Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Dożynki Gminne. Rzyki 2016.

"Za wszystkie dary Twe - dziękujemy Ci Panie" Co roku inaczej. Co roku równie pięknie! Gmina Andrychów kolejny raz wspólnie obchodziła Święto Plonów. Od kilku lat Gminne Dożynki organizowane są w wioskach wchodzących w skład naszej gminy. W 2015 roku organizatorami Święta Plonów były Rady Sołeckie w Sułkowicach-Łęgu i Sułkowicach-Bolęcinie. Poprzednio dożynki gminne odbywały się w Roczynach, Inwałdzie, Zagórniku i Targanicach. W 2016 przyszedł więc czas na Rzyki - wioskę, która w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit!





O trudach, ale też wielkiej radości z organizowania dożynek opowiedziała nam w skrócie sołtys Rzyk - Zofia Moskwik.

Czego się dowiedzieliśmy? Organizacja tego rodzaju imprezy rozpoczyna się na wiele miesięcy przed jej rozpoczęciem. Ostatni miesiąc był szczególnie pracowity dla wszystkich zaangażowanych w organizację. Po otrzymaniu wymaganych zezwoleń (na miesiąc przed imprezą) wyznaczono trasę korowodu.

Bez wątpienia najwięcej w zorganizowaniu Dożynek pomogli strażacy - bez nich sołtys Rzyk - Zofia Moskwik nie wyobraża sobie zorganizowania podobnej imprezy. Zawsze mogłam na nich liczyć - mówi. Zachęceni przez kapelana Jana Gacka mieszkańcy Rzyk również czynnie włączyli się w organizację wydarzenia. Upieczono i rozdano podczas dożynek aż 200 pysznych placków!

Znana w całej okolicy Piekarnia U Jakuba zasponsorowała 60 chlebów na kanapki ze smalcem. Piekarnia przygotowała również piękne chleby dla Kościoła, Burmistrza i na stół gospodyń. Bardzo pomogło również Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Zakład Gospodarki Komunalnej, oraz osadzeni z wadowickiego Zakładu Karnego. W każdej chwili organizatorzy mogli liczyć na bezcenną pomoc Gospodyń KGW Rzyki oraz sportowców i działaczy LKS Leskowiec. Długo można by wymieniać sponsorów oraz tych, którzy pomogli. Nie mogliśmy wprost nadążyć z pisaniem! Pełną listę znajdziecie pod koniec fotoreportażu.

Ostatnie lata były szczególne dla tej malowniczo położonej wioski. Mieszkańcy i samorząd może pochwalić się szeregiem zrealizowanych bądź realizowanych inwestycji. Warto wspomnieć np. piękny plac zabaw w centrum Rzyk dla dzieci - (koszt 200000), parking przy kościele na 50 miejsc (150.000), remizę - prace wykończeniowe (500000) oraz chodnik przy drodze do Rzyk Jagódek o długości 1 km - (1095000) a także wiele drobnych, przydatnych inwestycji.



Wroćmy jednak na dożynki! :)

Impreza rozpoczęla się o godzinie 12.00 na pętli autobusowej w Rzykach Jagódkach - formowaniem korowodu dożynkowego. Następnie barwny korowód przeszedł do kościoła pw. św. Jakuba w Rzykach, gdzie odprawiona została Msza Święta dziękczynna. Cała trasa korowodu udekorowana była okolicznościowymi stroikami.

Zanim korowód wyruszył...

















We współczesnym świecie mało jest imprez, które potrafią łączyć ludzi we wspólnym dziękczynieniu, zabawie i poczuciu dobrze wykonanej pracy. Jedną z ostatnich, która nam pozostała są dożynki - ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, łączące trud ludzi pracujących na roli z wysiłkiem organizatorów i sponsorów, mieszkańców miasta i wiosek. Ta olbrzymia impreza to również zaangażowanie władz samorządowych i przedstawicieli wielu instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Tradycja dożynkowa jest jak kościelny dzwon. Bijący często - powszednieje. Przyzwyczajeni do jego brzmienia popadamy w rutynę, zapominając, że nie bije on bez powodu, lecz po to by wzywać do działania i pamięci o rzeczach najważniejszych. Jego dźwięków słuchali nasi praojcowie, docierał do naszych rodziców, babć i dziadków - tak jak tradycja, niosąca w sobie ponadczasowe treści.

















Podobnie jak w roku ubiegłym niewątpliwą ozdobą korowodu dożynkowego byli jeźdźcy i bryczki ze Stanicy Hucuł oraz piękne bryczki i wozy należące do firm, stanic, stajni i gospodarstw agroturystycznych z całej okolicy.



W korowodzie jechały również amazonki ze Stajni Calvado.





Starostami tegorocznych Dożynek Gminnych było małżeństwo - Halina i Jan Socha.

Halina i Jan Socha - to mieszkańcy Rzyk, małżeństwo z trzydziestoletnim stażem. Mają troje dzieci. Prowadzą nowoczesne i w pełni zmechanizowane gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 6 ha, które przejęli po rodzicach. Łączą pracę na gospodarstwie z prowadzeniem firmy transportowej, założonej w 1992 roku. Chętnie wspierają działania społeczne w rodzinnej wiosce, znajdują czas na pracę społecznie użyteczną. Ciesza się uznaniem mieszkańców Rzyk.



Niewątpliwą ozdobą korowodu była również Miejska Orkiestra Dęta Andropol







W korowodzie nie mogło zabraknąc pocztów sztandarowych lokalnych szkół, strażaków, koła łowieckiego, były delegacje instytucji samorządowych i zaproszeni goście, młodzież szkolna, Starostowie Dożynek, przedstawiciele władz samorządowych i najważniejsze - delegacje wszystkich 10 Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Andrychów, które wraz z sołtysami i mieszkańcami wiosek niosły przepiękne dożynkowe stroiki i wieńce!



Zaproszenie na dożynki przyjęli Posłowie na Sejm RP - Dorota Niedziela i Marek Polak, Senator RP Andrzej Pająk, Starosta Powiatu Wadowickiego Bartosz Kaliński, Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Przewodniczący i Wiceprzwodniczący Rady Miejskiej i Rady Powiatu, radni , dyrektorzy oraz prezesi lokalnych organizacji, stowarzyszeń i instytucji, Koła Gospodyń Wiejskich, sołtysi wiosek Gminy Andrychów.







Gościliśmy również stuosobową delegację z miast partnerskich!









Rzyki powstały w 1560 roku! Wieś słynęła niegdyś z wyrobu gontów, mieszkańcy trudnili się również tkactwem i wyrobem szkła. W chwili obecnej na terenie Rzyk znajdują się dwie z kilkunastu głównych atrakcji Gminy Andrychów - potężny kompleks turystyczno-wypoczynkowy Czarny Groń oraz Sanktuarium Górskie na Groniu Jana Pawła II. Bogactwem tej wioski są jednak przede wszystkim - wspaniali, otwarci i życzliwi ludzie!



Korowód dotarł do centrum Rzyk!





































Jak wspomnieliśmy - w korowodzie szły delegacje samorządów oraz przyjaciele z Miast Partnerskich, dobrzy znajomi Andrychowa z Moraw- Republika Czeska - Breclaw, Niemic - Isny im Allgau, Łotwy - Tukums, Ukrainy - Storożyniec, Gruzji - Choni, Holandii - Landgraaf.















Dożynkowy korowód zamykały amazonki Stajni Calvado.





Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna w Kościele pw. Św. Jakuba koncelebrowana przez kapłanów pochodzących z Rzyk oraz gości - kapłanów z Gminy Andrychów.

Piękny, zabytkowy kościół w Rzykach wypełniły dwa wieńce dożynkowe złożone przed ołtarzem - wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Rzyk oraz wieniec Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Co roku, gospodynie z wiosek wchodzących w skład Gminy Andrychów, oraz gospodynie z SGW Andrychów przynoszą w barwnym korowodzie misternie uplecione, piękne dożynkowe wieńce i stroiki. Wszystkich obecnych powitał gospodarz - nowy proboszcz parafii z Rzyk - Krzysztof Moskal. Był to jednocześnie pierwszy dzień posługi w Rzykach nowego proboszcza



Przybyłych na uroczystą Mszę Św. gości gości powitała sołtys Rzyk - Zofia Moskwik.



Boże dzięki ci składamy za to co spożywać mamy

Ty nas dziwić nie przestajesz - pobłogosław Co nam dajesz

Powinniśmy dziękować Bogu za dary, które otrzymaliśmy jego ręki - takimi słowami najczęsciej modlono się na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pracował jako duszpasterz i proboszcz.

Przychodzimy - bo wiemy, że Bóg jest Panem świata i bez jego aktu stwórczego nie byłoby nas i wszystkiego co żyje. Przychodzimy przed tron Boży do Ojca, który Wie co nam potrzeba. W czasach postępu i techniki rolnej - klęski żywiołowe przypominaja nam, że nie wszystko zależy od nas. Mimo techniki, nawozów, wiedzy w zakresu genetyki - nadal nie potrafimy zapanować nad przyrodą. Trzeba pokory wobec Boga. Kiedy bierzemy chleb - owoc pracy ludzkiej - nie wolno nam zapomnieć , że każdy najmniejszy kęs chleba jest dziełem Bożego majestatu, bo w nim zawarta jest nasza praca ale też praca ziemi, słońca i Stwórcy.

Niewidzialna moc Boga i ręka śmiertlelnego człowieka spotykają się ze sobą by stworzyć arcydzieło jakim jest chleb - symbol wielkości pracy człowieka, gdyż zdobywa się go w pocie czoła. Ciężko patrzyć na zagony stojące odłogiem. Bóg dał człowiekowi ziemię, aby ją zaludniał i czynił sobie podwładną. Mamy pochylać się nad naszą żywicielką. Od morza aż do Tatr - ziemia życiodajnych pól - trzeba nam ją szanować i chronić.

Trzeba dzisiaj oddać hołd spracowanych rękom rolnika. Nie można zapominać o kulturze wsi. Święty Jan Paweł II zwracając się do rolników mówił: "Drodzy rolnicy twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie - jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy stare, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków. (...) Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców".

Nie wolno zapominać o uczynkach miłosierdzia - Dzielić się chlebem - głodnych nakarmić. Dożynki - to współczesna lekcja patriotyzmu, lekcja historii ziemi, która jest dla nas wszystkich żywicielką. Wielkie Podziękowania dla Was Rolników - za pracę i trud - Bóg Wam Zapłać.
- powiedział m.in. ks. proboszcz.















Razem z księdzem proboszczem Krzysztofem Moskalem Mszę Św. sprawowali księża wywodzący się z Rzyk - Zenon Budka, poprzedni wikary, Józef Bizoń, Konstanty Sordyl, Andrzej Piotrowski, Kapelan Jan Gacek oraz księża z okolicznych wiosek, a także diakoni z Rzyk - Filip Magiera i Michał Styła, którzy w przyszłym roku będą odbierać święcenia kapłańskie.











Podczas Mszy Świętej Dożynkowej przekazano dary ołtarza. Złożyli je Starostowie Dożynek oraz gospodynie KGW Rzyki.







































Po nabożeństwie zebrani zgromadzili się na ogromnym parkingu obok Ochotniczej Straży Pożarnej na oficjalnym rozpoczęciu Dożynek Gminnych 2016.





Od kilku lat organizatorzy Dożynek Gminnych częstują wszystkich przybyłych obiadem i słodkim conieco.



Impreza, która odbyła się 27 sierpnia 2016 roku w Rzykach podkreślała wagę i znaczenie tradycji oraz lokalnej twórczości. Patronem Honorowym wydarzenia był Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak. Działania organizatorów - Rady Sołeckiej w Rzykach wsparła Parafia pw św. Jakuba w Rzykach, reprezentowana przez nowego proboszcza - księdza Krzysztofa Moskala.



















Uroczystości dożynkowe prowadziła Czesława Wojewodzic, Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego. Honorowy patronat nad świętem objął Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. W imieniu organizatorów - Burmistrza, sołectw i Parafii Pani Czesława powitała przybyłych gości, przypominając dożynkową tradycję oraz historię tego święta.

Dożynki to największe święto rolnika. Udział w nich jest wyrazem lokalnego patriotyzmu, podkreśleniem związku z miejscem w którym mieszkamy, troską o ziemię, rodzinę i przyszłość nnarodu. Dożynki mają też swoje atrybuty. Jednym z wielu jest stroik lub wieniec dożynkowy. Mówi się, że nawet jeśli gospodarstwo było tak małe, że żniwa trwały jeden dzień, to na zakończenie dnia gospodyni szła do domu, natomiast gospodarz uplatał malutki wianuszek, zakładał na kosę i tak przyozdobiony powracał do domu.

Gospodarz przygotowywał się do żniw, jeżeli zobaczył, że kłosy kruszą się i wysypuje się z nich ziarno. Kiedyś - żniwiarze i żniwiarki ubrane na biało z wiankami na głowach szli w sobotę rano (na rozpoczęcie żniw wybierano właśnie sobotę - dzień poświęcony Matce Bożej) na Msze Świętą, aby po poświęceniu kos i sierpów iść w pole - rozpoczynając żniwa.

Wieniec dożynkowy był kiedyś nazywamy plonem. To nie tylko symbol żniw, ale również plon naszych rąk. Gospodynie, żniwiarki robiły wieńce dożynkowe. Do przygotowania wieńca dożynkowego wyznaczana była najlepsza żniwiarka, dlatego dziewczyny starały się, by być najlepsze. Wieńce były wyplatane w formie wianka na głowę albo stroika. W korowodzie niosły je żniwiarki.



Po raz pierwszy dożynki organizowane były w XV i XVI wieku przez właścicieli ziemskich, którzy w ten właśnie sposób chcieli podziękować i nagrodzić za trud pracy w polu. Od tamtej pory aż do dnia dzisiejszego dożynki przeżyły długą drogę. Nie zmieniło sie jedno - atrybutami dożynek zawsze były chleb i wieniec dożynkowy.

Najważniejszymi elementami święta było ścięcie ostatnich kłosów zboża w polu przed najlepszego kosiarza i przyniesienie do najlepszych żniwiarek żeby uplotły wieniec, poświęcenie wieńca w Kościele i podziękowanie za plony podczas Mszy Św. Dziękczynnej, uświadamiającej, że nie wszystko zależy od nas. Rolnik sieje, ale pan Bóg daje wzrost.

Patronatem medialnym objęły imprezę Nowiny Andrychowskie - www.nowiny.andrychow.eu, Twoje Radio Andrychów oraz miejski portal internetowy www.andrychow.pl

W dniu dożynek Matka Natura przychylnie spojrzała na świat. Upał dał się we znaki! Pogoda była po prostu wymarzona!



Organizatorzy częstowali pysznymi plackami! Co jeden to lepszy! Placków było... 200! Swojskie wypieki rozpływały się w ustach! zwłaszcza placki drożdżowe z jagodami! Majstersztyk!





















Część artystyczną rozpoczęły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rzykach - zespół Szczęśniaki. Trzeba przyznać, że prezentowali się na scenie - wybornie! Nie bez znaczenia dla występu były piękne stroje regionalne, zakupione przez dyrekcję szkoły na stulecie placówki.

Dzieci pod opieką Ewy Demczuk i Jolanty Kazimiery Łysoń zaprezentowały bardzo dynamiczny i ciekawy program artystyczny! Zespół tworzą dzieci z klasy 4 i 3 SP. Na bogactwo treści i poziom artystyczny występu z pewnością ma wpływ fakt, że to dziecięcy zespół muzyczno-teatralno-folklorystyczny. Dzieci czuja się na scenie jak przysłowiowa ryba w wodzie!

Tak śpiewali na próbach w szkole, że az było ich słychać przy remizie! Mówi - śmiejąc się jeden z rodziców przed sceną!

Zespół Szczęśniaki ze szkoły podstawowej w Rzykach często wystawia niezwykłe spektakle teatralne i jasełka.

Na scenie dożynkowej zaprezentowały na melodie Czerwonego jabłuszka - przyśpiewki lokalne - obrzęd dożynkowy. Na zakończenie występu - przed sceną zatańczyły ognistego krakowiaka! Trzeba przyznać że występ były pełen życia i dynamiki. To było barwne i radosne widowisko z elementami gwary i lokalnych akcentów. Co ważne - w elementy występu zgrabnie wpleciono promocję regionu! Pięknych mamy ambasadorów!













Starostowie Dożynek przekazali Burmistrzowi Andrychowa piękny - dożynkowy chleb!





Niech tego chleba nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej Gminie, Powiecie, Małopolsce i Polsce. Dzielmy go sprawiedliwie - powiedział Burmistrz Andrychowa, dziękując, za przekazany dar. Burmistrz podziękował również rolnikom za trud codziennej pracy i świeży - pachnący chleb.

Burmistrz Andrychowa uroczyście powitał delegacje samorządów oraz przyjaciół z Miast Partnerskich, a także dobrych znajomych naszego Andrychowa: samorządowców i przybyłych z Moraw- Republika Czeska - Breclaw, Niemiec - Isny im Allgau, Łotwy - Tukums, Ukrainy - Storożyniec, Gruzji - Choni i Holandii - Landgraaf.



















Po występie - sołtys - Zofia Moskwik wręczyła młodzieży kosz ze słodyczami ufundowany przez Małopolską Spółdzielnię Handlową Wizan.







Podczas obrzędu dożynkowego nie zabrakło przekazania wieńca dożynkowego dla Burmistrza Andrychowa oraz stroików dla szczególnych gości.



Dla gospodarza Gminy wieniec od gospodyń ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uwiła Halina Brzazgacz. Pracochłonny i misterny dar powstał w ciągu miesiąca - tyle własnie zajmuje (pracując codziennie przez miesiąc po ok. 10 h dziennie) przygotowanie najważniejszego z dożynkowych atrybutów.









Po występie dla szczególnych gości wręczono dożynkowe stroiki.





Jak wspomnieliśmy - organizatorzy zapewnili pyszny poczęstunek!







Podczas dożynek degustację przygotowało Koło Łowieckie Rogacz z Andrychowa









Na stoisku Gospodyń Wiejskich dożynkowi goście mogli obejrzeć wystawę prac ludowego rękodzieła.





Warto podkreślić kolejny raz szczególną rolę Miejskiej Orkiestry Dętej "ANDROPOL " w Andrychowie w dożynkowych uroczystościach. Orkiestra przez wiele godzin towarzyszyła mieszkańcom i gościom dożynkowym - najpierw podczas korowodu, a potem stanowiąc uroczystą oprawę Mszy Świętej. To nie wszystko! Orkiestra zaprezentowała się również na scenie w pięknym koncercie, w którym wiązanki muzyki orkiestr dętych przenikały się z nowoczesnymi aranżacjami popularnych światowych hitów.

MOD Andropol brawurowo zagrała kilkanaście utworów! Potwierdzając swoją wysoką klasę. Wiele lat temu, kiedy gościliśmy orkiestre dętą z Isny zazdrościliśmy naszym partnerom zza zachodniej granicy muzycznego kunsztu i lekkości gry - będącej konsekwencją wszechstronnego muzycznego wykształcenia. Teraz z radościa zauważamy że klasa obu formacji muzycznych jest niemal identyczna! Ze wskazaniem na... ale - to niech będzie naszą słodką, redakcyjną tajemnicą :)

Bardzo dziękujemy Orkiestrze Andropol za rewelacyjny występ!





Atrakcją dla dzieci było - dożynkowe Mini Zoo! Indyki udostępnił Jan Potaczek, kaczki nieme - Jerzy Najbor, kaczki, gęsi, kozy - Bronisław Cibor, kury liliputy i gołębie - Przemysław Kocemba, króliki - Józef Dziedzic, owce kameruńskie - Grzegorz Romaniuk.

Na pomysł zorganizowania Mini Zoo wpadła Józefa Mikołajek. Klatki przygotował mąż - Franciszek Mikołajek. Pomógł również Józef Dziedzic, Przemysław Kocemba, oraz sąsiedzi i rodzina. Do wystawy dołączyli również gołębiarze z Andrychowa.









Wracamy na scenę!









Na scenie zaprezentował się również Zespół z Bolsternang / Isny im Allgäu (Niemcy)

















Miasta Partnerskie - dary z niemieckiego Isny im Allgau - to przede wszystkim radość z przyjaźni która łączy ludzi ponad otaczającą nas rzeczywistością. Padło wiele ciepłych słów przyjaźni - jakże one teraz, w obecnych czasach wiele znaczą - niosąc nadzieję na pokój w Europie.







Zespół Folklorystyczny z Breclavia (Południowe Morawy) zaprezentował nostalgiczną wiązankę pięknych regionalnych pieśni i ognistych tańców!































Około godziny 19.00 na miejsce imprezy przybył (jak to na dożynkach bywa) ogromny kombajn :) ! Właśnie tak postanowiliśmy określić Zespół Aramis z Andrychowa. Aramis to dosłownie i w przenośny potężny kombajn rozrywki, muzyki, zabawy, dowcipu, śpiewu i tańca. Z wielką łatwością - utwór po utworze zapełniał olbrzymi parkiet pod chmurką. Zabawa trwała do białego rana! :) Pogoda w piękny, bezchmurny letni wieczór była idealna. Na dożynkowy festyn - właśnie na koncert zespołu Aramis przybyła niepoliczalna liczba gości!













Patronat Honorowy:

Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak

Organizatorzy:

Rada Sołecka w Rzykach
Parafia pw św. Jakuba w Rzykach

Współorganizatorzy:

Koło Gospodyń Wiejskich w Rzykach
Ochotnicza Straż Pożarna w Rzykach
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach
Ludowy Klub Sportowy LESKOWIEC Rzyki
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Sponsorzy:

Tartak Rzyki Dorota Młynarczyk
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN"
"Transpeed" Przedsiębiorstwo Transportowo-Usługowo-Handlowe Jan Socha
Usługi Koparką Balon Marian
Adam Bąk-Wieprz Sp. z o.o.
Czarny Groń Hotel&Spa
Auto-Serwis HATALA
Stajnia Calvado
Domki Beskid Andrzej Ryłko
Firma Budowlana KOMITECH Marcin Kożuch
F.H.U. "Gasidło" Grzegorz Gasidło
Skład Materiałów Budowlanych IZOL MATEKS Maria Żywioł
Sklep Spożywczo-Przemysłowy Mieczysław Rakowski
Hurtownia tkanin PAKO PLUS Adam Kryska
P.P.H.U ZOSIA - hurtownia tkanin Zofia Kryska
KOBE Adam Mikołajek
CMC Sp. z o.o. - producent palet
Stolarstwo - Krzysztof Kraus
Piekarnia "U Jakuba"
Powszechna Spółdzielnia Spożywców "SPOŁEM" w Andrychowie
Firma Budowlana Sławomir Gurdek
F.P.H. WAFELEK Stanisława Cibor
Szkółka Krzewów Ozdobnych Jan i Justyna Piekiełko
Stanica Hucuł w Sułkowicach -Łęgu Józef Brzazgacz
Mechanika Pojazdowa Marcin Rokowski
Mizera & Mizera. S.j. Hurtownia Warzyw i Owoców
Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń
STAHBUD Stanisław Murgas
Redakcja Gazetki Parafialnej w Rzykach
Andrzej Żydek - Firma PAKK
Tadeusz Sztuka
Janusz Ziębacz
Edward Górski
Marcin Króliczek

Organizatorom, występującym na scenie, sponsorom i wszystkim zaangażowanym w tegoroczne Dożynki składamy wyrazy szczerego uznania i dziękujemy pięknie w imieniu wszystkich przybyłych gości za pyszny poczęstunek!

Sołtys Rzyk - Zofia Moskwik pragnie za naszym pośrednictwem złożyć wielkie wyrazy uznania i słowa podziękowania do mieszkańców Rzyk oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Dożynek Gminnych 2016.

JS


wins