Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Aktywny senior wspiera seniora

W ramach programu realizowanego przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - "Aktywny Senior Wspiera Seniora" Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało dotację z budżetu Wojewody Małopolskiego dla podmiotów pozarządowych realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej w roku 2011 - Stowarzyszenie zadeklarowało współorganizowanie wigilii dla 100 seniorów.

W ramach zadeklarowanych działań odbyło się kilka spotkań - trzy Wigilie. Stowarzyszenie nie ograniczyło się tylko do działań dla stu seniorów, lecz zrealizowało i współorganizowało spotkania dla zdecydowanie większej ilości uczestników.

Pierwsze z nich odbyło się w Targanicach, w tamtejszym Domu Kultury. Głównym organizatorem był Dom Kultury działający w ramach Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.


Foto DK Targanice

W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Targanic, dodatkowo przyjechali seniorzy i seniorki należące do Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z miejscowości Andrychów, Brzezinka, Zagórnik, Sułkowice Łęg i Frydrychowice.

Sala była wypełniona po brzegi.


Foto : DK Targanice

Dla przybyłych gości występy przygotowało przedszkole i Dom Kultury w Targanicach


foto: DK Targanice

Poczęstunek w formie przygotowania był zrealizowany przez KGW z Targanic Górnych a współfinansowany ze śodków SGW otrzymanych na realizację programu.

Po występi dzieci nastąpiło przekazanie tradycji związanej z Wigilią. Po wspólnej modlitwie poprowadzonej przez ks. Władysława Gruszkę - sołtys Targanic złożył życzenia a prezes SGW Czesława Wojewodzic wprowadziła w nastrój wigilii - opowiadając o elementach niezbędnych w czasie tradycyjnej wigilii.


foto: DK Targanice

Najwięcej czasu poświęcono na omówienie historii dzielenia się opłatkiem. Przytoczono wiele ciekawych informacji historycznych oraz tradycyjnych związanych właśnie z opłatkiem.

Na spotkanie przyszli Seniorzy i Seniorki, przyszli Ci, którzy często sami spędzają czas, mało wychodzą z domu, są samotni. Nie tylko dzieci odczuwają brak rodziców, ale też często rodzice pozbawieni są kontaktu z dziećmi i mocno to przeżywają.

Dużo czasu podczas spotkania poświęcono tradycji, tradycyjnym potrawom oraz symbolice świecy, zapalanej podczas wigilijnej wieczerzy.

Wspólna Wigilia to dobro, serdeczność, ukłon w stronę starszego człowieka. Na spotkaniu nie zabrakło również dobrego humoru, który jest lekarstwem na smutki - bez względu na wiek. Ciekawym elementem była scenka "kabaretowa" przygotowana przez gospodynie z Targanic, ukazująca współczesne gospodynie - część z nich pierze, część ma własny biznes, inne oglądają seriale. Przedstawiono żartobliwie różne postacie seniorów, oraz tego jak spędzają czas przed wigilią. Gospodynie pokazały również jak młode wigilijną wieczerzę przygotowują młode gospodynie - często dbając więcej o samą siebie, niż o to, by przygotować wspólny rodzinny posiłek. Wszystko podano w żartobliwy sposób przez osiem aktorek kabaretowych - gospodyń - obserwatorek i uczestniczek codziennego życia. Bardzo ważna jest to, by umieć śmiać się z samych siebie. Często bawi nas w drugim człowieku wiele rzeczy, a nie potrafimy mu tego powiedzieć. Można właśnie w ten sposób spróbować, by zauważył, że niekoniecznie to co on robi - musi być najważniejsze dla innych. Gospodynie z Targanic Górnych zawsze wymyślą coś fajnego - związanego ze zwykłym życiem - mówi prezes SGW - Czesława Wojewodzic

Na początku grudnia SGW zorganizowało konkurs potraw regionalnych Stół Wigilijny. Gospodynie w ramach programu opisywanego w tym fotoreportażu uczestniczyły w nagraniu wigilii w Radiu Andrychów. Audycja była odtworzona w dzień Wigilii. Było to jednocześnie podziękowanie pracą - za pracę i pomoc redakcji radia i Nowin Andrychowskich w opisywaniu dokonań SGW. Gospodynie które wygrały stół wigilijny - gospodynie z Frydrychowic opowiadały jak przygotować Stół wigilijny, który zdobył Grand Prix.

Tak stół prezentował sie na konkursie :

Na spotkanie w Twoim Radio Andrychów przygotowano te same potrawy, które przygotowano na zwycięski - konkursowy stół. W spotkaniu oprócz gospodyń uczestniczyły władze samorządowe Andrychowa z burmistrzem Tomaszem Żakiem i wiceburmistrzami - Agnieszką Perończyk-Adamek i Tomaszem Partyką.


Foto: Nowiny Andrychowskie


Foto: Nowiny Andrychowskie


Foto: Nowiny Andrychowskie


Foto: Nowiny Andrychowskie


Foto: Nowiny Andrychowskie

Program został nagrany w środę o godzinie 10.00. Nagranie trwało 2h i zostało odtworzone w Wigilię - 24. grudnia 2011 r.

W wigilię Wigilii na Placu Mickiewicza zorganizowano II andrychowską Wigilię dla mieszkańców Andrychowa. W ubiegłym roku przywrócono w Andrychowie ten zwyczaj. Pod patronatem burmistrza Andrychowa Klub Stu oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie 23 grudnia o godzinie 15.00 zaprosili mieszkańców Gminy na II andrychowską Wigilię. Poczęstunek przygotowali restauratorzy z gminy Andrychów.

Swoje trzy grosze, to znaczy - grochy, a właściwie to 300 porcji grochu z kapustą i kompotu z suszonych owoców dorzuciło również dzięki realizacji programu - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich.

Oprócz wigilijnych smakołyków odbyło sie wspólne kolędowanie poprowadzone przez Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów.

300 porcji grochu z kapustą - zostało zjedzone do ostatniego groszka :)

Pyszne danie przygotowały Maria Gancarczyk i Danuta Cholewka z KGW Sułkowice Łęg. Jak? Kapustę oddzielnie, groch oddzielnie ugotować, połączyć, lekko podsmażyć, doprawić pieprzem, solą - mówią gospodynie.

W czasie spotkania harcerze przekazali Betlejemski Płomień.

Prezes SGW Czesława Wojewodzic opowiedziała również przybyłym o zwyczajach i obyczajach panujących podczas Wigilii.

Szczególną uwagę poświęcono temu, co mówi tradycja na temat tego co powinno się znależć na Wigilijnym stole, a raczej temu - czego nie powinno na nim i wokół niego zabraknąć

Wigilia to szczególny czas. To właśnie w czasie Świąt najbardziej odczuwamy potrzebę szczerych rozmów i towarzystwa najbliższych nam osób. Człowiek nie może funkcjonować w samotności.

 

Warto podkreślić, że produkty na realizację działań w zakresie programu Aktywny Senior wspiera Seniora - realizowanego przez SGW sfinansowane zostały ze środków przeznaczonych na realizację programu - dotację od Wojewody Małopolskiego - Urząd Wojewódzki.

 

Prace zrealizowane przez gospodynie zostały zrealizowane w ramach Wolontariatu.

 

Jarosław Skupień


wins