Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

 

Powrót na stronę konkursów wigilijnych

Powrót do Spisu treści


XI Konkurs Potraw Regionalnych
Stół Wigilijny 2010
Inwałd - ParkHotel Łysoń

Wspólne ubieranie choinki
i obdarowywanie świątecznym stroikiem

Wigilia. Pasterka, nowa nadzieja, świąteczna atmosfera, kolędnicy, smak smażonego karpia, żur, barszcz z uszkami, Kevin sam w domu :) ... - tak wiele każdemu z nas przychodzi na myśl w związku z tym jedynym i szczególnym dniem w roku. Trudno powiedzieć czy w każdym domu na stole pojawiają się te same potrawy, na pewno niewiele domów będzie miało tak piękną szopkę jak ta na poniższej fotografii ...

... ale w każdym domu pojawi się na pewno ... choinka! To jeden z elementów Świąt Bożego Narodzenia, bez którego trudno wyobrazić sobie prawdziwie polskie święta Bożego Narodzenia.

Choinka. Element, który łączy i jednoczy ludzi. Któż z nas nie lubi w ciszy wieczoru usiąść przy kolorowym, przyozdobionym i pachnącym drzewku.

Takie właśnie - żywe drzewko połączyło gości konkursu potraw regionalnych.

Juz wkrótce na choince w sali ParkHotelu Łysoń pojawiły się ozdoby wykonane własnoręcznie przez Gospodynie - a zawieszone wspólnie z przyjaciółmi i dobroczyńcami Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich

Pierwsze ozdoby powiesili na świątecznym drzewku przedstawiciele samorządów wszystkich Gmin na których terenie działają Koła Gospodyń Wiejskich biorące udział w konkursie.

Światełka i gwiazdki - powiesiły gospodynie

Kolejne ozdoby trafiły na Świąteczną choinkę zawieszone przez przyjaciół Stowarzyszenia

Wszyscy uczestnicy spotkania zebrali się wokół przystrojonego ręcznie wykonanymi ozdobami drzewka.

Popłynęły słowa wspólnej kolędy

Ale - jak choinka - to i prezenty od serca!

Kolęda zabrzmiała pięknie - zwłaszcza, że śpiewającym towarzyszył Chór Misericordias Domini z Zagórnika. Na ręce dyrygenta Tadeusza Prystackiego w dowód wdzięczności za ubogacenie konkursu śpiewem chóru - trafił pierwszy ze świątecznych stroików

Po rozstrzygnięciu konkursu stroików szczególni goście biorący udział w imprezie otrzymali pamiątkowe podarunki - piękne świąteczne stroiki wykonane własnoręcznie przez gospodynie

Nowego Starostę Powiatu Wadowickiego Pana Jacka Jończyka znamy od dawna nie tylko z działalności Stowarzyszenia Dać Szansę. Wielokrotnie SGW korzystało z jego rad i doświadczenia. Tym bardziej cieszymy się że tak zaszczytne stanowisko w Powiecie trafiło w tak godne ręce!

To jedno z pierwszych publicznych wystąpień nowego Starosty Powiatu po objęciu zaszczytnej funkcji. Starosta podkreślił w swojej wypowiedzi - jak ważną rolę w integracji społeczeństwa spełniają organizacje i stowarzyszenia w tym i Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - integrujące nie tylko lokalne społeczności ale i lokalne samorządy. Nie będziemy tu przytaczać wszystkich ciepłych słów jakie padły z ust nowego Starosty pod adresem organizowanych przez SGW konkursów, ich rozmachu i pozytywnych emocji, które budzą w uczestnikach.

Nowy Starosta dobrze wie jak wielka siła tkwi w inicjatywach społecznościowych, jak wielka siła tkwi w społeczeństwie, jeśli umożliwi mu sie pracę i działanie na rzecz lokalnych i ponadlokalnych inicjatyw.

Bardzo się cieszę z tego zaproszenia. Pani Czesia to podkreśla, ale to niech padnie też i z moich ust, że nasze stowarzyszenia, generalnie cała pozarządówka powinna dawać przykład dla innych aby Powiat Wadowicki stał sie równiez powiatem przyjaznym dla organizacji pozarządowych. - powiedział m.in. Starosta dziękując za zaproszenie i obiecując że zrobi wszystko co możliwe, aby osiągnąć wspomniany wcześniej cel i uaktywnić siły drzemiące w społeczeństwie poprzez działania organizacji pozarządowych.

Kolejne stroiki otrzymali : Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras

Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek

Czas rozdawania prezentów jeszcze się nie zakończył. Słowo również może być wspaniałym prezentem - a takie właśnie słowa - prezenty popłynęły z ust Ks. Jacka

... który od gospodyń również otrzymał piękny, wigilijny stroik

Kolejny stroik trafił na ręce Wójta Gminy Tomice - Adama Kręciocha

Stroik dla Gminy Mucharz trafił w ręce Marii Roman - która trafiła w objęcia Pani Prezes Czesławy Wojewodzic :)

Piękny stroik pojedzie również do Gminy Osiek

Nic nie powiem na temat potraw i stroików - bo zwyczajnie brak mi słów, żeby opisać swoje wrażenia - rozpoczęła swoją wypowiedź Prezes Banku Spółdzielczego - Pani Małgorzata Matusiak. Podzielić się opłatkiem powiedz mi co to znaczy? To dobrze życzyć ludziom i wszystko im wybaczyć. Pięknej wigilijnej wieczerzy - z przebaczaniem oraz prawdziwie dobrego - bez trosk i zmartwień nowego roku - życzyła Prezes Banku Spółdzielczego - banku biorącego czynny i niezastąpiony udział w życiu lokalnej społeczności poprzez wspieranie wielu inicjatyw społecznych i kulturalnych.

W zamian - na ręce Pani Prezes trafił nie tylko stroik, ale i serdeczne podziękowania za pomoc i opiekę Banku Spółdzielczego nad Stowarzyszeniem - poprzez piękną i długą współpracę, oraz comiesięczne udostępnianie pomieszczenia świetlicy Banku na zebrania SGW

Stroik świąteczny trafił również na ręce właścicieli ParkHotelu Łysoń - Pani Małgorzaty Łysoń

... oraz Pana Wojciecha Łysonia

Stroik otrzymała również Anna Szlagor - redaktor Nowin Andrychowskich

Ostatni stroik pojedzie do domu ppłk. Sławomira Gołoty szefa WKU Oświęcim

Pułkownik - przywiózł również niespotykany prezent pod choinkę dla Pani Prezes !

Wraz z podziękowaniem za zaproszenie szef WKU Oświęcim odznaczył Prezes SGW - Czesławę Wojewodzic Honorową Odznaką Pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz pisemnym podziękowaniem od Wojska Polskiego!

 

Jarosław Skupień

wins