Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Nasza Praca

Kurs "Bukieciarstwo"
 

Kolejny raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zrealizowało  skutecznie działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji swoich członkiń. Tym razem - w kursie uczestniczyły również Panie niezrzeszone w Stowarzyszeniu. 

Dzięki nowym możliwościom pozyskiwania środków finansowych, jakie stały się udziałem naszego kraju oraz organizacji pozarządowych po wejściu do Unii Europejskiej - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich może współuczestniczyć w realizacji programów aktywizujących zawodowo, integrujących, doskonalących umiejętności oraz - co tu dużo mówić - polepszających jakość życia osób uczestniczących w takich działaniach.

Działania te sprzyjają przecież bliższemu poznawaniu się ludzi, radości i przyjemności płynących ze wspólnej pracy, otwarcia się na nowe możliwości, przebywania wśród ludzi.  Zdobywane umiejętności i wiedza pozwalają na aktywne uczestniczenie w życiu społecznym i zawodowym, otwierają nowe możliwości, ale i sprawiają uczestniczkom takich działań, szkoleń i kursów wiele przyjemności i radości płynących ze zdobytych umiejętności.    

Tym razem - dzięki nieocenionej pomocy i współpracy z Formac Polonia Sp. z o.o. Kraków zrealizowane zostały przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich (które było partnerem projektu) - dwa kursy - "Pogotowie krawieckie" oraz "Bukieciarstwo". Kursy zrealizowano zgodnie z umową Partnerską zawartą w dniu 29.04.2008.


Szkolenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Firma Formac Polonia realizując duży projekt szukała organizacji która działa na terenie wiejskim. Trafiła na Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, która podjęła się skutecznej współpracy w realizacji wspólnych zadań.

Projekt pod nazwą "Aktywizacja zawodowa kobiet po 50 roku życia z Andrychowa i okolic" realizowany był w ramach Działania 6.3 - Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywnosci zawodowej na obszarach wiejskich - Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI, finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jak wspomnieliśmy - w ramach tego programu zorganizowane zostały 2 kursy :

Pogotowie krawieckie (grupa 10 osób, 32 godz. lekcyjne), który obejmował przygotowanie teoretyczne i praktyczne z zakresu przeróbek krawieckich. Instruktorem była członkini SGW - czeladnik, która pracowała 40 lat w usługach krawieckich, członkini KGW Inwałd - Szczerbik Barbara - fantastyczna osobowość, prowadząca kursy nie tylko w kołach Gospodyń Wiejskich ale i w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, bardzo dobra specjalistka! 

Bukieciarstwo - grupa 10-12 osobowa (uczestniczyło 12 osób) na którym zapoznano uczestniczki ze sztuką wykonywania kwiatów z bibuły oraz tworzenia kompozycji kwiatowych.

W miesiącach maju i czerwcu 2009 r. zostanie przeprowadzony trzeci kurs :

Przedsiębiorczość w którym 12 osób pozna tajniki zakładania swojej własnej, jednoosobowej firmy na kursie trwającycm 48 godzin. Kurs dotyczył będzie wiedzy z zakresu zakładania działalności gospodarczej.

Program był tak utworzony, że stanowi całość. Nauka szycia, nauka tworzenia sztucznych kwiatów oraz - założenie firmy, która pozwoli na wykorzystanie zdobytej wiedzy. W trzecim kursie uczestniczyć będą trzy najlepsze osoby z kursu Bukieciarstwa oraz 3 najlepsze osoby z kursu Pogotowie krawieckie, a także 6 osób z wolnego naboru. 

Kursy te w całości finansowane będą ze środków Unijnych.

 

Ogółem na kurs bukieciarstwa wpłynęło 48 ankiet.

Projekt zakładał, że połowę uczestniczek stanowić miały gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, a połowę - osoby niezrzeszone. To bardzo dobre rozwiązanie. W ten sposób kolejne osoby mogą zapoznać się nie tylko z materiałami dostępnymi na kursie - ale i z członkiniami Stowarzyszenia i jego pracą - a dzięki temu poznać radość płynącą ze wspólnych działań.

48 ankiet zostało przesłanych do Krakowa. Uczestniczki zostały zakwalifikowane przez Formac Polonia. Nabór na kurs prowadzony był przez Nowiny Andrychowskie, Twoje Radio Andrychów oraz Gazetę Krakowską.

Tak duże zainteresowanie kursem było niewątpliwie spowodowane również tym, że kurs był przeprowadzony w całości za darmo. W zamian za to, każda grupa zrobiła po pięć pięknych stroików.

Kolejne kursy Bukieciarstwa przewiduje się do realizacji po dożynkach.

 

Co ważne - instruktorkami na kursach były członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich - Zofia Moskwik oraz Halina Brzazgacz.

Każda z instruktorek ma własny, niepowtarzalny styl tworzenia kwiatów. Dzięki temu - uczestniczki kursu zyskały podwójnie - uczestnicząc niejako w dwóch szkoleniach, które trwały po 24 godziny.

Po zakończeniu kursu - dodatkowo uczestniczki otrzymały pamiątkowe książki z zakresu zdobytej wiedzy.

 

 

Wszystko było za darmo - od materiałów po narzędzia. Dzięki kursowi bukieciarstwa Stowarzyszenie zyskało dwie kolejne członkinie. 

W kierunku instruktorek popłynęły słowa uznania za to, że dają radość innym.

Dają nie tylko radość. Bardzo piękna inicjatywa - 20 % wynagrodzenia które otrzymały instruktorki - zostały przekazane (darowizna) na rzecz Stowarzyszenia. Pieniądze te w całości będą przekazane na realizację kolejnego kursu bukieciarstwa, dla Pań, które są ze Stowarzyszenia a nie zakwalifikowały się na kurs.

W większości będą to gospodynie z regionu Gminy Wieprz - mówi Czesława Wojewodzic - Prezes SGW - program ograniczył kurs do regionu Andrychowa. Musimy dbać o wszystkie gospodynie zrzeszone w ramach SGW.

 

A oto uczestniczki kursu - oraz wykonane przez nich piękne stroiki :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej - efektem wymienionego cyklu kursów oprócz nauki ma być możliwość założenie firmy jednoosobowej i świadczenie usług. Ta decyzja będzie należała już do każdej z uczestniczek kursów. 

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich może liczyć na pomoc wielu instytucji i organizacji. Pomieszczenie w którym przeprowadzono kurs otrzymane zostało od MSH Wizan, meble oraz krzesła z Urzędu Miejskiego w Andrychowie. To bardzo cenny dla nas dar - mieć miejsce, w którym można prowadzić tego rodzaju działalność. W pomieszczeniu mogą się dokształcać grupy 10. osobowe - mówi Czesława Wojewodzic

Możemy prowadzić skuteczne i efektywne działania. W przyszłości chcemy prowadzić kursy w mniejszych grupach. Być może, że przyszłe kursy - jeśli nie będą realizowane w ramach programów zewnętrznych mogą być cześciowo odpłatne - uczestniczki będą musiały pokryć część wykorzystanych na kursie materiałów - dodaje



Z przyjemnością poprowadzimy kolejne takie kursy - dodają Halina Brzazgacz :

 

oraz Zofia Moskwik - instruktorki dzielące się z koleżankami i uczestniczkami kursu zdobytą wiedzą i umiejętnościami

 

Efekt kursu? Proszę bardzo - oto on!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy chciałyby Panie jeszcze raz uczestniczyć w takim kursie?

Oczywiście! Nie wszystkie tajniki dało się przekazać w ciągu dwunastu czterogodzinnych lekcji. Już chciałybyśmy uczestniczyć w kursie II stopnia. To także bardzo mile spędzony czas, dużo rozmów z koleżankami, oderwanie się od codziennych obowiązków - bardzo nam było to potrzebne - mówią uczestniczki kursu.

 

Jak widać - działania Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich są bardziej skuteczne dzięki temu, że 10 lat temu postanowiono skorzystać z formy Stowarzyszenia do prowadzenia wspólnych działań.

10 lat pracy dzień po dniu pokazują, że pieniądze to nie wszystko, liczy się atmosfera, dobre serce, dobroć dla drugiego człowieka, oderwanie się od codziennych zadań, dzielenie sie swoimi problemami, wychodzenie do ludzi, współuczestniczenie w życiu lokalnych społeczności, integracja środowiska - dodaje bardzo zadowolona z realizacji kolejnego zadania oraz pomocy jakiej w ramach jego realizacji otrzymała od Formac Polonia - Czesława Wojewodzic - Prezes SGW.

 Jarosław Skupień

wins