Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Zajęcia aerobiku/gimnastyki/ w wodzie w basenie krytym ośrodka Czarny Groń Hotel&SPA

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.

Stowarzyszenie poprzez realizację projektu pragnie aktywizować osoby starsze i pomóc im współuczestniczyć w życiu społecznym.

W ramach projektu, podjęty będzie szeroki wachlarz działań skierowany do seniorów w celu wzrostu ich aktywności i integracji społecznej, poprawy ich sytuacji życiowej oraz przeciwdziałania ich wykluczeniu ze społeczeństwa.

W ramach realizacji zadania publicznego, młodszym i sprawniejszym beneficjentom zadania zostanie zaproponowane uczestnictwo w :

8 kursach: 2 kursach pn. „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, 2 kursach pn. „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich”,1 kursie pn. „Regionalne Palmy Wielkanocne”, 1 kursie pn. „Szydełkowe serwety do koszyczka”, 1 kursie tańca towarzyskiego oraz w 1 kursie nauki pływania.

8 warsztatach tj.: 2 warsztaty pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych” i 6 warsztatów kulinarnych pn. „Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba”. Wszystkie przepisy, będą ogólnodostępne na stronie internetowej SGW.

Jednocześnie, dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, beneficjenci zadania będą mogli uczestniczyć w 2 zajęciach gimnastycznych i 2 zajęciach aerobiku/gimnastyce/ w wodzie uwzględniających ich specyficzne potrzeby zdrowotne oraz w 60 godzinach masaży leczniczych.

Seniorzy otrzymają również możliwość uczestnictwa w 10 wyjazdach, tj. w 2 integracyjno-kulturalnych wyjazdach do teatru, w 1 kulturalno-rekreacyjnym wyjeździe do kina, w 2 zdrowotno-rekreacyjnych wyjazdach na baseny termalne, w 2 ludowo-obrzędowych wyjazdach na dożynki wojewódzkie, w 2 integracyjno-plenerowych wyjazdach do Łękawicy i/lub Zubrzycy Górnej i w 1 integracyjno-turystycznym wyjeździe do Doliny Chochołowskiej.

Wszyscy beneficjenci zostaną zaproszeni do udziału w 1 balu karnawałowym i w 2 spotkaniach integracyjnych z okazji Światowego Dnia Seniora, które corocznie odbywają się w listopadzie. Na spotkaniu goście, będą mieli możliwość zobaczyć wystawę eksponującą wykonane przez beneficjentów na kursach, elementy rękodzieła i sztuki ludowej. Do udziału w ważnym dla seniora dniu, oprócz adresatów zadania, zaproszenie otrzymają goście, inni seniorzy, małżonkowie beneficjentów, seniorzy – członkinie Stowarzyszenia i uczniowie jednej ze szkół z terenów wiejskich Gminy Andrychów. Na spotkaniach zostanie omówiony realizowany projekt – jego etapy, nastąpi promocja idei wolontariatu oraz integracja wewnątrz- i międzypokoleniowa

Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, będą odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Po dwie seniorki-wolontariuszki dotrą do domów osób starszych, których sytuacja życiowa uniemożliwia czy utrudnia pełnienie ról społecznych oraz korzystanie z dóbr publicznych. To ludzie opuszczeni, chorzy i borykający się na co dzień z cierpieniem i samotnością. Empatyczni i serdeczni Seniorzy-wolontariusze udzielą im wsparcia w postaci zainteresowania się ich losem, rozmowy, pomocy w codziennych czynnościach itp. Współpraca seniorów będzie opierać się o potrzeby i oczekiwania osób starszych by wizyty te były dla nich wyłącznie satysfakcjonującą wspólną chwilą. Ponadto seniorzy-wolontariusze, wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte podczas kursów, nauczą czy fachowo poinstruują chętnych wykonywania elementów rękodzieła ludowego. Seniorki-wolontariuszki zachęcać będą osoby starsze do samodzielnego wykonywania rękodzieła ludowego. Seniorki po warsztatach kulinarnych chętnie wykorzystają zdobyte przepisy i wspólnie przygotują małe poczęstunki. Wszystkie działania będą dostosowywane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości odbiorców. Stowarzyszenie przewiduje przeprowadzenie wolontaryjnych spotkań/odwiedzin świadczonych przez seniorki-wolontariuszki w domach osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych.

Jak wspomnieliśmy wcześniej - dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, beneficjenci zadania uczestniczyli w zajęciach aerobiku/gimnastyce/ w wodzie w pięknym obiekcie - basenie krytym ośrodka Czarny Groń Hotel&SPA

2 grupy seniorów uczestniczyło w zajęciach aerobiku w wodzie. Częstotliwość zajęć uzależniona była od instruktora oraz kondycji fizycznej seniorów. Zajęcia odbywały się w okresie od września do grudnia 2019 roku, w Ośrodku Czarny Groń SPA Rzyki przy ul. Praciaki.

Zapraszamy na fotoreportaż autorstwa Zofii Moskwik

 

wins