Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Choinki blask-tradycji czas
- podsumowanie projektu

Święta Bożego Narodzenia i ich magiczny czas zagościł w naszych domach. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, dzięki realizacji projektu z dziedziny kultury przypomniały mieszkańcom Andrychowa i okolic regionalną tradycję i symbolikę tych pięknych chwil.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Program „Choinki blask-tradycji czas” współfinansowany był ze środków Województwa Małopolskiego, a jego głównym celem było zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, promowanie i pielęgnowanie tradycji i kultury regionalnej oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego.

Stowarzyszenie pokazało, umocniło i przekazało kolejnym pokoleniom bogactwo naszych - często zapomnianych tradycji, regionalnych zwyczajów i sztuki ludowej związanej ze świętami Bożego Narodzenia a w szczególności tradycyjnych ozdób i dekoracji świątecznych, których piękno, symbolika i znaczenie odeszły w niepamięć.

W ramach zadania „Choinki blask-tradycji czas” seniorzy i młodzież uczestniczyli w 30 godzinnym kursie „Staropolskie ozdoby choinkowe”. Kurs był kreatywnym wprowadzeniem beneficjentów w nastrój świat, a wykonane na nim ozdoby choinkowe upiększą choinki staropolskim blaskiem tradycji.

Punktem kulminacyjnym zadania było przeprowadzenie podczas XVI Konkursu Potraw Regionalnych „Stół Wigilijny”, konkursu na „Najpiękniejsze staropolskie ozdoby choinkowe” i na „Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy”, które ukazały regionalne piękno świątecznych dekoracji oraz ich zgodność z tradycyjną wigilijną symboliką.

W konkursie tym uczestniczyło 17 Kół Gospodyń a przygotowane przez nie regionalne stroiki bożonarodzeniowe i staropolskie ozdoby choinkowe można było podziwiać na wystawie przygotowanej przez gospodynie w ramach pracy społecznej. Nie zabraknło nagród, programu artystycznego na temat tradycji, zwyczajów i symboli świąt Bożego Narodzenia, łamano się opłatkiem, śpiewano kolędy oraz wspólnie ubierano choinkę, którą przystrojono tradycyjnymi ozdobami wykonanymi przez beneficjentów zadania.

Zwyczaj choinki przyszedł do nas w XV wieku. Wcześniej ozdabiało się gałązki. Wielu z nas pamięta wykonywane własnoręcznie ozdoby choinkowe - ozdoby z wydmuszek, orzechów, łańcuchy z papieru. Kazdy element na choince miał znaczenie, orzechy były symbolem dobrobytu, lampki przypominają o narodzeniu Chrystusa

Sama impreza, to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat symboliki świąt oraz obrzędów czy legend z nimi związanych, jak i również tradycyjnych smaków regionalnych potraw, które winny gościć na stołach wigilijnych w każdym domu. Wszystkie pokolenia będą mogły zobaczyć jak cała rodzina przygotowuje się do świąt, że jest to czas wyjątkowy, tradycyjny i duchowy i dlaczego należy przeżywać go w zgodnie z tradycją.

 

wins