Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Dzień Matki 2022

31.05.2022 - Świetlica CKiW w Sułkowicach Bolęcinie

Maj to dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich szczególny miesiąc. Tradycyjnie, co roku członkinie SGW organizowały w maju spotkanie integracyjne z okazji Dnia Matki, odwiedzając siedziby Kół Gospodyń Wiejskich w całej okolicy. Zarząd Stowarzyszenia oraz Gospodynie aktywnie działające w SGW dwoją się i troją, by po pandemicznym postoju przywrócić działalność Stowarzyszenia na poprzednie, aktywne tory. Udało się! W tym roku Gospodynie spotkały sie w gościnnych progach pięknie wyremontowanej Świetlicy w Sułkowicach Bolęcinie, aby wspólnie cieszyć się tym wyjątkowym świętem.

Tym razem spotkania nie zrealizowano w ramach programów. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, a sponsorami imprezy była m.in. Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan, która ufundowała słodycze dla dzieci Zespołu Szkół Samorządowych w Bolęcinie, oraz Zespołu Ludowego Roczynianki, występujących tego dnia na scenie, oraz włączyła się w przygotowanie posiłku poprzez dostarczenie części składników do jego przygotowania. Gospodynie wsparło również Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie poprzez udostępnienie sali wraz z nagłośnieniem oraz KGW Sułkowice Bolęcina, które przygotowało przepszny poczęstunek - placek oraz gulasz transylwański!

W tym roku prawie 100 osób świętowało wspólnie w pięknych pomieszczeniach Świetlicy CKiW, która jest również miejscem wtorkowych spotkań KGW, działającego prężnie pod przewodnictwem Kazimiery Borgosz.

Spotkanie prowadziła Prezes SGW Czesława Wojewodzic. Jak co roku - nie zabrakło płynących z serca słów o roli matki w funkconowaniu rodziny, wychowaniu dzieci, oraz wiedzy o historii Święta Matki. Jesteśmy przecież jednymi z niewielu istot na ziemi, które do prawidłowego, emocjonalnego funkcjonowania potrzebują długotrwałego wsparcia obu rodziców. Mama uczy nas godnego życia, wpaja nam najważniejsze zasady postępowania. W ciszy wspominaliśmy wszystkie Mamy, które jeszcze tak niedawno były z nami...

"Świtem gdy oczy otwieram, matka nade mną jak słońce.
tyle w niej światła i ciepła, tyle miłości gorącej"

Dobrze znamy słowa wiersza Stanisława Kubiaka - odzwierciedlające uczucia, jakie żywi wobec dziecka jego matka.

Dzień Matki powinien być wyrazem wdzięczności i uwielbienia dzieci dla Matki, będącej uosobienie miłości, dobra, ciepła i przywiązania, troskliwości i życiowej mądrości. Dzień Matki to znakomita okazja do spotkań w rodzinnym gronie. Oficjalnie został ustanowiony w 1905 roku, a obchodzony w Stanach Zjednoczonych od 1911 roku. W Polsce obchodzono go po raz pierwszy w 1923 r w Krakowie 26 maja i tak już zostało.

Dzień Matki to święto wszystkich mam - zarówno tych żyjących, które odwiedzamy, ale to również święto tych Mam, których już nie ma wśród nas, ale żyją nadal w naszych sercach i każą pamiętać o nauce, którą nam przekazywały, ucząc wiary w siebie. Najpiękniejsze jest to, że Matki uczą dzieci nie tylko poprzez piękne słowa, ale też piękne czyny.

Stowarzyszenie organizując spotkania integracyjne promuje środowisko w którym działają poszczególna Koła Gospodyń, działania samorządów lokalnych i twórczość lokalnych grup artystycznych.

Po okresie cowidowej zawieruchy w której podczas obchodów Dnia Matki bardzo nam brakowało wspólnych spotkań, występów, przedstawień teatralnych, pokazów mody - pełnych radości i uśmiechu powoli wracamy do tradycyjnych działań Stowarzyszenia.

Czasy nie należą do łatwych. Dobrze wiemy, jak dużo w naszej części świata dzieje się złego, jak wiele matek opłakuje niedolę i śmierć swoich synów, jak wiele dzieci cierpi z powodu utraty rodziny, rozdzielenia z nią i co najgorsze - śmierci najbliższych.

Każdy z nas słyszał słowa wzruszającej, ciepłej piosenki "Nie ma jak u mamy", pięknie zaśpiewanej podczas Dnia Matki przez Barbarę Badowską. To właśnie Ona - nauczyciel i opiekunka Szkolnego Zespołu Dziecięcego Pieśni i Tańca "Bolęcina", który działa od 2015 roku w Zespole szkół Samorządowych w Sułkowicach Bolęcinie przygotowała dzieci do występu podczas Spotkania Integracyjnego. Przez zespół do tej pory przewinęło się około 65 dzieci. Obecnie już 3 "zmiana" dumnie prezentuje folklor krakowiaków zachodnich. W programie grupa posiada nie tylko tańce krakowskie, ale program śląski oraz kolędy i pastorałki a także pieśni patriotyczne. Dobrze pamiętamy ich występy w kościołach Gminy Andrychów podczas imprez patriotycznych. Tego rodzaju praca - pasja nie może być realizowana bez dobrego gruntu. I za to właśnie, po żywiołowym występie dzieci Barbara Badowska dziękowała dyrektorowi ZS w Sułkowicach Bolęcinie - Zbigniewowi Grabowskiemu. To właśnie dzięki niemu, Radzie Rodziców i rodzicom dzieci uczęszczających na ćwiczenia można teraz cieszyć się efektami pracy z dziećmi. Żywy, przebojowy występ, ciekawy pomysł na "opowieść" o mamie oraz wiązanka pieśni i tańców regionalnych zyskał duży aplauz widowni, na której zasiadały też babcie występujących artystów.

Prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski wręczył dzieciom ogromny kosz - niespodziankę pełną słodyczy w podziękowaniu za ich piękną prezentację i ... z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Prezes Wizanu zaprosił też rodziców na zakupy do sklepów Wizanu, gdzie z okazji święta Dzieci przewidziano wiele atrakcyjnych promocji.

Po występie dzieci głos zabrał sołtys Bolęciny - Aleksander Oboza. Sołtys przedstawił aktualnie zrealizowane prace w sołectwie oraz plany na przyszłe inwestycje. Trzeba przyznać, że ostatni czas był bardzo dobry dla tej miejscowości. Zrealizowano wiele inwestycji związanych zarówno z drogami jak i infrastrukturą edukacyjno-kulturalną. Sołtys złożył wszystkim mamom piękne życzenia a wybranym przedstawicielkom Stowarzyszenia oraz opiekunce zespołu tanecznego piękne bukiety kwiatów.

I kolejna niespodzianka! Z rąk Przewodniczącej KGW Bolęcina, które gościło u siebie koleżanki z innych KGW - na ręce Gospodyń powędrowały herbaciane przypominajki!

Jak wspominaliśmy - spotkanie prowadziła Prezes SGW - Czesława Wojewodzic. Na Spotkanie Integracyjne zaproszenie przyjęli: Jerzy Chylewski - Prezes MSH Wizan, w imieniu dyrektor CKiW Marianny Żmii - instruktor Świetlicy Sabina Gibas, Dyrektor Szkoły Zbigniew Grabowski.

W progach placówki powitała gości Sabina Gibas – instruktor placówki i gospodarz Świetlicy w Sułkowicach-Bolęcinie.

Co tu dużo pisać! Placówka wygląda obecnie bardzo atrakcyjnie! Jasne, czyste pomieszczenia, wyremontowane - kuchnia, korytarze, łazienki - to efekt generalnego remontu prowadzonego od 28 października 2020 r. do 6 maja 2021 roku! Dzięki temu mieszkańcy i goście placówki mogą korzystać z nowoczesnej infrastruktury. Świetlica w Bolęcinie zawsze bardzo dobrze prezentowała się na mapie kulturalnej Gminy. Prowadzone wcześniej i obecnie zajęcia trafiają w zainteresowania dzieci i młodzieży. Co chwile słyszymy o ciekawych propozycjach kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych prowadzonych własnie w tej placówce. Efektami pracy Świetlica dzieli się na swoich profilach społecznościowych.

Wymiana instalacji elektrycznej i rozdzielni, wymiana oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach, gipsowanie oraz prace malarskie w całej placówce, położenie nowego parkietu w sali widowiskowej, sali dydaktycznej, garderobie i w biurze, położenie płytek w pomieszczeniu kuchennym oraz toaletach, wymiana kotła C.O oraz grzejników wraz z instalacjami, wyburzenie ścian i postawienie nowych w kuchni oraz w bibliotece, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, podział toalety na dwie odrębne z wejściem z korytarza oraz cała infrastruktura sanitarna, zakup donic oraz kwiatów do korytarzy, zakup mebli kuchennych, zakup regałów i półek do sali dydaktycznej, zakup i montaż systemu wystawienniczego, zakup oraz montaż okotarowania sceny, malowanie schodów prowadzących do pomieszczeń piwnicznych oraz klatki schodowej - tak tak! Te właśnie prace sprawiły że zarówno dzieci korzystające ze Świetlicy jak i Gospodynie KGW Bolęcina, które spotykają się w niej co wtorek - mogą z przyjemnością spędzić czas w widnych, jasnych, odświeżonych przestrzeniach!

KGW Bolęcina przygotowała organizacyjnie tę uroczystość, realizując prace związane z przygotowaniem pomieszczeń oraz poczęstunku! Koło liczy 33 osoby i aż miło patrzyć jak się rozwija! Przewodnicząca KGW Bolęcina - Kazimiera Borgosz z nadzieją patrzy na kolejne działania Koła i z zakulisowych rozmów wiemy, że prace w kole idą pełną parą.

Czesława Wojewodzic witając przybyłych Gości i sponsorów oprócz Prezesa MSH Wizan powitała również Przewodniczącą Rady MSH Wizan Zofię Mizerę.

Prezes SGW podziękowała za pomoc w realizacji spotkania Sponsorom:

MSH Wizan - piękne kosze z prezentami i część produktów do poczęstunku
Firma Kama
Zofia i Adam Kryska
KGW Sułkowice Bolęcina
CKiW - wynajem sali

Podziękowania popłynęły również w stronę Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów na ręce red. Jacka Dyrlagi za realizacje wtorkowych audycji radiowych SGW.

Kolejną częścią programu - w miejsce prelekcji o matce był piękny, przemyślany, pełen uczuć i wzruszeń program poetycko-muzyczny przygotowany przez KGW Roczyny. Występ po raz pierwszy przedstawiono podczas Dnia Matki w OSP Roczyny 25 maja 2022 r. Panie przygotowały piosenki oraz recytacje związane z tym pięknym świętem. Piękne, normalne, prawdziwe, szczere, pełne serca i wdzięczności dla wszystkich matek słowa popłynęły jak lawina. Część recytatorska należała do Pani Haliny Borgosz, z której ust popłynęła barwna, ale też często trudna prawda o matczynej miłości. Program przeplatany był szeregiem aktualnych, ale też zapomnianych pieśni, których tematem była Matka. Program niemal naturalnie ewoluował w swojej treści, by płynnie przejść z ziemskiej - matczynej miłości - w tą ponadczasową i pozazmysłową, związaną nieodłącznie z wiarą w opiekę nad nami Boskiej Rodzicielki Maryi.

Prowadź nas Matko przez ziemski trud
Przez życie pełne tajemnych złud.
Ku szczytom szczęścia co wiecznie trwa
Prowadź, choć czasem popłynie łza
Prowadź nas Matko wśród życia burz
Wśród fal spokojnych i blasku zórz

Coraz to wyżej, gdzie mieszka Bóg
Prowadź bo tyle jest błędnych dróg.
Matczyną swoją podaj nam dłoń
Bądź zawsze z nami od złego chroń
Gwiazdą przewodnią w ciemnościach bądź
Matko Królowo! Ty nami rządź.

Pieśni i wiersze związane z Matką Matek zakończyły ten wzruszający występ, podczas którego w kącikach oczu wielu słuchający pojawiły się łzy wzruszenia.

Niezwykły występ zakończyły podziękowania i owacje na stojąco

Wśród podziękowań i braw nie zabrakło również kolejnego wielkiego kosza słodyczy od MSH Wizan - przekazanych przez jej Prezesa - Jerzego Chylewskiego

Myślicie że to koniec spotkania? Nie, nie! Był też toast z okazji Dnia Matki i wspólne życzenia przekazane przez Prezes SGW Czesławę Wojewodzic, oraz pyszny placek i posiłek - Gulasz Transylwański przygotowany przez Gospodynie z KGW w Sułkowicach Bolęcinie pod czujnym okiem strażniczki rodzinnego przepisu na ten smakołyk - Marii Warchoł! To dzięki niej i jej babci mogliśmy się delektować tą pyszną potrawą o bardzo ciekawym - nowym smaku! Bardzo polecamy! Przepis dostępny jest w naszej książce kucharskiej na stronie 109!

Po smakowej uczcie wszyscy jednogłośnie pochwalili świetny smak potrawy! Wszystko co dobre - szybko się kończy! Ale - to jeszcze nie koniec spotkania! Okazało się, że Organizatorzy przygotowali jeszcze jedną atrakcję - niespodziankę! Na zakończenie spotkania każda z Gospodyń otrzymała pamiątkowy upominek ufundowany przez SGW oraz wymienionych wcześniej sponsorów wydarzenia


A teraz zapraszamy na więcej zdjęć!

 • DSC_0594
 • DSC_0595
 • DSC_0602
 • DSC_0606
 • DSC_0607
 • DSC_0619
 • DSC_0622
 • DSC_0624
 • DSC_0633
 • DSC_0634
 • DSC_0636
 • DSC_0638
 • DSC_0639
 • DSC_0645
 • DSC_0654
 • DSC_0655
 • DSC_0661
 • DSC_0666
 • DSC_0668
 • DSC_0672
 • DSC_0677
 • DSC_0679
 • DSC_0681
 • DSC_0686
 • DSC_0690
 • DSC_0698
 • DSC_0700
 • DSC_0703
 • DSC_0704
 • DSC_0708
 • DSC_0709
 • DSC_0713
 • DSC_0718
 • DSC_0720
 • DSC_0727
 • DSC_0729
 • DSC_0730
 • DSC_0732
 • DSC_0735
 • DSC_0739
 • DSC_0740
 • DSC_0743
 • DSC_0745
 • DSC_0746
 • DSC_0747
 • DSC_0752
 • DSC_0754
 • DSC_0757
 • DSC_0758
 • DSC_0759
 • DSC_0763
 • DSC_0766
 • DSC_0768
 • DSC_0778
 • DSC_0781
 • DSC_0782
 • DSC_0785
 • DSC_0787
 • DSC_0788
 • DSC_0790
 • DSC_0794
 • DSC_0796
 • DSC_0803

 

 

 

 

 

 

wins