Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

I Spotkanie Integracyjne
Seniorek z powiatu
wadowickiego i oświęcimskiego

Andrychów 2011

Małopolska - Nasz region Nasza Szansa

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało dotację w wysokości 4000 zł. na realizację przedsięwzięcia :

I Spotkanie Integracyjne Seniorek z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego - Seniorzy bliżej Małopolski"

Spotkanie odbyło się 8. listopada 2011 r. w Andrychowie. Dotację przyznał Zarząd Województwa Małopolskiego (uchwała nr 787/11 z dnia 30 czerwca 2011 r.) na podstawie zgłoszenia do programu "Małopolska - Nasz Region Nasza Szansa" II edycja 2011.

8. listopada 2011 r. na sali Miejskiego Domu Kultury spotkały się przedstawicielki seniorek powiatów wadowickiego i oświęcimskiego. Mottem spotkania były słowa :

Ciesz się że żyjesz na tym świecie
i razem z nim cud stanowisz

Mamy z czego się cieszyć! Jesteśmy razem, możemy się spotkać, porozmawiać, powspominać, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o świecie, naszych małych ojczyznach.

Pomysł na spotkanie urodził sie bardzo spontanicznie. Wielu ludzi starszych zamyka się w domach ze swoimi problemami. To nie jest dobre rozwiązanie. Podczas jednego ze spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie poruszono problem zdrowia ludzi starszych - tego co ma na niego wpływ. Jednym z czynników odpowiedzialnych za zdrowie człowieka jest jego udział w życiu społecznym. To nie żart. Zdecydowanie zdrowsi są ludzie, którzy włączają sie we wspólne działania większych grup, mają znajomych, wychodzą z domu, biorą czynny udział w wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach związanych z życiem miasta.

Pierwsze spotkanie seniorów miało na celu właśnie takie założenia - przedstawić seniorom pewną alternatywę, dać impuls do zmian, wyjścia z domu, nawiązania znajomości. Spotkanie odbyło się w pięknym miesiącu listopadzie - miesiącu uznanym w Polsce jako miesiąc seniorów.

Wiele organizacji pozarządowych organizuje w tym miesiącu spotkania dla swoich seniorów. Mówimy w Polsce często o kryzysie ekonomicznym, tymczasem nikt nie mówi o kryzysie społecznym - przestaliśmy się odwiedzać, rozmawiać ze sobą. Dzisiaj możemy się nagadać do woli. W Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich zrodził się pomysł aby przybliżyć Wam - seniorom Województwo Małopolskie, spotkać się wspólnie, rozmawiać i jednocześnie przybliżyć Wam, w jak pięknym i bogatym kulturowo i historycznie miesjcu Polski żyjemy. Seniorzy bliżej Małopolski. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich napisało program będący jednocześnie lekcją historii i lokalnego patriotyzmu. Co trzeba zrobić teraz, żeby być patriotą? - nic wielkiego - trzeba kochać swoją wieś , swoją małą ojczyznę, promować ją, służyć jej i dla niej pracować. Nie trzeba teraz wielkich czynów - powiedziała rozpoczynając spotkanie Prezes SGW Czesława Wojewodzic.

Stary rolnik chodził, zastanawiając się co będzie, czy ma jeszcze siać, czy będzie pogoda, czy zbiory będą obfite, czy szkodniki nie zniszczą plantacji, czy da sobie radę - usłyszał głos - wyjdź na polę, oraj, zasiej i proś Boga o błogosławieństwo.

Jeżeli z góry będziemy przewidywać, że "ja już jestem starszy", zmęczony, do niczego się nie nadaję - to sami skażemy się na niepowodzenie.

Seniorów porównuje się do drzew, które utraciły liście, ale przecież takie drzewa nie umierają. Ich korzenie żyją, by po jakimś czasie znowu drzewo mogło zakwitnąć i wydać owoce. My, mimo, że jesteśmy na emeryturze mamy swoje marzenia. Po to jest Stowarzyszenie by te marzenia przybliżać, realizować. Bardzo się cieszę że jesteście z nami ! - kontynuowała

Już w hallu MDK można było zobaczyć jak piękne rzeczy można tworzyć dysponując czasem i pomysłem.

Gospodynie od kilku lat uczą swoje koleżanki i seniorki - pięknej sztuki ukałdania i tworzenia sztucznych kwiatów.

Teraz - do powyższych kolekcji dołączyły ciekawe zwierzątka wykonywane z siana.

Prezentowane na wystawie kwiaty można robić ... przez cały rok. Tak właśnie zatytułowano poszczególne części wystawy - wiosna / lato / jesień / zima

Czy można się nudzić w listopadzie?

W czasie przerwy można było zapoznać się z materiałami reklamowymi SGW

Spotkanie było nie tylko pokazem kwiatów :) i zaproszeniem do aktywnego spędzania wolnego czasu - ale też lekcją historii. W porozumieniu z Zespołem Szkół Samorządowych w Targanicach uczennice pod opieką nauczycielki przygotowały dwa spektakle - poszerzające wiedzę o Małopolsce i prezentujące sylwetki znanych Małopolan.

Tradycyjnie na spotkania organizowane przez SGW zapraszani są szczególni goście - przyjaciele Stowarzyszenia, wspierający je swoją pomocą.

W tym roku gościliśmy na spotkaniu Burmistrza Andrychowa - Tomasza Zaka, Wiceburmistrz Agnieszkę Perończyk-Adamek, Przewodniczącego Komisji Kultury Sportu i Turystyki Rady Miejskiej - Kazimierza Szczepańskiego, Dyrektora Centrum Kultury - Zbigniewa Matejkę, Dyrektor ZSS w Targanicach - Barbarę Borgosz.

Gościliśmy również sponsorów Stowarzyszenia - Barbarę i Pawła Łuczaków - Prezesów firmy Pawbol Sp. z o.o. oraz przedstawicieli Rady Miejskiej i Kół Gospodyń z Andrychowa, Brzezinki Inwałdu, Roczyn, Rzyk, Sułkowic Bolęciny, Sułkowic Łęgu, Targanic Dolnych , Targanic Górnyche, Zagórnika, Głębowic, Gierałtowiczek, Frydrychowic, Nidku, Przybradza i Wieprza.

Podczas spotkania Prezes SGW zaprezentowała informacje - jak Stowarzyszenie współpracowało przez 12 lat pracy z Małopolską, oraz przybliżyła też to, co udało się zrealizować w Stowarzyszeniu w roku 2011.

Zanim jednak to się stało wszyscy przybyli minutą ciszy uczcili te seniorki i tych seniorów, którzy gdyby żyli - byliby między nami.

Jak wspominaliśmy - spotkanie było możliwe dzięki otrzymaniu środków - dotacji na realizację przedsięwzięcia : I Spotkanie Integracyjne Seniorek z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego - Seniorzy bliżej Małopolski" Dotację przyznał Zarząd Województwa Małopolskiego (uchwała nr 787/11 z dnia 30 czerwca 2011 r.) na podstawie zgłoszenia do programu "Małopolska - Nasz Region Nasza Szansa" II edycja 2011. DZIĘKUJEMY!

Na wstępie spotkania Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich przeczytała list od Marszałka Marka Sowy

W liście Marszałek Województwa Małopolskiego przekazał wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie spotkania.

SGW w Andrychowie podjęło od chwili założenia w 2000 roku aktywną i wielokierunkową działalność. Stało się nie tylko podmiotem integrującym lokalną społeczność w środowisku związanym z działalnością Kół Gospodyń Wiejskich, ale taże skutecznie promuje Ziemię Andrychowską jak i całą Małopolskę. Jestem pewien że pierwsze spotkanie seniorek będzie przedsięwzięciem udanym, które zgromadzi liczne grono uczestników, co stanie sie zachętą dla Stowarzyszenia dla podjęcia tej inicjatywy w przyszłości.

- napisał m.in Marszałek Marek Sowa - składając na ręce Prezes SGW życzenia spełnienia zamierzeń związanych z pracą w Stowarzyszeniu związaną z działalnościa na rzecz społeczności lokalnej i całej Małopolski.

Po odczytaniu listu od Marszałka Województwa Małopolskiego na scenie MDK zaprezentował się chór KGW Sułkowice Łęg.

Podczas spotkania chór KGW Sułkowic Łęgu zaprezentowała się w strojach krakowskich, na zakup których SGW w Andrychowie otrzymało dotację z Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu „Mecenat Małopolski 2008 , 2009, 2010".

Bo najpiękniejsze są Polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki

Pod polskim niebem w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty - w ich zapachu urodzie jest Polska

I jak to bywa zwykle podczas takich spotkań - Prezes SGW zaproponowała kolejne projekty! które Stowarzyszenie ma zamiar realizować w Gminie Andrychów - popularyzację wśród młodzieży kwiatów polskich! naukę dzieci rozpoznawania kwiatów - być może taki projekt będzie zrealizowany wspólnie z Gminą Andrychów?

Bardzo trudno jest przemawiać po Pani Czesławie - jest wirtuozem mikrofonu - powiedział Burmistrz Andrychowa - Tomasz Zak

Dziękuję za zaproszenie. Kilkakrotnie mówiłem że jestem pod wielkim wrażeniem waszej pozytywnej energii, waszych emocji , waszej chęci organizowania się, działania. O tym świadczą nagrody, które SGW uzyskuje corocznie, bo to przecież nie jest tylko ten rok ale lata ciężkiej pracy w którą wkładacie wiele serca i chcecie to wykonywać. - dodał, życząc miłego spędzenia czasu. Jesteście przykładem, że można troszeczkę inaczej spędzać wolny czas!

Dając radość innym - sami ją otrzymujemy. Zobaczycie naszą organizację jako organizację wielokierunkową, Nie zamykamy się tylko do pieczenia placków. Gromadzimy 318 gospodyń - dziękuję za pomoc wszystkim kołom!

I praca wielu wydaje owoce - to powiedzenie towarzyszy nam - dotyczy naszego stowarzyszenia - stowarzyszenie to jesteśmy my wszystkie - duże brawa dla Was wszystkich

Zanim rozpoczęła się prezentacja - podziękowano autorkom prac (kwiatów z krepiny i zwierzątek z siana) które przygotowały wystawę.

Wśród nich były - Genowefa Hereda z Frydrychowic

Halina Brzazgacz, która zapoczątkowała całą nowa serię kwiatów,

Wystawę "Cztery Pory Roku" przygotowały gospodynie z Brzezinki - w ich imieniu podziękowania odebrała Halina Markowska

To jest największy sukces naszego Stowarzyszenia, ze udało nam się zebrać takie talenty - ludzi, którzy swoja pasją zarażają innych - którzy znajdują czas by dzielić sie swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi. Najważniejsze jest by znaleźć sobie jakąś pasję na lata życia, których nie poświęcamy już na pracę.

Nie zabrakło poczęstunku ! Dziękujemy KGW Głębowice!

Czas na prezentację!

Ponieważ prezentacja w większości zawiera opisy , które znajdują się na stronie internetowej w postaci bogatych fotoreportaży - zapraszamy do ich obejrzenia. Zapraszamy również do pobrania i obejrzenia prezentacji - poprzez kliknięcie w poniższą fotografię (prezentacja współpracy z Małopolską) lub poprzez kliknięcie w poniższe linki

Powiemy tylko krótko, że jest się czym pochwalić! Zdobycie nagrody Kryształy Soli, wizyta w Brukseli, Konkurs na placki z logo Małopolski, malowanie jajek z logo Małopolski, gospodynie to prawdziwa kużnia talentów! Zdobyły w tym roku I miejsce w Małopolskim Festiwalu Smaku, a następnie nagrodę publiczności w Krakowie na fnale tegoż Festiwalu! W tym sukcesie bardzo pomógł gospodyniom Urząd Miejski zapewniając logistykę!

Gospodynie uczestniczyły również w dożynkach wojewódzkich i prezydenckich. Prezes SGW podzieliła sie informacjami z przeżyć jakie towarzyszyły uczestniczeniu gospodyń w tych jakże ważnych z punktu widzenia pamięci o tradycji uroczystościach.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji

Prezentacja - współpraca gospodyń - Małopolska - kliknij

Prezentacja prac realizowanych w 2011 roku - kliknij

Poniżej - autorka niecodziennego haftu! - wyhaftowanego Logo Małopolski! Czy to pierwsze logo wykonane taką techniką?

Przybliżajmy sobie postacie, które tak wiele zrobiły dla samorządu, dla Małopolski. Tuż po prezentacji SGW odbyła się prezentacja przygotowana przez szkołę w Targanicach - informacje o Małopolaninach, którzy rozsławili Małopolskę w świecie. Dziewczęta odczytały również wiersze o Małopolsce i pięknie naszej okolicy napisane przez ich kolegów i koleżanki!

Oprócz wierszy - dziewczęta zaprezentowały region Młoposki - historyczną krainę Polski i jej stolicę. Przedstawiono zarys dziejów, główne zabytki Małopolski oraz te leżące w naszej - najbliższej okolicy. Wśród najsławniejszych Małopolan opowiedziano historię trzech - związanych również z naszą najbliższą okolicą. Dziewczęta przedstawiły osobę Papieża Jana Pawła II - wielkiego człowieka, Małopolanina, Piotra naszych czasów, autorytetu moralnego dla ludzi różnych wyznań, kultur i pokoleń. Od wielu lat - patrona ZSS w Targanicach. Przybliżono również osobę Jana Peszka - aktora i Emila Zegadłowicza - poetę i prozaika z Ziemi Wadowickiej. Materiał zaprezentowały Katarzyna Brydek i Magdalena Pytel pod kierunkiem nauczycielki.

:) Wśród smakołyków nie zabrakło mistrzowskich placków - które zdobyły I i II Miejsce w konkursie Festiwalu Plackorzy - można było osobiście spróbować!

Jak przystało na imprezę sponsorowana przez Małopolskę - były również 2 Placki z logo Małopolski!

Małopolska z lotu ptaka :)

Struktura pionowa Małopolski - proszę bardzo :)

A tak wygląda podział Małopolski :)

A to już jeden z naszych superplacków!

Gospodynie podziwiały też piękną wystawę kwiatów

Niektóre stroiki - to prawdziwe dekoratorskie dzieła sztuki!

Nie zabrakło niespodzianki! - Na scenie zaprezentował sie Kabaret z Sułkowic Bolęciny - "Zachmieleni"

Gospodynie specjalnie na to spotkanie ułożyły wiersze!

W wierszu "Jak miło nam tu" słyszymy -

Jak miło nam tu, w Małopolsce dziś z seniorami spotkać się
zaparzyć świeżą dobrą kawe i wspomnieniami dzielić się

Jeden z nich - wcześniej doczekał się nawet muzyki i został zaśpiewanay przez Chór KGW Sułkowice Łęg. Wkrótce postaramy się zdobyć pełną treść wiersza! Zapamiętaliśmy tylko jeden z fragmentów :

Piękne miasto Kraków z królewskim Wawelem
w naszej Małopolsce, w tej pięknej krainie jest zabytków wiele

Podczas spotkania zaprezentowano również wspomnienie o wyjątkowym człowieku - szczególne podsumowanie roli Marszałka Marka Nawary w historii Małopolski, jego wkład w rozwój samorządu i promocji naszej małej ojczyzny - Małopolski.

I tak - kilka godzin spotkania przeleciało jak kilka minut. Na zakończenie - gospodyniom zaśpiewał ponownie chór KGW Sułkowice Łęg.

Warto wyjść z domu, spotkać się, uczestniczyć w życiu społeczności. O ile ludzie młodzi sami są dla siebie impulsem do spotkań i działania - ludzie starsi nie zawsze mają okazję do zmainy swojego sposobu życia, nawiązywania nowych znajomości, spotkania się w gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Warto organizować takie spotkania - dać innym promyk nadziei, zainteresowania, uwagi. Jeśli tylko nadarzy sie ponowna okazja - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z pewnością będzie kontynuowało tradycję organizowania spotkań dla seniorów.

Jarosław Skupień

 

 

Dziękujemy serdecznie Marszałkowi Markowi Sowie i Zarządowi Województwa Małopolskiego za pomoc w realizacji I Spotkania Integracyjnego Seniorek z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego w ramach jednego z zadań programu "Małopolska - Nasz Region Nasza Szansa" II edycja 2011. Dziękuję również wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania - a szczególnie gospodyniom Koła Gospodyń Wiejskich w Głębowicach za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku, oraz gospodyniom poszczególnych KGW za upieczenie wspaniałych placków, a także chórowi KGW Sułkowice Łęg i młodzieży - młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie części artystycznej.

Prezes SGW - Czesława Wojewodzic

 

wins