Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

"Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń"

W ramach tego programu zorganizowano kursy kwiatowe „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okazje.

Dwa fotoreportaże scalono w jeden wspólny - dokumentujący projekt. Program "Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń" to kontynuacja realizowanego w 2011 roku projektu "Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń" współfinansowanego ze środków województwa małopolskiego.

W ramach tego zadania zorganizowano międzypokoleniowy kurs dla młodzieży i seniorek z terenów wiejskich powiatu wadowickiego, podczas których każda z uczestniczek mogła sprawdzić, czy ludowe rękodzieło, jakie na terenie Gminy Andrychów promuje Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich to coś, co pozwola rozwinąć umiejętności manualne i umiejętności w tym kierunku.

12 seniorek i 12 młodych dziewcząt – uczennic ze szkół z terenów wiejskich, aktywnie spędziło wspólnie czas nabywając nową wiedzę i umiejętności podczas kursów o nazwie: "Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności - "Kwiat, pięknem i tradycją".

Przeprowadzone kursy pozwolły nie tylko odkryć talent manualny ale też uczuliły na piękno otaczającej nas przyrody oraz, co najważniejsze - dały uczestnikom wiarę w swoje umiejętności i przeprowadzenie projektu od poczatku do końca. Nie można również zapomnieć o fakcie, że równocześnie kultywowane były piękne tradycje ludowe.

Ukoronowaniem obu kursów było przygotowanie wystaw eksponujących efekty integracyjnej pracy Pań i ich młodszych koleżanek. Sztuczne kwiaty i kompozycje kwiatów mogą upiększyć wnętrza naszych mieszkań, ale też są bardzo miłym bo osobistym podarunkiem dla bliskich nam osób.

Uczestniczki kursów przygotowywały również poczęstunek na poszczególne spotkania kursów.

Coraz mniej jest obecnie form animacyjnych zbliżających młode pokolenie do poznania i zakorzenianie w nich obyczajów regionalnych. Dawniej młodzież czerpała wiedzę i dziedzictwo kulturowe z wielu źródeł. Najczęściej był nim rodzinny dom i poprzednie pokolenia.

Dzisiaj ta tradycja niemal zupełnie zamarła. Materializm i brak czasu sprawił że byt i walka o niego coraz częściej przeważa w naszym życiu nad potrzebą spotkań, rozmów i wspólnej pracy, która jednocześnie jest przyjemnością.

Tradycja i kultura zeszła na plan dalszy, a gdzieniegdzie wręcz - zanikła.

Szkoła w chwili obecnej nie jest już obrońcą tradycji regionalnych, jaką była często latach ubiegłych. Młodzież otrzymuje wykształcenie bez zagłąbiania się w bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu. Moda, media, portale społecznościowe nie budują często właściwych postaw obywatelskich wobec dziedzictwa kulturowego

Międzypokoleniowa aktywność i przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenia zastępowana jest krótkimi zdawkowymi informacjami z bieżącego życia. Mieszkańcy wsi po 55 roku życia, postrzegani są przez środowisko jako bierne ogniwo życia społecznego, które z różnych powodów nie opuszcza swoich domów, zamyka się tylko we własnym świeci i własnych kłopotach.

Izolacja i osamotnienie starszych to marnowanie zasobów wiedzy, umiejętności i czasu wolnego. Coraz częściej dostrzega sie ten problem. Coraz więcej organizacji stara się z nim walczyć.

Postrzeganie ludzi poprzez pryzmat ich bogactwa sprawia, że wartościowe jednostki, mogące jeszcze bardzo dużo dać dla lokalnych społeczności, a niestety nie osiągnęły odpowiedniego statusu majątkowego - sa bardzo często spychane na margines i traktowane jako pomocnicy w zdobywaniu środków do życia dla kolejnych pokoleń, osoby pomagające wychowywać wnuki, osoby opiekujące się gospodarstwami domowymi. To nie jest do końca właściwa droga. Tego rodzaju pomoc jest oczywiście bardzo ważna, ale nie można zapominać również o to, by ludzie ci mogli dzielić się swoim doświadczeniem życiowym i zdobytą wiedzą.

Młodzieży w dzisiejszym świecie zbyt duż czasu poświęca na komputer, telewizję, używki. Brak jej impulsu do aktywnego społecznie działania, realizacji nietypowych projektów.

Zapomina się o tym, że przecież czas nie stoi w miejscu, a starość to naturalna kolej rzeczy. Jeżeli jako młodzi ludzie nie zrozumieją tej zasady - będzie im trudno na starość pogodzić się z utraconą młodością.

Adresatami przeprowadzonych kursów były w szczególności kobiety, członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich współpracujących ze Stowarzyszeniem. Seniorki, które poprzez rekrutację dokonaną przez Koła Gospodyń Wiejskich wzięły udział w projekcie to mieszkanki terenów wiejskich powiatu wadowickiego i oświęcimskiego w wieku od 55 do 80 lat.

W trakcie spotkań upowszechniano równiez wiedzę na temat działalności Stowarzyszenie Gpsodyń Wiejskich. Gospodynie dowiadywały się również od młodzieży tego co dzieje się obecnie w szkołach.

SGW dzięki realizacji programu stworzyło osobom starszym, okazję do przerwania codziennej monotonii i spotkania się by wspólnie kreatywnie, twórczo i z humorem spędzić czas.

Stowarzyszenie w trakcie swojej działalności zauważyło jak młodzież szkolna jest otwarta na poznanie tradycji i dlatego nadal wykorzystuje możliwość włączenia uczniów do realizacji projektów.

Korzystając z okazji przekazywana jest wiedza i szereg interesujących historii - w tym walory kulturalne Małopolski, ludowe tradycje regionalne oraz wiedza teoretyczna i praktyczna w zakresie, kompozycji kwiatowych, jak i również zasad dobrego wychowania, zasad odpowiedniego zachowania wśród osób starszych.

Miejscem realizacji zadania była siedziba Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich – ul. Krakowska 41 w Andrychowie gdzie pracował koordynator projektu, zbierając dokumentację dotyczącą jego realizacji oraz Wiejski Dom Kultury – Sułkowice-Bolęcina – tam właśnie odbyły się dwa 40-sto godzinne kursy tworzenia "Sztucznych kompozycji kwiatowych" jak również miały miejsce przygotowane wystawy eksponujące efekty pracy zespołów.

W maju 2012 roku, na początku realizacji zadania powołano koordynatora który czuwał nad sprawnym przebiegiem realizacji projektu.

Członkinie kół w porozumieniu z koordynatorem projektu, dotarły do osób, które najbardziej potrzebowały pomocy, do osób, które oprzez uczestnictwo w kursie wyrwały się z domowego marazmu.

Seniorzy i młodzież aktywnie spędzali czas doskonaląc i nabywając nowe umiejętności. Od sierpnia do października 2012 r. odbyły się dwa kursy - "Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – "Kwiat, pięknem i tradycją". Były to dwa kursy w trakcie których podczas ośmiu pięciogodzinnych spotkań spotkało się i pracowało łącznie 12 gospodyń i 12 dziewcząt. (2 kursy po 6 gospodyń i 6 dziewcząt - uczennic okolicznych szkół)

W trakcie prowadzonych kursów zakupiono napoje i poczęstunek oraz materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć.

W październiku 2012 r., na zakończenie realizacji projektów przygotowano wystawę eksponującą artystyczne rękodzieło ludowe wykonane na kursach przez 2 pokolenia.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii wykonanych w trakcie obu kursów oraz fotografie wystaw!

Zapraszamy na wystawę!


wins