Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

 

Dożynki Gminne
Andrychów, Plac Mickiewicza 2009 r.

Dożynki Gminne - Andrychów 2009 r. Spis treści

Matka natura kolejny raz przychylnie spojrzała na naszą Gminę. Była tego dnia łaskawa i obdarowała uczestników Dożynek piękną, słoneczną, prawdziwie letnią pogodą.

Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?
Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?
Kościół Cię nie ogarnie, wszędy pełno Ciebie:
I w otchłaniach, i w morzu, na ziemi, na niebie.
Złota też, wiem, nie pragniesz, bo to wszytko Twoje,
Cokolwiek na tym świecie człowiek mieni swoje.
Wdzięcznym Cię tedy sercem. Panie, wyznawamy ...

"Pieśnią" Jana Kochanowskiego powitał przybywających gości dożynek chór Misericordias Domini z Zagórnika

Tuż przed Mszą Świętą - spektakl słowno muzyczny przybliżający tradycję, zwyczaje pełne szacunku dla darów nieba, z których najważniejszym jest codzienny chleb. Spektaklem przywitała nas młodzież z oazy działającej rzy kościele parafialnym w Sułkowicach Bolęcinie.

Nie zabrakło równiez solidnej porcji wiedzy o latach, które pewnie nigdy już nie wrócą. Czy warto pamiętać o czymś co nigdy już nie wróci?

Naród, który nie szanuje swoich tradycji - ginie

Ileż to pracy trzeba, żeby na stole był bochen chleba

Rośnie chleb biały chleb pod niebem jak cisza łagodnym
Żeby nikt nigdy już nie był głodny ...

Dzisiaj już nikt nie piecze chleba. Traktujemy go jak rzecz oczywistą.

A przecież jeszcze nie tak dwno było zupełnie inaczej.

Najczęściej żniwa rozpoczynano w sobotę. Rozpoczynano je Mszą Św. W polu pracowali wszyscy, starsi dzieci - wszyscy którzy mogli wyjść i pracować ... na chleb. Jakże innego znaczenia nabierało wtedy słowo - rodzina, sąsiedzi, praca. Kiedy jedni skończyli - pomagano drugim. Od tamtych chwil minęło wiele lat. Znika radość wspólnej pracy.

Na stole czekają dary, które Starostowie dożynek przekażą w trakcie Mszy Świętej

Czeka też piękny stroik dożynkowy - Grand Prix konkursu stroików

Dałeś Boże piękne plony
Wszystko mamy z Twojej ręki
My dziś niosąc chleb i wieniec
Tobie składamy dzięki.
Przynieśliśmy bochen chleba
on z dorodnego zboża
Niechaj go pobłogosławi
Najświętsza ręka Boża.
Niechaj chleba nie zabraknie
Na całym Bożym świecie.
My jesteśmy wszyscy braćmi,
Jednego Ojca dzieci.

Tuż przed ołtarzem - prezentacja dożynkowych wieńcy

... o których kunszcie i pięknie nie trzeba nikogo przekonywać. Ile jest w Polsce gospodyń, które potrafią wykonać tak piękną i misterną dekorację dożynkowych uroczystości?

Gospodarz przygotowywał się do żniw, jeżeli zobaczył, że kłosy kruszą się i wysypuje się z nich ziarno. Kiedyś - żniwiarze i żniwiarki ubrane na biało z wiankami na głowach szli w sobotę rano (na rozpoczęcie żniw wybierano właśnie sobotę - dzień poświęcony Matce Bożej) na Msze Świętą, aby po poświęceniu kos i sierpów iść w pole - rozpoczynając żniwa.

Po ich ukończeniu - najlepsze żniwiarki wiły wieniec

Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich - Czesława Wojewodzic kolejny raz przypomniała zgromadzonym na Placu Mickiewicza dożynkowe tradycje, w których wiara oraz szacunek do pracy i chleba był nienaruszalnym fundamentam łączącym nasz naród.

Tuż przed Mszą Świętą słowo wstępne wygłosił ks. Piotr Grochowiecki z parafii św. Macieja.

Za wszystkie dary dziękujemy Ci Panie, za pogodę, urodzaj, za to, że omijały nas nieszczęścia.

Wielki był szacunek jakim Polacy dażyli chleb. Popękany był powodem do wstydu, czarny, żytni chleb był święty ...

Praca bez chleba, podobnie jak praca bez Boga - nie przynosi radości

Powiedział m. in. ks. Piotr przypominając jak długa i trudna jest droga chleba z czarnej ziemi na stół przykryty białym obrusem.

Kto wie kim tak naprawdę jesteśmy? Jaki jest sens i cel naszego życia? Rzuceni na ziemię jako ziarno - różne wydajemy plony. Pogrążeni w czarnej ziemi nie dostrzegamy często, że nasze życie, nasze działania gdzieś tam w górze przynoszą plon, że kłosy naszego życia zamieniają się w mąkę dającą poprzez chleb siłę wzrostu kolejnym pokoleniom.

A Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami.

Msza Św. której przewodniczył ks. Władysław Marczyński andrychowian, obecnie pełniący posługę kapłańską w Austrii odprawiana była w trzech językach). Razem z ks. Władysławem Eucharystię koncelebrowali: ks. prałat Stanisław Czernik, proboszcz parafii św. Macieja w Andrychowie, ksiądz kanonik Franciszek Radomski z parafii św. Macieja w Andrychowie, ksiądz Władysław Gruszka, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Targanicach oraz ksiądz Stanisław Wilkołak, proboszcz parafii św. Bartłomieja i Łukasza w Zagórniku.

O oprawę muzyczną Mszy Św. zadbała orkiestra dęta Andropol wraz z chórem Misericordias Domini z Zagórnika, którym dyrygował Tomasz Prystacki.

Słowo wstępne wygłosił ksiądz prałat Stanisław Czernik.

Pragniemy darem wspólnej modlitwy, wyrazić naszą wdzięczność ludziom pracującym na roli, ich codzienny wysiłek pozwala nam spożywać dobrą i zdrową żywność. Jako chrześcijanie zdajemy sobie sprawę , że nie moglibyśmy sie cieszyć obfitościa plonów, gdyby nie stwórca, który jest źródłem, wszelkiego dobra na ziemi

Następnie zgromadzonych na Placu Mickiewicza powitał Burmistrz Andrychowa – Jan Pietras, witając również gości z miast partnerskich Andrychowa. W swoim wystąpieniu najwięcej miejsca poświęcił rolnikom i ich pracy.

Po raz piąty spotykamy się w tym miejscu by obchodzić święto plonów. Dożynki Gminne sa uroczystością która nie tylko służy podtrzymywaniu tradycji ale także przyczynia się do integracji społeczności lokalnej i wzajemnego lepszego poznania sie jej mieszkańców.

Dożynki to przede wszystkim podziękowanie rolnikom za trud pracy. Trud, który przynosi plony, ale także nadzieję na doczekanie w dostatku do następnych plonów

Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Ja również chcę podzielić się chlebem ze wszystkimi mieszkańcami naszej Gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Chciałbym, aby ten podział był sprawiedliwy. Niech święto plonów stanowiące podsumowanie całorocznego trudu rolników będzie uwieńczeniem ich ciężkiej pracy, a serce niech pozostanie przy ziemi i tradycji swoich ojców, niech będzie przykładem dla młodego pokolenia i uczy, że ziemia to matka która daje pokarm.

Niech chleba nigdy nikomu nie zabraknie w naszej Gminie i naszej ukochanej Ojczyźnie – powiedział m.in. burmistrz.

Homilię do wiernych wygłosił ksiądz Władysław Marczyński

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba ... tęskno mi, Panie” – pisał Cyprian Kamil Norwid.

Czego uczy nas szacunek dla chleba? Tego, że zawsze i wszędzie musimy mieć świadomość, że każdy dar powinien być uszanowany. Jeśli nie umiemy szanować małej rzeczy, to nie będziemy znać wartości tego, co mamy – przestrzegał w kazaniu.

Przypomniał również fragmenty Ewangelii : Jezus powiedział do swoich uczniów : Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet jeśli ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia

Szacunek dla chleba wyniesiony z rodzinnego domu, przekazany przez najbliższych, poszanowanie darów ziemi i zwrócenie uwagi na ludzi nam najbliższych - zanim wszystko utracimy - uczmy się szanować to co mamy i dzielić tym co mamy.

Musimy sie nauczyć dzielić się i budować mosty powiedział, wspominając swojego przyjaciela - pastora z którym jeszcze rok temu uczestniczył w Andrychowie na dożynkach (występ zespołu Musikgruppe Anioły) niestety, przekazujac też bardzo smutną wiadomość, że Uve Hielschera nie ma już wśród nas...

Budujmy mosty pomiędzy bogatymi i biednymi, słabym i silnym, rodzicem i dzieckiem. Budujmy je póki jest czas, póki mamy czas ...

Następnie podczas liturgii słowa wysłuchaliśmy czytań w językach państw na terenie których znajdują się miasta zaprzyjaźnione z Andrychowem - wśród gości dożynek były delegacje Tukums (Łotwa), Breclav (Czechy) oraz Bruck An Der Leitha (Austria).

... oraz modlitw w języku polskim

W procesji z darami ołtarza uczestniczyła młodzież Zespołu Pieśni i Tańca "Andrychów”, członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich oraz starostowie dożynek: Zofia Moskwik i Fryderyk Walaszek.

Tradycyjnie - na znak pokoju - burnistrzowie miast uczestniczących we Mszy Św. wypuścili symbol wolności i pokoju - białe gołębie

Następnie - ks. Władysław Marczyński pobłogosławił wieńce dożynkowe oraz chleb, który następnie gospodynie rozdały zgromadzonym na Placu Mickiewicza mieszkańcom Andrychowa i gościom naszej Gminy.

Pięć Gospodyń z KGW Głębowice rozdało chleb wśród wszystkich uczestników Mszy Świętej

Tradycją Mszy Świętej Dożynkowej jest przekazywanie przez Starostów dożynek Gospodarzowi Gminy bochenka chleba i winnych gron.

– Chcę, by ten chleb, który dzisiaj otrzymałem, był dzielony dla wszystkich, by go nie zabrakło dla żadnej z osób mieszkających w naszej Gminie, a będziemy sie chcieli jeszcze dzielić i z innymi również – powiedział burmistrz, dziękując za przekazany chleb przez starostów dożynek.

Co roku andrychowski oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych organizuje zawody - rywalizację w lotach gołębi młodych z Wrocławia do Andrychowa. Tradycyjnie puchar - nagroda dla najlepszego hodowcy wędruje z rąk burmistrza do rąk zwycięzcy w czasie Mszy Św. dożynkowej . W tym roku puchar odebrał Andrzej Piekarczyk

Przyśpiewki dożynkowe były i są nadal bardzo ważnym elementem dożynkowego święta. Śpiewano opowieści nie tylko o żniwach, życiu wsi, gospodarzach. Pieśni te były pewnego rodzaju kroniką gminy i wydarzeń ostatniego roku, miały charakter pochwały, czasem kąśliwego żartu - istniał zwyczaj łagodnego przyjmowania treści pieśni.

Minął kolejny rok. Piękne i misterne dożynkowe wieńce zaraz trafią do szczególnych dożynkowych gości w ceremonii obdarowywania wieńcem, która jest częścią andrychowskich dożynek.

Przy dżwiękach ludowych przyśpiewek w wykonaniu Barbary Badowskiej z córką Anią ...

... pierwszy wieniec (od KGW w Sułkowicach-Bolęcinie) trafi do rąk księdza dziekana Józefa Janii, proboszcza parafii św. Stanisława BiM w Andrychowie. Trafi - ponieważ ksiądz dziekan nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości.

Kolejny wieniec otrzymał od KGW Inwałd ks. prałat Stanisław Czernik.

Burmistrz Andrychowa Jan Pietras otrzymał wieniec upleciony przez KGW w Zagórniku. Tym razem nie był to typowy wieniec dożynkowy lecz misterna lilia, którą być może zobaczymy na nowym basenie. W ten sposób gospodynie z Zagórnika chciały podkreślić oddanie do użytku w tym roku Basenu Kąpielowego w Andrychowie

Kolejne dzieła talentu gospodyń trafiły do rąk księdza Władysława - andrychowianina - od KGW w Andrychowie.

Ksiądz Władysław Gruszka otrzymał wieniec od KGW w Targanicach...

... a ksiądz Stanisław Wilkołak wieniec z KGW Sułkowice-Łęg.

Ks. prałat Stanisław Czernik podziękował wszystkim przybyłym na dożynkowe święto, dziękując jednocześnie organizatorom, którzy pracą i zaangażowaniem przyczynili się do uświetnienia tegorocznego Gminnego Święta Plonów.

Na sam koniec Eucharystii podziękowania złożył ksiądz Władysław - dziękując za życzliwość i gościnę, którą wita go zawsze jeo rodzinny Andrychów

Kolejne, piąte uroczystości dożynkowe w Andrychowie dobiegaja końca. Uroczystości - bo teraz czas na zabawę i świętowanie w gronie bliskich i znajomych

Zapraszamy na kolejne fotoreportaże !

Spis fotoreportaży - Dożynki Gminne, Andrychów 2009 r.


Jarosław Skupień

wins