Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Spotkanie integracyjne
Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora

23 października 2013 r. w Domu Kultury w Nidku (gmina Wieprz) Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów zorganizowało spotkanie integracyjne dla 100 seniorów z okazji Światowego Dnia Seniora.

Nie pozwól nigdy, aby ktoś kto przyjdzie do Ciebie w potrzebie, odszedł od Ciebie nie obdarowany nadzieją. Nikt nie przychodzi po wielki rzeczy. Zwracamy się po pomoc, dobre słowo - nie odwracajmy się od siebie - rozpoczęła kolejne spotkanie integracyjne Prezes SGW Czesława Wojewodzic.

To było pierwsze spotkanie w Nidku. Nie zabrakło uczczenia minutą ciszy pamięci koleżanek z KGW, które zmarły.

Podczas spotkania przestawiono szereg informacji o Nidku. Założono go w XIII wieku. Parafia erygowana była w 1313 r.

Spotkanie to współfinansowane było ze środków Województwa Małopolskiego w ramach programu "Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora" do umowy 15/PSVII/2013 z Województwem Małopolskim. W spotkaniu uczestniczyła również sołtys Nidku - Anna Zacny. W trakcie spotkania Prezes SGW Czesława Wojewodzic przedstawiła referat dotyczący seniorów w Polsce. Nie zabrakło smacznego, tradycyjnego, pysznego poczęstunku, który przygotowało KGW Nidek, (przewodniczącą jest Bogusława Hrapkiewicz) dla odwiedzających je koleżanek - seniorek z innych Kół Gospodyń. Można było też dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów z historii Nidku, przedstawionych przez Prezes SGW i proboszcza tamtejszej parafii - ks. Józefa Sowińskiego. Ks. proboszcz informował również o wielkim wydarzeniu dla Parafii - 700-leciu jej powstania. Historię tę upamiętnia nowy witraż znajdujący się w głównej nawie kościoła. Na witrażu są m. in. Św. Juda Tadeusz i Św. Szymon - patroni Parafii.


Foto: Krzysztof Kolasa

Zapraszamy do obejrzenia witrażu na żywo!

Przybyli na spotkanie mieli okazję obejrzeć i oklaskiwać Chór Magnolia z Nidku, którego dyrygentem jest Krzysztof Kolasa.

Chór zaprezentował się w ciekawym programie słowno-muzycznym. Były piękne pieśni (w tym - bardzo ładny występ młodej solistki), ale też żartobliwe scenki rodzajowe! Jedne i drugie gorąco oklaskiwane przez publiczność. To kolejne spotkanie z całej serii spotkań integracyjnych prowadzonych przez SGW, mające na celu aktywizację seniorów na terenie, gdzie działają Koła Gospodyń Wiejskich, których członkinie należą do Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Przy pysznym poczęstunku, w towarzystwie koleżanek - miło płynął czas wszystkim gospodyniom i seniorkom przybyłym na spotkanie. W sali czuć było ciepło płynące wprost z ludzkich serc. To ciepło - grzeje nas, ludzi - szczególnie. Potrzeba spotkań, słowa nadziei i otuchy, wspólne przebywanie - jak niedużo potrzeba, by wlać w nasze serca odrobinę nadziei na lepsze jutro.

Poniżej zapraszamy na streszczenie referatu opracowanego przez Prezes SGW - Czesławę Wojewodzic.

Starzejemy się. Tak było, jest i mimo postępów medycyny pewnie nadal będzie. Ta sytuacja sprawia, że każde społeczeństwo ma w swojej strukturze osoby starsze.

Polskie społeczeństwo również się starzeje, a ilość ludzi starszych jest coraz liczniejsza, w przeciwieństwie do ilości dzieci i młodzieży. Piramida demograficzna... odwróciła się. Prognozy tej sytuacji na przyszłość również nie są optymistyczne. Z problemem już wkrótce będzie musiało zmierzyć się całe społeczeństwo. Koniecznym jest propagowanie działań mających na celu aktywizację społeczności seniorów i angażowanie ich w codzienne funkcjonowanie swojego środowiska.

W dzisiejszym świecie, seniorzy postrzegani są nadal jako bierni uczestnicy lokalnych społeczności. Jest to spowodowane często złym stanem zdrowia, ale też – brakiem umiejętności i nawyków aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

W miarę upływu czasu ich stan zdrowia wymaga opieki – nie tylko ze strony najbliższej rodziny.

Samotność i brak akceptacji społecznej, zmniejszenie aktywności i brak wsparcia powoduje często depresję i stan obojętności na otaczający świat.
 
Co zrobić i jakie podejmować działania by jesień życia naszych seniorów przebiegała w sposób godny i aktywny? Jak przeciwdziałać odchodzeniu seniorów z dziedzin aktywności społecznej?

Należy stworzyć im nowe możliwości i obszary aktywności w których będą czuły się potrzebne i akceptowane, gdzie rozwiną swoje pasje i odłożone wcześniej ze względu na pracę i opiekę nad dziećmi zainteresowania, gdzie będą mogli przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie.

Taka przestrzeń stwarzają m.in uniwersytety trzeciego wieku (UTW) lub inne stowarzyszenia zrzeszające ludzi w podeszłym wieku. Takim stowarzyszeniem jest również Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Stowarzyszenie wie, że izolacja i samotność osób starszych to marnowanie ich wiedzy, umiejętności i czasu wolnego i podejmuje wszelkie działania by seniorzy zostali dostrzeżeni przez pryzmat ich tradycji i bogactwa, jakie stanowią dla reszty społeczeństwa.

Społeczeństwo winno docenić wartość osób starszych - ludzi, którzy mają nie tylko potrzeby i problemy, ale też posiadają coś bardzo cennego – coś, co jest atutem ich wieku. Jest to mądrość, czas na działanie, doświadczenie życiowe, wrażliwość na otaczający ich świat.

Członkinie KGW posiadają ogromną wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin, gdyż czynnie uczestniczą w różnego rodzaju kursach, warsztatach czy szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie. Dzięki realizacji wielu projektów posiadane kompetencje i umiejętności Gospodyń-seniorek mogą zaowocować pracą na rzecz innych ludzi, którzy tego potrzebują.

Seniorzy są bardzo chętni aby nieść pomoc mimo swojego wieku. Wielu z nich nadal chce być aktywna, dostrzegana, pomocna, pragnie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Niosąc wsparcie – sami je otrzymują. Mają świadomość, że są dość ważną grupą społeczną, skoro również do nich kierowane są oferty edukacyjne, kulturalno-towarzyskie. Udział w kursach, warsztatach, wyjazdach, spotkaniach integracyjnych a przede wszystkim wolontariat seniorów jest motywowane bardzo praktycznie - z jednej strony aktywizuje ludzi u progu końca kariery zawodowej i pozostających na emeryturze, z drugiej stanowi konkretną pomoc i wsparcie.

Podejmowanie, nie tylko przez Stowarzyszenie, takich właśnie inicjatyw sprzyja promowaniu idei aktywnej starości i nie należy szczędzić wysiłków i zaangażowania na rzecz jej upowszechniania. Jest to bowiem doskonały sposób przełamywania stereotypów dotyczących ludzi starych i starości.

Seniorzy doskonale rozumieją problemy osób starszych od siebie i tym chętniej angażują się w niesienie im pomocy. Osoby chore i samotne bardzo często otwierają się na seniorów, z którymi czują nić porozumienia i zrozumienia swojej trudnej sytuacji.

Stowarzyszenie poprzez swoją działalność i realizację wielu projektów na rzecz seniorów i regionu, chce uczynić wszystko by osoby starsze, samotne i chore poczuły się pełnowartościowym ogniwem społeczeństwa by zostały docenione przez drugiego człowieka i czuły, że jeszcze mogą coś uczynić dla innych ludzi a nie są tylko dla nich ciężarem.

Podczas spotkania Prezes SGW Czesława Wojewodzic przybliżyła realizowane przez Stowarzyszenie projekty przy wsparciu finansowym i współpracy z administracją publiczną, zaznaczając, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich posiada duże doświadczenie w realizacji zadań, które działają na rzecz aktywności seniorów i przeciwdziałaniu procesowi ich wykluczenia społecznego. Praca Stowarzyszenia dąży do aktywizacji społecznej seniorów oraz rozwijania integracji i współpracy międzypokoleniowej.

W ramach zadania „Ja też będę seniorem” organizowane były dla samotnych starszych ludzi różnego rodzaju kursy, warsztaty i wycieczki. Ponieważ istotne było utrzymanie ciągłości zadania powstał w ramach projektu Klub „Jarzębina”, który pozwalał seniorom i młodzieży spotykać się, uczyć się od siebie nawzajem i korzystać z oferowanych atrakcji.

Całość zadania skupiała się na aktywizacji społecznej kobiet wiejskich poprzez świadczenie opieki i pomocy osobom starszym.

„Pomoc i opieka dla seniorów”, to zadanie pozwoliło dotrzeć nie tylko do seniorów w miarę sprawnych, ale także do seniorów, którzy są tak schorowani, że nie potrafią już w pełni zaangażować się w życie społeczności. Głównym celem było wyciągnięcie seniorów z domów i udowodnienie im, że mogą być twórczy i aktywni. Seniorzy bardziej sprawni zostali zaangażowani na zasadach wolontariatu do opieki nad ludźmi starszymi, było to przedsięwzięcie terapeutyczne dla każdej ze stron. Innym projektem pozwalającym młodszym seniorkom wcielić się w rolę wolontariusza i pomóc osobom chorym w ich domach, był projekt realizowany w 2011 r. pn.: „Aktywny senior wspiera seniora”. Młodsze seniorki odwiedzając osoby starsze udzielały im wsparcia i pomoc spędzając czas według uznania i potrzeb dwóch grup seniorów.

„Łączymy pokolenia działając lokalnie” pomogło zrealizować cel pomocy seniorom na różnych płaszczyznach: jako doświadczeni nauczyciele, którzy wprowadzają młodych w świat tradycji, oraz jako pojętni uczniowie rozszerzający swoje zainteresowania, a także jako fantastyczni towarzysze wypraw, którzy potrafią korzystać z możliwości zwiedzania nowych terenów i poznawania ciekawych ludzi. Młodzież swoim wigorem i obecnością napawała seniorów chęcią działania.

Projekt „Razem powitajmy dzień” miał na celu przekazanie młodzieży tradycji ludowych i regionalnych oraz stworzenie płaszczyzny działania dla seniorów. Odbywało się to podczas wspólnych warsztatów w ramach, których młodzi ludzie uczyli się wicia palm, wicia wieńca dożynkowego gotowania czy nakrywania do stołu.

Zadanie „Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń” podobnie jak projekt „Razem powitajmy dzień” pozwoliły przybliżyć młodemu pokoleniu tradycję i kulturę regionu poprzez współpracę dwóch pokoleń w czasie organizowanych kursów „kompozycji sztucznych kwiatów, prelekcję i wystawy. Realizowany w 2012 r. program „Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń” był kontynuacją zadania „Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń”.

Jednocześnie w 2012 roku Stowarzyszenie realizowało program w dziedzinie kultury pn.: „Kultura i tradycja łączy pokolenia”. Realizacja tegoż zadania pozwoliła na współpracę międzypokoleniową, która zaowocowała wzrostem aktywności społecznej, pomnażaniem i pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego oraz przekazaniem bogatych wartości kulturowych, regionalnych, społecznych czy wychowawczych młodemu pokoleniu.

W 2013 roku SGW realizuje Rządowy Program na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 - 2013 pod tytułem: "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń". Ponadto SGW jest w trakcie realizacji zadania pn. ”MECENAT MAŁOPOLSKI” o tytule „Kultura i tradycja zbliża pokolenia”, jak i również trwa realizacja zadania z obszaru pomocy społecznej o tytule „Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora”.

Stowarzyszenie realizuje także zadania w ramach konkursu „Nasz Region Nasza Szansa”, Gospodynie biorą udział w wielu konkursach kulinarnych i odnoszą sukcesy – mowa o Małopolskim Festiwalu Smaku, Dniu Plackarza itp. Nie bez echa odbywają się coroczne Konkursy Potraw Regionalnych – „Stół Wielkanocny” i „Stół Wigilijny” oraz obchody święta plonów.

SGW w ramach prowadzonych działań organizuje liczne wyjazdy do teatru, opery czy na baseny termalne, jak i również spotkania integracyjne czy biesiady. Realizuje też  liczne kursy, wystawy i warsztaty dla seniorów i młodzieży.

Ponadto Stowarzyszenie realizowało także projekty z zakresu promocji i organizacji wolontariatu. SGW w 2008 roku otrzymało dofinansowanie na zadanie „Wzajemna pomoc” – pomagając innym – pomagasz sobie” z Województwa Małopolskiego i otrzymało środki na utworzenie Centrum Wolontariatu. Ponadto w roku 2010 roku SGW otrzymało dotację z Województwa Małopolskiego, na zadanie „Wzajemna pomoc” – już drugi raz pomogę innym i sobie. Celem projektu było wznowienie działalności Centrum Wolontariatu oraz utworzenie Punktu Informacyjnego w siedzibie Stowarzyszenia. Zadania te cieszyły się dużym zainteresowaniem seniorów z czego zrodziła się potrzeba realizacji zadania i w 2011 roku dzięki zadaniu „Wzajemna pomoc” – już drugi trzeci pomogę innym i sobie, ponownie reaktywowano działalność Centrum Wolontariatu i Punktu Informacyjnego.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze spotkania integracyjnego! 


Jarosław Skupień


wins