Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

II Spotkanie integracyjne Seniorek
Seniorzy Bliżej Małopolski

Wieprz, 6. listopada 2012 r.

Równo rok temu w Andrychowie odbyło sie pierwsze z cyklu spotkań promujących Małopolskę oraz szczególnych Małopolan wśród przedstawicieli seniorów oraz gospodyń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Fotoreportaż z tego wydarzenia dostępny jest na stronie internwetowej SGW - tutaj

Uczestników kolejnego - II spotkania gościło Koło Gospodyń Wiejskich w Wieprzu oraz Rada Gminy wraz z Wójt Gminy Wieprz - Małgorzatą Chrapek. Spotkanie odbyło się w sali OSP Wieprz.

Ciesz się, że żyjesz na tym świecie i razem z nim cud stanowisz - hasło pierwszego spotkania integracyjnego towarzyszyło również drugiemu spotkaniu seniorek i gospodyń. Coraz częściej w Polsce i na świecie zwraca się uwagę na seniorów i ich rolę w społeczeństwie. Wiele organizacji pozarządowych poświęca problematyce seniorów bardzo dużo uwagi.

Senior który ma pasje i zainteresowania, potrafiący sie otworzyć na drugiego człowieka wpływa bardzo pozytywnie na życie swoje i innych, jest bardziej pogodny i szczęśliwy. Nie pozostaje to bez echa na jego zdrowie. Wielokrotnie udowodniono pozytywny wpłym aktywności seniorów w życiu społecznym na ich zdrowie.

W naszym kraju 13% mieszkańców to seniorzy powyżej 60 roku życia. Na świecie jest ich 600 milionów. W 2050 roku seniorów będzie w naszym kraju 30%. Nic dziwnego, że sytuacja ta będzie miała bardzo duży wpływ nie tylko na gospodarkę ale też życie społeczeństwa. Jak zrobić, żeby seniorzy byli uśmiechnięci i szczęśliwi?

Spróbujmy oddać się marzeniom - miejmy marzenia. Zabiegamy o różne rzeczy - ludzie pozamykali się w domach - trzeba być wesołym - otworzyć się na drugiego człowieka, włączyć się w nurt życia społeczności lokalnych - to tylko jedne z wielu propozycji, które padły podczas spotkania.

Otwórzmy się na drugiego człowieka - otwórzmy sie na dobro - proponowała Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic - witając przybyłych gości.

Tradycyjnie - spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa twórczości ludowej oraz smaczny poczęstunek!

W czasie przerwy można było zapoznać się z wydawnictwem SGW oraz obejrzeć prace Gospodyń - w tym rekodzieło autorstwa Genowefy Heredy, oraz makatki - ozdoby kuchni. Można było również nabyć wiklinowe koszyczki.


Zgodnie z umową I/649/EK/1133/12 z dnia 15 maja 2012 –  zawartą na podstawie Uchwały 293/12 Zarządu Woj. Małopolskiego w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert  na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego  w dziedzinie kultury w 2012 r „Mecenat Małopolski”  przyznano dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dotację na program „Chroniąc tradycje- promować region i być wzorem dla innych”

W ramach tego programu wydano książkę – album , w której ukazane zostało piękno i bogactwo tradycji, ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu i pokazana praca Stowarzyszenia z ostatnich 12 lat.

Pyszne wypieki! przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Wieprza!

 

Na stoisku Pani Genowefy Heredy - non stop pojawiaja się nowe pomysły na zwierzątka wykonane w przeważającej części z siana!

Sa też piękne - ręcznie robione kwiaty.

Wśród prac gospodyń nie brakuje również ręcznie robionych kart świątecznych.

Ozdoby choinkowe i dekoracje - kolejne nowe pomysły!

Uwagę zwracały piękne ozdoby choinkowe z makaronu!

Wiklinowe koszyczki, donice - można było zakupić w bardzo atrakcyjnej cenie!

Jak widać - na spotkania przychodzą nie tylko seniorki :)

Spotkanie prowadziła Prezes SGW - Czesława Wojewodzic

Minutą ciszy - tradycyjnie wspomniano te członkinie i znajomych, których nie ma już wśród nas.

Prezes SGW odczytała również list od Marszałka Marka Sowy, który gratulował Gospodyniom inicjatywy i pomysłów oraz pozdrowił wszystkich obecnych na spotkaniu.

Przybyli brawami podziękowali za przekazane słowa.

Na spotkanie zaproszenie przyjęli Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Przewodniczący Rady Gminy Wieprz Mieczysław Żyła, zastępcy przewodniczącego, radni gminy Wieprz i Andrychowa, Wójt Gminy Wieprz Małgorzata Chrapek, Honorowi członkowie SGW, Seniorzy z PTTK wraz z prezesem Tadeuszem Sumprem, przedstawicielki Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie wraz z Prezes Stowarzyszenia Danutą Bańską, seniorki i emerytki ze Związku Emerytów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wadowicach, przedstawiciele Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan, sponsorzy i przyjaciele SGW, Dorota Młynarczyk - sponsor SGW oraz Dyrektor GOK Wieprz - Stanisław Babiński.

Tuz po odczytaniu wiersza o Małopolsce (autorstwa Józefy Bury), który wygrał konkurs ogłoszony podczas pierwszego spotkania przedstawiono sponsorów dzięki którym mozliwe było zorganizowanie spotkania.

Należeli do nich:

Wójt Gminy Wieprz Małgorzata Chrapek

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego poprzez program Nasz Region - Nasza Szansa

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - (finansowanie z części otrzymanej z 1% )

Koło Gospodyń Wiejskich w Wieprzu

To już kolejny raz kiedy Stowarzyszenie gości w Wieprzu. Dzień seniora przypada na 14. listopada. Tak szybko biegnie czas - przywitała zgromadzonych Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek, życząc miłej biesiady. Wieprz już wkrótce pochwali się nowym obiektem, którego z pewnością będą mu zazdrościły Koła Gospodyń Wiejskich innych wiosek i Gmin.

Ten obiekt zazdrości to nowoczesne Centrum Biblioteczno-Informacyjne. Pieniądze pozyskano z Lokalnej Grupy Rybackiej. W budynku będzie biblioteka i centrum informatyczne. Będzie też siedziba Koła Gospodyń Wiejskich oraz rady sołeckiej. Na piętrze Rada Gminy dysponowała będzie nowoczesną salą sesyjną.

W budynku znajdzie się przeniesione z pomieszczeń w pobliżu Ośrodka Zdrowia - Muzeum Świni. Znajdzie sie tam przede wszystkim biblioteka gminna oraz pracownie wyposażone w elementami informatyki. Mamy nadzieję oddać obiekt na święta - tak by mogła się w nim odbyć sesja planowana na 20 grudnia.

Cieszą się zwłaszcza gospodynie działające w Wieprzu. KGW otrzyma piękne pomieszczenie wraz z pełnym wyposażeniem kuchennym - dodaje Wójt Gminy Wieprz. Jesteśmy po przetargach. Właśnie zakończył się jeden z nich - na specjalne nagłośnienie. Wszystko kosztować będzie ok 870 tysięcy. Budynek powstał na bazie szpecącej centrum agronomówki - rudery. 670 tysięcy na ten cel pozyskano z Lokalnej Grupy Rybackiej.

Prawdopodobnie przeniesie się tam również Klub Kulinarnego Podróżnika, co byłoby świetnym rozwiązaniem biorąc pod uwagę fakt, że istniejące tam zaplecze kuchenne KGW będzie mogło wspomóc działania i prezentacje klubu cieszącego się dużą popularnością nie tylko w Wieprzu, ale też wsród wielu mieszkańców Małopolski!

Spotkania prowadzi dr Seweryn Gałysz, który jest jednocześnie redaktorem lokalnej gazety.

A tak prezentuje się nowy budynek!

W okresie międzywojennym pisano, że automobil potrącił czterdziestoletniego staruszka. Ważne, że jesteście razem ze sobą - rozmawiacie spotykacie się. Nie ma nic gorszego niż samotność. Nie powinniśmy zapominać też o ludziach niepełnosprawnych - zapraszając ich na takie własnie spotkania. Celną uwagą podzielił się z gospodyniami Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak - witając przybyłych gości. Świat się zmienia. Medycyna czyni cuda. w chwili obecnej faktycznie granica wieku "produkcyjnego" oraz wieku aktywności społecznej znacznie zwiększyła się w porównaniu do dawnych czasów.

W spotkaniu uczestniczyła również Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Danuta Bańska.

Miło nam gościć tak liczne grono Pań, które tak dużo robią dla społeczności wiejskich. Z okazji święta Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Mieczysław Żyła życzył seniorkom wszystkiego dobrego - dziekując również Prezes SGW za organizowanie tego rodzaju spotkań.

Wszystkim obecnym na spotkaniu - orkiestra zagrała Sto Lat!

Nie zabrakło okolicznościowego występu. Tym razem zaprezentował się chór z Nidku! Grupa spotkała się na dożynkach w roku 2011, gdzie zaśpiewała pierwszy raz. Były to przyśpiewki. Potem w porozumieniu z Alfredą Gawlik - kierowniczką WDK w Nidku postanowiono zawiązać chór. W chórze pod opieką organisty kościoła parafialnego w Nidku śpiewa ponad 20 osób.

Nowopowstały chór z Nidku zaprezentował się w wiązance piosenek religijnych oraz pieśni związanych z naszym regionem.

Chór nie tylko śpiewa, ale też prezentuje szereg żartów i spostrzeżeń z otaczającej nas rzeczywistości.

Podczas organizowanych spotkań promuje się działalność i życie Małopolan Tym razem podczas spotkania przedstawiono twórczość poetki Emilii Berndsen w wykonaniu gimnazjalistek ze szkoły nr 1 w Wieprzu oraz osobę malarza Karola Pustelnika. Młodzież przedstawiła prezentacja multimedialną o artyście - członku Grupy Krakowskiej - malarzu - Karolu Pustelniku, jego życiu i twórczości oraz wkładzie w kulurę Małopolski.

Tuż po prezentacji - smaczny poczęstunek!

Schabowy po wieprzowsku

Po wypróbowaniu tradycyjnej, polskij potrawy - niespodzianka! Specjalna prelekcja Klub Kulinarnego Podróżnika - zaprezentowana przez Seweryna Gałysza

Dowiedzieliśmy się o tym co jemy ale też o tym co jedzą przedstawiciele innych nacji świata. Nie były to typowe dla nas potrawy! Wręcz przeciwnie. NIektóre mogły zaskoczyć, a nawet - przerazić! Wszystko po to, by pokazać różnorodność i prawdziwą wartość pożywienia w świecie.

Flaki, kiszona kapusta - wielu europejczyków dziwi się, jak my, Polacy możemy to jeść. Czemu dziwimy się my, że inni ludzie na całym świecie mają lokalne specjały, tak różne od tych, które można spotkać na naszych talerzach.

Prelegent przejrzał swoje wojaże znajdując najbardziej niesamowite, przerażające i dziwne rzeczy do zjedzenia w krajach które odwiedził. Świnka morska, małpa z grilla, nietoperze - na świecie je się wszystko lub prawie wszystko ... za wyjątkiem papugi :) Panie przygotowały pyszne zapiekanki kuname. Zapiekanka na ciepło, seler naciowy, warzywa, tuńczyk, chleb tostowy - przykryte żółtym serem i zapieczone w piekarniku.

Widać było, że głównym motywem prelekcji było pokazanie, jak świat i jego mieszkańcy szanują dar jakim jest pożywienie.

Mnóstwo anegdot, ciekawych, nie do powtórzenia żartów sytuacyjnych i opowiedzianych ze smakiem historii. Narzekamy na brak wody, tymczasem na świecie są kraje, gdzie po wodę trzeba codziennie chodzić po 6 godzin!

Setki miejsc, setki fotografii!

Seweryn Gałysz ma uprawnienia pilota, prowadzi szereg wycieczek zagranicznych, organizator atrakcji kulturalnych i kulinarnych. Jest cudotwórcą :) Potrafi za 50 zł zorganizować poczęstunek dla sali pełnej gości! :)

Podumowaniem spotkania były podziekowania za przyjęcie i gościnę dla Władz Samorządowych

Zawsze chętnie biorę iudział w potkaniach które Pani czesia organizuje. Jestem pod wrażaeniem tych imprez które organizowane są przez nią - powiedział - dziekując za zaproszenie Tadeusz Sumper - Prezes PTTK Andrychów

Jesteśmy grupą - jeżeli jest sukces to jest sukcesem całej grupy - jeżeli będzie porażka a to się też zdarza - grupa ma to do siebie że powinna raze m pracować, razem się wspierać i razem rozwiązywać swoje problemy - odpowiedziała dziękując za słowa uznania - Prezes SGW Czesława Wojewodzic

Dyrektor Gok Wieprz Stanisław Babiński będzie miał w listopadzie imieniny - to on pomógł w przygotowaniu - dodała Prezes SGW. Przybyli na spotkanie zaśpiewali Panu Stanisławowi gromkie sto lat!

Podziękowano również wszystkim tym, którzy pomogli w zorganizowaniu oprawy artystycznej spotkania oraz stoisk tematycznych i tych z wyrobami rękodzieła.

Nie zabrakło słów uznania dla Koła Gospodyń Wiejskich w Wieprzu i jego Przewodniczącej Marii Ćwiertki.

To prawdopodobnie jedno z ostatnich zdjęć Koła Gospodyń Wiejskich w takiej scenerii. Wkrótce - jak wspomnieliśmy wcześniej - Koło przeprowadza się do nowej siedziby!

 

Jarosław Skupień

wins