Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Tradycja i teraźniejszość

Dożynki Gminne
Andrychów 2008

Budujemy jedność

Kolejne dożynki i kolejny raz zapraszamy na fotoreportaż tej niecodziennej imprezy.

O dożynkach na stronie internetowej Stowarzyszenia można przeczytać już prawie wszystko :). Fotoreportaże z lat ubiegłych zawierają setki fotografii i informacji o uroczystościach dożynkowych, obrzędach i tradycji. Co roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich swoją pracą i zaangażowaniem wraz z organizatorami Dożynek : Burmistrzem Andrychowa, Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Parafią Św. Stanisława w Andrychowie, Parafią Św. Macieja w Andrychowie - przyczyniają się do tego, by kultywować te piekną polska tradycję.

Kolejny raz, w dniu dożynek matka natura przychylnie spojrzała na świat i dzień w którym zorganizowano w Andrychowie Dożynki Gminne był piękny i słoneczny.

Dom, chleb powszedni, ojczyzna - każdy z nas szuka swojego własnego miejsca na ziemi. Czy Gmina Andrychów i jej okolice mają swój niepowtarzalny urok i piękno? Sami zobaczcie!

Zebraliśmy już
Plony naszych zbóż
Chwalmy wszyscy wraz
dożynkowy czas

Hej hej dożynki! Cieszmy się wszyscy w kole
Hej hej! Śpiewajmy bo zboże już w stodole

No to naprzód! :)

Jak co roku dożynkowy korowód wyruszył z parkingu obok "starego" basenu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - już w przyszłym roku korowód - jeśli wyruszy z tego samego parkingu - przejdzie obok nowego kompleksu basenów otwartych.

Wróćmy jednak do tegorocznych dożynek :)

Co roku w korowodzie dożynkowym uczestniczą andrychowskie mażoretki ...

... orkiestra dęta OSP Roczyny ...

... poczty sztandarowe, strażacy, delegacje instytucji samorządowych i zaproszeni goście ...

... młodzież szkolna ...

... jeźdźcy ze stajni Hucuł ...

oraz dostojni - dożynkowi goście - starostowie dożynek, przedstawiciele władz samorządowych ...

... burmistrzowie miast Priverno, Breclavia, Landgraaf, Tukums i Andrychowa.

Burmistrzowie? No właśnie. Warto podkreślić, że tegoroczne dożynki obchodziliśmy goszcząc w Andrychowie delegacje miast partnerskich naszego miasta - Breclavia (Morawy w Republice Czeskiej), Priverno (Włochy), Landgraaf (Holandia) oraz Tukums (Łotwa) , które przybyły do Andrychowa w dniach 4-7 września. W Andrychowie odbyło się spotkanie partnerskie "Ponadpokoleniowa i ponadregionalna Europa" w ramach programu "Europa dla Obywateli 2007-2013"

Oczywiście - nie mogło również zabraknąć delegacji Kół Gospodyń Wiejskich, które w barwnym korowodzie niosły ... lub wiozły :) dożynkowe wieńce

Jak już wcześniej wspomnieliśmy - w korowodzie szli również przedstawiciele delegacji miast partnerskich Andrychowa

Jeszcze raz warto podkreślić, że matka natura była tego dnia łaskawa i obdarowała uczestników Dożynek piękną, słoneczną, prawdziwie letnią pogodą.

Hasłem tegorocznych dożynek były słowa : BUDUJEMY JEDNOŚĆ

Barwny korowód dotarł na Plac Mickiewicza, gdzie od kilku lat odbywają się wszystkie duże, miejskie uroczystości.

Gospodarz przygotowywał się do żniw, jeżeli zobaczył, że kłosy kruszą się i wysypuje się z nich ziarno. Kiedyś - żniwiarze i żniwiarki ubrane na biało z wiankami na głowach szli w sobotę rano (na rozpoczęcie żniw wybierano właśnie sobotę - dzień poświęcony Matce Bożej) na Msze Świętą, aby po poświęceniu kos i sierpów iść w pole - rozpoczynając żniwa.

Po ich ukończeniu - najlepsze żniwiarki wiły wieniec

Minęły czasy, gdy każdy znał te wersy : Kto chleb ze sobą nosi ten o niego nie prosi ... Chleb pracą nabyty bywa smaczny i syty, Chleb jednoczy i otwiera usta. We współczesnym świecie zatraca się świadomość długiej drogi jaką musi przebyć chleb, zanim z setek ziaren rzuconych do martwej z pozoru ziemi zamieni się w piękny, życiodajny bochen.

Pod wrześniowym jasnym niebem zapachniało świeżym chlebem, najwspanialszym darem lata, najpiękniejszą wonią świata.

Przybywających na Plac Mickiewicza powitały swoim programem artystycznym dziewczęta z oazy Sułkowic Bolęciny.

Gości przybywających na święto plonów witała Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic. Nie zabrakło oczywiście kolejnej porcji wiedzy o pięknych dożynkowych obrzędach i tradycji.

Dożynki jak mówi kronikarz organizowano w Polsce od XVI wieku. Najpierw gospodarze urządzali je dla żniwiarzy. Zawsze jednak obchodzono to święto. Raduje się serce i dusza - los sprawił że mamy zebrane zboże i możemy mieć z niego chleb - więc jak tu się nie cieszyć!

Oprócz wspomnień i porcji wiedzy - legenda. Pewien gospodarz miał dwóch zdolnych synów. Tuż przed śmiercią wyznał im, że na swoim polu zakopał drogocenny skarb. Pole to podzielił pomiędzy swoich synów. Synowie po śmierci ojca zaczęli szukać wspomnianego skarbu. Aby to zrobić - trzeba było przekopać całe pole. Młodszemu było żal, że poświęcił dużo pracy na szukanie i zaczął w rozkopanej ziemi sadzić i siać. Drugi kopał dalej, kiedy się spotkali i spojrzeli za siebie - jeden z nich miał sprawioną i zasianą ziemię na której rosły juz pierwsze kłosy zboża, drugi - tylko puste pole na którym rosły chwasty. Zrozumieli wyedy co ich ojciec miał na myśli.

Jak wielkim skarbem jest ziemia i Ci którzy produkują żywność.

Jak drogocennym darem jest codzienny chleb.

Podniosłam ją z ziemi, bo mi upadła,
Z głębokiego szacunku ucałowałam, bo mnie tak nauczono.
Podniosłam ją z ziemi i trzymam na dłoni.
Kruszyna chleba ...

(Fragment wiersza "Kruszyna chleba"- ks. Kazimierz Tomaszewicz)

 

Wieńce dożynkowe złożono przed ołtarzem. Co roku, gospodynie z wiosek wchodzących w skład Gminy Andrychów, oraz gospodynie z KGW Andrychów przynoszą w barwnym korowodzie misternie uplecione, piękne dożynkowe wieńce.

Oto one :


    Wieniec KGW Zagórnik


    Wieniec KGW Targanice Dolne


    Wieniec KGW Sułkowice Łęg

Wśród dożynkowych wieńcy znalazł się stroik - przygotowany przez gospodynie z Landgraaf. Jaka jest historia tego stroika?

Podczas wizyty andrychowskiej delegacji w Landgraaf - delegacja naszych gospodyń przygotowała sztuczne kwiaty, jako upominek dla gospodyń z Landgraaf. "My jak byłyśmy tam - zostałyśmy bardzo serdecznie przyjęte. Koleżanka nazbierała liści. Zrobiła z nich różę. Róża bardzo się spodobała! Gospodynie z Landgraaf poprosiły aby nauczyć ich jak robić tak piękne kwiaty. W tym roku przyjechały do nas i podczas warsztatów tematycznych nauczyłyśmy je, jak robić takie stroiki i kwiaty" - mówi pani Halina Brzazgacz. 


    Wieniec - Miasta partnerskie - Landgraaf


    Wieniec KGW Roczyny


    Wieniec KGW Sułkowice Bolęcina

Podczas Mszy Świętej będziemy dzielić się chlebem, poświęconym, chlebem z tegorocznych zbiorów - kontynuowały okolicznościowy występ dziewczęta z oazy.

Tymczasem - komisja w skład której weszły : Danuta Wysogląd, Teresa Tomiak (Centrum Kultury i Wypoczynku) oraz Zofia Oboza z Ośrodka Doradztwa Rolniczego oceniała które Koło Gospodyń Wiejskich wykonało najpiękniejszy dożynkowy wieniec.

Kolejne wieńce :


    Wieniec KGW Brzezinka


    Wieniec KGW Targanice Górne


    Wieniec KGW Andrychów


    Wieniec KGW Rzyki i KGW Inwałd

Już wkrótce odbędzie się Msza Święta. Jeszcze tylko ostatnie przygotowania.

Wśród darów ołtarza znalazł się ten oto piękny stroik wykonany przez KGW Roczyny - panią Halinę Brzazgacz.

Do rozpoczęcia Mszy Świętej mamy jeszcze trochę czasu - zobaczmy co działo sie na Placu Mickiewicza!

Na stoisku Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dożynkowi goście mogli obejrzeć wystawę prac szydełkowych przygotowaną przez Koło SGW z Zagórnika. Serwetki  przygotowały i wykonały Panie : Maria Smolec, Barbara Mydlarz, hafty - Genowefa Gondko

Jak widać - przygotowanie i produkcja masła pod czujnym okiem gospodyń - to bardzo fajne zajęcie :) 

Tuż obok - świeży chleb z masłem, chleb ze smalcem, placki drożdżowe - czekają na gości. W czasie dożynek przygotowano i rozdano 80 kg drożdżowych placków, pokrojono 30 bochenków chleba!

W dobie margaryn robionych z ... o tym lepiej nie mówić z czego ... smak prawdziwego masła dla niektórych może być prawdiwym szokiem. Jest o niebo lepsze od tych wszystkich "udoskonalonych specyfików" do smarowania pieczywa. No i najważniejsze - nie zawiera żadnych "sztucznych" dodatków. 

Tuż obok stoiska SGW miało swoją wystawę Gospodarstwo szkółkarskie z Zagórnika - szkółka drzewek owocowych - Anna i Bogusław Dudek

Wróćmy na chwilę do stoiska SGW, gdzie oprócz setek kromek chleba ze smalcem i setek porcji placków - królowały również takie oto piękne, kwiatowe kompozycje.

W Gminie Andrychów odbyło się już kilka kursów wykonywania sztucznych kwiatów i układania stroików. Kursy zorganizowało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich a prowadzi Pani Halina Brzazgacz. Kursy przeprowadzono już m. in. w Sułkowicach-Bolęcinie, Targanicach, Roczynach, Andrychowie. 




W tym roku zrobiłam trochę słomiaczków. Wiem, że jest różnica pomiędzy sztucznym i żywym kwiatem. Kiedyś byłam przeciwnikiem kwiatów sztucznych. W tej chwili tak mi się wydaje, że tyle człowiek daje do nich życia, że one są tak jak żywe. Nie lubię zrywać kwiatów, niszczyć przyrody - więc tworzę takie właśnie kompozycje - mówi Pani Halina Brzazgacz.

A tuż za miedzą i łanem zboża :) ...

... występy młodzieży z Republiki Czeskiej.

i stoisko głównego sponsora Dożynek Gminnych - Banku Spółdzielczego!

Bank Spółdzielczy był po raz kolejny Głównym Sponsorem Dożynek w Andrychowie!
DZIĘKUJEMY!

Bank Spółdzielczy jest jednym z największych przyjaciół naszego Stowarzyszenia!

Do rozpoczęcia Mszy Świętej zostało jeszcze kilka minut. Dożynkowych gości powitał swoim śpiewem chór "Misericordias Domini" z Zagórnika.

Jeszcze tylko garść informacji o obrzędach i tradycji dożynek :

Nasze wieńce są jak dzieła sztuki, niestety - wieńca nie można zatrzymać na dłużej niż rok. Taki kształt wieńcy układanych w formie koron jest charakterystyczny dla naszego regionu. np. w Ustroniu - wieniec jest wykonywany na bazie koła - mówiła Pani Czesława Wojewodzic



Gospodarz który przyjmował wieniec od żniwiarki wnosił go do domu, kładł na honorowe miejsce i przetrzymaywał cały rok, wykruszone ziarenka wkładano do worków - wierząc że zapewni urodzaj na przyszły rok. W wieńcach były też czasem kaczki, kury i koguty. Nawet najmniejsze gospodarstwa robiły dożynki.

Kaczek co prawda w naszych wieńcach nie było :) Znacznie lepiej prezentują się one w andrychowskim Parku Miejskim

Zamiast kaczek były za to takie oto cudeńka!

Na co mógł liczyć żniwiarz po zakończeniu żniw - wszędzie podawana jest informacja, że tradycyjnie - żona przygotowywał mu jajecznicę na boczku.

Jak wspominaliśmy wcześniej - wśród dożynkowych wieńcy znalazł sie stroik przygotowany przez gospodynie z Landgraaf

Tymczasem - ulicą Legionów zbliża się procesja z Kościoła Św. Macieja w Andrychowie - czas więc na Mszę Świętą

Przybyłych gości oraz władze samorządowe i delegacje gości z miast partnerskich powitał Gospodarz Gminy Andrychów - Burmistrz Andrychowa Jan Pietras

Dożynki to wyjątkowy dzień, kiedy modlitwą, zabawą, śpiewem - dziękujemy za dobre plony. To święto wiążące tradycję polskiej wsi.

Czas dożynek jest także naturalną okazją do zwrócenia uwagi na sprawy, którymi rolnicy nie zajmują się na codzień. Nawał prac polowych, często nie pozwala im spokojnie zastanowić się nad swoją przyszłością. Z bliskiej jeszcze, ale już dającej się ocenić perspektywy integracyjnej można stwierdzić, że obecność Polski w Unii Europejskiej stanowi dla naszego rolnictwa szczególną szansę rozwoju. Szansę tę musimy dobrze wykorzystać. Samorząd nasz wspiera promocję produktów lokalnych i tradycyjnych, których celem jest popularyzacja naszych regionalnych tradycji kulinarnych - przypomnę Stół wielkanocny czy Wigiliny - również poza granicami państwa. Wspieramy także agroturystykę. Cieszę się, że możemy dzisiaj spotkać się na uroczystych gminnych dożynkach.

Zboże i z niego wypieczony chleb jest wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka. Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Ja również chcę się podzielić tym chlebem z wszystkimi mieszkańcami naszej Gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Chciałbym, aby ten podział był sprawiedliwy. Niech chleba nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej Gminie i naszej umiłowanej Ojczyźnie.

Szanowni Państwo pragnę złożyc podziękowania czcigodnym kapłanom, za sprawowanie Eucharystii dziękczynnej za plony i w intencji rolników. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy

O rolnikach tak pięknie powiedział Papież Jan Paweł II

"Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej i ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.

Drodzy rolnicy. Zmienia się Polska, zmienia sie takża nasza gmina, miasto i wsie. Na ten wynik zapracowali nasi mieszkańcy, radni oraz profesjonalna kadra administracji samorządowej. To nas mobilizuje do dalszych działań razem współtworzymy obraz naszej rzeczywistości.

Drodzy uczestnicy dzisiejszego świąt. Bardzo serdecznie dziękuję Wam wszystkim szanowni zebrani za udział w tym święcie. Życzę przeżycia w duchu miłości, miłego spędzenia czasu i udanej zabawy -
powiedział Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras

Mszę Świętą celebrowali kapłani Dekanatu Andrychowskiego. Eucharystii przewodniczył ksiądz dziekan Józef Jania, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Andrychowie.

Podczas Mszy Świętej sprawowanej w kilku językach - usłyszeliśmy słowa Ewangelii :

Gdy Jezus siedział przy stole jeden ze współbiesiadników rzekł do niego. Szczęśliwy ten kto będzie ucztował w Królestwie Bożym
Jezus mu odpowiedział: Pewien człowiek wyprawił wielką ucztę i zaprosił wielu. Kiedy nadszedł czas uczty, posłał swego sługę, aby powiedział zaproszonym: Przyjdźcie, bo już wszystko jest gotowe. Wtedy zaczęli się wszyscy jednomyślnie wymawiać. Pierwszy kazał mu powiedzieć: "Kupiłem pole, muszę wyjść, aby je obejrzeć; proszę cię, uważaj mnie za usprawiedliwionego!" Drugi rzekł: "Kupiłem pięć par wołów i idę je wypróbować; proszę cię, uważaj mnie za usprawiedliwionego!"
Jeszcze inny rzekł: "Poślubiłem żonę i dlatego nie mogę przyjść".
Sługa powrócił i oznajmił to swemu panu. Wtedy rozgniewany gospodarz nakazał słudze: "Wyjdź co prędzej na ulice i zaułki miasta i wprowadź tu ubogich, ułomnych, niewidomych i chromych!" Sługa oznajmił: "Panie, stało się, jak rozkazałeś, a jeszcze jest miejsce". Na to pan rzekł do sługi: "Wyjdź na drogi i między opłotki i zmuszaj do wejścia, aby mój dom był zapełniony.
Albowiem powiadam wam: Żaden z owych ludzi, którzy byli zaproszeni, nie skosztuje mojej uczty".

 

W czasie tej najświętszej ofiary będziemy dziękować Bogu za dary, które otrzymujemy z jego szczodrobliwej ręki, za plony które wydaje nasza Polska Matka Ziemia.

Gromadzimy sie dzisiaj po raz czwarty w centrum naszego miasta na tej dorocznej uroczystości dziękczynnej za wszelkie dobro otrzymane od Boga. Łaczy nas myśl zawarta w słowach tegorocznego hasła dożynek - Budujemy Jedność. Spotyka się u nas pięć państw narodów zjednoczonej Europy : Włosi, Holendrzy, Morawianie, Łotysze i my, gospodarze - Polacy. To budowanie jedności międzynarodowej w wymiarze partnerskim buduje więź społeczną na tak wielu płaszczyznach - kultura, sport, rzemiosło, przedsiębiorczość, zakłady pracy, szkolnictwo, organizacje społeczne. To rodzi ogromną więż osobową która pozstawia trwałe ślady przyjaźni między ludźmi. Jest to wspaniały dar budowania życia społecznego otwartego na narody i społeczeństwa. Dziękujmy dziś Bogu za dar jedności.

Dziękujmy dzisiaj Stwórcy za piękno i urodzaj polskiej ziemi, która przez wieki służy kolejnym pokoleniom. Ci którzy we łzach sieją - żąć będą w radości - w słowach tych zapisana jest prawda o ludzkim życiu. Nasze życie na ziemi to czas zasiewu.

Odpowiadając na wezwanie Stwórcy czynimy sobie ziemię poddaną, trudzimy sie dzień po dniu by zapewnić sobie dzień powszedni i to wszystko czego potrzebujemy.

Siejemy z nadzieją że coś z tego wyrośnie, że nasz trud nie pójdzie na marne, że zostanie to zapisane w Księdze Życia którą Pan otworzy i przeczyta podczas ostatnich naszych żniw.

Dzisiaj wspólnie gospodarzymy w Europie. 

Przyjmij więc Boże te wieńce dożynkowe, wdzięczne je Tobie ręce wiły i serca - pobłogosław je dobry Boże na przyszłe zbiory udzielaj nam siły

- powiedział m. in. w kazaniu proboszcz Parafii Św. Macieja w Andrychowie - ks. prałat Stanisław Czernik
 

Tego dnia wznoszono modlitwy do Boga w kilku językach

Panie Boże. Ty jesteś prawdziwym dawcą życia, prosimy cie za nienarodzonych, których życiu zagraża niebezpieczeństwo, daj ich rodzicom odwagę do zmainy decyzji.

Chleba naszego powszedniego daj nam o Panie.

Kolejnym elementem Mszy Świętej było poświęcenie dożynkowych wieńcy

Po poświęceniu - procesja z darami ołtarza

Jako pierwsi - dary nieśli Starostowie tegorocznych dożynek :

W ulotce rozdawanej podczas dożynek mogliśmy dowiedzieć się o nich więcej:

Anna Dudek

Współwłaścicielka gospodarstwa ogrodniczo - szkółkarskiego położonego w Zagórniku i Marcyporębie o powierzchni 57 ha. Obecnie uprawia się tam sadzonki drzew owocowych i ozdobnych oraz 40 ha zajmują sady owocowe takie jak: jabłonie, grusze, wiśnie, śliwki oraz czereśnie. Anna Dudek ciągle się dokształca na licznych szkoleniach. Posiada certyfikat integrowanej produkcji roślin oraz owoców. Uczestniczy w licznych międzynarodowych sympozjach, wystawach ogrodniczych. Współpracuje z wieloma europejskimi ogrodnikami.
Gospodarstwo może się poszczycić nowo wyhodowaną unikalną odmianą orzecha Włoskiego "Leopold". W przyszłości chce założyć wraz z córką gospodarstwo agroturystyczne.



Tadeusz Walczak

Od kilkunastu lat wraz z żoną Emilią prowadzi gospodarstwo rolne hodujące bydło mięsne i mleczne oraz trzodę chlewną. Swoje umiejętności i zapał do pracy na roli nabył w dzieciństwie pomagając rodzicom prowadzić małe gospodarstwo rolne. Trudne warunki terenowe nie przeszkadzają gospodarzowi w dalszym rozwoju działalności rolniczej. Mimo innego przygotowania do zawodu, pasja i umiłowanie ziemi nie pozwala mu obojętnie patrzyć na nieobrabiane pola w pobliskich wioskach, dlatego angażuje swoje siły i środki, aby uprawiać jak najwięcej gruntów i rozwijać hodowlę. Tadeusz Walczak na bieżąco uzupełnia swoją wiedzę dotyczącą prowadzenia gospodarstwa rolnego na szkoleniach o różnej tematyce jak Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej, PROW 2004-2006 i 2007-2013.

Nie zabrakło również darów od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich

Kolejny raz w Andrychowie - na znak pokoju burmistrzowie miast partnerskich wypuścili w niebo pięć białych gołębi

Jest w tym geście wielka symbolika nadziei.

Mszę Świętą ubogacał swoim śpiewem chór Misericordias Domini z Zagórnika, któremu dyryguje Tadeusz Prystacki

Ks. prałat Stanisław Czernik podziękował wszystkim tym, dzięki którym uroczysta Eucharystia została zorganizowana i miała tak piękną oprawę.

Podziękowania otrzymała m. in. - Orkiestra dęta OSP Roczyny!

Za zaproszenie na uroczystość podziękował poseł na Sejm - Marek Polak

Głos zabrał również Wicewojewoda Małopolski Stanisław Soryc

Powiedział m. in. Z wielką radością przyjąłem zaproszenie na uroczystości dożynkowe. Dzięki waszej pracy naród ma chleb, ma żywność, ma zdrową żywność.

Zwrócił uwage na dzielenie się chlebem powszednim z wszystkimi potrzebującymi. Pzypomniał, że dziennie w Kongo umiera 5000 osób. W Polsce nie grozi głód, ale także u nas są ludzie którzy żyją w niedostatku, dotknięci przez kataklizmy, żyje wśród nas mnóstwo osób które potrzebują pomocy

Symbolika dzielenie się tym co mamy, praca na rzecz innych ludzi to jest to co powinno cechować nas wszystkich. Dzisiaj mamy wspaniałe dożynki - czas wdzięczności ale i czas zabawy.

Wojewoda podkreślił przywiązanie andrychowian do kultury i tradycji - Dziękuje władzom samorządowym, organizatorom i parafii - za to że organizują tego typu spotkania aby tworzyć wspólnotę. Hasło "Budujmy jedność" - niech towarzyszy nam w życiu codziennym

Częścią Mszy Świętej dożynkowej jest wspólne dzielenie się chlebem. Chlebem częstowały gości Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Głębowic.

Dożynkowych gości częstowano również pysznymi plackami drożdżowymi.

Znak czasu? Nie wszyscy chętnie wyciągali rękę po kawałek chleba - symbol wspólnoty. Większości z nas chleba nigdy nie brakowało.

Urzekł mnie jeden moment i kilka słów usłyszanych podczas tego obrzędu.

Chleb jest największym darem. Chleba nigdy nie powinno się odmawiać

- powiedziała do rozdających jedna z uczestniczek Mszy Świętej częstując się Darem, o który codziennie miliony ludzi na całym świecie modli się do Stwórcy.

Ileż w tych słowach głebokiej prawdy!

Czas na wręczenie dożynkowych darów przez Starostów Dożynek

Starostowie Dożynek przekazali je gospodarzowi Gminy Andrychów - Burmistrzowi Janowi Pietrasowi

Ten Chleb niech jest symbolem życia, ale również tej sprawiedliwości, której na codzień chcemy. Chcemy by każdy był obdarowany sprawiedliwie tym chlebem

- powiedział dziękując za przekazane dary Burmistrz Andrychowa

Nie można dobrze służyć narodowi nie znając jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat ale kochających swój rodzinny kraj - Czesława Wojewodzic przypomniał słowa Jana Pawła II - rozpoczynając kolejny obrzęd dożynkowy - Obśpiewywanie wieńcy

A jaki jest wynik konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec?

I miejsce - KGW Roczyny
II miejsce - KGW Targanice Górne
III miejsce - KGW Rzyki

Po odczytaniu wyników konkursu - Pani Czesława zaprosiła w imieniu Gospodarza dożynek na poczęstunek przygotowany dla mieszkańców Andrychowa na stoisku Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich

A teraz - wspomniany wcześniej obrzęd obdarowywania i obśpiewania wieńca

Obrzęd rozpoczynamy pieśnią dożynkową - śpiewając :

Boże Ojcze dziś do Ciebie
przychodzimy w tej potrzebie
Pobłogosław nasze plony
nasze domy i zagony

Przychodzimy z pól rozległych
których serca nasze strzegły
Przychodzimy zlani potem,
z kłosem w dłoni - polskim złotem

By do pracy były siły
aby plony się darzyły
aby ogień nas omijał
by los gospodarzom sprzyjał

Piosenki, a właściwie przyśpiewki dożynkowe były i są nadal bardzo ważnym elementem dożynkowego święta. Na znaną melodię śpiewano opowieści o żniwach, życiu wsi, gospodarzach. Pieśni te były pewnego rodzaju kroniką gminy i wydarzeń ostatniego roku, miały charakter pochwały, czasem kąśliwego żartu - istniał zwyczaj łagodnego przyjmowania treści pieśni.

Przyśpiewki śpiewał tradycyjnie Chór z KGW Sułkowic Łęgu!

Pierwszy z dożynkowych wieńcy (wieniec gospodyń z Sułkowic Łęgu) powędrował do Ksiądza Dziekana Józefa Jani.

Zanim rozpoczniemy wesołe śpiewanie
proszę przyjąć wieniec księże nasz dziekanie
z prośbą o modlitwę do Boga, do Nieba
by w żadnej rodzinie nie zabrakło chleba

Ciężko wybrać w życiu lecz nie rozpaczajmy
módlmy sie pracujmy i Bogu ufajmy
i miejmy nadzieję że wciąż będzie lepiej
bo wiara i miłość naszą duszą krzepi

Kolejny wieniec (od KGW Roczyny) otrzymał ksiądz prałat Stanisław Czernik -

Wiłyśmy ten wieniec od wiosny do lata,
bo musi być śliczny dla Księdza Prałata
Czy panna, czy wdowa, kawaler, żonaty
wszyscy o tym wiedzą, że ksiądz lubi kwiaty

Oddajemy wieniec ze szczerego złota
niech będzie w twym sercu zawsze łaska Boża
Gdy na niego spojrzysz niech ci przypomina
że Cię bardzo ceni Parafia i Gmina
 

Trzeci wieniec (od KGW Rzyki) przekazano dla Posła na Sejm RP Marka Polaka
kolejny wieniec powędrował do Posła Marka Polaka.

Życzymy Wam wszystkim byście byli zdrowi
A najwięcej zdrowia życzymy Posłowi
Bo nie dla kariery i wątpliwej sławy
pełniąc własną funkcję jeździ do Warszawy

A że cieżką pracę wszyscy doceniamy
dzięki za to wszystko też Panu śpiewamy
wręczając ten wieniec dobrany kwiatami
My jesteśmy z Panem, Pan niech będzie z nami

To jeszcze nie koniec obrzędu obdarowywania wieńcem.

Kolejny raz podczas dożynek z Placu Mickiewicza wypuszczono nad miasto  gołębie. Tym razem - było to 260 gołębi z hodowli Bogdana Liberdy, Wiesława Panońko i Stanisława Gibasa. Dożynki są też okazją do przekazania Pucharu Burmistrza Andrychowa w zawodach gołębi młodych na dystansie 228 km. Gołębie leciały z Ostrowa Wielkopolskiego do Andrychowa, a najszybciej zrobił to gołąb Pana Andrzeja Piekarczyka z Inwałdu.

A my wracamy pod scenę dożynkową spod której szybuje właśnie w niebo 260 gołębi!

Kolejny wieniec dożynkowy otrzymali (od KGW Andrychów) Wicewojewoda Stanisław Sorys oraz Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Franciszek Szydłowski :

A żeby Andrychów żył z Krakowem w zgodzie
to wypada wręczyć wieniec wojewodzie
Panie wojewodo bardzo Cię cenimy
że nas Pan odwiedził - My Pana gościmy

Niech Pan przyjmie wieniec razem z życzeniami
dogląda uważnie i jest razem z nami
Niech Pan z nami bywa, Niech nas Pan odwiedza
bo Andrychów, Kraków dzieli jedna miedza

Przypomnijmy - dzięki funduszom otrzymanym od  Województwa Małopolskiego w ramach programu  "Mecenat Małopolski" - "Stroje krakowskie ochroną wartości dziedzictwa kulturowego w Małopolsce oraz pomocy Urzędu Miejskiego w Andrychowie i Banku Spółdzielczego w Andrychowie sfinansowano zakup 8 reprezentacyjnych strojów krakowskich dla gospodyń Stowarzyszenia.

Kolejny wieniec (od KGW Targanice Dolne) - dla Powiatu Wadowickiego odbiera Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Zbigniew Mieszczak

Wieniec i oczywiście - przyśpiewkę :

Słyszeliście kiedy ludzie na tym świecie
jak rządzi Starosta w wadowskim powiecie
Powiatu dogląda rządzi decyduje
a co najważniejsze to tym się zajmuje

My są dobrzy ludzie, My andrychowiany
a już Wadowice też bardzo kochamy
niechaj przyjmie wieniec pani Starościna
i niechaj ją cieszy dzisiejsza gościna

Kolejny wieniec - zgodnie z tradycją wręcza Koło Gospodyń Wiejskich z Zagórnika

Wieniec ten przeznaczony był dla Burmistrza Andrychowa - Jana Pietrasa

Choćbyście obeszli dokoła gdzie chcecie
to takiego burmistrza jak nasz - nie znajdziecie
co on postanowi nigdy nie pobłądzi
i calutką gminą wzorowo rządzi

Nienawidzi bardzo przeróżnego draństwa
i bumelowania, a także pijaństwa
pracuje oddanie i sercem i głową
w ten sposób buduje gminę piękną, nową

Co on postanowi nigdy się nie myli
ludziom dopomoże, państwu nie uchyli
wszyscy go cenimy wszyscy go lubimy
by nam długo rządził serdecznie życzymy

Patrzcie państwo w koło jak miasto pięknieje
jak jest coraz lepiej aż się oko śmieje
Pięknieje nam gmina, jak szeroka, długa
w tym wszystkim jest wielka Burmistrza zasługa

Szanowny Burmistrzu pierwszy gospodarzu
niech ci szczęscie sprzyja wszystko niech się darzy
Niech się wszystko darzy w domu i w urzędzie
niech zdrowie i radość na codzień wciąż będzie

Kolejne wieńce - tym razem bez przyśpiewek powędrowały do Burmistrzów Miast Partnerskich :

Burmistrz Breclavia Dymo Piskula - otrzymał wieniec od KGW Targanice Górne

KGW Sułkowice Bolęcina - przekazało wieniec dla Burmistrza Landgraaf, Berta Janssena

W międzyczasie wszyscy dożynkowi goście otrzymywali pozdrowienia - pierwsze z Republiki Czeskiej : Bardzo szanujemy prace rolników - zabraliśmy takie rzeczy które produkuja nasi rolnicy, wino, ciastka z Moraw - zapraszamy do naszego stoiska!

Dymo Piskula kolejny raz gości w Andrychowie na Dożynkach Gminnych i zawsze jego bezpośrednie wypowiedzi wywołują na twarzach wszystkich gości wiele uśmiechu i gorące brawa!

Kolejny wieniec odbiera Burmistrz Tukums, Juris Sulcs (wieniec od KGW Inwałd)

oraz Burmistrz Priverno Umberto Macci (od KGW Brzezinka Dolna)

Podziękowania od Burmistrzów Miast Partnerskich ...

Coś mi się wydaje, że do szerokiego wachlarza kursów organizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - dołączą wkrótce kursy języka holenderskiego, czeskiego, niemieckiego, włoskiego i łotewskiego! dla solistek chóru KGW Sułkowice Łęg - tak, aby mogły zaśpiewać podczas wręczania wieńcy także szanownym gościom z Miast Partnerskich :)

I to już prawie koniec obrzędów związanych z dożynkami.

Zwycięski wieniec dożynkowy wykonała Pani Halina Brzazgacz z KGW Roczyny. Aby go wykonać poświęciła 2 tygodnie. Wieniec powinna robić jedna osoba, reszta może jedynie pomóc podając elementy niezbędne do wykonywania wieńca. Dwa tygodnie to czas wykonania wieńca. Wcześniej jeszcze zbierałam kwiaty, tworzywo przyrodnicze. W wieńcu zabudowany jest obraz, resztą jest prawie w całości tworzywo przyrodnicze. Nie wzoruje się na niczym. Dużo nauczyłam się w dzieciństwie. Mój ojciec robił wieńce dożynkowe. Teraz, gdy jestem na emeryturze - nie potrafię już żyć bez mojego hobby i pasji - układania bukietów i kompozycji kwiatowych, tworzenia stroików, sztucznych kwiatów - mówi Pani Halina Brzazgacz

Msza Święta zbliża się do końca.

A teraz - zapraszamy do wspólnego świętowania, częstowania się smakołykami przygotowanymi na poszczególnych stoiskach i wspólnej zabawy.

Stoisko Stowarzyszenia odwiedził m. in. Wicewojewoda Małopolski Stanisław Soryc oraz Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras

Miasta partnerskie również przygotowały poczęstunek dla gości - specjały regionalne

Nie zabrakło też naszych lokalnych wyrobów

W czasie Dożynek można było również nabyć strawę duchową :) - książkę i to w bardzo korzystnej cenie - za złotówkę! Stoisko Biblioteki Miejskiej cieszyło się dużą popularnością! W wyniku akcji sprzedano ok. 450 książek wśród których znalazły sie lektury, beletrystyka, słowniki, książki techniczne. 

Dożynkom towarzyszyła miedzynarodowa wystawa plastyczna - wystawialiśmy obrazy My - czyli andrychowska Grupa Twórców My oraz ...

... artyści z Miast partnerskich

To oczywiście nie jest zwykły widok jednego z parkingów w centrum Andrychowa :)

Ale - my wróćmy na Plac Mickiewicza na swojski smalec, placki drożdżowe i placki ziemniaczane, a dokładniej ...

dwieście porcji placków!

Popołudniową część wieczoru umilały swoimi występami zespoły z miast partnerskich :

Sjpsskapel De Trek -Zet z Landgraafu /Holandia/


      Foto : Anna Szlagor

"Daniu spele in Latvian Daniu spele" /Łotwa/

Jak widać - pogoda dopisała!

Nic więc dziwnego, że placki znikały jak świeże bułeczki! :) Ale czy to dziwne? Były po prostu pyszne!

Tego dnia wystapiły jeszcze : Zespół Pieśni i Tańca - Andrychów

Kapela podwórkowa - Andrusiki

A my wracamy znowu na placki i drożdżówki!

Czyś Ty obywatel Czeski czy Słowacki
SGW zaprasza na przepyszne placki !

I kolejne wystepy - Mateusz Mijal & Chlopacy

Musikkgrupe Anioły

Więcej o występach zespołów przeczytać można na stronie internetowej www.ckiw.andrychow.pl

I to już koniec tegorocznych dożynek! Wspólna praca, wspólny trud, wspólna zabawa.

Tradycja. Słowo, które zawiera bardzo wiele znaczeń. To ludowa mądrość, przekazywana z pokolenia na pokolenie, setki przepisów kulinarnych, ubiór, sposób postępowania - wszystko to, co od lat towarzyszy życiu lokalnych społeczności, życiu narodu. Tradycja to coś, co odróżnia nas od innych - ale i coś, co pozwala nam dzielić się swoją odrębnością z innymi społecznościami.

Budujemy jedność - tak brzmiało hasło tegorocznych dożynek. Budujemy jedność, pamiętając o tym, że to kim jesteśmy zawdzięczamy tym, którzy byli przed nami. Cała ich wiedza ukryta jest w setkach przyśpiewek, legendach, kanonach postępowania. Budujemy jedność, abyśmy mogli dzielić się ze sobą naszym bogactwem, abyśmy mogli bawić się - gdy jest czas zabawy, pracować - gdy czas na pracę i pomagać sobie wzajemnie w chwilach próby.

Czy dożynki to ważne święto? Zmienia się świat, zmieniają się metody produkcji rolnej. Bardzo często zauważamy na naszych stołach substytuty mające coraz mniej wspólnego ze "zdrową żywnością" Wielkotowarowa produkcja wymusza na producentach redukcję kosztów wytwarzania - kosztem wytwarzanego produktu. Mleko - ma coraz mniej z mlekiem wspólnego, niektóre z jego przetworów - jedyne co zachowały ze swoich pierwowzorów to ... nazwa i kolor. Konserwanty, polepszacze, utleniacze - przyzwyczailiśmy się już do tego, że w naszej diecie znajdują się produkty o wątpliwych wartościach odżywczych.

Swojskie mleko, swojski smalec, pomidor, jabłko, kiełbasa, miód, kuchnia regionalna, placek drożdżowy - ilu z nas może cieszyć się smakiem zdrowej żywności? Jednocześnie - wielkie obszary ziemi w naszym kraju nie są wykorzystywane do produkowania zdrowej żywności. Leżą odłogiem.

Szukamy skarbów na całym świecie, a przecież nasi ojcowie zostawili dla nas tak wielkie bogactwo! Prawdziwe pokłady złota! Urodzajną ziemię! 

Jarosław Skupień

 

Podziękowania od Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich

Moje kochane! Bardzo Wam dziękuję za Wasz trud i pracę.

Dziekuje Wam bardzo moje kochane Gospodynie!

Dziękuję Gospodyniom z KGW Sułkowice Łęg - szczególnie Pani Józefie Pysz - za przygotowanie i wyśpiewanie przyśpiewek Dożynkowych, dziękuję Wszystkim Gospodyniom uczestniczących w korowodzie i niosących wieńce - czasem bardzo ciężkie - mimo to na Waszych twarzach panował uśmiech i za TEN TRUD bardzo Wam dziekuję, dziękuję Gospodyniom, które uwiły wieńce - godnie naśladując tradycję, jako, że według niej - wiciem wieńca zajmowały sie najlepsze żniwiarki! Dziękuję KGW Roczyny i Zagórnik za przygotowanie wystawy i dekorację namiotu, dziękuję wszystkim Gospodyniom biorącym udział w przygotowaniu poczęstunku dla Gości Dożynkowych, za pokrojenie 80 kg. placków drożdżowych, wysmarowanie 30 bochenków chleba smalcem, za potrzymanie tradycji robienia masła i częstowania Gości. W tym miejscu bardzo wielkie pozdrowienia i podziękowania dla Pani Marii Kardaś. Pani Marysiu jest Pani wspaniała Gospodynią. Dziekuje za cały trud i okazane serce w przygotowanie poczęstunku. Dziękuję również wszystkim, którzy pomogli nam wykonać naszą pracę na Dożynkach - jaka należała do Gospodyń, wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pomocy nam, gospodyniom - aby uświetnić to jedyne w swoim rodzaju święto.

Słowa podziękowania zakończę cytatem. Matki Teresy "Jeżeli czynisz dobrze, a inni tego nie zauważają - nie ważne, czyń tak dalej i dawaj z siebie to, co masz najpiękniejsze."

Jeszcze raz - dziekuję Wam bardzo moje kochane Gospodynie.

Czesława Wojewodzic

wins