustacji obsługiwały gospodynie z Targanic. Mieliśmy też okazję do skosztowania pysznej zupy - Krupniku Spod Złotej Górki - ugotowanego przez gospodynie z Roczyn.

Starzenie się ludzi jest rzeczą normalną. Ciało się starzeje, ale serce nie - Wszystko co wielkie - wielkie jest przez serce. Pamiętamy słowa Zbigniewa Mieszczaka z ostatniego spotkania. Powiedział że w przyszłym roku napewno będzie nas mniej. Oby nas jak najmniej ubyło w roku kolejnym - przypomniała Czesława Wojewodzic. Pamiętamy o seniorach, którzy odeszli. Minutą ciszy uczczono wszystkich tych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.

Celem spotkań integracyjnych i działań SGW są również konkursy. Jednym z nich był konkurs na placek z logo województwa Małopolskiego, gospodynie robiły również bombki ozdobne z logo województwa Małopolskiego. Scenę dekorował pięknie wychaftowany obrazek z logo Małopolski. Obrazek ten trafi wkrótce do Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowy.

Spotkania to także zaproszeni goście. przedstawiciele samorządu, sponsorów, instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

W IV Spotkaniu integracyjnym uczestniczyli:

Poseł Joanna Bobowska
Ojciec Bartłomiej - Jan Kurzyniec
Wicewojewoda Małopolski - Andrzej Harężlak
Marta Królik - wicestarosta Powiatu Wadowickiego
Radni powiatowi - Czesław Rajda i Zofia Moskwik
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Roman Babski
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej - Jan Żydek
Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
Sekretarz Gminy - Grażyna Łoboda
Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski
Prezes PSS Społem - Barbara Zmiertka
Józef Budka - Kierownik Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Dyrektor Biura Burmistrza - Agnieszka Gierszewska
Aneta Wądrzyk - Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie - Danuta Bańska
Przedstawiciele związku emerytów i rencistów - Tadeusz Sumper i Anna Zając
Maria Biel Pająkowa, Jacek Curzydło, Prezes Zarządu OSP - Kazimierz Rajda
Roman Prystacki - Radny Rady Miejskiej
Agata Nizińska - Dyrektor szkoły w Brzezince.
Zofia i Adam Kryska
Sołtys Brzezinki - Stanisław Prus

Prezes SGW powitała też bardzo serdecznie przedstawicielki 15 Kół Gospodyń z terenu gminy Andrychów, Wieprz i Osiek. W spotkaniu uczestniczyło 230 osób!

Prezes SGW podziękowała Prezeskom poszczególnych KGW za zorganizowanie transportu. Podziękowania popłynęły również na ręce Dyrektor CKiW Anety Wądrzyk, za piękne przygotowanie sali Miejskiego Domu Kultury.

Powitano również przedstawicieli mediów - Wiadomości Powiatowe, Nowiny Andrychowskie, Radio Andrychów i www.andrychow.pl

Na stołach znalazły się piękne jabłka od ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie - wielkiego przyjaciela Stowarzyszenia i wielu stowarzyszeń, instytucji i organizacji działających na terenie Gminy Andrychów. Prezes SGW pozdrowiła serdecznie nieobecną podczas spotkania Prezes ABS Banku - Małgorzatę Matusiak.

Podczas powitania gości odczytano list od Marszałka Marka Sowy. Marszałek podziękował za zaproszenie, gratulował inicjatywy i życzył poowodzenia w realizacji działań związanych z przedsięwzięciem. Województw Małopolskie wspiera projekty służące aktywizacji i integracji starszego pokolenia. Marszałek cieszy się, że SGW organizauje takie spotkania i ma nadzieję że wzorem gospodyń z Andrychowa, Wieprza i Osieka - pójdą inne gospodynie z Małopolski. Marszałek podkreślił, że doświadczenie życiowe seniorów oraz pełne spojrzenie na rzeczywistość - odmienne od spojrzenia młodych jest nie mniej cenne. Czas przejścia na emeryturę nie musi oznaczać odsunięcia osób starszych, które mają przecież tak wiele do zaoferowania społeczeństwu. Życiowe doświadczenia są wspaniałym wkładem w naszą społeczną pamięć - napisał marszałek Marek Sowa życząc wszystkim gospodyniom aby kolejne lata i dni towarzyszyło im zdrowie i szacunek bliskich, zasłużona i czuła opieka.

Pan Marek Sowa jest wielkim sprzymierzeńcem i przyjacielem SGW. Dobrze czuje tematykę naszej działaności, Wspiera i współtworzy wiele programów m. in. Gospodynie na Start - podkreśliła Prezes SGW.

Na scenie zaprezentował się chór gospodyń z KGW Sułkowicę Łęg. Przy dźwiękach ludowych piosenek i przyśpiewek zgromadzeni goście spróbowali pysznych wypieków.

Przypomnijmy, że impreza zorganizowana została w ramach promocji Województwa Małopolskiego z programu „Nasz region - Nasza Szansa” Spotkanie integracyjne w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie zrealizowano w ramach programu Seniorzy Bliżej Małopolski. Spotkanie było okazją do bardzo miłej uroczystości - uhonorowania Krzyżami Zasługi nadanymi przez Prezydenta RP (dwoma Srebrnymi i czterema Brązowymi) osoby, które zajmowały się w sposób szczególny działalnością społeczną w naszej gminie.

Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonali wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak i burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

  • Za zasługi w propagowaniu tradycji ludowych i regionalnych: Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Czesława Wojewodzic
  • Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej: Srebrny Krzyż Zasługi - Danuta Bańska
  • Za zasługi w popularyzowaniu amatorskiej twórczości artystycznej i zabytków kultury regionalnej Brązowy Krzyż Zasługi - Maria Biel-Pająk
  • Za wkład w rozwój kultury regionalnej - Brązowy Krzyż Zasługi: Jan Żydek
  • Za zasługi w działalności społecznej, za rozwijanie rzemiosła w Polsce - Brązowy Krzyż Zasługi - Barbara Zmiertka
  • Za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej: Brązowy Krzyż Zasługi - Jacek Curzydło.

W imieniu odznaczonych podziękowania złożyła Maria Biel-Pająk

Na wstępie - podziękowała Burmistrzowi Tomaszowi Żakowi oraz Radzie Miejskiej za determinację i serce okazane w czasie prac przy uhonorowaniu synów ziemi andrychowskiej walczących pod Monte Cassino. Jesteśmy tylko pomostem między przeszłością a przyszłością cała nasza praca powinna być poświęcona temu, żeby ten most - był trwały i mocny - powiedziała Pani Maria Biel Pająk, która na scenie i w budynku andrychowskiego MDK spędziła aż 33 lata życia.

Czesława Wojewodzic - odznaczenie przyjęła z pokorą radością i szacunkiem do tradycji, której jest wielbicielką. Prezes SGW podziękowała nieżyjącej już mamie, za to, że wszczepiła w niej poczucie odpowiedzialności za tradycję, która jest bogactwem regionu i kraju, nakazała pielęgnować polskość i być dobrym człowiekiem. Ten medal jest nasz wspólny - dziękuję Wam za to, że pielęgnujecie tą naszą piękną tradycję. Czym byłyby nasza ojczyzna i święta - bez tradycji? Bez Stółów Wielkanocnych, bez Wigilii? Dumna jestem, że mam takich przyjaciół jak Wy - Dziękuję Wam Bardzo! - Powiedziała Prezes SGW Czesława Wojewodzic kierując swoje słowa do zebranych na sali członkiń SGW.

Jest to dla mnie ogromną niespodzianką i uhonorowaniem 10 letniej pracy. Mam szczęście, że tak bardzo wiele osób chciało ze mną wspólnie pracować i rozwijać ideę Uniwersytetów Trzeciego Wieku - powiedziała dziękując za pomoc współpracownikowm z UTW - Prezes UTW Danuta Bańska odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Stowarzyszenie dzięki tej pracy zostało zauważone i zajęło trwałe miejsce w życiu społecznym gminy i mieszkańców.

Statuetkę Anioła - jako dowód uznania od SGW w Andrychowie otrzymał Andrzej Harężlak - wicewojewoda Małopolski. Zapominamy dzisiaj w pędzeniu do dóbr materialnych, że człowiek jest istotą społeczną. Człowiek potrzebuje drugiego człowieka. Jesteście przykładem, tego, że można, że trzeba tego typu działania prowadzić. Ważne jest też kultywowanie tradycji - tradycji naszego narodu. Z kultury ludowej wywodzi się kultura narodowa. Jestem pełen uznania dla Waszej pracę. Gratuluję Paniom Prezes SGW i UTW, że potrafiły zgromadzić wokół siebie tak dużą ilość osób - powiedział Andrzej Harężlak - wicewojewoda Małopolski - życząc wszystkiego co najlepsze.

Mam przyjemność i zaszczyt gościć u Państwa na spotkaniach integracyjnych. To dla mnie też wielka nauka. Jestem pod wrażeniem Andrychowa, jak państwo wspaniale potraficie się zorganizować, jak wiele jest u Was prężnych organizacji i stowarzyszeń. Moje kochane miasto - Wadowice - musi się od Was tego uczyć! Chcielibyśmy to u nas reaktywować. Jeśli nie będziemy szanować swojej tradycji - to ona zginie. Słowa uznania padły również pod adresem Prezes UTW Danuty Bańskiej i działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - powiedziała Wicestarosta Marta Królik - odbierając statuetkę Anioła

Bardzo serdecznie dziękuję za 4 lata pięknej współpracy, że rozumie Pan nasze środowisko i przekazuje energię dla nas - powiedziała Prezes SGW przekazując jedną ze statuetek Aniołów dla Burmistrza Andrychowa - Tomasza Żaka

Jestem wzruszony. Przez te 4 lata dziękuję że mogłem uczestniczyć w Waszysch spotkaniach. Spotkałem na nich wspaniałych ludzi. Cieszę się że mogę się od Was uczyć. Jestem dumny z tego że przez 4 lata mogłem być burmistrzem tego miasta ponieważ możemy być dla innych miast wzorem współpracy. To, że takie stowarzyszenie w Andrychowie jest - wiedzą wszyscy. Mówi się o nim nawet w Polsce. Wiem, że Pan Prezydent z ciekawością wysłuchał informacji od Marszałka Marka Sowy - i... nie wierzył, że można aż tak prężnie działać . Bardzo dziękuję wszystkim członkiniom SGW w Andrychowie. Również Uniwersytet Trzeciego Wieku jest dumą Andrychowa. Tak prężnie działająca organizacja jest wzorem dla innych!

Burmistrz podkreślił również silny ruch spółdzielczy.

Nasza duma to także spółdzielczość w Gminie Andrychów, która również jest u nas wzorcowa. Rzadkością jest, żeby tyle wspaniałych spółdzielni działało w gminie. To Andrychowski Bank Spółdzielczy, Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan, PSS Społem, Spółdzielnia Mieszkaniowa - wszystkie te spółdzielnie mają wielkie sukcesy w swojej pracy. 4 lata temu do konkursów na realizację zadań społecznych złożono kilkanaście wniosków. Przez ostatnie 4 lata powstało kilka nowych organizacji i Stowarzyszeń one również zajęły się tematami społecznymi i wniosków na działania z tego tytułu jest obecnie kilkadziesiąt! To świadczy o wielkiej aktywności mieszkańców.

Kolejne podziękowanie trafiło na ręce prezesa MSH Wizan - Jerzego Chylewskiego

Jestem dumny z tego że my jako MSH Wizan od początku postawiliśmy na Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Powiedział, zapewniając o dalszej pomocy Wizanu. Wizan ufundował również nagrody dla występujących tego dnia na scenie - młodzieży z Brzezinki i chóru KGW Sułkowice Łęg.

W trakcie spotkania odbyła się degustacja, poczęstunek zupą - Krupnikiem Spod Złotej Górki, ugotowanym przez Gospodynie z Roczyn. Tylko one potrafią ugotować tak pyszny Krupnik!

W hallu MDK tradycyjnie odbyła się wystawa rękodzieła przygotowana przez członkinie SGW. Na stoiskach wciąż pełno jest nowości i pięknych wyrobów sztuki ludowej.

Prezes SGW podziękowałą dyrektor CKiW Anecie Wądrzyk za umożliwienie członkiniom stowarzyszenia dostarczania wyrobów do Rynku Sztuki - butiku artystycznego. Jest to dla nich dodatkowa motywacja do rozwijania swojej twórczości.

Na scenie młodzież ze szkoły podstawowej z Brzezinki zaprezentowała spektakl "Szacunek dla chleba" Przygotowany z ogromnym wyczuciem spektakl, zawierający elementy ludowych przyśpiewek, historii i tradycji nagrodzono gorącymi brawami!

Po występie przyszedł czas na informacje o sławnych Małopolanach. Tym razem dowiedzieliśmy się więcej o życiu i twórczości Wandy Malickej. Wysłuchaliśmy życiorysu naszej lokalnej poetki, oraz fragmentów jednej z jej prac - Baśni o Złotej Górce - przeczytanej przez Halinę Markowską z monografii Jolanty Duszy dotyczącej Brzezinki.

Był też czas na poezję. Swój wiersz o Małopolsce odczytała Józefa Bury z Targanic.

Rzadko się zdarza, żeby organizacja mogła gościć rodaka zamieszkałego od wielu lat w Afryce. Ojciec Bartłomiej od niemal 40 lat przebywa na misji w Afryce. Jan Kurzyniec - Ojciec Bartłomiej był gościem specjalnym spotkania!

Opowiedział nam o swojej pracy na misjach, jej smutkach i radości. Wyjeżdżając zabrał ze sobą Ewangelię i Serce.

Zgromadzonym na sali gospodyniom i gościom opowiedział o tym jak żyją, jak się modlą, jak się żenią, jak mieszkają mieszkańcy Afryki. Przybliżył świat biedy i prawdziwego ubóstwa. Podkreślił jak ważne jest, żeby drugiego człowieka ujrzeć. Zobaczyć. Pozdrowił przybyłych po ludzku - Dzień dobry - widzę Was! i po Bożemu - Niech Będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Boję się, żeby nie zburzyć radości tego Waszego spotkania. W tym roku dużo mówię i ciesze się kiedy mogę słuchać. Misjonarz to nie tylko człowiek, który głosi, mówi, naucza, ale też misjonarz to ten, który musi umieć słuchać. Najpierw w domu, potem w szkole, a jeszcze później - na misjach. To jest piękne jak jeden drugiego stara się słuchać. W Targanicach na zakończenie tygodnia misyjnego na wieczorze literackim usiadłem i słuchałem. Ja ewangelizuję dzieci nie wiem często jak im powiedzieć o Bogu. Wszyscy wciąż uczymy się o Nim. Uczymy się wzajemnie od siebie wiary w Boga.

Niezwykły gość opowiedział o trudach życia w Afryce, warunkach mieszkaniowych, zwyczajach i obyczajach, zjawiskach przyrody.

Obiecał Gospodyniom odprawić specjalne nabożeństwo - za wszystkie gospodynie z całego świata

Spotkanie zakończyło się również niecodziennie! W sali MDK usłyszeliśmy błogosławieństwo! Po Afrykańsku i Polsku.

Zapraszamy na fotoreportaż!


 

 

 

 

 

Jarosław Skupień

wins