Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Wydarzenia bieżące

SPOTKANIE ODWOŁANE

W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie odwołuje spotkanie w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego przewidziane w dniu 2 kwietnia 2020.

 

RODZINNY KONKURS WIELKANOCNY

REGULAMIN RODZINNEGO KONKURSU WIELKANOCNEGO - KLIKNIJ

 

 

XX Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny - IMPREZA ODWOŁANA

W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie odwołuje XX Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny.

 

Międzynarodowy Bal Karnawałowy!

20 lutego 2020 r. czyli 20.02.2020 :), w czwartkowe popołudnie Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zorganizowały niecodzienną imprezę! Bal karnawałowy! Była to jednocześnie pierwsza międzynarodowa impreza w tym roku, ponieważ na sali balowej pojawili się przedstawiciele USA, Meksyku i Bawarii! :) Było to również pierwsze spotkanie Gospodyń w tym roku realizowane w ramach drugiej edycji programu „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” - kontynuacja realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Województwo Małopolskie.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kliknij - zobacz fotoreportaż

 

 

Realizujemy zadanie publiczne pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”

2020 roku, Stowarzyszenie kontynuuje realizację zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” współfinansowanego przez Województwo Małopolski. Jest to ciekawa propozycja dla seniorów na aktywnie spędzony czas. Oj będzie się działo… Już w lutym seniorzy spotkali się na balu karnawałowym. Następnie wezmą udział w kursie pn. „Regionalne Palmy Wielkanocne”, co niewątpliwie wprowadzi uczestników w okres świąteczny. Jednocześnie seniorzy będą mogli uczestniczyć w kursach np.: „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu” czy „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich”. Nowością jest kurs tańca i kurs nauki pływania. Nie zabraknie oczywiście warsztatów kulinarnych pn.: „Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba” oraz warsztatów pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”. Oczywiście, ten rok również będzie obfitował w wyjazdy. Adresaci zadania będą mogli pojechać na wyjazd rekreacyjno-turystyczny do Doliny Chochołowskiej, na plenerowy wyjazd integracyjny, na wyjazd do teatru, na baseny termalne oraz na dożynki wojewódzkie. Jednocześnie, dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, zostanie zaproponowane im uczestnictwo w zajęciach gimnastycznych i w zajęciach aerobiku w wodzie. Ponadto, będzie wykonany także masaż leczniczy. Pięknym akcentem podsumowującym realizacje projektu będzie zorganizowanie spotkania integracyjnego z okazji Światowego Dnia Seniora. Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania są odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Seniorki-wolontariuszki przez cały 2020 rok odwiedzać będą 15 osób starszych, których sytuacja życiowa uniemożliwia czy utrudnia pełnienie ról społecznych oraz korzystanie z dóbr publicznych. Empatyczni i serdeczni Seniorzy-wolontariusze udzielą im wsparcia w postaci zainteresowania się ich losem, rozmowy, pomocy w codziennych czynnościach itp. Współpraca seniorów będzie opierać się o potrzeby i oczekiwania osób starszych. Wszystkie działania podjęte w projekcie, są dostosowywane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości seniorów. Tak, więc każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie, bo z Gospodyniami nikt nie zazna nudy.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kliknij - zobacz

 

 

„Seniorze spędźmy aktywnie świąteczny czas”
Warsztaty: „Tworzenie staropolskich ozdób choinkowych”
„Tworzenie tradycyjnych stroików bożonarodzeniowych”

Grudniowy, przedświąteczny czas to dla Gospodyń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie pracowity, lecz bardzo wzruszający i dający wiele ciepła czas. Chwile radości z bliskości drugiego człowieka.Stowarzyszenie spędziło ten czas bardzo pożytecznie - proponując seniorom realizację zadania pn. „Seniorze spędźmy aktywnie świąteczny czas”. Zadanie publiczne współfinansowane przez Województwo Małopolskie realizowano w okresie od 15 listopada do 31 grudnia 2019 roku.

W ramach projektu, podjęto wiele działań skierowanych do seniorów w celu wzrostu ich aktywności i integracji społecznej, poprawy ich sytuacji życiowej oraz przeciwdziałania ich wykluczeniu ze społeczeństwa. Seniorom zaproponowano również udział w dwóch warsztatach „Tworzenie tradycyjnych stroików bożonarodzeniowych” i „Tworzenie staropolskich ozdób choinkowych”

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

 

Kurs tworzenia stroików Bożonarodzeniowych
WDK Sułkowice Łęg - grudzień 2019

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dzięki realizacji programu "Spotkajmy się razem" - realizowanego we współpracy z andrychowskim samorządem - Urzędem Miejskim w Andrychowie miało możliwość przeprowadzenia kursu tworzenia stroików Bożonarodzeniowych - pięknych, misternych wyrobów ludowego rękodzieła, wykonanych z dbałością o szczegóły. Efekt kursu przerósł nasze oczekiwania! Zobaczcie jakie piękne stroiki powstały w Wiejskim Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu w miesiącu grudniu 2019 roku!

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

AUDYCJA W RADIO ANDRYCHÓW

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.

Podczas audycji zrealizowanej i wyemitowanej dnia 19 grudnia 2019 roku Prezes SGW Czesława Wojewodzic dokonała podsumowania zadań realizowanych w ramach zadania publicznego. Zapraszamy do wysłuchania lub obejrzenia:

Kliknij - posłuchaj! Kliknij - zobacz

 

X Andrychowska Wigilia

15 grudnia 2019 r. Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie we współpracy z portalem MamNewsa.pl, który w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia istnienia zaprosiło na X Andrychowską Wigilię. Tym razem miejska Wigilia odbyła się na parkingu przy nowo wybudowanym Krytym Basenie w Andrychowie.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

 

XIX Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich

14 grudnia 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyła się Przedświąteczna Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich. Po raz 19. Gospodynie spotkały się razem, aby na przedświątecznej biesiadzie docenić pracę swoich Seniorek.

Sponsorem spotkania był m.in. Urząd Marszałkowski - Departament Polityki Społecznej przez program "Seniorzy spędźmy wspólnie świąteczny czas"

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XIX Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich

14 grudnia 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyła się Przedświąteczna Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich. Po raz 19. gospodynie spotkały się razem, aby na przedświątecznej biesiadzie docenić pracę swoich Seniorek. Sponsorem spotkania była m.in. Gmina Andrychów przez program "Spotkajmy się razem"

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XX Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych
STÓŁ WIGILIJNY 2019
- Fotoreportaż

XX Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny 2019. Tradycyjnie, co roku już od 20 lat, a od 11 w ParkHotelu Łysoń w Inwałdzie odbywa sie największa tego rodzaju - regionalna impreza, mająca na celu integrację lokalnych środowisk, zaprezentowanie umiejętności kulinarnych Gospodyń oraz popularyzację wiedzy o tradycji.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

 

XX Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych
STÓŁ WIGILIJNY 2019

REGULAMIN KONKURSU - kliknij zobacz

 

Synergia Gospodyń Wiejskich  sposobem na lepsze życie Seniorów. Kursy dla Seniorek pn. „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich” i „Szydełkowe serwety do koszyczka”.

Jak już informowaliśmy - Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację dwuletniego programu z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanego przez Województwo Małopolskie: Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem na lepsze życie Seniorów. Podjęte w projekcie działania skierowane były do seniorów (osób w wieku od 60 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych mieszkańców obszarów wiejskich. Seniorom zaproponowano udział w kursach: pn. „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich” i „Szydełkowe serwety do koszyczka”. Zapraszamy do obejrzenia efektów kursów!

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora! w ramach programu „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”

5 października 2019 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zorganizowało spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora zrealizowane w ramach programu "Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem na lepsze życie seniorów" zgodnie z umową nr 1553/PS/2115/19 z 27 lipca 2019 zawartą z Województwem Małopolskim - Departament Rodziny i Polityki Społecznej w Krakowie.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Warsztaty kulinarne dla seniorów:
„Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba

Warsztaty w Sułkowicach Łęgu

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.

 

Stowarzyszenie poprzez realizację projektu pragnie aktywizować osoby starsze i pomóc im współuczestniczyć w życiu społecznym.

Kuchnia, to bardzo ważny czynnik scalający rodziny. Seniorki posiadają bardzo wiele cennych przepisów swoich mam czy babć, a nawet starszych pokoleń. Poprzez warsztaty zostaną wyłonione zdrowe, naturalne potrawy, przyrządzane niegdyś przez gospodynie, a dziś skrywane w szufladach. Ponadto Seniorki podczas warsztatów piekły wiejski, naturalny chleb. Gospodynie posługiwały się staropolskimi przepisami swoich przodków, ucząc się pieczenia chleba w domowym zaciszu czy przygotowywania tradycyjnych, zdrowych potraw.

Było to wspólne gotowanie staropolskich potraw, najczęściej jednogarnkowych i pieczenie swojskiego chleba z naturalnych produktów. Warsztaty odbywały się w Wiejskich Domach Kultury lub Domach Strażaka. Podczas warsztatowych spotkań gospodyni-kucharka wspólnie z uczestniczkami warsztatów gotowałą potrawy z przepisów przyniesionych przez uczestniczki na warsztaty oraz z przepisów własnych. Były to oczywiście stare, sprawdzone przepisy przekazywane często z pokolenia na pokolenie przez mamy, babcie czy prababcie na potrawy, które gotowały dawniej gospodynie w naszym regionie.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Warsztaty kulinarne dla seniorów:
„Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba

Warsztaty w Targanicach Górnych

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.

 

Stowarzyszenie poprzez realizację projektu pragnie aktywizować osoby starsze i pomóc im współuczestniczyć w życiu społecznym.

Kuchnia, to bardzo ważny czynnik scalający rodziny. Seniorki posiadają bardzo wiele cennych przepisów swoich mam czy babć, a nawet starszych pokoleń. Poprzez warsztaty zostaną wyłonione zdrowe, naturalne potrawy, przyrządzane niegdyś przez gospodynie, a dziś skrywane w szufladach. Ponadto Seniorki podczas warsztatów piekły wiejski, naturalny chleb. Gospodynie posługiwały się staropolskimi przepisami swoich przodków, ucząc się pieczenia chleba w domowym zaciszu czy przygotowywania tradycyjnych, zdrowych potraw.

Było to wspólne gotowanie staropolskich potraw, najczęściej jednogarnkowych i pieczenie swojskiego chleba z naturalnych produktów. Warsztaty odbywały się w Wiejskich Domach Kultury lub Domach Strażaka. Podczas warsztatowych spotkań gospodyni-kucharka wspólnie z uczestniczkami warsztatów gotowałą potrawy z przepisów przyniesionych przez uczestniczki na warsztaty oraz z przepisów własnych. Były to oczywiście stare, sprawdzone przepisy przekazywane często z pokolenia na pokolenie przez mamy, babcie czy prababcie na potrawy, które gotowały dawniej gospodynie w naszym regionie.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

 

AUDYCJA W RADIO ANDRYCHÓW

Co dzieje się w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie? Zapraszamy do wysłuchania audycji w Radio Andrychów

Kliknij - posłuchaj!

 

 

Warsztaty kulinarne dla seniorów:
„Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba

Warsztaty w Głębowicach

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.

 

Stowarzyszenie poprzez realizację projektu pragnie aktywizować osoby starsze i pomóc im współuczestniczyć w życiu społecznym.

Kuchnia, to bardzo ważny czynnik scalający rodziny. Seniorki posiadają bardzo wiele cennych przepisów swoich mam czy babć, a nawet starszych pokoleń. Poprzez warsztaty zostaną wyłonione zdrowe, naturalne potrawy, przyrządzane niegdyś przez gospodynie, a dziś skrywane w szufladach. Ponadto Seniorki podczas warsztatów piekły wiejski, naturalny chleb. Gospodynie posługiwały się staropolskimi przepisami swoich przodków, ucząc się pieczenia chleba w domowym zaciszu czy przygotowywania tradycyjnych, zdrowych potraw.

Było to wspólne gotowanie staropolskich potraw, najczęściej jednogarnkowych i pieczenie swojskiego chleba z naturalnych produktów. Warsztaty odbywały się w Wiejskich Domach Kultury lub Domach Strażaka. Podczas warsztatowych spotkań gospodyni-kucharka wspólnie z uczestniczkami warsztatów gotowałą potrawy z przepisów przyniesionych przez uczestniczki na warsztaty oraz z przepisów własnych. Były to oczywiście stare, sprawdzone przepisy przekazywane często z pokolenia na pokolenie przez mamy, babcie czy prababcie na potrawy, które gotowały dawniej gospodynie w naszym regionie.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

 

Zajęcia gimnastyczne oraz masaż leczniczy
WDK Sułkowice Łęg

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.

Stowarzyszenie poprzez realizację projektu pragnie aktywizować osoby starsze i pomóc im współuczestniczyć w życiu społecznym. Dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, beneficjenci zadania mogli uczestniczyć w zajęciach gimnastycznych i zajęciach aerobiku/gimnastyce/ w wodzie (opisanych w oddzielnym reportażu) uwzględniających ich specyficzne potrzeby zdrowotne oraz w masażach leczniczych. Ćwiczenia były przeprowadzone przez doświadczonych rehabilitantów. Seniorom został zaproponowany również masaż leczniczy - poprawiający krążenie krwi, dotleniający organizm, wzmacniający układ mięśniowy. Masaż wykonywany był przez doświadczonego technika masażystę.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Warsztaty Bożonarodzeniowe
w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu

W środę, 16. października sprzed Urzędu Miejskiego w Andrychowie przedstawicielki Gospodyń SGW - Halina Brzazgacz, Halina Markowska, Sabina Prus i Czesława Wojewodzic - Prezes SGW w Andrychowie wyjechały dzięki pomocy Burmistrza Andrychowa i Urzędu Miejskiego w Andrychowie (sfinansowanie przejazdu) do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu na szczególne  warsztaty rękodzieła.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Obchody Jubileuszu 25-lecia ARiMR

29 września delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wyjechała do Centrum Jana Pawła II w Krakowie w którym odbywały się Regionalne Obchody Jubileuszu 25-lecia ARiMR. Uroczystosci jubileuszowe stały się okazja do wspólnych spotkań ponad 3000 osób z całej Małopolski.


Foto: LGD Wadoviana

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Zajęcia aerobiku w wodzie w ramach realizacji zadania publicznego: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”

Dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, beneficjenci zadania publicznego: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” uczestniczyli w zajęciach aerobiku/gimnastyce/ w wodzie w pięknym obiekcie - basenie krytym ośrodka Czarny Groń Hotel&SPA. 2 grupy seniorów uczestniczyło w zajęciach aerobiku w wodzie. Było to w sumie 20 godzinnych spotkań. Częstotliwość zajęć uzależniona była od instruktora oraz kondycji fizycznej seniorów. Zajęcia odbywały się w okresie od września do grudnia 2019 roku, w Ośrodku Czarny Groń SPA Rzyki przy ul. Praciaki.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Wyjazd integracyjny do Zubrzycy Górnej w ramach realizacji zadania publicznego: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”

Seniorzy otrzymali możliwość uczestnictwa w 10 wyjazdach. Wśród nich znalazł się integracyjno-plenerowy wyjazd grupy Seniorek do Zubrzycy Górnej. Wyjazd zorganizowano dla seniorów-beneficjentów zadania i dla pozyskanych przez beneficjentów nowych osób. Seniorzy uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do wioski Zubrzyca Górna, gdzie w plenerze, w ogólnodostępnym miejscu spędzili wspólnie czas. Była to miła, aktywna integracja, podczas której omówiono i zaprezentowano działania Stowarzyszenia nowym osobom. W ramach przygotowania wyjazdu koordynator zadania wynajął autokar.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Siódmy Bieg po Serce Zbója spod Złotej Górki

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie siódmy raz uczestniczyło w imprezie charytatywnej Bieg Po Serce Zbója! Kolejny raz wszyscy chętni, którzy przyłączyli się do wspólnego pomagania pokonali wyznaczoną trasę spacerem, na rowerze, z wózkiem, biegnąc, na hulajnodze, rolkach, z pieskami, dinozaurami - jednym słowem - techniką dowolną! Podczas biegu zorganizowano zbiórkę pieniężną przeznaczoną na leczenie Karolinki z Roczyn.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem na lepsze życie Seniorów

Z ogromną radością i satysfakcją pragniemy Państwa poinformować, że po raz kolejny Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację dwuletniego programu z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanego przez Województwo Małopolskie - Synergia Gospodyń Wiejskich  sposobem na lepsze życie Seniorów. Podjęte w projekcie działania skierowane są w sumie do 80 seniorów (osób w wieku od 60 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych mieszkańców obszarów wiejskich powiatu Wadowickiego i Oświęcimskiego

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

Szczegóły projektu - czytaj więcej

 

 

Już jest! Piąta publikacja zrealizowana przez SGW w Andrychowie
Korzenie i skrzydła - Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Andrychów

Niezmiernie nam miło poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wydało piątą publikację. Jej tytuł to „Korzenie i skrzydła - Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Andrychów”. Publikacja jest współfinansowana ze środków Gminy Andrychów, będąc dowodem dbałości lokalnego samorządu o organizacje i instytucje, które poprzez swoje działania wzmacniają i scalają lokalną społeczność, służąc budowaniu więzi międzyludzkich i lokalnego patriotyzmu. Mamy nadzieję, że lektura zachęci młode kobiety do włączenia się i zaangażowania w piękną działalność Kół Gospodyń Wiejskich. O publikacji i realizowanym projekcie w Radio Andrychów www.radioandrychow.pl opowiadali 4 września 2019 r. Czesława Wojewodzic - Prezes SGW w Andrychowie oraz Jarosław Skupień. Audycję realizował Robert Fraś. Zapraszamy do wysłuchania - Prosimy kliknąć tutaj lub w fotografię powyżej.

 

Dożynki 2019!

Jakże piękny był tegoroczny Plon miasta i Gminy Andrychów! Wzbogaciliśmy się o przepiękny obiekt sportowy, dopełniający istniejącą miejską infrastrukturę sportowo-edukacyjną i przeprojektowane, odnowione ulice największego andrychowskiego osiedla mieszkaniowego! Przebudowana w części Osiedla sieć dróg, wraz ze ścieżkami rowerowymi oraz nowoczesny, wielofunkcyjny, zbudowany jak przystało na XXI wiek basen będzie z pewnością świetnie służył wszystkim mieszkańcom oraz turystom i gościom naszej gminy przez wiele lat! To właśnie tam, w centrum "nowego" Andrychowa, tuż obok wybudowanego w rekordowym czasie basenu wzniesiono tegoroczną scenę dożynkową. W południe 24 sierpnia 2019 r. dziękczynna, dożynkowa Msza Św. odbyła się w kościele parafii Św. Urbana w Roczynach. Odprawił ją proboszcz ks. Ryszard Matuszek oraz wikariusz ks. Piotr Bratek. Tuż po niej - niecodzienny korowód z ciuchcią i orszakiem samochodów, wraz z gośćmi, przepięknym wieńcem i stroikami przejechał na andrychowskie Osiedle, gdzie odbyły się dalsze części dożynkowego obrzędu.

Zapraszamy do lektury

 

XXI DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
RYCZÓW 2019

25 sierpnia odbyły się XXI Dożynki Województwa Małopolskiego. Uroczystości dożynkowe zorganizowano w Ryczowie koło Wadowic. Uroczystą Mszę Św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie odprawił arcybiskup Marek Jędraszewski. Przed ołtarz przyniesiono dary będące jednocześnie dziełem natury, ale też pracy człowieka. Po Mszy Św. barwny korowód przeszedł na stadion piłkarski, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe oraz konkurs wieńcy.

Zapraszamy do lektury

 

XIX Konkurs Stroików Dożynkowych!

Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie 19 raz spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. Jeśli myślicie, że w temacie stroików już wszystko zostało powiedziane i Gospodynie Stowarzyszenia spoczęły na laurach, nie szukając nowych inspiracji i pomysłów... bardzo się mylicie! Gospodynie kolejny raz pokazały, że tradycja nie stoi w miejscu, nie jest martwym powielaniem wzorców z przeszłości, lecz twórczym działaniem inspirowanym pracą i doświadczeniem poprzednich pokoleń, źródłem niewyczerpanych pomysłów, dopracowanych w najmniejszych szczegółach.

Zapraszamy do lektury

 

VII Konkurs Bukietów Zielnych - Rzyki, Hotel&SPA Czarny Groń

15 sierpnia to szczególny dzień roku. Obchodzimy w nim dwa, wydawałoby się zupełnie różne święta. Jednym z nich jest Święto Matki Boskiej Zielnej, nazywane również Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny - uroczystość kościelna podczas której czci się Matkę Boską Wniebowziętą uznaną za patronkę ziemi i roślinności, a drugim Święto Wojska Polskiego. W trakcie dwóch dni poprzedzających to święto Gospodynie SGW zorganizowały dwa wydarzenia - "Międzypokoleniowy kurs wicia wianków" oraz dzień później "VII Konkurs Bukietów Zielnych", gdzie swoje umiejętności kompozycji bukietów zielnych zaprezentowały Gospodynie 20 Kół Gospodyń Wiejskich z gmin Andrychów, Wieprz, Osiek, Mucharz, Wadowice i Wiśniowa tworząc przepiękne 43 kompozycje.

Zapraszamy do lektury

 

AUDYCJA W RADIO ANDRYCHÓW

O realizacji zadania pn. „Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki” opowiada Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic

Kliknij - posłuchaj!

 

 

Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki
Rzyki, 13 sierpnia 2019 r.

Wakacje to dla Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie czas twórczej pracy. Gospodynie cały czas pracują na rzecz regionu i społeczności lokalnej, a dzięki pozytywnej ocenie wniosku o MAŁY GRANT, Stowarzyszenie otrzymaniu dotację z woj. Małopolskiego na realizację zadania pn. „Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizowało i przeprowadziło międzypokoleniowy warsztat ludowy pn. „Sztuka tworzenia bukietów zielnych i wicia wianków ludowych”, w którym uczestniczyły seniorki i dzieci/młodzież

Zapraszamy do lektury

 

CITY PLAŻA

Piękny i słoneczny lipcowy dzień 25 lipca 2019 roku Gospodynie naszego Stowarzyszenia spędziły na plaży! Tak tak!

Zapraszamy do lektury

 

Zadanie pn. „Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki”.

Wakacje to dla Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie czas twórczej pracy. Gospodynie cały czas pracują na rzecz regionu i społeczności lokalnej, a dzięki pozytywnej ocenie wniosku o MAŁY GRANT, Stowarzyszenie otrzymaniu dotację z woj. Małopolskiego na realizację zadania pn. „Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizuje i przeprowadzi: 10-ciogodzinny międzypokoleniowy warsztat ludowy pn. „Sztuka tworzenia bukietów zielnych i wicia wianków ludowych”, w którym wezmą udział seniorki i dzieci/młodzież oraz dwa spotkania integracyjne - VII Konkursu Bukietów Zielnych i XIX Konkursu Stroików Dożynkowych.

Sierpniowy Konkurs Bukietów Zielnych, połączony będzie z pokazem wianków ludowych, wystawą bukietów zielnych i konkursem na Najpiękniejszy Bukiet Zielny. Około 200 uczestników spotkania wysłucha również prelekcji pt. „Tradycje i obrzędy Święta Matki Boskiej Zielnej” oraz zaznajomi się ze znaczeniem ziół i roślin, które powinny znaleźć się w bukietach zielnych. Ponadto, na scenie zaprezentuje się zespół ludowy czy chór z tematycznym programem artystycznym. Stowarzyszenie przygotowując się do dożynek, przeprowadzi XIX Konkurs Stroików Dożynkowych, który połączony zostanie z prelekcją na temat tradycji dożynkowych. 100 uczestników spotkania, podziwiać będzie prawdziwą sztukę ludową na wystawie eksponującej konkursowe stroiki dożynkowe.

Głównym celem zadania jest zachowanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, przekazywanie młodym pokoleniom tradycji, sztuki ludowej i kultury regionalnej wraz ze wzmacnianiem tożsamości lokalnej mieszkańców obszarów wiejskich powiatu wadowickiego, oświęcimskiego i myślenickiego poprzez przeprowadzenie ludowych konkursów lokalnych upowszechniających tradycję i zwyczaje związane z obrzędami dożynkowymi i świętem Matki Boskiej Zielnej.

Gospodynie poprzez swe działania będą promować małopolską wieś, jej tradycję, kulturę, obrzędy ludowe i rękodzieło, a realizacja niniejszego zadania to fantastyczna aktywizacja społeczności lokalnej i rozwój międzypokoleniowej współpracy wykorzystującej potencjał seniorów oraz ocalenie regionalnego rękodzieła ludowego od zapomnienia. Tak więc, do pracy!

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

Regulamin Konkursu "Bukiety na Zielną" 2019

Konkurs "Bukiety na Zielną" zorganizowano w związku z wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo - uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Celem tego rodzaju działań jest powrót do dawnych zwyczajów, a jednocześnie połączenie piękna kompozycji kwiatowych, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin, które nas otaczają.

Kliknij - zobacz regulamin

 

 

Raport o stanie gminy - sesja Rady Miejskiej w Andrychowie

W 2019 roku po raz pierwszy prezydenci, burmistrzowie i wójtowie musieli do 31 maja przedstawić mieszkańcom „Raport o stanie gminy”, który miał na celu podsumowanie działalności samorządu w ubiegłym roku we wszystkich sferach życia publicznego. Andrychowski dokument został przedstawiony Radzie Miejskiej 31 maja 2019 r. podczas sesji Rady Miejskiej. Na sesji radni wysłuchali również sprawozdania Burmistrza z wykonania budżetu w roku 2018 i udzielili mu absolutorium. W trakcie sesji odbyła się debata nad „Raportem o stanie gminy” w której mogli uczestniczyć nie tylko radni, ale także mieszkańcy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń. Zapraszamy do lektury wystąpienia Prezes SGW Czesławy Wojewodzic - podsumowującego świetną i owocną współpracę SGW z samorządem.


Foto: Marek Nycz - Nowiny Andrychowskie

Zapraszamy do lektury

 

Dzień Matki - 24 maja 2019 r. - WDK Sułkowice Łęg

W tym roku pogoda w maju nas nie rozpieszczała. Prawie cały miesiąc przez południe Polski przetaczała się deszczowa fala i mało brakowało, aby region dotknęła powódź. Na szczęście - póki co - sytuacja się uspokoiła. Maj to miesiąc szczególny, obfitujący w różnego rodzaju święta. Są to święta związane z rodziną, oraz święta kościelne. Tradycyjnie, co roku - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje w miesiącu maju spotkanie integracyjne z okazji Dnia Matki. W tym roku Gospodynie spotkały sie w gościnnych progach WDK Sułkowicę Łęg, aby wspólnie cieszyć się tym niezwykłym świętem. Spotkanie prowadziła Prezes SGW Czesława Wojewodzic. Tradycyjnie - nie zabrakło pięknych słów o matczynej miłości i roli matki w wychowaniu dzieci, oraz wiedzy o historii Święta Matki.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Biesiada Wadowicka oraz 99 rocznica urodzin Karola Wojtyły - Świętego Jana Pawła II

W piękne, słoneczne, majowe południe 18. maja 2019 r. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w świętowaniu 99 rocznicy urodzin Karola Wojtyły - Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji wadowicki samorząd wraz z organizacjami pozarządowymi, instytucjami i gronem sponsorów zorganizował Biesiadę Wadowicką. Miło nam poinformować że wypieki gospodyń naszego Stowarzyszenia zdobyły 2 miejsce w konkursie na najlepsze ciasto lub wypiek drożdżowy!

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

90 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Roczynach
27 kwietnia 2019 r. Roczyny - Remiza OSP

Zapraszamy Was do lektury niecodziennego reportażu. Aby mógł powstać, potrzeba było pracy kilkuset osób! przez okres ponad 90 lat! Jak to zapytacie? Przecież to jubileusz 90 lecia Koła? To prawda, ale pamiętać trzeba również o tym, ze Gospodynie, które 90 lat temu zakładały Koło - wyniosły z domu wcześniej coś szczególnego! Ich mamy i babcie z pewnością nauczyły je, że ojczyzna i patriotyzm, to nie tylko praca we własnym ogrodzie i czterech ścianach, lecz również wspólna praca dla społeczeństwa. W tych trudnych czasach nie było to oczywiste jak dzisiaj. Poziom życia z pewnością pozostawiał wiele do życzenia. Gospodynie nie dały jednak za wygraną i wspólnie, 90lat temu postanowiły wpływać na rzeczywistość, która je otacza.

Kliknij - zobacz fotoreportaż

 

 

XIX Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od przełomu wieku na tydzień przed Wielkanocą zaprasza mieszkańców, samorząd, przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń, instytucji i firm na Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny". Pomysł zorganizowania tej niecodziennej imprezy narodził się w 2000 roku, kiedy jeszcze nikomu się nie śniło, że tradycja powróci do łask. Jego pomysłodawcami byli Czesława Wojewodzic oraz Śp. Zbigniew Mieszczak. Z niewielkiej, lokalnej imprezy powstało ponadregionale wydarzenie, które stało się wzorem do naśladowania dla innych tego rodzaju stowarzyszeń. Impreza, która w tym roku liczyła sobie prawie 350 zaproszonych gości odbyła się w gościnnych progach Baciarskiej Chaty - części kompleksu rekreacyjno wypoczynkowego Hotel&Spa Kocierz.

Kliknij - zobacz fotoreportaż

 

Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas - podsumowanie projektu.

Ten rok był szczególnym rokiem pracy i działań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowi, obfitując w różnego rodzaju przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie. Bardzo ucieszyło nas przyznanie dotacji z woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury pn. „Mecenat Małopolski”, na realizację zadania publicznego pt. „Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas”.

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Zapraszamy na fotoreportaż z podsumowania projektu

 

IX Andrychowska Wigilia na Placu Mickiewicza

22 grudnia 2019 r. - dziewiąty raz, na największym placu miasta odbyło się świąteczne spotkanie mieszkańców Gminy Andrychów, śpiewanie kolęd oraz degustacja pysznych, tradycyjnych potraw świątecznych przygotowanych przez lokalnych restauratorów. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Potrawy wigilijne przygotowali: Czarny Groń, Hotel & SPA Kocierz, Restauracja Adria, Restauracja Bracia, Restauracja Sami Swoi, ParkHotel Łysoń oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XVIII Przedświąteczna Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich

Pełna sala! Po raz 18 gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkały się na przedświątecznej biesiadzie seniorek i działaczek Kół Gospodyń Wiejskich.

Jak ten czas szybko biegnie! Zmienia się świat. Organizacje społeczne, stowarzyszenia, kluby i koła - powstają jak grzyby po deszczu. Duże wsparcie ze strony państwa, lokalnych samorządów, instytucji i sponsorów sprawia, że realizowane są nowe projekty i pomysły. Warto pamiętać, że wiele organizacji pozarządowych ma swoje korzenie i bogatą historię. Warto pamiętać o ludziach, którzy tworzyli podwaliny obecnych, działających prężnie organizacji.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

19 Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny

Co roku, dzięki uprzejmości właścicieli ParkHotel Łysoń w Inwałdzie Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje Konkurs Potraw Wigilijnych Stół Wigilijny.

Fotoreportaże - kliknij na link - zobacz!

Impreza ta gromadzi przedstawicieli niemal całej lokalnej społeczności. Impreza ta ma taką renomę, że stała się nieformalnym zwiastunem nadchodzacych Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy dobrze znają atmosferę tego konkursu. Pod wspólnym dachem, jak przy domowym, rodzinnym stole spotykają się przedstawiciele wielu środowisk, partii politycznych, instytucji, organizacji, przedstawicieli miasta i wiosek Gminy Andrychów, oraz zaproszonych gości z innych gmin i powiatów by cieszyć się sobą, delektując się smakiem domowych, niepowtarzalnych potraw regionalnych.

 

Zrealizowałyśmy projekt - „Kreatywna jesień życia”

Jednym z głównych zadań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie jest pomoc osobom starszym - seniorkom, działaczkom Kół Gospodyń Wiejskich, które ze względu na swój wiek nie mogą czynnie uczestniczyć w działaniach KGW.

Stowarzyszenie już po raz 6 otrzymało dotację i zrealizowało program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Kreatywna jesień życia”, realizowanego w okresie od 1.06.2018 r. do 30.11.2018 r., seniorzy mogli uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanych kursach i warsztatach.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

 

XIX Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny" - Regulamin

Regulamin - kliknij - pobierz

 

 

Patriotyczny śpiew połączy nas
Remiza OSP
Roczyny, 12.10.2018

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizuje w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze kultury w 2018 r. pn. Mecenat Małopolski zadanie publiczne "Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas". Celem głównym zadania jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pobudzenie zainteresowania tradycją, historią i kulturą regionalną oraz narodową mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez ich udział w ambitnych formach animacyjnych zwiększających ich międzypokoleniową aktywizację.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

VI Bieg Po Serce Zbója!

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie szósty raz uczestniczyło w imprezie charytatywnej Bieg Po Serce Zbója! w której wszyscy chętni pokonują wyznaczoną z tras spacerem, na rowerze, z wózkiem, biegnąc, na hulajnodze, rolkach - technika dowolna! Podczas biegu zorganizowano zbiórkę pieniężną przeznaczoną na leczenie Bartusia, który cierpi na Zespół krótkiego jelita. Kwota zebrana podczas biegu zostanie przekazana na leczenie chłopca.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas!

Ten rok zapowiada się ciekawie, bo obfituje w różnego rodzaju ciekawe przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Ogromnie nas cieszy fakt, iż Stowarzyszenie otrzymało dotację z woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury pn. „Mecenat Małopolski”, na realizację zadania publicznego pt. „Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Szczegóły projektu

 

Dożynki Gminne - Inwałd 2018

8 września 2018 r. na terenie Inwałd Parku – 4 Parków tematycznych w Inwałdzie – Parku Miniatur, Dinolandii, Warowni Inwałd i Ogrodu Jana Pawła II odbyły się Gminne Dożynki - doroczne święto plonów.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XVII Konkurs Stroików Dożynkowych
6.09.2018 - ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie

Po raz siedemnasty Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało Konkurs Stroików Dożynkowych mający na celu zachowanie pięknej tradycji wicia dożynkowych ozdób i wieńcy, ale też stałe doskonalenie tworzenia tego rodzaju pięknych kompozycji ludowego rękodzieła.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XX Dożynki Województwa Małopolskiego

26 sierpnia 2018 r. w Radziszowie (gm. Skawina) odbyły się XX Dożynki Województwa Małopolskiego. Tego rodzaju wydarzenie to czas dziękczynienia za zbiory, ale też możliwość poznawania obyczajów ludowych Małopolski oraz wspólnej zabawy. Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, po której korowód dożynkowy prowadzony przez Kapelę Ludową z Radziszowa wyruszył do ogrodów parafialnych Kościoła p.w. św. Wawrzyńca. Co roku w ramach dożynek odbywa się Konkurs Wieńca Dożynkowego Województwa Małopolskiego, a zwycięski wieniec reprezentuje nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich. W tym roku rywalizację wygrała grupa wieńcowa z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

VI Konkurs Bukiety na Zielną!
Rzyki, Czarny Groń - 14 sierpnia 2018 r.

Kurs wicia wianków
Rzyki, 13 sierpnia 2018 r.

Już 6 lat z rzędu Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje konkurs bukietów zielnych. Spoglądając na barwne kompozycje każdy z nas zobaczy coś innego. Dla jednych będzie to dawny zapomniany zwyczaj, dla innych - wyraz artystycznej ekspresji, jeszcze inni zachwycają się właściwościami leczniczymi ziół wchodzących w jego skład, a jeszcze inni wiedzą i umiejętnościami gospodyń, układających kwiaty i zioła w barwne kompozycje.


Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

 

Spotkanie Stowarzyszeń

28 lipca 2018 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie gościło Stowarzyszenie "Razem w przyszłość" z Rusinowa koło Radomia (województwo mazowieckie). Rusinów to miejscowość leżąca na pograniczu województw mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Spotkanie minęło w wesołej atmosferze. O smaczny poczęstunek zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Sułkowic Łegu. Oprócz rozmów o działaniach obu stowarzyszeń nie zabrakło również wzajemnych rozmów, podziwiania twórczośc i dokonań gospodyń SGW, które tradycyjnie podczas tego rodzaju spotkań organizują wystawy prac ludowego rękodzieła.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Regulamin Konkursu "Bukiety na Zielną"

Konkurs "Bukiety na Zielną" zorganizowano w związku z wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo - uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Celem tego rodzaju działań jest powrót do dawnych zwyczajów, a jednocześnie połączenie piękna kompozycji kwiatowych, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin, które nas otaczają.

Kliknij - zobacz regulamin

 

„Ocalmy kłosy tradycji”

Stowarzyszenie przez cały czas robi wszystko by pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom bogactwo kultury i tradycji regionalnej oraz sztuki. W tym roku narodzi się kolejne „kulturalne dziecko” Stowarzyszenia, mianowicie, gospodynie w ramach otrzymanej dotacji z gminy Andrychów i  z powiatu wadowickiego chcą przygotować, zredagować i wydrukować album - książkę, w której ukaże piękno i bogactwo naszego regionu w zakresie tradycji, kultury i zwyczajów związanych z obrzędami dożynkowymi i świętem Matki Boskiej Zielnej. Wydrukowany album-książka to prawdziwa skarbnica wiedzy teoretycznej, jak i również wiedzy praktycznej, instruktażowej dotyczącej obrzędów dożynkowych i obchodów Święta Matki Bożej Zielnej. Będzie można w nim znaleźć zdjęcia wraz z instruktażowym opisem wszystkich etapów sztuki tworzenia bukietów zielnych, stroików dożynkowych, jak i również wicia tradycyjnych wieńców dożynkowych. Stowarzyszenie zamieści w albumie-książce także wieńce dożynkowe z ostatnich 10 lat jakie wykonały Gospodynie z SGW na dożynki. Ponadto album-książka będzie zawierał teoretyczny komentarz i opis historii, tradycji i zwyczajów związanych z obrzędami dożynkowymi czy Świętem Matki Bożej Zielnej obchodzonymi w naszym regionie. Książka będzie równocześnie źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń, analizą i dokumentacją plonów pracy rąk gospodyń, które są żywym siewcą i strażnikiem regionalnych tradycji. Książka-album będzie miała formę poradnika, skryptu - pigułki wiedzy praktycznej i teoretycznej zawierającej:

•   Wstęp, opis historii, tradycji, kultury i zwyczajów związanych z obrzędami dożynkowymi i świętem Matki Boskiej Zielnej w powiecie wadowickim.

•  Praktyczny instruktaż tworzenia krok po kroku regionalnych bukietów zielnych, stroików dożynkowych oraz wieńców dożynkowych – zdjęcia poszczególnych etapów tworzenia wraz z opisem wykonywanych czynności.

•  Zdjęcia wykonanych przez gospodynie wieńców dożynkowych, stroików dożynkowych czy bukietów zielnych w latach poprzednich, które są prawdziwym dziełem regionalnej sztuki ludowej.

Ukazany w książce-albumie instruktaż tworzenia regionalnych bukietów zielnych, stroików dożynkowych oraz wieńców dożynkowych powstanie na żywo podczas przeprowadzania 3 pokazowych warsztatów.

Stowarzyszenie, w ramach zadania planuje wydrukować album-książkę pn. „Ocalmy kłosy tradycji” w ilości około 240 egzemplarzy. Promocja wydanej książki-albumu zaplanowana jest w dniu 8 grudnia 2018 roku podczas XIX Konkursu Potraw Regionalnych „Stół Wigilijny”. Zapraszamy do lektury.

 

„Małopolska wieś kwiatem i kłosem nas zachwyca”

Zbliżają się wakacje, a to oznacza, ze gospodynie zaczynają przygotowania do odchodów Święta Matki Boskiej Zielnej i dożynek. Stowarzyszenie dzięki dotacji otrzymanej z woj. Małopolskiego w ramach zadania pn. „Małopolska – czas na wieś”, może zorganizować i przeprowadzić dwa regionalne konkursy ludowe tj. Konkurs Stroików Dożynkowych i Konkurs Bukietów Zielnych wraz z warsztatami poprzedzającymi i przygotowującymi uczestników do udziału w konkursie na Najpiękniejszy bukiet zielny. Konkursy czy warsztat to świetna kulturalna inicjatywa, dzięki niej wracamy do korzeni, integrujemy społeczeństwo, a młode pokolenia mogą poznać tradycję by ją nadal podtrzymywać. W ramach realizacji zadania pn. „Małopolska wieś kwiatem i kłosem nas zachwyca”, beneficjenci będą mogli uczestniczyć w ciekawych działaniach z obszaru tradycji, sztuki i kultury regionu. Zostaną zorganizowane i przeprowadzone następujące kulturowe inicjatywy:

1.Międzypokoleniowy warsztat pn. „Sztuka tworzenia bukietów zielnych i wicia wianków ludowych” dla 10 młodych ludzi (również wnucząt gospodyń) i 6-10 seniorek (babć).

2. VI Konkurs Bukietów Zielnych - spotkanie integracyjne dla 200 osób połączone z pokazem wianków ludowych, wystawą i konkursem na Najpiękniejszy Bukiet Zielny oraz z prelekcją pt. „Tradycje i obrzędy Święta Matki Boskiej Zielnej” wraz z informacjami o znaczeniu ziół i roślin, które powinny znaleźć się w bukietach zielnych w naszym regionie. Do udziału w konkursie zachęcamy członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, uczestników warsztatów, jak i mieszkańców (w sumie max 30-40 bukietów). Nie zabraknie nagród rzeczowych, a bukiety zielne zostaną poświęcone dniu 15 sierpnia, jak i również szczególni goście czy przyjaciele Stowarzyszenia zostaną obdarowani ludowymi wiązankami.

3. XVIII Konkurs Stroików Dożynkowych – spotkanie integracyjne dla 50 osób połączone z prelekcją na temat tradycji dożynkowych. Jest to cykliczne przedsięwzięcie mające na celu zachowanie tradycji, ale też stałe doskonalenie tworzenia pięknych kompozycji ludowego rękodzieła. Konkurs stroików dożynkowych jest wstępem do obchodów Dożynek Gminnych czy Wojewódzkich. W konkursie na Najpiękniejszy Stroik Dożynkowy wezmą udział gospodynie z KGW. Stroiki te stanowić będą dodatkową dekorację podczas dożynek Gminnych, a najładniejszy zostanie przekazany do Urzędu Marszałkowskiego do Krakowa.

4. Udział w Dożynkach Gminnych. Stowarzyszenie dążąc do zachowania tradycji dożynkowej w swoim regionie weźmie udział w dożynkach Gminnych, które odbędą się we wrześniu we wsi Inwałd.
Realizacja tego zadania ma ogromne znaczenie, choćby dlatego, że Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie tuż obok - w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia, które skupiają ludzi z całej Polski. Jednocześnie teoretyczna i praktyczna wiedza zdobyta na warsztatach czy konkursach zaowocuje, gdyż zostanie wykorzystana w przyszłości.

 

 

Festiwal smaku w ramach projektu współpracy – KUCHNIA 19.05.2018

19 maja 2018 r. na wadowickim rynku odbyła się pierwsza impreza w ramach projektu współpracy KUCHNIA – „Kulinarne Unikaty Chałup – Nowością Inspiracją Atrakcją”. Lokalne grupy działania przygotowały niezwykłą ucztę, podczas której można było spróbować lokalnych przysmaków, nie tylko z obszaru LGD „Wadoviana” ale też z obszaru LGD "Podbabiogórze", LGD "Żywiecki Raj" oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Soły". Odwiedzający wadowicki rynek mogli spróbować zupę z soczewicy, placki razowe z serem, zupę szczawiową, prażone, naleśniki z tradycyjnym farszem, bigos, barszcz czerwony na zakwasie, koktajl zdrowia, pierogi oraz przeróżne smarowidła i twarożki do chleba oraz ciasta…….lista potraw jest tak długa, że nie sposób wymienić wszystkie smakołyki. Swoją obecnością imprezę uświetnili: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorz Lipiec, Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski oraz Wiceburmistrz Ewa Całus a także Zwycięzca IV edycji MasterChef Damian Kordas, który zmierzył się z trudną techniką tradycyjnego ubijania masła, podczas trwających warsztatów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom a w szczególności Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Sołectwa Jaroszowice-Zbywaczówka, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Pod Jaroszowicką Górą" a także KGW „Zarębianki” za przygotowanie pysznych potraw na imprezę oraz pięknie udekorowane stoiska. Degustacja potraw i warsztaty wytwarzania masła nie odbyłyby się bez pomocy pań: Czesława Wojewodzic, Marii Potocznej, Marii Nowak, i Danuty Kowalczyk. Serdecznie dziękujemy również MSH WIZAN, Pasieka ŁYSOŃ - miód i produkty pszczele , Tradycyjna Chata - smaki jak za dawnych lat, Kucyk Mini Zoo oraz Tłocznia Chocznia. Bez Was nie było by tak smacznie! Już teraz zapraszamy na kolejną imprezę z cyklu „KUCHNIA”, która odbędzie się 17.06.2018 r. w Kętach.

Agnieszka Łasak

Fotoreportaż z tego wydarzenia dostępny jest po kliknięciu w poniższy link:

https://www.facebook.com/pg/LGDWadoviana/photos/?tab=album&album_id=2042292099369104

 

„Kreatywna jesień życia”

Z ogromną radością, dzielimy się kolejną dobrą wiadomością… Stowarzyszenie już po raz 6 otrzymało dotację i zrealizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Kreatywna jesień życia”, realizowanego w okresie od 1.06.2018 r. do 30.11.2018 r., seniorzy będą mogli wziąć udział, w specjalnie dla nich zorganizowanych:

 • Kursach:
  • „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie
   i 50 lat temu”,
  • „Szydełkowanie”,
  • „Wyszywanie makatek ludowych”
  • „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich”.
 • Warsztatach:
  • „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”
  • „Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba”.

Stowarzyszenie zadba również o poprawę kondycji fizycznej seniorów, którzy będą mieli możliwość uczestnictwa w gimnastyce uwzględniającej ich specyficzne potrzeby zdrowotne. w aerobiku/gimnastyce/w wodzie oraz w masażu leczniczym. Ponadto wszyscy beneficjenci zadania zostaną zaproszeni do udziału w wyjeździe na dożynki wojewódzkie, w wyjeździe do teatru, w wyjeździe na Spływ Dunajcem oraz w leczniczym wyjeździe na baseny termalne. Jednocześnie Stowarzyszenie zorganizuje dla 150 osób spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora podczas którego będzie można zobaczyć wystawę pn. „Cztery magiczne przedmioty mojej babci”. Spotkanie to podkreśli szczególną wartość ludzi sędziwego wieku, stanie się ich świętem, okazją do wyróżnienia i docenienia wartości Seniora. Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, będą odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Począwszy od września 2018 roku, młodsze seniorki będą odwiedzać swojego podopiecznego średnio ok. 1 raz w tygodniu. Częstotliwość spotkań ustalona będzie indywidualnie. Będą one opierać się o potrzeby osób starszych, seniorki-wolontariuszki udzielać będą wsparcia i pomocy czy zainteresowania według pożądanych przez osoby starsze czynności.

Stowarzyszenie cały czas robi wszystko by aktywować gospodynie, aby odkrywały drzemiące w nich talenty i dzieliły się swoją pasją i zainteresowaniami ze społeczeństwem. Program „Kreatywna jesień Życia” jest naprawdę ciekawą ofertą, z której skorzystać może 65 beneficjentów – 50 młodszych, sprawniejszych seniorek oraz 15 osób starszych, chorych i samotnych. Zapraszamy serdecznie do udziału.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

 

Jubileusz 90-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezince
Brzezinka - 30 maja 2018 r.

30 maja 2018 r. najmniejsze sołectwo gminy Andrychów, Brzezinka - obchodziło jubileusz 90-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich. Tego rodzaju uroczystości są swego rodzaju skarbnicą wiedzy historycznej regionu i aktywności jego mieszkańców. Tak było i tym razem.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Spotkanie integracyjne - Dzień Matki - OSP Rzyki 29.05.2018

29. maja 2018 r. w budynku OSP Rzyki gospodynie 15 Kół Gospodyń Wiejskich działających w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkało się na cyklicznym spotkaniu integracyjnym zorganizowanym z okazji Dnia Matki.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

XVIII Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny
Kocierz Hotel&SPA 24.03.2018

Kolejny raz Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaprosiły mieszkańców gminy Andrychów oraz gości na Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny. To już 18 edycja imprezy, która od wielu lat cieszy się bardzo dużym powodzeniem, gromadząc przy wspólnym stole zarówno przedstawicieli samorządu, sponsorów, organizacji i instytucji, jak i liczne grono Gospodyń Wiejskich.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

UWAGA POLECAMY NOWINY ANDRYCHOWSKIE - WYDANIE SPECJALNE!

W 2018 roku dzięki wspaniałym ludziom mamy dla wszystkich piękny prezent! Każdy stolik przygotował 2 najlepsze według siebie potrawy i 2 receptury. Będzie to sfotografowane i wydane jako 16-stronicowa wkładka i opracowane przez Nowiny Andrychowskie tuż przed świętami Wielkanocnymi! Dzięki nim - będzie to dla państwa niezwykła, regionalna książka kucharska i poradnik. Z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie i będziecie mogli zainspirować się podczas przygotowania Waszych świątecznych Stołów.

 

 

 

Kliknij - pobierz Regulamin

 

Programy realizowane w roku 2017

STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o zamieszczeniu podsumowania o programach na które otrzymało dotacje w roku 2017. Łącznie zrealizowanych zostało 9 programów realizowanych we współpracy z jednostkami samorządowymi gminy, powiatu, województwa i innymi. Szczegółowy wykaz programów oraz terminy ich realizacji wraz z wielkościami otrzymanych kwot dostępny jest tutaj

Informacja

STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na działalność statutową w formie 1% podatku za 2016 r. otrzymanym w 2017 roku

"Ludzie nie mogliby żyć razem, gdyby nie mieli do siebie zaufania, czyli gdyby nie przekazywali sobie prawdy i wzajemnego szacunku"

Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i przekazali 1% ze swego podatku.

Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 7.301 zł 30 groszy

"Dobry czyn - nigdy nie idzie na marne" Bardzo dziekujemy wszystkim, którzy nam zaufali i oświadczamy, że całość wykorzystana zostanie na działalność Statutową.

 

 

„MAGIA ŚWIĄT” tradycyjny Opłatek
w Świetlicy CKiW w Sułkowicach Bolęcinie

W sobotnie popołudnie 13 stycznia 2018 r. w Świetlicy CKiW w Sułkowicach Bolęcinie mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się na tradycyjnym Opłatku zorganizowanym przez Świetlicę CKiW w Sułkowicach Bolęcinie oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Spotkanie opłatkowe w TVP3 Kraków
z kardynałem Stanisławem Dziwiszem
z udziałem Gospodyń z Andrychowa

W TVP3 Kraków spotkała się telewizyjna rodzina, a wraz z nią ci, którzy na co dzień współpracują z krakowskim oddziałem TVP i ci, którzy na ekranach śledzą relacjonowane przez telewizję najważniejsze wydarzenia z Małopolski. Bo, jak podkreślano, TVP3 Kraków jest otwarta na ludzi i ich problemy - czytamy na stronie Telewizji Polskiej. Byłyśmy na tym spotkaniu!

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Kolędujmy, przyśpiewujmy - VIII Andrychowska Wigilia

Ósmy raz w historii - a pierwszy raz w nowej lokalizacji - przed Pałacem Bobrowskich odbyło się przedświąteczne spotkanie mieszkańców Gminy Andrychów, wspólne dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd oraz degustacja pysznych, tradycyjnych potraw świątecznych przygotowanych przez lokalnych restauratorów. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Wśród lokalnych restauratorów nie zabrakło przedstawicielek Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

XVII Biesiada Seniorek i Działaczek
Kół Gospodyń Wiejskich w Andrychowie

Niewiele jest Stowarzyszeń i instytucji, otaczających swoją opieką działaczy, którzy przed laty współtworzyli historię i teraźniejszość dzisiejszych - dobrze znanych i świetnie funkcjonujących w przestrzeni społecznej organizacji. Jednym z nich jest Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Dowodem na to jest między innymi XVII Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich - najmilsze, najcieplejsze i najpiękniejsze spotkanie, jeśli chodzi o działalność Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dla swoich Seniorek.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Spotkanie Wigilijne 2017 - Opłatek w Targanicach

Koło Gospodyń Wiejskich w Targanicach wraz z Wiejskim Domem Kultury zaprosili mieszkańców na XV edycję - Spotkanie przy wigilijnym stole. Spotkania te zapoczątkował Bank Spółdzielczy w Andrychowie. Poprzedni Prezes banku Pan Antoni Zadora, obdarzony wrażliwością na potrzeby innych zainicjował tego rodzaju spotkania wigilijne dla osób samotnych i seniorów.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Niezwykłe warsztaty w SOSW w Kaczynie

Wspaniałe warsztaty i mnóstwo radości udało nam się przekazać i otrzymać od dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Kaczynie. Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w zajęciach z techniki - rozwijajacych u dzieci kreatywność i wyobraźnię. Młodzież podzielona na pięć grup uczyła się tworzyć kompozycje kwiatowe oraz kwiaty, ozdoby choinkowe i pacynki. Dzieci nauczyły się również nowych technik rękodzielniczych, a radość ze wspołnych lekcji trudno wyrazić słowami. Dzieci przekazały nam ogromnie dużo ciepła i zainteresowania realizowanymi przez nas pracami!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XVIII Konkurs Potraw Regionalnych
Stół Wigilijny Inwałd 2017

Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło – słowa Cypriana Kamila Norwida uświadamiają nam ogromne znaczenie przeszłości – która staje sie dla nas podświadomie wyznacznikiem drogi, którą podążamy przez resztę życia. Jeżeli nie mamy korzeni, wspomnień, pięknych przeżyć czasu dzieciństwa, ukształtowanego rytmu życia - znacznie trudniej nam jest w przyszłości znaleźć i podążać drogą poprzednich pokoleń. Jeśli przerywamy delikatną nić, łączącą nas z przeszłością - tracimy punkty odniesienia, naszą tożsamość. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie od 18 lat w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia organizuje wspólne spotkanie - regionalny konkurs potraw - Stół Wigilijny, będący swego rodzaju Wigilią przedstawicieli niemal całej lokalnej społeczności, a także władz samorządowych - od najniższego, do niemal najwyższego szczebla. Nie inaczej było i w tym roku!

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

„Jesień życia nas rozwija” - podsumowanie projektu!

Stowarzyszenie już po raz piąty realizowało program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Jesień życia nas rozwija”, realizowanego w okresie od 1.06.2017 r. do 30.11.2017 r., seniorzy mogli uczestniczyć 4 kursach: „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, „Pogotowie krawieckie, „Szydełkowanie” oraz „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich” a także warsztacie pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”, specjalistycznej gimnastyce uwzględniającej specyficzne potrzeby zdrowotne seniorów, jak i również masażom leczniczym.

Jednocześnie Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd na Dożynki Wojewódzkie, oraz już wkrótce - wyjazd do teatru i na baseny termalne.

Jednym z punktów programu było również spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora podczas którego zrealizowano wystawę eksponującą wytworzone przez beneficjentów na kursach elementy rękodzieła ludowego.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

„Eko-gospodynie – nasze rady na odpady”
- Podsumowanie projektu

Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie po raz drugi aktywnie wykorzystały swoje doświadczenie, wiedzę i zdobyte umiejętności aby skutecznie włączyć się w edukację środowiska gospodyń wiejskich, mająca na celu wzrost świadomości ekologicznej społeczności lokalnej. Tego rodzaju działania skutecznie edukują, ponieważ wiedza nie trafia do zainteresowanych z nieznanych źródeł - lecz dociera z ust znajomych, przyjaciół i osób do których czujemy zaufanie, przyczyniając się do większej świadomości i zmniejszenia powstawania odpadów w naszym regionie. Projekt mógł być realizowany dzięki dotacji otrzymanej z Woj. Małopolskiego w ramach małego grantu "Podaj Dalej", na realizacje projektu pn. „Eko-gospodynie – nasze rady na odpady”.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

XVIII Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny - Regulamin

kliknij - zobacz

 

I Andrychowskie Targi Seniora - Andrychów - 1 października 2017
Aktywność, zdrowie, profilaktyka!

W niedzielę 1 października, w Hali Sportowej przy ul. 1 Maja w Andrychowie pod hasłami: Aktywność, zdrowie, profilaktyka - odbyły się I Andrychowskie Targi Seniora. Organizatorem targów była Fundacja WIIR. Podczas targów swoje stoiska zaprezentowało kilkunastu wystawców z Gminy Andrychów - wśród których znalazły sie lokalne stowarzyszenia, instytucje samorządowe, kluby sportowe, oraz firmy oferujące cały wachlarz usług związanych ze zdrowiem i profilaktyką. Podczas targów można było skorzystać z degustacji, możliwości badań profilaktycznych słuchu i wzroku, oraz podstawowych pomiarów poziomu cukru, a także bogatej oferty firm.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

V Bieg po Serce Zbója

Nie mogło nas tam zabraknąć! Brzydka pogoda nie przeszkodziła w dzieleniu się sercem! 17 września 2017 r. w centrum Andrychowa odbyła się cykliczna impreza charytatywna "Bieg po Serce Zbója spod Złotej Górki" Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz współuczestniczyło w tej pięknej, cyklicznej imprezie charytatywnej

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

„Eko-gospodynie – nasze rady na odpady”

Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie już po raz drugi aktywnie wykorzystają swoje doświadczenia i zdobyte umiejętności przyczyniając się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, tym samym zapobiegając czy minimalizując powstawanie odpadów w naszym regionie. Będzie się działo, a to dzięki otrzymanej dotacji z Woj. Małopolskiego w ramach małego grantu "Podaj Dalej", na realizacje projektu pn. „Eko-gospodynie – nasze rady na odpady”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Kliknij - dowiedz się więcej

 

XVI Konkurs Stroików Dożynkowych
ABS BANK SPÓŁDZIELCZY w Andrychowie

Już szesnaście lat z rzędu Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje Konkurs Stroików Dożynkowych, mający na celu zachowanie tradycji, ale też stałe doskonalenie tworzenia tego rodzaju - pięknych kompozycji ludowego rękodzieła. No właśnie! Obserwując tegoroczne prace konkursowe można dojść do wniosku, że w sztuce tworzenia stroików dożynkowych gospodynie zrzeszone w SGW osiągnęły prawdziwe mistrzostwo! Konkurs stroików dożynkowych to swego rodzaju "wewnętrzny" konkurs SGW, wykorzystywany również do spotkania się z przyjaciółmi Stowarzyszenia i omówienia aktualnych działań realizowanych przez SGW.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Delegacja Gospodyń SGW z Gminy Andrychów
wyjechała na dożynki wojewódzkie

W piękny, niedzielny poranek delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa wyjechała do Bobowej - miejscowości słynącej z tradycji koronkarskich, aby uczestniczyć w tegorocznych XIX Dożynkach Województwa Małopolskiego. Gospodarzami dożynek będą marszałek Jacek Krupa oraz burmistrz Bobowej Wacław Ligęza.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Pokolenia zainspirowane tradycją
Stroik dożynkowy

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w ramach realizacji zadania pn. „Pokolenia zainspirowane tradycją” - zadania publicznego Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski” organizuje cykl 4 międzypokoleniowych warsztatów o bogatej tematyce: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Sztuka wicia wianków ludowych", „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego i/lub stroika dożynkowego”. Zorganizowany zostanie również warsztat „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe”.

Projekt realizowany jest  przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

Program pn. "Pokolenia zainspirowane tradycją" realizowany jest przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego i odbywa się od 1 lipca do 31 grudnia 2017 roku. Jak wspomnieliśmy w poprzednich reportażach - oprócz pięknego wieńca, który uczestniczył w konkursie wieńcy dożynkowych gospodynie na dożynki wojewódzkie zabrały ze sobą stroik dożynkowy specjalnie dla Marszałka województwa małopolskiego - Jacka Krupy.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Stowarzyszenie otrzymało kolejną dotacje na realizację zadania pn. "Łączymy pokolenia działając lokalnie". Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

W ramach programu odbyły się juz 3 międzypokoleniowe warsztaty o bogatej tematyce przeprowadzone w grupach 12 osobowych (6 seniorek i 6 młodych ludzi). Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów: „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

SŁODKIE LATO w MINI ZOO - przegląd kulinarny

Kilka dni temu w Gminie Andrychów przemknęła, praktycznie niezauważona - bardzo ciekawa impreza o charakterze kulinarno-rozrywkowym. 12 sierpnia, w deszczową i niezbyt ciepłą sobotę w gościnnych progach MiniZoo Kucyk w Inwałdzie odbył się przegląd kulinarny "SŁODKIE LATO". Dobra zabawa dla całych rodzin, gry, konkursy, ogromna dawka uśmiechu, pozytywnych wrażeń i przepysznych lokalnych wyrobów - w tym smacznych placków, soków i regionalnych przekąsek czekała na gości!

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

 

V Konkurs "Bukiety Na Zielną"
Hotel&SPA Czarny Groń
Rzyki Praciaki - 11 sierpnia 2017 r.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, zainspirowane wielowiekową, polską tradycją obchodów Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym również Świętem Zaśnięcia Maryi, lub Świętem Matki Boskiej Zielnej zorganizowało V Konkurs "Bukiety na Zielną".

...O! wy kwiaty mej młodości, prosto z łąki zioła,
Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła
I stawiają Częstochowskiej, by podniosła rączkę,
Nad firletkę, macierzankę i nad srebrną drżączkę,
Nad rozchodnik i lawendę, nad rutę i miętę,
Bo to wszystko przecież Boże, bo to wszystko święte
(Jan Lechoń, "Rymy częstochowskie")

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Warsztaty wicia wianków
Rzyki - Świetlica CKiW Andrychów

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich kolejny raz zorganizowało w ramach realizacji konkursu "Bukiety na Zielną" warsztaty układania bukietów i kompozycji kwiatowych. Po raz drugi w ramach tych warsztatów odbyły się międzypokoleniowe warsztaty wicia wianków.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Regulamin Konkursu "Bukiety na Zielną" 

Konkurs "Bukiety na Zielną" jest konttynuacją pięknej wielowiekowej tradycji obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu

Regulamin Konkursu „ Bukiety na Zielną”  Rzyki  "Czarny Groń"  11.08.2017r   godz. 16.00 - zobacz

 

Serdecznie dziękujemy!

STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na działalność statutową w formie 1% podatku za rok 2015. Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota: 3.954,10 zł
Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i przekazali 1% ze swego podatku.

 

VII Bajkolandia z udziałem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie

Bajkolandia 2017 za nami! W Andrychowie zakończyła się cykliczna impreza, będąca rozpoczęciem cyklu imprez związanych z otrzymaniem przez Andrychów praw miejskich. Tegoroczna Bajkolandia przebiegała pod hasłem "W Klepsydrze Czasu" Trzeba przyznać, że udała się znakomicie! Pogoda dopisała. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie było jednym z Partnerów Imprezy. Członkinie Stowarzyszenia w ramach wolontariatu przeprowadziły zajęcia dla dzieci i młodzieży - warsztaty dekorowania podpłomyków. Przygotowaliśmy aż 300 sztuk smacznych, lokalnych wypieków! Pod okiem naszych wolontariuszek dzieci i młodzież dekorowały przysmaki, nadając im fantastyczne i pełne wyobraźni zdobienia. W części artystycznej Na Placu Mikiewicza pod skrzydłami MSH Wizan i Prezesa Jerzego Chylewskiego działała Fabryka Słodkości z Miss EWĄ WACHOWICZ! Bardzo podobały nam się wspomnienia Pani Ewy, która początek swojego zainteresowania kuchnią regionalną i wypiekami zawdzięcza działaniom prowadzonym przez lokalne koło Gospodyń Wiejskich! Zapraszamy na fotorelację!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Pokolenia zainspirowane tradycją

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie otrzymało kolejną dotacje w kwocie 5.000,00 zł na realizację zadania pn. „Pokolenia zainspirowane tradycją”. Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach programu odbywać się będą 4 międzypokoleniowe warsztaty o bogatej tematyce: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Sztuka wicia wianków ludowych", „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego i/lub stroika dożynkowego” oraz „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe”. Uczestnikami warsztatów będą seniorzy i uczniowie - grupy 12 osobowe. Natomiast w sierpniu Stowarzyszenie zorganizuje już V Konkurs Bukietów Zielnych. Spotkanie integracyjne przeprowadzone dla około 200 osób, zostanie połączone z wystawą konkursowych bukietów, prelekcją na temat „Tradycji i obrzędów Święta Matki Boskiej Zielnej” i konkursem na najpiękniejszy bukiet zielny.

Projekt realizowany jest  przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

Kliknij - zobacz!

 

ROPS „Jesień życia nas rozwija” dotacja 18 000,00 zł!

Pragniemy podzielić się dobrą wiadomością. Stowarzyszenie już po raz piąty zrealizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Jesień życia nas rozwija”, realizowanego w okresie od 1.06.2017 r. do 30.11.2017 r., seniorzy będą mogli wziąć udział w zorganizowanych:
4 kursach: „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, „Pogotowie krawieckie, „Szydełkowanie” oraz „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich”, Warsztacie pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”, specjalistycznej gimnastyce uwzględniającej specyficzne potrzeby zdrowotne seniorów, jak i również będą mieli możliwość skorzystania z masażu leczniczego. Jednocześnie Stowarzyszenie zorganizuje 3 wyjazdy dla seniorów - wyjazd na Dożynki Wojewódzkie,  wyjazd do teatru i na baseny termalne.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego

Kliknij - zobacz!

 

XVII KONKURS POTRAW REGIONALNYCH STÓŁ WIELKANOCNY
BACIARSKA CHATA - HOTEL&SPA KOCIERZ
- 8 kwietnia 2017 r.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Nadeszła wiosna. Rozpoczyna się kolejny cykl w dziejach ziemi. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od lat - na tydzień przed Wielkanocą organizuje Konkurs Potraw Regionalnych. Kilkuset gości! Spotkanie zorganizowano na najwyższym poziomie! a dokładniej na wysokości 879 m.n.p.m. w przepięknej Baciarskiej Chacie, będącej częścią kompleksu rekreacyjno wypoczynkowego Kocierz. W trakcie wieczoru oprócz konkursu głównego na najpiękniejszy Stół Wielkanocny odbyło się szereg konkursów dodatkowych - w tym konkurs na najładniejsze stroiki wielkanocne, palmy, koszyczki ze święconką oraz nalewkę babuni. Zapraszamy do lektury fotoreportażu i ponad 400 zdjęć z tego wydarzenia!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

 

Gospodynie z Gminy Andrychów w "Życiu na Gorąco"!

Dziennikarze popularnego "Życia na Gorąco" – wydawanego od 1994 roku tygodnika, którego obecny nakład wynosi ponad 800 000 egzemplarzy, przeznaczonego głównie dla kobiet - gościli w pierwszym tygodniu marca w Sułkowicach Łęgu, by zebrać materiał, który ukaże się w Wielki Czwartek - tuż przed Świętami Wielkanocnymi! Artykuł z Gospodyniami ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dotyczył będzie tradycji Wielkanocnych w naszym regionie, znajdziecie w nim lokalne przepisy, opisy zwyczajów i obyczajów jednego z dwóch najważniejszych świąt w polskiej tradycji!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XIV Spotkanie Wigilijne w Targanicach

W niedzielne popołudnie społeczność Targanic zorganizowała bardzo miłą, uroczystą, wspólną Wigilię. Aby zorganizować tego rodzaju wydarzenie wiele osób musiało poświęcić swój czas i dołożyć do tego swoje serce. Udało się! Mimo ponurej pogody wielu chętnych przybyło na Wigilię. Dni takie jak ten to czas oczekiwania. Wielkie słowa uznania dla mieszkańców Targanic za to, że nie dają zapomnieć o tej naszej pięknej tradycji wzajemnego spotykania się w przedświątecznym czasie - powiedziała witając gości wraz z Józefą Bury - Elżbieta Mieszczak.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Siódma Andrychowska Wigilia na Placu Mickiewicza

Tegoroczne danie od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przygotowały Gospodynie KGW Brzezinka. Przygotowano 400 porcji grochu z kapustą! 5 ogromnym termosów, wypełnionych po brzegi grochem z kapustą i grzybami. Potrawę przygotowały Sabina Prus, Kazimiera Kolber, Halina Lachendro i Zofia Błasiak. Halina Markowska prezentowała również autorską wystawę ludowego rękodzieła. Kolejny rok Stowarzyszenie włącza się w organizowanie wspólnych, miejskich imprez!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XVI Biesiada Seniorek i Działaczek
Kół Gospodyń Wiejskich

MDK Andrychów - grudzień 2016

16 raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zorganizowało niezwykłe spotkanie dla Gospodyń Seniorek - Biesiadę Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich działających w regionie od często nawet kilkudziesięciu lat. Jego tradycją jest niezwykłe ciepło i humanizm! To wyjątkowe, pełne serca, dobroci i wdzięczności za wieloletnią pracę podziękowanie dla tych Gospodyń które tworzyły zalążki lokalnych organizacji i potem przez wiele lat stanowiły jej kręgosłup. Od początku istnienia SGW własnie tego rodzaju spotkania organizowane są przededniu Świąt Bożego Narodzenia.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

 

XVII Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny
ParkHotel Łysoń 2016

Liczba XVII przed nazwą Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny - mówi sama za siebie. Wszystko zaczęło się 17 lat temu w Wiejskim Domu Kultury w Targanicach. Konkurs zorganizowano za skromną dietę radnego Ś.P. Zbigniewa Mieszczaka - współtwórcy (łącznie z Czesławą Wojewodzic) pomysłu na Konkurs Wigilijny. Ogromne zaangażowanie KGW Targanice, skromna sala - czy ktoś przypuszczał wtedy jak bardzo zmieni się Polska, powiat, nasza gmina?

Z roku na rok konkurs potraw, oraz towarzyszące mu konkursy stroików i nalewek babuni rozwijały się. Jak - po 17 latach od tego momentu wygląda jedna ze sztandarowych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie? Zobaczcie!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

 

SGW zrealizowało zadanie „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”

Stowarzyszenie po raz czwarty realizowało program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej.

Zadania te od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem seniorów. W ramach projektu pn. „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień” realizowanego w 2016 roku podjęto wiele działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych – mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. Wszystko po to, by na twarzach seniorów pojawił się uśmiech, a w sercach - poczucie przynależności do społeczeństwa, które nie zapomina o tych, którzy budowali przyszłość.

Działania podjęte w projekcie skierowano do seniorek (osób w wieku od 55 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych. W ramach realizacji zadania młodsze i sprawniejsze beneficjentki zadania uczestniczyły w kursach, warsztatach i zajęciach gimnastycznych połączonych z masażem leczniczym, wyjazdach, spotkaniach integracyjnych oraz spotkaniach z seniorkami. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją realizowanego zadania

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Fotoreportaż - kliknij - zobacz

 

 

Gotuj z Gospodyniami! Zapraszamy do oglądania!

 

Spotkanie integracyjne - „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”
8.11.2016 r. Roczyny

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich po raz czwarty realizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. Wszystkie dotychczasowe zadania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem seniorów. W ramach tegorocznego projektu pn. „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”, podjęto wiele działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych – mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. Jednym z działań prowadzonych w ramach zadania było spotkanie integracyjne, które zorganizowano w Roczynach.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Fotoreportaż - kliknij - zobacz

 

 

 

Gospodynie SGW w TVP2!

13 września o godzinie 9.00 przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie gościły w programie "Pytanie na śniadanie" TVP2. To efekt sukcesu - I miejsca w konkursie Kobiety na start!

Zapraszamy do obejrzenia!


Foto: zrzut ekranu programu TVP2 "Pytanie na śniadanie"

 

 

Zwyciężyłyśmy w Ogólnopolskim konkursie "Kobiety na start"!


Wielki sukces Gospodyń z Andrychowa i wielkie święto polskich Gospodyń w Licheniu! Koncert piosenkarki - Eleni, występ Zespołu Pieśni i Tańca "Łany", pokazy unikatowej kolekcji mody - "150 lat gospodyń" oraz rozstrzygnięcie finałowe konkursu "Kobiety na start" to główne atrakcje odbywającego się właśnie VI Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich. Bardzo nam miło poinformować, że Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zwyciężyły - zdobywając I miejse wśród niemal 240 Kół Gospodyń, organizacji i stowarzyszeń zgłoszonych z całej Polski. Sukces jest tym większy, że konkursowe jury oceniało całokształt dokonań - oceniając dorobek zgłoszonych podmiotów.

Do ścisłego finału dostało się 16 organizacji, z których komisja konkursowa wybrała 3 najlepsze - przyznając im wysokie nagrody pieniężne - 7000, 5000 i 3000 zł. Nagroda cieszy tym bardziej, że przyznana została w roku jubileuszowym - podczas hucznych obchodów 150 lat kół włościanek. To prawdopodobnie największe tego rodzaju, ogólnopolskie, dwudniowe święto gospodyń. Impreza odbywa się nad brzegiem licheńskiego jeziora w dniach 10 i 11 września. Dodatkową nagrodą był dla nas wspólny występ z Eleni! podczas którego razem zaśpiewałyśmy Barkę! Delegacja SGW była najliczniejsza! Do Lichenia pojechało 48 Gospodyń SGW. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Urzędu Miejskiego w Andrychowie oraz Burmistrza - Tomasza Żaka. Władze Samorządowe po tym, jak Gospodynie dotarły do ścisłego finału postanowiły zasponsorować wyjazd na finał - zapewniając środki finansowe na przejazd.

Fotoreportaż - kliknij - zobacz

 

Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych!
Dożynki Województwa Małopolskiego
Wieniec SGW - najpiękniejszy!

Bardzo miła wiadomość dla Naszego Stowarzyszenia! Podczas odbywających się 4. września 2016 r. 18. Dożynek Województwa Małopolskiego w Miechowie wieniec Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymał I miejsce podczas Wojewódzkiego Konkursu Wieńców Dożynkowych!

Kliknij - zobacz fotoreportaż!

 

Dożynki Gminne. Rzyki 2016.

"Za wszystkie dary Twe - dziękujemy Ci Panie" Co roku inaczej. Co roku równie pięknie! Gmina Andrychów kolejny raz wspólnie obchodziła Święto Plonów. Od kilku lat Gminne Dożynki organizowane są w wioskach wchodzących w skład naszej gminy. W 2015 roku organizatorami Święta Plonów były Rady Sołeckie w Sułkowicach-Łęgu i Sułkowicach-Bolęcinie. Poprzednio dożynki gminne odbywały się w Roczynach, Inwałdzie, Zagórniku i Targanicach. W 2016 przyszedł więc czas na Rzyki - wioskę, która w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit!

We współczesnym świecie mało jest imprez, które potrafią łączyć ludzi we wspólnym dziękczynieniu, zabawie i poczuciu dobrze wykonanej pracy. Jedną z ostatnich, która nam pozostała są dożynki - ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, łączące trud ludzi pracujących na roli z wysiłkiem organizatorów i sponsorów, mieszkańców miasta i wiosek. Ta olbrzymia impreza to również zaangażowanie władz samorządowych i przedstawicieli wielu instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Tradycja dożynkowa jest jak kościelny dzwon. Bijący często - powszednieje. Przyzwyczajeni do jego brzmienia popadamy w rutynę, zapominając, że nie bije on bez powodu, lecz po to by wzywać do działania i pamięci o rzeczach najważniejszych. Jego dźwięków słuchali nasi praojcowie, docierał do naszych rodziców, babć i dziadków - tak jak tradycja, niosąca w sobie ponadczasowe treści.

Kliknij - zobacz fotoreportaż!

Konkurs stroików dożynkowych
ABS Bank Spółdzielczy
Andrychów - 25 września 2016 r.

Tradycyjnie jak co roku Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. Artystki tworzące wspaniałe kompozycje z darów natury kolejny raz potwierdziły nie tylko swoje umiejętności manualne, ale też - ogromną miłość do rękodzieła inspirowanego naturą i uświęconego tradycją. 16 raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje imprezy związane z dożynkami. Jedną z nich jest właśnie konkurs stroików dożynkowych finansowany z programu Urzędu Miejskiego w Andrychowie - "Bukiety zielne i stroiki dożynkowe jako obrzęd ludowy w Gminie Andrychów"

Kliknij - zobacz fotoreportaż!

 

IV Konkurs Bukietów Zielnych
Hotel&SPA Czarny Groń - 12 sierpnia 2016 r.

To już czwarty Konkurs Bukietów Zielnych organizowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie we współpracy z licznym gronem sponsorów. Wydawać by się mogło, że po pierwszych trzech edycjach wszystko już zostało powiedziane w kwestii tradycyjnych bukietów zielnych.

Mimo wielu spostrzeżeń podczas poprzednich konkursów, dotyczących święta Matki Boskiej Zielnej, bukietów zielnych i wartości emocjonalnej, artystycznej oraz kulturowej, którą niosą bukiety zielne - nadal wydaje się, że nie wszystko w ich kwestii zostało powiedziane. Co roku Gospodynie zaskakują nowymi pomysłami na popularyzację tradycji, zwracając uwagę na wartości, które ze sobą niesie. Tradycja nie jest dla nich zbiorem przepisów, nakazów, praw i obowiązków - lecz pożyteczną lekcją, zbiorem przydatnych rad, które pokolenia tych, którzy byli przed nami zostawiły nam nie po to, by nas pouczać - lecz po to... by nas chronić!

Kliknij - zobacz fotoreportaż!

 

 

Poradnik Eko-gospodyni

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich otrzymało dotację na realizację zadania pn. „Eko-gospodynie – mamy rady na odpady”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizowało szereg ekologiczno-informacyjnych działań mających na celu zapobieganie powstawaniu odpadów. Odbiorcami zadania byli mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatu oświęcimskiego – głównie mieszkańcy terenów wiejskich, a w szczególności gospodynie z KGW. Celem projektu było podniesienie poziomu wiedzy, świadomości, umiejętności oraz wzrost odpowiedzialności ekologicznej mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego poprzez szeroki wachlarz działań podjętych przez gospodynie, dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów. Beneficjentom, w ramach realizacji zadania zaproponowano uczestnictwo w Spotkaniach promocyjno-edukacyjnych dotyczących ekologicznego stylu życia. Na spotkaniach poruszano tematy i porady dotyczące wykorzystania produktów naturalnych jako środków czystości, naturalnych środków zwalczania szkodników i chorób roślin, środków do pielęgnacji roślin, kosmetyków, itd. Poruszony został również temat przykładów i sposobów zapobiegania marnowania żywności. Przedstawione porady zebrano i opracowano w formie „Poradnika Eko-gospodyni”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kliknij - zobacz!

 

 

Realizacja zadania "Łączymy pokolenia działając lokalnie"
„Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”

Stowarzyszenie otrzymało kolejną dotacje na realizację zadania pn. "Łączymy pokolenia działając lokalnie". Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach programu odbywają się: 3 międzypokoleniowe warsztaty o bogatej tematyce: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”, „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe”. Warsztaty przeprowadzane są w grupach 12 osobowych (6 seniorek i 6 młodych ludzi). Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów: „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Kliknij - zobacz fotoreportaż!

 

 

Warsztaty wianków i bukietów zielnych - 11 sierpnia 2016 r. - WDK Sułkowice Łęg

W dniu poprzedzającym Konkurs Bukietów Zielnych SGW Andrychów zorganizowało niezwykłe warsztaty, przeprowadzone w ramach realizacji programu ŁĄCZYMY POKOLENIA DZIAŁAJĄC LOKALNIE.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Termin realizacji projektu 1.8.2016 do 15.12.2016. To właśnie w ramach tego programu zrealizowano międzypokoleniowy warsztat tworzenia bukietów zielnych oraz warsztaty wicia wianków. 11. sierpnia w Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu młodzież oraz instruktorki - członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przeprowadziły bardzo efektowne warsztaty zwieńczone pokazem efektów podczas konkursu bukietów zielnych.

Kliknij - zobacz fotoreportaż!

 

VI Festiwal Plackorzy - Dni Andrychowa 2016

Od kilku lat raz w roku Plac Mickiewicza w Andrychowie zamienia się w miejsce rywalizacji kucharzy i kucharek, którzy walczą o zaszczytny laur - Złotą Andrychowską Czapkę Kucharską. Podczas VI Festiwalu Plackorzy w szranki stanęło 11 kucharek i jeden kucharz! Przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Andrychów, ekipa Czarnego Gronia oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Wadoviana przygotowało dwanaście pysznych wypieków.

Kliknij - zobacz fotoreportaż!

SGW otrzymało dotację na realizację zadania "Łączymy pokolenia działając lokalnie"

Lato w pełni, czas na wakacje. Stowarzyszenie nie ma jednak czasu na leniuchowanie, co cieszy gospodynie, które otrzymały kolejną dotacje na realizację zadania pn. "Łączymy pokolenia działając lokalnie". Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W latach poprzednich, programy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, co świadczy o potrzebie dalszej realizacji zadań aktywizujących społeczeństwo i jednocześnie wspierających i chroniących dziedzictwo kulturowe naszego regionu.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kliknij - dowiedz się więcej!

 

 

Konkurs "Kobiety na start" - Gospodynie SGW najlepsze w Małopolsce

Jury konkursu "Kobiety na start" zorganizowanego przez redakcję www.gospodyni.com.pl wybrało 16 finałowych organizacji. Po obradach spośród 48 półfinalistów wybrano 16 organizacji. Miło nam poinformować, że jako jedyne z Małopolski w grupie finałowej konkursu znalazły się Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Wkrótce wyłonieni będą finaliści ogólnopolscy. Ogłoszenie listy laureatów i wręczenie nagród nastąpi 10 września podczas VI Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich, który odbędzie się w Licheniu Starym. Organizatorzy organizują również głosowanie SMS. Organizacja, która zdobędzie największa liczbę głosów otrzyma tytuł najpopularniejszej organizacji kobiecej na terenach wiejskich. Więcej informacji o zakwalifikowanych organizacjach oraz szczegóły głosowania SMS dostępne są na stronie: gospodyni.com.pl

 

Warsztaty twórcze -„Eko-gospodynie - mamy rady na odpady”.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało dotację na realizację zadania pn. „Eko-gospodynie – mamy rady na odpady”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie organizuje i przeprowadza szereg ekologiczno-informacyjnych działań mających na celu zapobieganie powstawaniu odpadów. Odbiorcami zadania są mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatu oświęcimskiego – głównie mieszkańcy terenów wiejskich, a w szczególności gospodynie z KGW.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kliknij - zobacz fotoreportaż!

 

Rozpoczynamy realizację projektu: "Eko-gospodynie - mamy rady na odpady"

Kolejny raz Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaskakują swoimi pomysłami. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego - "Eko-gospodynie - mamy rady na odpady" składa się z szeregu praktycznych i teoretycznych działań, które oprócz dalszej integracji środowiska Gospodyń Wiejskich ma również duże znaczenie edukacyjne i praktyczne. Od lat widać, że Gospodynie SGW nie traktują działań w Stowarzyszeniu rutynowo. Wciąż się uczą, rozwijają się, realizują nowe pomysły - nabywając kolejnych doświadczeń. Nie zapominają również o bardzo ludzkim aspekcie wspólnej pracy - pamiętają o swoich imieninach, troszczą się o koleżanki seniorki, pamiętają o tych, którzy są w potrzebie.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Kliknij - zobacz fotoreportaż!

 

Wyróżnienie dla Gospodyń SGW

Bardzo nam miło poinformować o tym, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie znalazło się w gronie 48 półfinalistów konkursu „Kobiety na start” - jako jedna z 3 organizacji z województwa Małopolskiego!

Konkurs organizuje portal gospodyni.com.pl

Przeczytajcie co piszą o konkursie! - Kliknij zobacz

 

 

SGW otrzymało dotację na realizację zadania
„Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”

Stowarzyszenie po raz czwarty realizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. Wszystkie zadania cieszyły się corocznie bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem seniorów. W ramach tegorocznego projektu pn. „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”, podjęty zostanie szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych – mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kliknij - dowiedz się więcej

 

SGW otrzymało dotację na realizację zadania
„Eko-gospodynie - mamy rady na odpady”.

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie otrzymało dotacje w wysokości 10 000 zł na realizacje zadania pn. „Eko-gospodynie – mamy rady na odpady”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizuje i przeprowadzi szereg ekologiczno-informacyjnych działań mających na celu zapobieganie powstawaniu odpadów. Odbiorcami zadania będą mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatu oświęcimskiego – głównie mieszkańcy terenów wiejskich, a w szczególności gospodynie z KGW.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kliknij - dowiedz się więcej

 

Spotkanie integracyjne - Dzień Matki
24.05.2016 r. WDK Targanice

Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz mogły się przekonać, ze My - Polacy - lubimy się ze sobą spotykać. Spotkania integracyjne organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie są odpowiedzią na stopniowo zanikającą polską tradycję wspólnych biesiad. Tym razem Gospodynie Stowarzyszenia spotkały się w odnowionej sali Wiejskiego Domu Kultury w Targanicach, by wspólnie świętować Dzień Matki.

Kliknij - zobacz fotoreportaż

 

XVI Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny 2016
19 marca 2016 r. Hotel&Spa Kocierz

19 marca 2016 r. w gościnnych progach Hotelu & Spa Kocierz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach, Urzędem Miejskim w Andrychowie, Urzędami Gmin Osiek i Wiśniowa oraz Małopolską Spółdzielnią Handlową Wizan i ABS Bankiem Spółdzielczym w Andrychowie oraz licznymi sponsorami, wśród których znalazły się firmy i osoby prywatne - przyjaciele Stowarzyszenia - zorganizowało XVI Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny". Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Kliknij - zobacz fotoreportaż

 

Informacja

STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na działalność statutową w formie 1% podatku za 2014 r.

"Ludzie nie mogliby żyć razem, gdyby nie mieli do siebie zaufania, czyli gdyby nie przekazywali sobie prawdy i wzajemnego szacunku"

Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i przekazali 1% ze swego podatku.

Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 6044 zł 80 groszy

"Dobry czyn - nigdy nie idzie na marne" Bardzo dziekujemy wszystkim, którzy nam zaufali i oświadczamy, że całość wykorzystana zostanie na działalność Statutową.

 

Spotkanie Przy Wigilijnym Stole - Targanice, 20 grudnia 2015 r.

Koło Gospodyń Wiejskich w Targanicach oraz Wiejski Dom Kultury w Targanicach zaprosili mieszkańców na XIII edycję imprezy opłatkowej - Spotkanie przy wigilijnym stole. Spotkanie prowadziła Józefa Bury - KGW Targanice. Koło Gospodyń Wiejskich zadbało o smaczny poczęstunek dla przybyłych gospodyń i mieszkańców wioski. W imprezie uczestniczyły przedstawicielki Gospodyń działające w Kołach Gospodyń Wiejskich z całej okolicy.

Kliknij - zobacz fotoreportaż

 

VI Andrychowska Wigilia - 20 grudnia 2015 r. Plac Mickiewicza

Jesteśmy tam od początku! Już szósty raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie współuczestniczyło w organizowanej na Placu Mickiewicza w Andrychowie - Andrychowskiej Wigilii. SGW znalazło się w gronie ludzi dobrej woli - właścicieli firm, instytucji, organizacji i stowarzyszeń - którzy zorganizowali poczęstunek dla uczestników spotkania - mieszkańców miasta przy wielkim, miejskim wigilijnym stole pod chmurką.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

 

„Kultura i tradycja dialogiem pokoleń” - podsumowanie projektu

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zrealizowało zadanie publiczne Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach projektu w okresie od 10.07.2015 r. do 31.12.2015 r., zorganizowane zostały: międzypokoleniowe warsztaty pn.: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”i „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”. Zajęcia trwały od sierpnia 2015. Zajęcia przeprowadzone były w grupach 12 osobowych (6 seniorek i 6 młodych ludzi). Pięknym regionalnym akcentem było uczestnictwo beneficjentów zadania w dożynkach, na których Stowarzyszenie zaprezentowało wieniec dożynkowy oraz przedstawiło tradycyjne obrzędy dożynkowe.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Choinki blask-tradycji czas - podsumowanie projektu

Święta Bożego Narodzenia i ich magiczny czas zagościł w naszych domach. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, dzięki realizacji projektu z dziedziny kultury przypomniały mieszkańcom Andrychowa i okolic regionalną tradycję i symbolikę tych pięknych chwil.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Program „Choinki blask-tradycji czas” współfinansowany był ze środków Województwa Małopolskiego, a jego głównym celem było zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, promowanie i pielęgnowanie tradycji i kultury regionalnej oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

15 Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich

15 raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje niezwykłe spotkanie kobiet - Biesiadę Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich działających w naszym regionie. To spotkanie jest wyjątkowe, szczególne, pełne serca, dobroci i podziękowań za wieloletnią pracę Gospodyń. Od początku istnienia SGW tego rodzaju spotkania organizuje sie w niezwykłej oprawie okresu Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie miało motto - "Trwaj chwilo - chwilo jesteś piękna"

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XVI Konkurs Potraw Regionalnych Stól Wigilijny 2015

ParkHotel Łysoń 5. grudnia 2015 r.

W gościnnych progach ParkHotelu Łysoń - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało XVI Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny zapraszając przedstawicieli środowisk samorządowych, biznesu, organizacji i stowarzyszeń, a także środowiska wiejskie - przedstawicielki Kół Gospodyń związanych ze Stowarzyszeniem. Goście tradycyjnie dopisali, ciesząc się wspólnie z organizatorkami wydarzenia ze wspólnego przebywania w gronie przyjaciół. Spotkanie było również świętem - jubileuszem 15 lat działalności Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

"Seniorki – społeczne i ludowe kreatorki"

Mija kolejny okres pracy, wypoczynku i aktywności społecznej gospodyń - realizowany w ramach projektu będącego kontynuacją realizowanych wcześniej przez Stowarzyszenie programów Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej - "Seniorki - społeczne i ludowe kreatorki".

W ramach tegorocznego projektu, podjęty został szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych.

Projekt realizowano w okresie od 10 lipca 2015 roku do 30 listopada 2015 roku.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

 

 

70 lat WIZANu - praca wielu wydała owoce!

To było wielkie święto największej polskiej spółdzielni handlowej i naszego przyjaciela - Małopolskiej Spółdzielni Handlowej WIZAN. Spółdzielcy i zaproszeni goście spotkali się w pięknej sali ParkHotelu Łysoń aby świętować jubileusz 70 lat istnienia MSH WIZAN. Przez lata MSH WIZAN dał się poznać mieszkańcom Andrychowa nie tylko poprzez sieć przyjaznych klientom sklepów, ale też współuczestnicząc w życiu lokalnej społeczności poprzez wspieranie wielu inicjatyw, stowarzyszeń i organizacji. Logo WIZANu bardzo często pojawia się na wielkich, miejskich imprezach kulturalnych. Warto podkreślić, że WIZAN to polska firma, starająca się skutecznie konkurować z sieciami hipermarketów. Spółdzielnia w chwili obecnej prowadzi 68 placówek i wciąż się rozwija. Obrót to ponad sto milionów złotych!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Program „Choinki blask-tradycji czas”

Święta Bożego Narodzenia i ich magiczny czas już niebawem zagości w naszych domach. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, dzięki realizacji projektów z dziedziny kultury pragną przypomnieć regionalną tradycję i symbolikę tych pięknych chwil.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Program „Choinki blask-tradycji czas” współfinansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, a jego głównym celem jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, promowanie i pielęgnowanie tradycji i kultury regionalnej oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego.

Kliknij - dowiedz się więcej

 

Nadzwyczajne, Walne Zebranie Członkiń
Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie

5 listopada 2015 roku w pomieszczeniach ABS Banku Społdzielczego w Andrychowie odbyło się Nadzwyczajne, Walne Zebranie Członkiń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Upłynęła 5 letnia kadencja Zarządu SGW. Podczas zebrania w tajnym głosowaniu wybrano nowy Zarząd Stowarzyszenia. W jego skład weszli: Czesława Wojewodzic - Prezes, Zofia Moskwik, Zofia Oboza - Wiceprezesi, Jadwiga Sopicka - Skarbnik, Irena Zych - Sekretarz, Elżbieta Bojko i Sabina Prus - Członkowie Zarządu. Powołano również Komisję rewizyjną w składzie: Halina Brzazgacz, Halina Markowska i Józefa Bury

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Spotkanie integracyjne seniorek
"Seniorki – społeczne i ludowe kreatorki"

MDK Andrychów, 3. 11. 2015 r.

To już kolejne spotkanie poświęcone seniorkom działającym w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich i Kołach Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w SGW. Spotkania te dają przybyłym wiele radości, są okazją do wspólnych rozmów i przedstawienia bieżącej działalności SGW. W Miejskim Domu Kultury, 3 listopada 2015 r. gospodynie wspominały również wydarzenia ostatnich 15 lat. Tak, tak! Nadchodzi jubileusz 15-lecia Stowarzyszenia!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

III impreza charytatywna - Bieg po serce Zbója spod Złotej Górki!

Kolejny raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyło w imprezie charytatywnej Bieg Po Serce Zbója. Każde Koło Gospodyń Wiejskich działające w Gminie Andrychów przygotowało pyszny placek! Rozdaliśmy 400 porcji! 18 października 2015 r centrum Andrychowa zamieniło się w olbrzymi obiekt sportowy wypełniony ludźmi, którzy chcą pomagać innym.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

85 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Głębowicach

19 września 65 członkiń KGW wraz zaproszonymi gośćmi świętowało niecodzienny jubileusz – 85-lecie powstania koła. Program uroczystości obejmował mszę św. w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej oraz część oficjalną w Wiejskim Domu Kultury.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Dożynki Gminne 6. września 2015 r. Stanica Hucuł - Sułkowice Bolecina

Pod wrześniowym jasnym niebem zapachniało świeżym chlebem, najwspanialszym darem lata, najpiękniejszą wonią świata.Zapraszamy na fotoreportaż z Dożynek Gminnych 2015!

Zapraszamy na fotoreportaż!

Konkurs stroików dożynkowych
ABS Bank Spółdzielczy
Andrychów - 3 września 2015 r.

Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. Wydawałoby się, że w tym temacie już wszystko zostało powiedziane i wykonane, a ludowe artystki tworzące od lat wspaniałe kompozycje z darów ziemi nie znajdą nowych inspiracji i pomysłów. To oczywiście nieprawda! Gospodynie po raz kolejny pokazały, że tradycja nie jest martwym powielaniem wzorców z przeszłości, lecz twórczym działaniem inspirowanym pracą i doświadczeniem poprzednich pokoleń, źródłem niewyczerpanych pomysłów, dopracowanych w najmniejszych nawet szczegółach.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

"Seniorki-społeczne i ludowe kreatorki"

Projekt jest kontynuacją realizowanych wcześniej przez Stowarzyszenie programów Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. W ramach tegorocznego projektu, podjęty został szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z realizacji wicia wieńca dożynkowego („Grupa wieńcowa” – 10 seniorów) oraz z relacji wyjazdu grupy wieńcowej na dożynki Województwa Małopolskiego - wyjazd grupy wieńcowej wraz z 40 innymi beneficjentami.  

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy na fotoreportaż!

„Kultura i tradycja dialogiem pokoleń”

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizowało zadanie publiczne Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach projektu w okresie od 10.07.2015 r. do 31.12.2015 r., zorganizowane zostały: międzypokoleniowe warsztaty pn.: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”i „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”. Zajęcia trwały od sierpnia 2015. Zajęcia przeprowadzone były w grupach 12 osobowych (6 seniorek i 6 młodych ludzi).Pięknym regionalnym akcentem było uczestnictwo beneficjentów zadania w dożynkach, na których Stowarzyszenie zaprezentowało wieniec dożynkowy oraz przedstawiło tradycyjne obrzędy dożynkowe.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

„III Konkurs Bukietów Zielnych”
Hotel&SPA Czarny Groń - Rzyki Praciaki

14 sierpnia 2015 r. o godzinie 16.00 w Hotelu&SPA Czarny Groń w Rzykach Praciakach odbył się III Konkurs Bukietów Zielnych. Konkurs udowadnia, że bukiet zielny - przed laty bardzo popularny i ważny zwyczaj - powraca do łask. Coraz częściej zastanawiamy się jak bardzo poprzez nasze odejście od natury zatraciliśmy część naszego człowieczeństwa. Natura nas uczy, bawi, cieszy, ale też - uzdrawia. Coraz częściej zachwycamy się, ale też rozumiemy jej ogromną siłę. Układając kwiaty i zioła w kompozycje, które mogą przetrwać długi czas uczymy się od nowa wiedzy, która kiedyś przekazywana była naturalnie - z pokolenia na pokolenie.

Zapraszamy na fotoreportaż! Zobaczcie jak było pięknie!

 

Warsztaty tworzenia bukietów zielnych

13 sierpnia 2015 r. trzeci raz, dokładnie w tym samym dniu co w latach poprzednich Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, razem z młodzieżą uczestniczyły w ciekawym kursie florystycznym. Od 3 lat prowadzi go profesjonalistka - Alicja Augustyn-Zielińska. "Każdy dzień powinien być dla nas nowym doświadczeniem. Dzień bez doświadczenia to dzień stracony" - twierdzi Pani Alicja. Z takim podejściem do życia - trudno o nudę. Zobaczcie jak było na warsztatach i koniecznie zobaczie piękne kompozycje z ziół, stworzone podczas warsztatów.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

„Dni Andrychowa 2015 - V Festiwal Plackorzy”

Wielka patelnia, mnóstwo placków, małopolskie smaki, warsztaty, spotkanie z delegacjami miast partnerskich i klimatyzowany chłodek :) Ten ostatni towarzyszył nam niestety tylko na sali roczyńskiej Straży Pożarnej. Inne miejsca obchodów święta miasta - Dni Andrychowa - V Festiwal Plackorzy - charakteryzował się temperaturą jak w tropikach. Oj - napracowały się tego dnia Gospodynie SGW w Andrychowie! Warto dodać, że cała praca została wykonana w ramach wolontariatu! Gospodynie kolejny raz potwierdziły swój kunszt w pieczeniu pysznych placków! I Miejsce na V Festiwalu Plackorzy otrzymała Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezinki za placek miodowy, a III - Koło gospodyń wiejskich z Roczyn za placek drożdżowy z serem i kruszonką.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Zwyczaje dożynkowe, bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Gminie Andrychów

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przystąpiło do realizacji projektu "Zwyczaje dożynkowe, bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Gminie Andrychów" Projekt będzie realizowany w okresie 1 czerwca - 30 września 2015 roku.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Po zrealizowaniu projektu zapraszamy na fotoreportaż!

 

"Seniorki-społeczne i ludowe kreatorki"

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przystąpiło do realizacji kolejnego projektu - "Seniorki-społeczne i ludowe kreatorki". Niniejszy projekt jest kontynuacją realizowanych wcześniej przez Stowarzyszenie programów Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. W ramach tegorocznego projektu, podjęty zostanie szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych. Projekt zostanie realizowany w okresie 10 lipca 2015 roku do 30 listopada 2015 roku.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Szczegóły - tutaj

 „Kultura i tradycja dialogiem pokoleń”

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizuje zadania publiczne Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”, jak i innych projektów. W latach poprzednich w doskonały sposób ukazano potrzebę aranżacji wielopłaszczyznowych działań zbliżających młodzież do seniorów i kultury oraz sztuki ludowej. Celem głównym zadania jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pobudzenie zainteresowania tradycją, historią i kulturą regionalną oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności. W ramach tegorocznego projektu realizowanego w okresie od 10.07.2015 r. do 31.12.2015 r.,  zorganizowane zostaną: międzypokoleniowe warsztaty pn.: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe” i „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”. Zajęcia będą trwały od sierpnia.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Szczegóły - tutaj

Bajkolandia 2015

Tegoroczna Bajkolandia za nami! W Andrychowie zakończył się dwudniowy cykl imprez, przebiegający pod hasłem "Duch Gór - Zbójowanie na wesoło" Tegoroczny Dzień Dziecka udał się znakomicie! Pogoda dopisała. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie było jednym z Partnerów Imprezy. Członkinie Stowarzyszenia w ramach wolontariatu przeprowadziły zajęcia dla dzieci i młodzieży - warsztaty tworzenia kwiatów z krepiny.

Zapraszamy na fotoreportaż!

Powiatowe Święto Ludowe

W niedzielę, 7 czerwca 2015 r. w Stanicy Hucuł zorganizowano Powiatowe Święto Ludowe. Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Łęgu przygotowały smaczny poczęstunek. Nie zabrakło naszego stoiska z wyrobami rękodzieła. Chór KGW Sułkowice Łęg zaprezentował na scenie wiązankę piosenek i przyśpiewek ludowych.

Zapraszamy na fotoreportaż!

Dzień Matki - Rzyki, 27 maja 2015 r.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkało się na kolejnym spotkaniu integracyjnym Tradycyjnie co roku okazją do tego typu spotkań jest Dzień Matki. Gościny tym razem udzieliła Remiza Strażacka w Rzykach. Przybyłych gości powitały Prezes SGW i radna powiatowa Czesława Wojewodzic oraz Wiceprezes SGW, radna powiatowa i sołtys Rzyk - Zofia Moskwik. Spotkanie zorganizowano dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Andrychowie - program Polityka Senioralna oraz oszczędności z konkursu na Stół Wielkanocny.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Spotkanie z okazji „DNIA  ZOŚKI”

W piątkowe popołudnie 15 maja  2015 r. już po raz czwarty odbyło się w Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie  uroczyste spotkanie z okazji „DNIA  ZOŚKI”. Spotkania to cieszą się u nas dużą popularnością. Na spotkanie przybyły między innymi wszystkie Zofie należące do Koła Gospodyń Wiejskich.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Kiermasz rękodzieła w Wadowickiej Bibliotece Publicznej

Przed dwa dni w Wadowickiej Bibliotece Publicznej trwał kiermasz wielkanocny, na którym można było nabyć rękodzieło stworzone przez panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

XV Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny

XV Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny to trzydziesty z serii konkursów potraw regionalnych - Wigilijnych i Wielkanocnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Okrągła rocznica! Impreza na Kocierzu któryś już raz pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Wielkanoc to okres porządkowania domu, usuwania śladów zimy, tego co było. Spotykamy sie przy rodzinnych, polskich, odświętnych stołach na pamiątkę Wielkiej Nocy, utwierdzając się w przekonaniu, że nasz ziemski trud i praca - nie idzie na marne.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Spotkanie opłatkowe i Jasełka - Sułkowice Łęg 2015

To było piękne - międzypokoleniowe spotkanie wspólnoty mieszkańców. Organizatorem Spotkania opłatkowego w WDK Sułkowice Łęg było KGW Sułkowice Łęg, CKiW w Andrychowie, WDK w Sułkowicach Łęgu, które przygotowało piękny program artystyczny, oraz gospodynie, które przygotowały poczęstunek. Na scenie WDK Sułkowice Łęg zaprezentowały się dzieci i młodzież działające na terenie sołectwa w Wiejskim Domu Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Warsztat "Tradycyjne ozdoby choinkowe i stroiki bożonarodzeniowe"

W sułkowickim Wiejskim Domu Kultury zrealizowano kurs - warsztat "Tradycyjne ozdoby choinkowe i stroiki bożonarodzeniowe" realizowany z programu" Razem bliżej do kultury i tradycji" z Mecenatu Małopolskiego 2014. Warsztat przeprowadzony został dla 6 seniorek i
6 dziewcząt. W atmosferze współpracy międzypokoleniowy zespół aktywnie spędził czas nabywając nową wiedzę i umiejętności manualne.

Projekt zrealizowano zgodnie z umową I/547/KD/718/14 z dnia 01.04.2014

PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Wieczór Wigilijny w targanickim Wiejskim Domu Kultury

Raz w roku zdarza się szczególne, rodzinne popołudnie i noc, którą rozpala światło istoty naszego człowieczeństwa. Spotykamy się wtedy w gronie najbliższych, dzieląc swój czas z ludźmi, którzy są dla nas najważniejsi. Nie jesteśmy sami na świecie. Oprócz rodziny mamy też przyjaciół, ludzi którym wiele zawdzięczamy, środowiska w których pracujemy, tworzymy, spełniamy nasze pasje. Nic więc dziwnego, że tradycja wigilijnych spotkań ewoluowała na cykl imprez spędzanych właśnie w takim gronie. Chcemy dzielić się światłem Wigilii. Wiele lat temu szczególne spotkania w gminie zapoczątkował Bank Spółdzielczy w Andrychowie. Poprzedni Prezes banku Pan Antoni Zadora - człowiek wielkiego serca, obdarzony wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka zainicjował spotkania wigilijne dla osób samotnych i seniorów. Takie spotkania, również dzięki pomocy obecnej Prezes Banku Spółdzielczego Małgorzacie Matusiak odbywały się i odbywają nadal, organizowane przy współpracy i z pomocą lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Dla każdego z nas światło wigilijnej gwiazdy świeci inaczej. Lubimy się spotykać, aby przynajmniej na chwilę porzucić codzienne sprawy. Tak to już jest, że współczesny świat i troska o dobra doczesne odwracają naszą uwagę nie tylko od tych, którzy dali nam życie, ale też od ludzi, którzy przekazywali nam wiedzę o świecie, opiekowali się nami, wychowywali, troszczyli o lokalne, małe ojczyzny. To właśnie dla takich ludzi - lokalnych działaczy, seniorek i seniorów zorganizowano w niedzielny wieczór 21. grudnia 2014 r. wigilię w targanickim Domu Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

V Andrychowska Wigilia - Plac Mickiewicza, Andrychów 2014

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz współuczestniczyło w organizowanej na Placu Mickiewicza w Andrychowie - V Andrychowskiej Wigilii. SGW znalazło się w gronie ludzi dobrej woli - właścicieli firm, instytucji, organizacji i stowarzyszeń - którzy zorganizowali poczęstunek przy wielkim, miejskim wigilijnym stole pod chmurką, na którym można było próbować lokalnych, tradycyjnych smakołyków i słuchać dźwięków staropolskich kolęd.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Program "Seniorzy wspierajmy się wzajemnie"

Miło nam poinformować o fakcie realizowania przez Stowarszyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejnego projektu zrealizowanego w ramach programu - "Seniorzy wspierajmy się wzajemnie" Działania podjęte w projekcie skierowane były do seniorów (osób w wieku od 55 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych. W ramach realizacji zadania zostały zrealizowane: kurs tworzenia sztucznych kompozycji kwiatowych, kurs wykonywania staropolskich ozdób choinkowych oraz szydełkowania oraz kurs wyszywania gorsetów dla dzieci, a także inne ciekawe działania.

PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Przedświąteczna Biesiada Działaczek i Seniorek Kół Gospodyń Wiejskich

Po raz 14 Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało przedświąteczną Biesiadę Działaczek i Seniorek Kół Gospodyń Wiejskich. Przybyłych na Biesiadę powitała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic - przypominając cele oraz sens istnienia Kół Gospodyń Wiejskich. Na spotkanie do Miejskiego Domu Kultury przybyły Koła Gospodyń wraz z seniorkami, działającymi w tych kołach przed laty. Tradycyjną częścią biesiady były specjalne podziękowania dla seniorek z Kół Gospodyń Wiejskich. Upominki dla Gospodyń wręczał Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Wyróżnione Gospodynie zostały wybrane przez swoje Koła Gospodyń. To piekny gest - ukłon w stronę starszych koleżanek, które przez wiele lat tworzyły historię Kół Gospodyń w naszym regionie.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

XV jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny

Wigilia, oczekiwanie na coś co wkrótce się wydarzy. Wigilia to najważniejsze rodzinne święto. Tradycje wigilijne tkwią w nas od zawsze. Wigilie organizowane są w całym kraju. Każda rodzina ma w swojej tradycji coś szczególnego. W dzisiejszym świecie często tylko wigilia gromadzi nas przy wspólnym rodzinnym stole. Dzisiaj jesteśmy wspólną rodziną. Otwórzmy nasze serca i dajmy ciepło które w nas istnieje drugiemu człowiekowi. Nie ma nic piękniejszego nad więzy rodzinne. Powiedziała Prezes SGW Czesława Wojewodzic, witając przedstawicielki 21 Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały 21 stołów wigilijnych podczas XV jubileuszowego Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wigilijny 2014 w inwałdzkim ParkHotelu Łysoń.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Weekendowe warsztaty rękodzieła i tradycji regionu „Folkowa Laurka: Zbój i Złota Górka"

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie było Partnerem przy realizacji weekendowych warsztatach rękodzieła i tradycji regionu „Folkowa Laurka: Zbój i Złota Górka" dla pięćdziesięciu podopiecznych placówek wiejskich i miejskich Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz dzieci i młodzież z rodzin romskich zamieszkujących gminę Andrychów. Warsztaty odbyły się w piątek 28 listopada, a uczestniczące w nich dzieci i młodzież pochodziły z gminy Andrychów.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Tradycja Świąt Bożego Narodzenia

Pokazanie kulturowego i kulinarnego bogactwa tradycji Bożonarodzeniowej w naszym regionie

Miło nam poinformować, że w ramach działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w okresie od 01 października 2014 roku do 10 grudnia 2014 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zrealizowało program: „Tradycja Świąt Bożego Narodzenia – pokazanie kulturowego i kulinarnego bogactwa tradycji Bożonarodzeniowej w naszym regionie”

PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Głównym celem zadania było pokazanie i zachowanie bogactwa kulturalnego, społecznego i kulinarnego tradycji ludowych oraz regionalnych związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz przekazywanie kolejnym pokoleniom bogactwa tradycji, sztuki ludowej i kulinarnej czy zwyczajowej naszego regionu.

Zapraszamy do obejrzenia opisu projektu

 

 

Spotkanie integracyjne "Seniorzy wspierajmy się wzajemnie"

Zagórnik - 20 Listopada 2014 r.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Zagórniku i Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zrealizowało kolejne działania z programu "Seniorzy wspierajmy się wzajemnie"

PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Projekt jest kontynuacją realizowanego przez SGW w 2013 roku zadania Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej pn. Bliżej Siebie - aktywny senior wspiera seniora. W ramach programu podejmowane są inicjatywy zmierzające do wzrostu aktywności społecznej seniorów i jak najdłuższej samodzielności osób starszych. Działania skierowano do osób w wieku powyżej 55 lat.

W spotkaniu zorganizowanym w Wiejskim Domu Kultury w Zagórniku uczestniczyło 16 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów wadowickiego i oświęcimskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

IV Spotkanie Integracyjne Seniorek - Seniorzy bliżej Małopolski

W ramach realizacji programu Seniorzy Bliżej Małopolski - 4 listopada 2014 r. w Miejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie integracyjne dla Gospodyń.

Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

Po raz czwarty Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało spotkanie z cyklu Seniorzy Bliżej Małopolski, które jest nie tylko okazją do wspólnych, międzypokoleniowych spotkań, ale też szansą na bliższe poznanie Małopolski, oraz szczególnych ludzi mieszkającym w naszym regionie, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii lokalnej, ale też w Polsce i na świecie!

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

 

Szarlotkowy Międzyregionalny Alternatywny Konkurs - Festiwal Smaków III

Stowarzyszenie LGD Wadoviana w Wadowicach w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyło w projekcie Szarlotkowy Międzyregionalny Alternatywny Konkurs - Festiwal Smaków III w Żabiej Woli. Festiwal odbył się 14. września 2014 r. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w ramach prowadzonych działań przeprowadziły warsztaty rękodzieła wytwarzania kwiatów bibułkowych oraz uczestniczyły w konkursie kulinarnym i konkursie na najładniejsze stoisko regionalne wśród 6 LGD Festiwalu Smaków III. Częścią projektu współpracy Szarlotkowego Międzyregionalnego Alternatywnego Konkursu - Festiwal Smaków III był również konkurs potraw regionalnych w celu ocalenia od zapomnienia dzikiej, tradycyjnej kuchni polskiej w OSP Skuły (Gmina Żabia Wola). Komisja konkursowa w której skład wszedł m.in. znany kucharz - Karol Okrasa oceniała poszczególne kategoria potraw - zupę regionalną, II danie na bazie dziczyzny, deser lub ciasto na bazie jabłek, napój, przetwór regionalny w słoiku. Nasze Gospodynie zaprezentowały w trakcie konkursu pyszną zupę z kurdybankiem oraz danie na bazie dziczyzny. Łącznie przygotowały 500 porcji naszych lokalnych smakołyków! Z krótkiej, ale bardzo radosnej informacji telefonicznej otrzymanej tuż po zakończeniu konkursu okazuje się, że przygotowane przez nie potrawy zachwyciły jury! i Pana Okrasę sprawiając, że właśnie nasze Gospodynie zdobyły I miejsce w konkursie! Serdecznie gratulujemy! O szczegółach napiszemy już wkrótce!

 

Dożynki Gminne Gminy Andrychów
Targanice 2014

To była z pewnością olbrzymia - wspólna praca wielu osób społeczności Targanic i Brzezinki. DZIĘKUJEMY! Jest coś pięknego w naszej wielowiekowej tradycji wspólnych podziękowań za dary ziemi, za dar wspólnego życia pod tym samym skrawkiem nieba. Niezmiernie cieszy fakt, że żyją wśród nas ludzie potrafiący docenić tradycję i pielęgnujący ją poprzez przekazywanie kolejnym pokoleniom. Zapraszamy na fotoreportaż z Dożynek Gminnych 2014 - w Targanicach!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Dożynki Województwa Małopolskiego
Osiek 2014 r.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich kolejny raz uczestniczyło w dożynkach wojewódzkich województwa Małopolskiego, na które zapraszali Marszałek województwa Marek Sowa, starosta oświęcimski Józef Krawczyk oraz wójt gminy Osiek Jerzy Mieszczak. Dożynki odbyły się 31 sierpnia 2014 r. i były XVI Dożynkami Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Program "Seniorzy wspierajmy się wzajemnie"

Projekt jest kontynuacją realizowanego przez SGW w 2013 roku zadania Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej pn. Bliżej Siebie - aktywny senior wspiera seniora. W ramach programu podejmowane są inicjatywy zmierzające do wzrostu aktywności społecznej seniorów i jak najdłuższej samodzielności osób starszych. Działania skierowano do osób w wieku powyżej 55 lat. W ramach zadania zorganizowano m.in. warsztat wicia wieńca dożynkowego. Grupa wieńcowa - 10 seniorek wraz z 40 innymi gospodyniami SGW uczestniczyła w dożynkach gminnych oraz wojewódzkich - województwa Małopolskiego.

PROJEKT ZREALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Warsztat "WICIE TRADYCYJNEGO WIEŃCA DOŻYNKOWEGO"

W sułkowickim Wiejskim Domu Kultury zrealizowano Warsztat "WICIE TRADYCYJNEGO WIEŃCA DOZYNKOWEGO" realizowany z programu" Razem bliżej do kultury i tradycji" z Mecenatu Małopolskiego 2014. Warsztat przeprowadzony został dla 6 seniorek i
6 dziewcząt. Wszyscy aktywnie - wspólnie spędzili czas nabywając nową wiedzę i umiejętności. Projekt zrealizowano zgodnie z umową I/547/KD/718/14 z dnia 01.04.2014

PROJEKT ZREALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

XIV Konkurs stroików dożynkowych
Andrychów - ABS BANK SPÓŁDZIELCZY
Rok 2014

Konkursy stroików dożynkowych stały się nieodłączną częścią przygotowań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie do dożynek gminnych. Od wielu lat w gościnnych progach Świetlicy Banku Spółdzielczego w Andrychowie gospodynie spotykają się by porównać swoje umiejętności artystyczne. No właśnie - artystyczne - bo takie z czasem stały się wyroby rękodzieła naszych gospodyń.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

 

II Konkurs Bukietów Zielnych - fotoreportaż

Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska
(Bayer Full - Polskie kwiaty)

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało II Konkurs Bukietów Zielnych skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich działających w Stowarzyszeniu. Konkurs odbył się 14 sierpnia 2014 r. o godzinie 16.00 w Hotelu Ośrodka Czarny Groń w Rzykach Praciakach.

Bukiet zielny. Spoglądając na niego każdy widzi coś innego. Dla jednych jest dawnym, zapomnianym zwyczajem, dla innych - wyrazem artystycznej ekspresji, jeszcze inni zachwycają się wiedzą i umiejętnościami układających kwiaty i zioła w kompozycje, które mogą przetrwać bardzo długi czas.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Warsztaty"Sztuka tworzenia bukietów Zielnych" z programu "Razem bliżej kultury i tradycji"

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego przed II Konkursem Bukietów Zielnych przeprowadzono kurs techniki wykonywania bukietów zielnych "Sztuka tworzenia bukietów Zielnych" z programu "Razem bliżej kultury i tradycji"

13 sierpnia 2014 r. dokładnie w tym samym dniu co w roku 2013 Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w kolejnym ciekawym kursie florystycznym, prowadzonym przez profesjonalistkę - Alicję Augustyn-Zielińską z krakowskiej firmy Agrosalon.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Informacja

STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na działalność statutową w formie 1% podatku za 2013 r.

"Ludzie nie mogliby żyć razem, gdyby nie mieli do siebie zaufania, czyli gdyby nie przekazywali sobie prawdy i wzajemnego szacunku"

Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i przekazali 1% ze swego podatku.

Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 6325 zł 20 groszy

"Dobry czyn - nigdy nie idzie na marne" Bardzo dziekujemy wszystkim, którzy nam zaufali i oświadczamy, że całość wykorzystana zostanie na działalność Statutową.

Z poważaniem i szacunkiem
Prezes SGW Czesława Wojewodzic

 

II Konkurs Bukietów Zielnych

Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska
(Bayer Full - Polskie kwiaty)

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje II Konkurs Bukietów Zielnych skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich działających w Stowarzyszeniu. Konkurs odbędzie się 14 sierpnia 2014 r. o godzinie 16.00 w Ośrodku Czarny Groń w Rzykach Praciakach.

 

Ważne seminarium z udziałem Gospodyń, Ministra i Marszałka Województwa Małopolskiego

Jesteśmy dumni, że możemy wnieść w życie społeczne naszego kraju i Małopolski nową jakość, budującą i wzmacniającą poczucie wartości codziennej, żmudnej pracy Gospodyń i wszystkich, którzy działają w organizacjach pozarządowych dla naszego wspólnego dobra oraz budowania wizerunku naszych małych ojczyzn. To właśnie Ich praca - praca często od podstaw może stać się zaczynem nowej jakości. 7 lipca 2014 r. Andrychów odwiedził Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak Kamysz.  Te spotkania są potrzebne po to, by pokazać z jakiego wsparcia możemy skorzystać, a robimy to w momencie kiedy stoimy na progu największej perspektywy unijnej w historii Polski. Takich pieniędzy - bo o nich też trzeba powiedzieć, pewnie już nigdy w historii Polski z zewnątrz nie będzie. Jakbyśmy je zsumowali to jest ponad 100 miliardów euro na 7 lat. Małopolska w tym ujęciu ma drugi budżet w kraju - powiedział. W andrychowskim Miejskim Domu Kultury, odbyło się seminarium zorganizowane pod hasłem Start Gospodyń Wiejskich.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

IV Festiwal Plackorzy - Dni Andrychowa 2014

Drugi dzień IV Festiwalu Plackorzy - Dni Andrychowa 2014 przebiegał pod znakiem smakowitych - lokalnych, małopolskich specjałów. Przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol, oraz kapeli i występach Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów próbowano potraw przygotowanych przez Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszy placek roku 2014 w Andrychowie. W tym roku wśród 10 konkursowych propozycji najlepsza okazała się Truskawkowa Fantazja - placek z restauracji Sami Swoi. Drugie miejse przypadło Gospodyniom z Zagórnika. Autorką sukcesu była Władysława Buda, która przygotowała "Słodką Rewelkę". Na podium znalazł się również pyszny, tradycyjny sernik autorstwa Janiny Misiek z KGW Andrychów.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

MSH Wizan w Andrychowie
Podziękowanie za wieloletnią współpracę

Są takie firmy i organizacje bez których trudno sobie wyobrazić działalność stowarzyszeń. Jedną z takich właśnie firm -dobrych aniołów działań społecznych, dobroczynnych, popularyzujących tradycję jest Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan, z którą Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie współpracuje od samego początku swojego istnienia. MSH Wizan obecna jest w życiu Stowarzyszenia niemal na każdy kroku - pomagając w realizacji statutowych działań gospodyń zrzeszonych w SGW. MSH Wizan mocno wrosła w życie społeczne i kulturalne miasta. Cieszy się z dawien dawna świetną renomą. Nic dziwnego, że podczas zebrania przedstawicieli Spółdzielni w roku 2014 obecni byli przedstawiciele samorządu - burmistrz Andrychowa Tomasz Żak oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, którym MSH Wizan jest szczególnie bliski. Nie mogło zabraknąć również Gospodyń SGW.

Zapraszamy do zapoznania się z przemówieniem, które podczas zebrania Przedstawicieli 2014 wygłosiła Prezes SGW Czesława Wojewodzic.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
Podziękowanie za wieloletnią współpracę

W gronie instytucji, które pomagają w statutowej działalności SGW znajduje się od wielu lat andrychowski Bank Spółdzielczy. To instytucja, bez której Gospodynie SGW nie wyobrażają sobie dalszego funkcjonowania. Bank od lat jest jednym z filarów działalności wielu organizacji działających na terenie miasta - w tym również naszego Stowarzyszenia. Dziękujemy!

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Targi Pracy
Andrychów 2014

Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach zaprosił wszystkich zainteresowanych na TARGI PRACY, które odbyły sie 16 maja 2014 r. (piątek) w godz. od 10:00 do 14:00 w Hali Sportowej przy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Andrychowie, ul. Daszyńskiego 14. Honorowy patronat nad imprezą objęli Starosta Wadowicki - Pan Jacek Jończyk oraz Burmistrz Andrychowa - Pan Tomasz Żak. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, które czynnie uczestniczy w życiu miasta również uczestniczyło w tym przedsięwzięciu. Gospodynie SGW zaprezentowały odwiedzającym stoisko, na którym zaprezentowano wyroby rękodzieła.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Spotkanie integracyjne - Rzyki 2014
OSP Rzyki - Dzień Matki

Kolejne spotkanie integracyjne Gospodyń SGW odbyło się 20 maja 2014 r. w malowniczej wiosce Rzyki. Zrealizowano je z własnych środków Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Dzięki uprzejmości Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan Gospodynie otrzymały kosz pełen smakołyków, który przekazały występującym na scenie tego dnia aktorom amatorskiego teatru z Rzyk.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Razem bliżej do kultury i tradycji

"Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rozpoczyna realizację projektu "Razem bliżej do kultury i tradycji" . Projekt ten realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Umowa nr I/547/KD/718/14 z dnia 01.04.2014  pomiedzy woj. Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Kliknij - zobacz opis głównych założeń projektu.

 

XIV Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny

330 gości oraz 21 Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczyło 12 kwietnia 2014 r. w XIV Konkursie Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych tego rodzaju imprez w Małopolsce. Przez klikanaście lat działania Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie stało się jedną z niewielu organizacji i Stowarzyszeń - mającą dar łączenia wielu środowisk. Pod wspólnych dachem spotykają się przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu, biznesmeni, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz Gospodynie Kół Gospodyń Wiejskich. Zobaczcie jak było w roku 2014!

Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.

Zapraszamy na fotoreportaż


 

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich 34-120 Andrychów rozpoczęło realizację programu „  Małopolskie tradycyjne bogactwo kulinarne i obrzędowe Świąt Wielkanocnych” na terenie Gminy Andrychowie. Program będzie realizowany w  terminie 1-25 kwietnia 2014 roku. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.

Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie małopolskich tradycji kulinarnych i obrzędowych świąt Wielkanocnych poprzez organizację XIV Konkursu Potraw Regionalnych „Stół Wielkanocny 2014. Konkurs przeprowadzony zostanie w dniu 12 kwietnia 2014 roku w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym „Kocierz” w Targanicach.

Do konkursu przystąpią 22 Koła Gospodyń Wiejskich. Gospodynie każdego z 22 KGW przygotują stół ze śniadaniem  wielkanocnym z potraw regionalnych, a wybrana potrawa nagrodzona zostanie nagrodą Grand Prix.

Ponadto zostaną przeprowadzone konkursy:

 • Na najładniejszą i najbardziej regionalna palmę wielkanocną
 • Na najładniejszą wydmuszkę / pisankę/ dodatkowo z Logo woj. Małopolskiego
 • Na najładniejszy stroik świąteczny wykonany zgodnie z symboliką świąt Wielkanocnych oraz z zachowaniem regionalnych tradycji.
 • Na najlepsze danie „Jajka w różnej postaci”
 • Na najładniejszy ubrany koszyk ze święconką. W koszyku dobór potraw zgodny z  małopolską tradycją.
 • Na najlepszy mazurek wielkanocny z LOGO woj. Małopolskiego.

Organizatorem w/w konkursu jest Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów.
Relacja z tego konkursu znajdzie się na stronie internetowej Stowarzyszenia www.sgw.andrychow.pl, Starostwa Powiatowego w Wadowicach, Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Dodatkowo relacje znajdą się w mediach zaproszonych na to przedsięwzięcie.

Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.

 

Uczestniczymy w wielu kursach, uczymy się i przekazujemy swoją wiedzę!

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z kursów w których uczestniczyły nasze gospodynie. Kursy i warsztaty zdominowały końcówkę roku 2013. Zobaczcie jak było! W fotoreportażach znajdziecie fotki z warsztatów żywieniowych dla uczniów, kurs - Tradycyjne ozdoby choinkowe i bombki z siana, zaczarowane szydełko - tworzenie szydełkowych kołnierzyków i serwet, kurs "Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności - ludowe wzory kwiatów 50 lat temu i obecnie", kurs ozdób choinkowych

Kliknij - zobacz fotoreportaż

 

Zbyszku - zawsze będziesz wśród nas

W sobotę, 4 stycznia 2014 r. mieszkańcy naszego regionu pożegnali zmarłego 1. stycznia 2014 r. Zbigniewa Mieszczaka, działacza społecznego, radnego Rady Powiatu Wadowickiego czterech kadencji, który od samego początku zaangażował się w tworzenie samorządu powiatowego. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady, a następnie w latach 2006-2010 był jej Przewodniczącym. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń, rodzina, przyjaciele, znajomi, współpracownicy pożegnali Ś.P. Zbigniewa Mieszczaka podczas Mszy Św. w kościele w Sułkowicach Łęgu.

„Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca – sama się wyniszcza, a innym przyświeca”

Zbigniew Mieszczak dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich (SGW) w Andrychowie – był i zawsze będzie wyjątkową osobowością. To pierwszy Honorowy Członek Stowarzyszenia. Bardzo trudno pisać o tak wyjątkowej postaci w gronie Stowarzyszenia w czasie przeszłym, ale jesteśmy mu to winne i bardzo wdzięczne za wszystko, co dla nas czynił.

Czytaj więcej

 


Spotkanie przy wigilijnym stole
Dom Kultury w Targanicach 22. grudnia 2013 r.

Najpiękniejsze ze spotkań. Spotkanie wigilijne dla seniorów. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie za pośrednictwem programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Dom Kultury w Targanicach oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Targanicach, które przyjęło na siebie przygotowanie pysznego poczęstunku. W niedzielne popołudnie ponad 200 osób spotkało się w targanickim Domu Kultury, by spędzić razem miłe i wzruszające chwile.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Podejmowanie działań mających na celu aktywizację osób w wieku emerytalnym

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizowało zadanie publiczne - Spotkajmy się razem - XIII Przedświąteczna Biesiada Seniorek Emerytek i działaczek Kół Gospodyń Wiejskich. Zadanie realizowano we współpracy z Gminą Andrychów.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

XIII Spotkanie Seniorek
Miejski Dom Kultury, 14 grudnia 2013 r.

Okres wigilii to najpiękniejszy z okresów roku. Czas magiczny, czas świąt rodzinnych, podsumowań, oczekiwania na spotkanie z osobami dla nas najważniejszymi - tymi, dzięki którym kształtowało się nasze życie. Sukcesem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie jest to, że są razem, tworzą otwartą społeczność, nie są bierne, lecz podejmują działania w imieniu tych, które z racji wieku nie mają siły aby aktywnie działać. Nie zapominają o nich dając im ciepło i wsparcie. Temu właśnie służą organizowane od lat - Spotkania dla Seniorek.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

XIV Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny"
ParkHotel Łysoń, Inwałd 2013

XIV Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny" ParkHotel Łysoń, Inwałd 2013. Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny" stał się taką niepisaną - regionalną Wigilią i olbrzymią bazą wiedzy - skupiającą środowiska Kół Gospodyń Wiejskich kilku gmin, przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu, instytucji i stowarzyszeń.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Realizujemy program: "Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora" - woj. Małopolskie

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Ten kto stoi w miejscu - cofa się. Stowarzyszenie, żeby działać i otwierać się na środowisko - musi wciąż szukać nowych pomysłów na rozwój. Są jednak takie działania, których realizacja sprawia nie tylko wiele satysfakcji, ale też najzwyczajniej w świecie - niesie pomoc drugiemu człowiekowi, dając radość i nadzieję. Nowy Program realizowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów należy właśnie do takich działań!

SGW realizowało program zgodnie z umową zawartą w dniu 12 lipca 2013 roku nr. I/1258/PS/1696/13 miedzy Województwem Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich Andrychów. Zadanie nazywa się "Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora" – woj. Małopolskie

Zapraszamy na obejrzenie fotoreportażu!

 

Wspólne gotowanie - Obiad nowoczesnej gospodyni
dla młodych gospodyń

12 listopada 2013 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przeprowadziło kolejny kurs w ramach cyklu warsztatów realizowanych w ramach trzech programów - przy współpracy Mecenatu Małopolski - Kraków, ROPS Kraków oraz ASOS. Było dużo śmiechu, rozmów, rad, trików kuchennych - smakowych i dekoracji potraw, kolejne przepisy na sałatki, ciasta, przyrządzanie dobrych potraw z ogólnodostępnych składników, zapachy, że aż miło! Wszystko to działo się w budynku roczyńskiej remizy OSP, a konkretnie w kuchni. Wspólne gotowanie - Obiad nowoczesnej gospodyni dla młodych gospodyń.

Zapraszamy na obejrzenie fotoreportażu!

 

3. Spotkanie Integracyjne - Seniorzy bliżej Małopolski

Na kolejne, 3 spotkanie integracyjne zrealizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Ramach projektu "Seniorzy bliżej Małopolski" zaproszono ok. 180 seniorek działających w Kołach Gospodyń Wiejskich zrzeszonych pod skrzydłami Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

Spotkanie odbyło się pod znakiem szczęścia. Zapraszamy na obejrzenie fotoreportażu!

 

Spotkanie integracyjne - Nidek 2013
Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora

23 października 2013 r. w Domu Kultury w Nidku (gmina Wieprz) Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów zorganizowało spotkanie integracyjne dla 100 seniorów z okazji Światowego Dnia Seniora.

Zapraszamy na fotoreportaz z imprezy!

 

Bieg po Serce Zbója spod Złotej Górki

6. października 2013 r. w Andrychowie odbyła się pierwsza i zapewne nie ostatnia edycja Biegu po Serce Zbója spod Złotej Górki. Bieg był imprezą sportowo-rekreacyjną o charakterze charytatywnym i miał na celu wsparcie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu oraz Stowarzyszenia Zbója Szczyrka, a także pomoc małemu mieszkańcowi Andrychowa. Wszyscy chcieli razem pomagać potrzebującym. W takim gronie nie mogło zabraknąć Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie!

Zapraszamy na fotoreportaz z imprezy!

 

24 września 2013 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rozpoczęło cykl kursów, warsztatów i szkoleń. W gościnnych pomieszczeniach Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu odbył się kurs rękodzieła ludowego - "Kwiaty obecnie a 50 lat temu - wytwarzane z bibuły". Program realizowany jest z Mecenatu Małopolski. Zajęcia prowadziła instruktorka - Zofia Moskwik. W programie uczestniczyło 6 gospodyń i sześcioro dzieci.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 


 

Kurs gotowania - "Obiad Młodej Gospodyni"

24 września 2013 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rozpoczęło cykl kursów, warsztatów i szkoleń. W trakcie wspomnianego wcześniej cyklu realizowane będą trzy programy realizowane przy współpracy Mecenatu Małopolski - Kraków, ROPS Kraków oraz realizowanych z programu ASOS.

W Wiejskim Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu odbył się pierwszy ze wspomnianych wcześniej kursów - Kurs gotowania - Obiad Młodej Gospodyni!

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 -2013

Zapraszamy na fotoreportaż!


 

Dożynki wojewódzkie - Rodaki - 8 września 2013 r.

8 września 2013 r. w Rodakach - gmina Klucze odbyły się 15 dożynki wojewódzkie województwa Małopolskiego. Tradycyjne dożynki wojewódzkie to hołd rolnika dla ziemi, święto dziękczynienia za plony - tradycja, którą pielęgnuje się z dumą i szacunkiem.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Dożynki Gminne - Zagórnik - 1 września 2013 r.

Dziękujemy Wam Zagórniczanie! Dożynki. Czas zbiorów, dziękczynienia za otrzymane plony. Czas szczególny, w którym po wysiłku i kłopotach dnia codziennego mijają wszelkie smutki, a strudzone ręce z radością niosą plon - owoc naszej pracy, dający nadzieję na lepsze jutro, poczucie stabilizacji i radość z dobrze spełnionego obowiązku. Jak wyglądały tegoroczne Gminne Dożynki w Gminie Andrychów?

Zapraszamy na fotoreportaż.

 

Warsztaty nauki wicia tradycyjnego wieńca dożynkowego

Na przełomie sierpnia i września 2013 r. w sułkowickim Domu Kultury przeprowadzono warsztaty nauki wicia tradycyjnego wieńca dożynkowego. Warsztaty przeprowadzono dla 6 seniorów i 6 uczniów. w ramach projektu: "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń"

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 -2013

Zapraszamy na fotoreportaż.

 

Konkurs Stroików Dożynkowych - Andrychów 2013 r.

Kolejny raz Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich spotkały się na konkursie stroików dożynkowych. Konkurs od lat organizowany jest tuż przed dozynkami gminnymi w gościnnych progach świetlicy ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie.

Zapraszamy na fotoreportaz i obejrzenia 17 pięknych kompozycji

 

Zdobyłyśmy I miejsce w kategorii na
Najpiękniejszą Kompozycję Wieńca Dożynkowego

Kilkanaście wieńcy dożynkowych wykonanych przez Gospodynie rywalizowało w konkursie zrealizowanym podczas Dożynek Diecezjalno-Gminnych w Wieprzu 2013 r. Wśród pięknych kompozycji przesiąkniętych tradycją i wykonanych zgodnie z wszelkimi kanonami sztuki rękodzieła artystycznego i tradycji - nie zabrakło pięknego wieńca Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Miło nam poinformować, że wieniec SGW, który wykonała członkini Stowarzyszenia oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Roczynach - Halina Brzazgacz - zyskał w oczach jury najwyższe uznanie pod względem kompozycji zdobywając pierwsze miejsce w kategorii na Najpiękniejszą Kompozycję Wieńca Dożynkowego.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

Trzeci raz jesteśmy najlepsze w kategorii Jak u Mamy. Gospodynie SGW zwyciężyły na 9. Finale Małopolskiego Festiwalu Smaku!

Prawdopodobnie żadnej innej organizacji / firmie / stowarzyszeniu nie udało, ani też nie uda się powtórzyć tego sukcesu. W dniu dzisiejszym, 25. sierpnia 2013 r. w Krakowie na Placu Wolnica Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - odebrały z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy zaszczytne - trzecie z rzędu - pierwsze miejsce zdobyte w 9. Finale Małopolskiego Festiwalu Smaku w kategorii "Jak u Mamy" za wspaniały Staropolski Krupnik spod Złotej Górki!

Zapraszamy na fotoreportaż - tym razem "od kuchni" zwycięstwa!

 

Konkurs „Bukiety na Zielną” rozstrzygnięty

Siedemnaście Kół Gospodyń Wiejskich poprzez swoje przedstawicielki uczestniczyło w tym pierwszym, historycznym konkursie organizowanym przez SGW. Bogactwo tematyki i znaczeń, symbolika, tradycja i wiele wspomnień połączyło się tego dnia - wybuchając ferią kolorów najpiękniejszych polnych kwiatów. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz samorządowych, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń. Już teraz zapraszamy Was do obejrzenia fotoreportażu z konkursu.

Szczegóły - Kliknij tutaj

Warszaty florystyczne

13 sierpnia 2013 r. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w bardzo ciekawym kursie florystycznym, prowadzonym przez profesjonalistkę - Alicję Augustyn-Zielińską z krakowskiej firmy Agrosalon. Prelegentka swoje umiejętności zdobywała nie tylko w naszym kraju, ale też w innych krajach europejskich i Ameryce. Nie dziwi więc olbrzymia wiedza i szereg niestandardowych pomysłów. Pani Alicja pokazała przybyłym wiele ciekawych trików na układanie bukietów, ale też - omówiła najważniejsze zasady, których powinno się przestrzegać w trakcie tego twórczego zajęcia. Uczestniczki dowiedziały się szeregu metod związanych z utrzymywaniem kwiatów ciętych w jak najlepszej kondycji przez długi czas od wykonania bukietu. Spotkanie z profesjonalistką było bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza, że w dniu dzisiejszym zaplanowano konkurs związany z piękną, wielowiekową tradycją obchodzenia Uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Gospodynie przeprowadzą tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o nazwach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin. Kurs przeprowadzono w ramach realizacji zadania publicznego - "Kultura i tradycja zbliża pokolenia" Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy na fotoreportaż!

 

Konkurs „Bukiety na Zielną”

Piękna wielowiekowa tradycja obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej stała się inspiracją dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, które postanowiły zorganizować tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o nazwach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin.

Szczegóły - Kliknij tutaj

 

„Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora” – woj. Małopolskie

Miło nam poinformować o zawarciu kolejnej umowy na realizację zadania! Umowa zawarta zawarta  w dniu 12 lipca 2013 roku  nr. I/1258/PS/1696/13 miedzy Województwem Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich Andrychów na realizacje zadania pt.

„Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora” – woj. Małopolskie

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich przy wsparciu Województwa Małopolskiego na realizacje zadań publicznych z obszaru w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych zrealizuje projekt skierowany do seniorów pod tytułem „Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora”.

Szczegóły - Kliknij tutaj

 

Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń

Szczególnie miło nam poinformować, że w ramach II edycji Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 (ASOS II), Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej realizuje zadanie publiczne pod tytułem: "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń".

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 -2013

Szczegóły - Kliknij tutaj

 

Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zdobyły podczas II Festiwalu Plackorzy kolejną Złotą
Srebrną i Brązową Andrychowską Czapkę Kucharską
!

W Konkursie o Złotą Czapkę Gospodynie zgarnęły
wszystki trzy Czapki
!

Pierwsze miejsce: Koło Gospodyń Brzezinka za placek z truskawkami,
Drugie miejsce: Koło Gospodyń z Targanic Dolnych za sernik z bitą śmietaną,
Trzecie miejsce - Koło Gospodyń z Targanic Górnych za placek krakowski.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z Festiwalu Plackorzy!

 

Gospodynie podbiły Wadowice - Staropolskim Krupnikiem Spod Złotej Górki

Któż z nas nie zna smaku krupniku. Gwarantujemy Wam jednak, że ten, który Gospodynie zaprezentowały na wadowickim rynku był po prostu wyjątkowy, przebojem zdobywając serca, a raczej żołądki publiczności w każdym wieku, sprawiając, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich po raz trzeci z rzędu wygrało prestiżowe eliminacje do 9 Finału Małopolskiego Festiwalu Smaku w Krakowie! w kategorii "Jak u Mamy" - zdobywając najwięcej głosów od festiwalowej publiczności!

Sukces nie zjawił się z powietrza. Trzy dni ciężkiej pracy, kilkanaście zaangażowanych osób, ponad dwa tysiące złotych przeznaczone na zakup produktów ze środków własnych SGW otrzymanych od dobroczyńców Stowarzyszenia, którzy wpłacili swój 1% właśnie na działalność SGW. Tradycyjną zupę przyrządzono w oparciu o przepis z cyklu felietonów kulinarnych Przemysława Płonki "Kwaki, mięty, kurdybanki, czyli dania spod Złotej Górki" które znalazły się kilka lat temu w Nowinach Andrychowskich.

Na podstawie jednego z nich gospodynie ugotowały własną wersję krupniku nad krupniki! - Staropolskiego Krupniku spod Złotej Górki, przyprawiając ją i gotując wyłącznie na naturalnych składnikach. Wielkie gratulacje!

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Spotkanie w ABS Banku Spółdzielczym

O dużym sukcesie mogą mówić gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Opracowany przez nich program "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń" znalazł uznanie w oczach komisji oceniającej programy nadesłane przez prawie 1800 organizacji i stowarzyszeń z całej Polski. Informacje o zdobyciu funduszy przekazała podczas spotkania w ABS Banku Spółdzielczym Prezes SGW - Czesława Wojewodzic. Spotkanie było okazją do podziekowań i życzeń dla jednej z najważniejszych przyjaciółek Stowarzyszenia - Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzaty Matusiak. Gospodynie w czasie spotkania wybrały również konkursową potrawę na zbliżające się, najsmaczniejsze regionalne wydarzenie Małopolski - Festiwal Małopolski Smak.

Kliknij - zobacz fotoreportaż


Kultura i tradycja zbliża pokolenia

Miło nam poinformować o otrzymaniu kolejnej dotacji! W dniu 26.04.2013 r. w Krakowie, pomiędzy Województwem Małopolskim, z siedzibą w Krakowie (31-156) przy ul. Basztowej 22, adres do korespondencji: ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, NIP 676-20-83-499, REGON 351-555-335 a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie z siedzibą w Andrychowie (34-120), ul. Krakowska 41, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym 0000039835, NIP 551 22 77 888, REGON 356261963 została zawarta UMOWA NR I/709/KD/976/13 na realizację zadania publicznego pod tytułem: „Kultura i tradycja zbliża pokolenia”

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Kliknij - zobacz więcej


 

13 Spotkanie Integracyjne - Głębowice, 21. maja 2013 r.

21. maja 2013 r. na zaproszenie Wójta Gminy Osiek - Jerzego Mieszczaka oraz KGW Głębowice i SGW Andrychów gościnne progi Głębowickiego - Wiejskiego Domu Kultury odwiedziły Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Ponad 250 gości, gospodynie 18 Kół Gospodyń Wiejskich z gmin Andrychów, Wieprz i Osiek, władze samorządowe oraz senator Andrzej Pająk spotkali się, by uczcić Dzień Matki. Program artystyczny przygotowała młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum w Głębowicach. Część artystyczną wsparł swoim talentem Ludowy Chór "Wrzos" oraz Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Adama Sali. Zapraszamy na obszerny opis imprezy! i fotoreportaż!

Kliknij - dowiedz się więcej


„Dzień Zośki”   Sułkowice Bolęcina  -  14 maja 2013 rok

We wtorkowe popołudnie 14 maja  2013 r. już po raz drugi odbyło się w Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie  uroczyste spotkanie z okazji „DNIA  ZOŚKI”. Spotkanie to cieszyło się dużą frekwencją między innymi przybyły wszystkie Zofie należące do Koła Gospodyń Wiejskich

Kliknij - dowiedz się więcej


„Targi Pracy” Wadowice, 10. 05. 2013 r.

10. maja 2013 r. Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach zorganizował I Targi Pracy. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w Targach z wystawami rękodzieła.

Kliknij - dowiedz się więcej


 

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży z XIII Konkursu Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny 2013

Prosimy kliknąć w poniższy plakat! lub wybrać jeden z wielu fotoreportaży:

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży:

Zgodnie z umową nr 1/269/PT/414/13 zawartą w dniu 6 marca 2013 r. pomiędzy Województwem Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizuje przedsięwzięcie pod nazwą "Małopolskie tradycyjne bogactwo kulinarne i obrzędowe Świąt Wielkanocnych" odbywające się w terminie 11 marca - 10 kwietnia 2013 r. na podstawie Zgłoszenia do Programu "Małopolska Nasz Region Nasza Szansa" I nabór /2013.

W ramach przedsięwzięcia w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym Kocierz zrealizowany będzie konkurs potraw regionalnych Stół Wielkanocny

PARTNEREM PRZEDSIĘWZIĘCIA BYŁO WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Kliknij - dowiedz się więcej

 

Jasełka. "Czy pójdę przywitać Boga?" czyli opowieść
o zmaganiu Dobra ze Złem
. Rzyki, 11. stycznia 2013 r.

"Czy pójdę przywitać Boga?" czyli opowieść o zmaganiu Dobra ze Złem to kolejny wspólny projekt niezwykłej grupy teatralnej - Zespołu Aktorskiego z Rzyk działającego pod okiem ks. Tomasza Sroki. Prawie stu ludzi (z czego połowa to występujący na scenie aktorzy) zaangażowała się w kolejny projekt teatralny. Ich sceną jest sala Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzykach.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Tradycyjne święta w moim domu

W ramach realizacji działań związanych z programem "Pokazanie tradycji ludowych i regionalnych związanych ze świętami w Gminie Andrychów" realizowanym dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Andrychowie - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zrealizowało warsztaty - "Tradycyjne święta w moim domu - bogactwo i piękno bożonarodzeniowej tradycji w dekoracji stołu i choinki"

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

12. Biesiada Seniorek KGW
Miejski Dom Kultury - 15. grudnia 2012 r.

Informacje o Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie pojawiają się w mediach, gdzie wielokrotnie działania SGW poddawane są wysokiej ocenie. Najważniejszą oceną pracy SGW - podczas której pojawia się wiele wzruszeń jest coroczne sprawozdanie z rocznej pracy przed tymi, które były zaczynem działania Kół Gospodyń Wiejskich. Seniorkami Kół Gospodyń Wiejskich. To piękne wydarzenie, bo któż nie cieszyłby się z sukcesów swoich dzieci - córek, które nie zmarnowały ani jednego talentu im przekazanego, a wręcz przeciwnie - pomnożyły go wielokrotnie! stając się... wzorem do naśladowania dla innych. Tak! To prawda! Przeczytajcie co wydarzyło się podczas kolejnego - 12. spotkania - Biesiady Seniorek, które odbyło się 15. grudnia 2012 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Konkurs Potraw Regionalnych"Stół Wigilijny" 2012
Inwałd, ParkHotel Łysoń 8 grudnia 2012 r.

Dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rok 2012 był szczególny. 2012, rok wielu niekwestionowanych sukcesów poprzedzonych wielką, wspólną pracą. Nic dziwnego, że XIII Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny, który odbył się w ParkHotelu Łysoń był szczególnym wydarzeniem. Jak prawdziwa, rodzinna wigilia - wielkiej rodziny, którą udało się stworzyć wokół działań podejmowanych przez SGW. Zgromadziliśmy się przy wspólnym stole aby podsumować mijający czas, mijający rok naszego życia. Jaki był dla Was? Tego nie wiemy. Wiemy jaki był dla Gospodyń SGW. Pełen wspólnej, ciężkiej pracy dla dobra lokalnej społeczności.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

 

Prezentacja działalności
Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich
Rok 2012!

Zapraszamy do obejrzenia naszej pracy! i jej owoców! Serdecznie dziękujemy wszystkim Gospodyniom, które włączyły się czynnie w pomoc i pracę na rzecz Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy poprzez współpracę i pomoc finansową oraz merytoryczną wspierali nas w realizacji statutowych działań. To dzięki nam wszystkim możliwe było zgromadzenie tych pięknych chwil - czasu pracy ale i dumy z działalności na rzecz wspólnego dobra!

Zapraszamy do obejrzenia!

 

Kultura i tradycja łączy pokolenia

Miło nam poinformować o zrealizowaniu kolejnego programu - działań realizowanych w wyniku otrzymaniu dotacji zgodnie z Umową I/648/EK/1132/12. Otrzymaliśmy dotację przyznaną nam przez Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” na program „ Kultura i tradycja łączy pokolenia”.

Zapraszamy do obejrzenia!

 

Nagroda Kryształy Soli dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie!

W dniu dzisiejszym (5. grudnia 2012 r.) przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego wręczyli nagrody "Amicus Hominum" przyznawane od roku 2006 aby szczególnie wyróżnić osoby prywatne, które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka. Jak czytamy na stronie internetowej www.malopolskie.pl - Poprzez Nagrodę samorząd województwa chce podziękować wszystkim tym, dzięki których pracy i zaangażowaniu, inwencji i oddaniu upowszechniane są postawy wzajemnej pomocy, wsparcia i poświęcenia dla dobra drugiego człowieka. Nagroda "Amicus Hominum" jest uzupełnieniem Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego "Kryształy Soli" dla najlepszych organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego. Również te organizacje otrzymały w dniu dzisiejszym niezwykle jedyne w swoim rodzaju "udokumentowanie" ich działalności i poświęcenia dla lokalnych społeczności. Jedna z pięciu statuetek - "Kryształów soli" trafiła do Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. To pierwsza tego typu, tak zaszczytna nagroda dla organizacji działającej w naszej Gminie! O uroczystości już wkrótce napiszemy znacznie większy materiał. Teraz - cieszymy się tym wielkim - wspólnym sukcesem wszystkich Gospodyń działających w Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich! Jeseśmy dzięki pracy nas wszystkich - laureatem nagrody w kategorii: OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO! Już teraz możecie przeczytać o tym krótki materiał na stronie andrychow.pl - tutaj

Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym! Bez względu na wynik - praca nas wszystkich - praca działaczy organizacji pozarządowych na tak wielu płaszczyznach i w tak wielu dziedzinach jest godna najwyższego uznania i szacunku!

 

Uroczysta sesja Rady Powiatu Wadowickiego

29. listopada w Wadowickim Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Wadowickiego. Przewodniczący Rady Józef Łasak, Wicestarosta Marta Królik i Starosta Jacek Jończyk podsumowali działalność samorządu na półmetku kadencji. Po części oficjalnej przybyli na sesję goście mieli okazję obejrzeć występ Waldemara Malickiego i Kwartetu "Obsession", spróbować zupy ziemniaczanej z rondla z kurdybankiem, która zwyciężyła w 8. Małopolskim Festiwalu Smaku w kategorii "Jak u mamy" - ugotowanej przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Gopodynie zaprezentowały również wystawę prac rękodzieła oraz częstowały pysznym plackiem drożdżowym.

Zapraszamy na fotoreportaż

 

"Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń"

W ramach tego programu zorganizowano kursy kwiatowe „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okazje.

Program relizowany w drugiej połowie 2012 r. - "Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń" to kontynuacja realizowanego w 2011 roku projektu "Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń" współfinansowanego ze środków województwa małopolskiego. W ramach tego zadania zorganizowano międzypokoleniowy kurs dla młodzieży i seniorek z terenów wiejskich powiatu wadowickiego, podczas których każda z uczestniczek mogła sprawdzić, czy ludowe rękodzieło, jakie na terenie Gminy Andrychów promuje Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich to coś, co pozwoli sprawdzić swoje umiejętności manualne w tym właśnie kierunku. 12 seniorek i 12 młodych dziewcząt – uczennic ze szkół z terenów wiejskich, aktywnie spędziło wspólnie czas nabywając nową wiedzę i umiejętności podczas dwóch czterdziestogodzinnych kursów o nazwie: "Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności - "Kwiat, pięknem i tradycją". Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

II Spotkanie integracyjne Seniorek
Seniorzy Bliżej Małopolski.
Wieprz, 6. listopada 2012 r.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało II Spotkanie Integracyjne Seniorek w ramach programu "seniorzy bliżej Małopolski" które odbyło się w dniu 6 listopada 2012 r. (wtorek) o godzinie 15.00 w Domu Strażaka w Wieprzu.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Chroniąc tradycję - promować region i być wzorem dla innych

Zgodnie z umową I/649/EK/1133/12 z dnia 15 maja 2012 –  zawartą na podstawie Uchwały 293/12 Zarządu Woj. Małopolskiego w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert  na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego  w dziedzinie kultury w 2012 r „Mecenat Małopolski”  przyznano dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dotację w wysokości 10.000 zł. na program „Chroniąc tradycje- promować region i być wzorem dla innych”

W ramach tego programu wydano książkę – album , w której ukazane zostało piękno i bogactwo tradycji, ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu i pokazana praca Stowarzyszenia z ostatnich 12 lat.

Książka została wydana w formie papierowej w określonej w programie ilości egzemplarzy. Tych, którzy nie mogli jej otrzymać - zapraszamy do lektury jej elektronicznego zapisu!

Kliknij - przeczytaj książkę:
Chroniąc tradycję - promować region
i być wzorem dla innych

 

Serdecznie dziękujemy!

STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na działalność statutową w formie 1% podatku za rok 2011. Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 13 951, 80 gr. Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i przekazali 1% ze swego podatku.

 

 

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje II Spotkanie Integracyjne Seniorek w ramach programu "seniorzy bliżej Małopolski" które odbędzie się w dniu 6 listopada 2012 r. (wtorek) o godzinie 15.00 w Domu Strażaka w Wieprzu.

 

„Dożynki Prezydenckie” 
Spała - 16. września 2012 r.

16 września 2012 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie miało zaszczyt uczestniczyć i jednocześnie reprezentować Województwo Małopolskie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu! Podczas dożynek Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odwiedziił wraz z małżonką Anną Komorowską stoiska poszczególnych województw - w tym również stoisko Województwa Małopolskiego!

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z Dożynek Prezydenckich!

 

Dożynki Gminne 2012 - Roczyny k. Andrychowa

W tym roku data dożynek gminnych w Gminie Andrychów pokryła się z dożynkami wojewódzkimi organizowanymi przez Województwo Małopolskie. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w obu wydarzeniach.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z Dożynek Gminnych!

 

XIV Dożynki Województwa Małopolskiego

Na zaproszenie Marka Sowy - Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Andrzeja Potępy - Starosty Powiatu Brzeskiego i Grzegorza Bracha - Wójta Gminy Dębno delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich uczestniczyła w XIV Dożynkach Województwa Małopolskiego, które odbyły się 2 wrzesnia 2012 r. w Porąbce Uszewskiej (Gmina Dębno) Udział w tego rodzaju "festiwalu ludowych tradycji" - dożynkach jest dla wszystkich miłośników sztuki ludowej czymś wyjątkowym. To jedyna okazja, by w jednym miejscu obejrzeć niezwykłe bogactwo regionu Małopolski w dziedzinie strojów ludowych i wieńcy oraz stroików dożynkowych. Ośmioosobowa delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich reprezentowała na dożynkach wojewódzkich Gminę Andrychów.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Warsztaty wicia wieńca dożynkowego - Kultura
i tradycja łączy pokolenia

W ramach programu "Kultura i tradycja łączy pokolenia" (Umowa I/648/EK/1132/12 pomiędzy Województwem Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie) zorganizowano warsztaty wicia wieńca dożynkowego.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Gospodynie SGW zaprezentują rękodzieło ludowe
z Małopolski na Dożynkach Prezydenckich!

Duży zaszczyt spotkał Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich delegacja SGW będzie w nich uczestniczyła nie tylko w postaci obserwatorek, ale jako reprezentantki Województwa Małopolskiego przedstawiające swój dorobek w kategorii twórców ludowych. Gospodynie zaprezentują wykonane własnoręcznie kompozycje kwiatowe z bibuły. Mieszkańcy Gmin Andrychów, Wieprz, Osiek, Mucharz, Tomice mogli wiele razy podziwiać małe dzieła sztuki ludowej tworzone przez Gospodynie zrzeszone w SGW. Teraz zobaczą je również inni podczas tak dużej i prestiżowej imprezy jaką bez wątpienia są uroczystości dożynkowe w Spale.

 

Konkurs stroików dożynkowych - Rok 2012

Konkurs stroików dożynkowych to nieodłączny element przygotowań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie do corocznych dożynek. Impreza ta od lat odbywa się w gościnnych progach Świetlicy Banku Spółdzielczego (obecnie ABS Bank Spółdzielczy) w Andrychowie. Jak było w roku 2012? Gospodynie nie tylko cieszyły się tradycją i widokiem pięknych stroików, ale świętowały również dwa inne sukcesy Stowarzyszenia - publikację poradnika zrealizowaną przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz pierwsze miejsce w 8 Finale Małopolskiego Festiwalu Smaku! w kategorii Jak u Mamy publiczność swoimi głosami zadecydowała, że nasza lokalna zupa ziemniaczana z rondla z kurdybankiem - jest najlepsza!

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

To niemożliwe! A jednak! Drugi rok z rzędu wygrywamy w Krakowie wśród publiczności w kategorii "Jak u Mamy"!

Małopolski Festiwal Smaku to najstarsza polska impreza, promująca unikatowe potrawy z bogatej tradycji i dziedzictwa kulinarnego regionu Małopolski. Niezmiernie miło nam poinformować, że Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie odniosły kolejny ogromny sukces! zdobywając pierwsze miejsce w kategorii "Jak u Mamy" 8 Finału Małopolskiego Festiwalu Smaku! W ramach Festiwalu w wielu miastach Małopolski odbywały się półfinały, gdzie najlepsi lokalni producenci przedstawiali swoje niezwykłe produkty żywnościowe. Oceniało ich jury i publiczność, głosując na to, co najbardziej im smakowało w czterech kategoriach: Ekologiczne przysmaki, Tradycyjne specjały, Smakołyki z legendą oraz Jak u mamy. Gospodynie SGW kolejny raz stanęły na najwyższym podium! w kategorii Jak u Mamy! otrzymując za Zupę ziemniaczaną z rondla z kurdybankiem najwięcej głosów od publiczności! Wielkie gratulacje! To kolejny zastrzyk bardzo dużej, pozytywnej energii dla naszej Gminy. Wkrótce przedstawimy obszerniejszą relację z finału finałów, który odbył się na Placu Wolnica w Krakowie! Rok temu - nasze Gospodynie również zdobyły pierwsze miejsce za Placki ziemniaczane po Andrychowsku! Ogromne słowa uznania należą się również dla andrychowianina - Przemysława Płonki, który zachował przepis na zupę, gotowaną kiedyś przez Jego Babcię!

Takim oto sposobem znalazłyśmy się na głównej stronie Województwa Małopolskiego! w towarzystwie Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowy!


 

Gospodynie na Finale finałów VIII Małopolskiego Festiwalu Smaku w Krakowie

Weekend upływa w Krakowie pod znakiem przysmaków regionalnych. 25 i 26 sierpnia na placu Wolnica odbywa się wielki finał ósmej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Pokazy gotowania, quizy dla dzieci i publiczności, zabawy, degustacje i kilkadziesiąt stoisk zwycięzców edycji regionalnych czeka na rozstrzygający werdykt jury. Mieszkańcy Krakowa i turyści mogą również zapoznać się ze smakiem wszystkich 10 małopolskich produktów regionalnych tj.: Bryndzy podhalańskiej, oscypka, fasoli "Piękny Jaś", redykołków, karpia zatorskiego, jabłek łąckich, suchej sechlońskiej, chleba prądnickiego, obwarzanka krakowskiego, kiełbasy Lisieckiej. To bogactwo nie mniej ważne jak piękne krajobrazy, mądrzy ludzie i rozwijająca się gospodarka. Przypomnijmy - obszar wytwarzania wspomnianych produktów, nazwa i technologia produkcji są prawnie chronione certyfikatem Unii Europejskiej. Wcześniej stoisko z tymi właśnie produktami odwiedziło 20 imprez plenerowych w Małopolsce. Wśród tego bogactwa - dwaj przedstawiciele naszego regionu - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa, które zaprezentowało w Krakowie Zupę ziemniaczaną z rondla z kurdybankiem oraz nasi sąsiedzi - firma Adama Bąka z Wieprza prezentująca w Krakowie swoje wyroby, a wśrd nich szynkę z kością. Nasza zupa i ta właśnie szynka zdobyły razem z innymi produktami laury w półfinale wadowickiego festiwalu smaku. Zapraszamy na fotoreportaż z Krakowa! Redakcja andrychow.pl towarzyszyła gospodyniom, które promowały Gminę i region. Gospodynie już pierwszego dnia znalazły się na okładce lokalnego wydania Gazety Krakowskiej! :) W eter popłynęły wywiady udzielane do radia i telewizji, opowiadające o historii prezentowanej zupy, Gminie Andrychów i atrakcjach, jakie czekają u nas na turystów. Brawo Gospodynie! Stanowisko naszych Gospodyń tradycyjnie kusi odwiedzających wspaniałym zapachem smacznej lokalnej potrawy!

Zapraszamy do lektury fotoreportażu z pierwszego dnia finału - kliknijcie tutaj

Niezwykła historia o babci, wnuczku, zupie i kurdybanku

Dzięki uprzejmości Pana Przemysława Płonki Miejski Portal andrychow.pl publikuje nie lada gratkę! Co znajdziecie w artykule? Dawną sztukę kulinarną, tradycyjną potrawę, ugotowaną w oparciu o lokalne produkty i zapomniane zioła, przepis, który babcia przekazała wnuczkowi, wreszcie ogromną pasję i znajomość tematu oraz swobodę i lekkość z jaką wnuk - Przemysław Mieszko Płonka, obecnie adiunkt na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszego uniwersytetu w Polsce, jednego z najstarszych w Europie przekazuje kolejnym pokoleniom Andrychowian swoją wiedzę i otrzymany od swojej babci dar - prawdziwy Skarb spod Złotej Górki!

To właśnie dzięki temu przepisowi nasze Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zwyciężyły w wadowickim półfinale Małopolskiego Festiwalu Smaku w kategorii "Jak u Mamy"? Nasza wersja zupy ziemniaczanej z rondla z kurdybankiem zrobiła furorę na wadowickim rynku zdobywając serca i żołądki publiczności. Mamy nadzieję, że to nie koniec tej niezwykłej historii! której początek dała pochodząca z Roczyn - Helena Płonka, z domu Bartnicka. Już teraz zapraszamy Pana Przemysława na nasze stoisko podczas Finału Małopolskiego Smaku w Krakowie!

A Was zapraszamy do lektury niezwykłego opracowania - kliknijcie tutaj

 

Półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku w Krakowie
Wadowice, 24. czerwca 2012 r.

Wygląda na to, że Gospodyniom Stowarzyszenia nie wystarczy jeden sukces dziennie :) Tak się złożyło, że tego samego dnia odniosły dwa znaczne sukcesy! Pisaliśmy już w poniższym artykule o tym, jak kolejny raz Gospodynie z SGW stanęły na najwyższych stopniach podium Festiwalu Plackorzy. Teraz opiszemy jak zwyciężyły w Wadowicach podczas Półfinału Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!

 

Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zdobyły podczas II Festiwalu Plackorzy kolejną Złotą
i tym razem Brązową Andrychowską Czapkę Kucharską

Gospodynie w ciągu dwóch lat zdobyły komplet Czapek Kucharskich - Złotą, Srebrną i Brązową! Ta najważniejsza - złota - ponownie trafiła do naszych rąk.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z konkursu!

 

Podziękowania dla MSH Wizan

Podczas Walnego Zgromadzenia Członków Małopolskiej Spółdzielni Handlowej „WIZAN” Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich podziękowało MSH Wizan za dotychczasową współpracę. Spotkanie odbyło się 30 maja 2012 r. w restauracji Adria.

foto: www.wizan.com.pl

Kliknij - zobacz więcej

 


 

Dzień Polski

W dniu 3 czerwca 2012  Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich uczestniczyło  w „DNIU POLSKIM”. Imprezę zorganizował Samorząd Wadowicki. Gospodynie przygotowały ciasto drożdżowe, chleb ze smalcem, masłem i śmietaną. Gospodynie upiekły również placki ziemniaczane z 80 kg. ziemniaków.


 

12 Spotkanie Integracyjne - Rzyki 30. maja 2012 r.

Spotkania integracyjne organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie są odpowiedzią na powoli zanikającą tradycję wspólnych biesiad.

W spotkaniu uczestniczyło 17 KGW po 10 gospodyń z gminy Andrychów, Wieprz i Osiek - razem 170 gospodyń, zaproszeni goście oraz gospodynie z KGW Rzyki goszczące swoje koleżanki z innych wiosek i gmin - razem ok. 200 osób! które spotkały się w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej W Rzykach, aby wspólnie świętować Dzień Matki.

Zapraszamy na fotoreportaż

 


Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń

Miło nam poinformować o otrzymaniu kolejnej dotacji !

Z programu MAŁOPOLSKA  WIE - wiedza, innowacja, edukacja – wsparcie inicjatyw edukacyjnych z Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy dotację  w wysokości 3.500,- Program dotyczy przekazania przez Gospodynie tradycji młodzieży poprzez wspólne warsztaty, kursy, prelekcje.

Nazwa zadania ”Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń” 

Kliknij - zobacz więcej

 


 

„Dzień Zośki”   Sułkowice Bolęcina  -  15.05. 2012 r.

We wtorkowe popołudnie 15 maja  2012 r. po raz pierwszy odbyło się w Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie zebranie Koła Gospodyń Wiejskich połączone z uroczystym „DNIEM  ZOŚKI” Spotkały się na nim członkinie Koła -  w tym aż  dziewięć  ZOFII. A dziesiąta W-ce przew. SGW kol. Zosia Moskwik

Zapraszamy na fotoreportaż


 

Kultura i tradycja łączy pokolenia

Miło nam poinformować o otrzymaniu kolejnej dotacji !

Umowa I/648/EK/1132/12  - dotacja przyznana przez Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” na program „ Kultura i tradycja łączy pokolenia” – kwota 8.000 zł.

W ramach tego programu zorganizowane zostaną kursy kwiatowe „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okazje – wzory kwiatów obecnie  i 50 lat temu, przeprowadzone zostana warsztaty  z wicia wieńca dożynkowego, zorganizowane zostaną kursy w zakresie „ Tradycyjne ozdoby choinkowe, malowanie bombek, zwirzątka i ozdoby z siana, oraz stroiki Bożonarodzeniowe”

Kliknij - zobacz więcej

 


 

 

Jarmark Wielkanocny - Andrychów 2012

Ze względu na zmienną pogodę i nagły atak zimy Centrum Kultury i Wypoczynku, organizujące tegoroczny Jarmark Wielkanocny w dniu 1. kwietnia 2012 r. postanowiło przenieść imprezę do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie. Tradycyjnie - nie mogło zabraknąć Gospodyń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Stół pełen świątecznych smakołyków przygotowały Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Bolęcinie. SGW zorganizowało również piękną wystawę prac Gospodyń oraz warsztaty rękodzieła.

Zapraszamy na fotoreportaż

 


Chroniąc tradycję - promować region i być wzorem dla innych

Miło nam poinformować o otrzymaniu kolejnej dotacji !

Umowa I/649/EK/1133/12 z dnia 15 maja 2012 –  zawarta na podstawie Uchwały 293/12 Zarządu Woj. Małopolskiego w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert  na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego  w dziedzinie kultury w 2012 r „Mecenat Małopolski”  przyznaje dla Stowarzyszenia dotację w wysokości 10.000- na program „ Chroniąc tradycje- promować region i być wzorem dla innych”

W ramach tego programu wydany zostanie przygotowana zredagowana i wydana ksiażka – album , w której ukazane zostanie piekno i bogactwo tradycji, ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu i pokazana zostanie praca Stowarzyszenia z 12 lat.

Kliknij - zobacz więcej

 


XII Konkurs Potraw Regionalnych
"Stół Wielkanocny" - Fotoreportaż

31 marca 2012 r. w Hotelu&Spa Kocierz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach, Urzędem Miejskim w Andrychowie, Urzędami Gmin Wieprz i Osiek oraz Małopolską Spółdzielnią Handlową Wizan i ABS Bankiem Spółdzielszym w Andrychowie zorganizowało XII Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny" Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało dotację w wysokości 10.000 zł. z Urzędu Marszałkowskiego z Krakowa, na wydanie książki-albumu, Książka ta ma liczyć kilkadziesiąt stron. W książce pokazane będzie nie tylko piękno zrealizowanych przez gospodynie prac, ukazując rozległy obszar działania Stowarzyszenia, stoły wielkanocne, dożynki, stoły wigilijne, ale chcemy pokazać wielka oddolną inicjatywę i pracę gospodyń na rzecz lokalnej społeczności. Chcemy aby książka stała się przewodnikiem dla innych organizacji, chcemy pokazać, że jeśli się chce - można wiele osiągnąć. Poprzez książkę chcemy pokazać talenty, które zrodziły się dzięki pracy organizacji w regionie. Talenty takie jak dziewięć naszych gospodyń, które wystawiały niedawno swoje prace w wadowickiej bibliotece na wystawie, która cieszyła się wielkim powodzeniem.

Album wydany będzie do kolejnego konkursu potraw regionalnych – Stół Wigilijny. Zwrócimy sie do naszych przyjaciół z prośba o udzielenie odpowiedzi - dlaczego nam pomagacie, czy warto pomagać, co podoba Wam się w działalności organizacji, co warto zmienić. Pokazana będzie też współpraca z gminami - Wieprz, Osiek, Tomice, Andrychów, Mucharz, Starostwem Powiatowym, Urzędem Wojewódzkim

Zapraszamy na fotoreportaż

 

 

Babska Biesiada   Sułkowice Bolęcina  -   Rok 2012

                                                          
W sobotni wieczór 10 marca 2012 r. odbyła się w Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie BABSKA BIESIADA. Spotkały się na niej członkinie miejscowego KGW oraz mieszkanki  Sułkowic-Bolęciny.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!


 

"Kwiat pięknem i tradycją"

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaprosiło na wernisaż Rękodzieła Ludowego pt. "Kwiat pięknem i tradycją", który odbył się 6. marca 2012 r. o godzinie 16.00 w Wadowickiej Bibliotece Publicznej, Wadowice, ul. Legionów 1. Wystawa przygotowana została przez Gospodynie należące do Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Prace pokazane na wystawie wykonano podczas kursów organizowanych dla Gospodyń przez Stowarzyszenie.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!


 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia Archiwum wydarzeń - Tutaj

 

wins