Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Tradycja i teraźniejszość

Spotkanie opłatkowe
Sułkowice. Styczeń 2007.

Na zewnątrz Wiejskiego Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu - zima i zimny wiatr - a w środku wiosna! Przytulna sala wypełniona setkami własnoręcznie wykonanych kwiatów, bukietami i kompozycjami kwiatowymi do złudzenia imitującymi ich naturalne odpowiedniki.

Tak właśnie wygląda efekt warsztatów, które dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Andrychowie oraz Małopolskiej Spółdzielni Handlowej "Wizan" zorganizowało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w Kole Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Łęgu.

W czasie wspólnych spotkań gospodynie mogą się pochwalić zdobytymi na warsztatach umiejętnościami praktycznymi.

Kompozycje kwiatowe wykonane przez SGW można było również podziwiać na stoiskach SGW podczas Dożynek Gminnych na Placu Mickiewicza w Andrychowie.

Pomysł i odrobina zaangażowania - przy wykorzystaniu prostych, ogólnodostępnych materiałów, pod ręką naszych gospodyń potrafi przeobrazić zimową smutną atmosferę w przestrzeń pełną ciepła i koloru.

Członkinie SGW na spotkaniach i warsztatach nie tylko uczą się dekorować dom i ogród na potrzeby uroczystości np. Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Ślubów itp. lecz poznają również nowe przepisy kulinarne, dawne zwyczaje i obyczaje, historię i tradycję regionu, uczą się gotowania, pieczenia, dekoracji zimnej płyty, dekoracji stołu, wykonują sałatki, kanapki wiosenne, potrawy regionalne, potrawy ze śledzi i kurczaka - wszystko to co później tak przydaje się w prowadzeniu własnego domu.

SGW pierwsze warsztaty kompozycji i wykonywania sztucznych kwiatów zorganizowało w Rzykach i Wieprzu. Kolejne odbyły się w miesiącu wrześniu dla gospodyń z Sułkowic i Targanic Dolnych. 

Warsztaty te prowadzi Zofia Gąsiorek - przekazując zdobyte umiejętności gospodyniom chętnym do nauki tej w gruncie rzeczy bardzo wdzięcznej i relaksującej czynności.

Jak widzimy - kompozycje te mogą z powodzeniem znaleźć zastosowanie w koszyczkach wielkanocnych i kompozycjach na stół wykonanych z polnych kwiatów

Ta piękna sceneria towarzyszyła spotkaniu opłatkowemu dla lokalnych społeczności, które we współpracy z lokalnymi KGW organizowane są w Wiejskich Domach Kultury naszej andrychowskiej Gminy.

W tym roku to nie pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane przez SGW. Do tej pory odbyły się spotkania opłatkowe w Sułkowicach Bolęcinie, na Brzezince, w Inwałdzie, Rzykach i właśnie teraz w Sułkowicach Łęgu.

Gości - własnym wierszem powitała przewodnicząca KGW w Sułkowicach-Łęgu

Na spotkanie oprócz mieszkańców Sułkowic Łęgu przybyły również zaprzyjaźnione Koła Gospodyń Wiejskich z Targanic Dolnych i Rzyk. Obecni byli również Ksiądz Stanisław Skrzypiec oraz Ksiądz Janusz Płatek z parafii w Sułkowicach Łęgu oraz Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego Zbigniew Mieszczak, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu - Zofia Moskwik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie - Krzysztof Kubień, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie - Jan Sordyl, Adam Rajda - Radny Rady Miejskiej, Dyrektor ZSS w Sułkowicach Łęgu Janusz Uznański, Zofia Oboza z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Apolonia Jończy - Sołtys Sułkowic Łęgu i i Gospodarz naszej Gminy - Burmistrz Andrychowa Jan Pietras.

Czesława Wojewodzic, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich - po raz kolejny gromadzi pod skrzydłami imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie - całą społeczność naszej Gminy, zamieniając słowo w czyn, przypominając zapominane polskie przysłowia i obyczaje panujące na naszym terenie, siejąc dobro, poczucie wspólnoty, przynależności do grupy, scalając wszelkie środowiska w poczuciu przynależności do jednej wielkiej rodziny - mieszkańców andrychowszczyzny. 

Róża - składa się z niepowtarzalnych płatków, dopiero jednak w całości - w pełni doceniamy jej urok. Takie właśnie jest Stowarzyszenie - efekt pracy wielu "płatków" róży składa się na wspaniały efekt końcowy!

I właśnie kwiatami róży - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich uhonorowało zaproszonych gości, którzy sprawiają, że "Róża" SGW może rosnąć i z roku na rok przynosić coraz piękniejsze kwiaty!

Oprócz wymienionych wcześniej gości specjalnych piękny bukiet kwiatów otrzymała również Gospodyni WDK w Inwałdzie - Lucyna Migdałek - która wraz z pracownikami WDK zadbała o tak piękne dekoracje i wystrój sali.

Spotkania organizowane przez SGW mają również aspekt edukacyjny. Pani Czesława - sobie tylko znanymi sposobami "przemyca" ze sceny do publiczności wiedzę o lokalnych tradycjach, zwyczajach i obyczajach. Tym razem - była to Historia Jasełek.

Jasełka to widowisko sceniczne, kukiełkowe. Na początku jasełka były grane w kościołach, od 1736 roku jasełka zostały wystawiane poza kościołem - w kościołach zostały wyłącznie szopki.

Kolejnym zwyczajem jest, że na spotkaniach organizowanych przez SGW występują jego członkinie oraz dzieci i młodzież zamieszkująca teren danego sołectwa.

Tym razem - był to chór z KGW z Sułkowic Łęgu i grupa "Dzieci Maryi". Chórowi KGW Sułkowic Łęgu towarzyszył na akordeonie - Łukasz Mikołajek - instruktor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Chór zaśpiewał wiązankę kolęd.

Po występie chóru na scenie pojawiły sie dzieci z grupy "Dzieci Maryi" a z głośników popłynęły słowa "Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi. Wstańcie pasterze - Bóg się Wam rodzi!" jednej z najpiękniejszych polskich kolęd zaśpiewanej głosem jakże znajomym i bliskim każdemu z nas - głosem naszego Wielkiego Rodaka - Ojca Świętego Jana Pawła II.

I teraz mam niewielki dylemat. Bardzo trudno opisać jest tego typu przedstawienia. Towarzyszy im zawsze jakaś niezwykła atmosfera. Jakby czas się zatrzymał, ludzie stawali się jedną wielką rodziną.

Ale - czy może być inaczej jeśli na scenie występują ulubieńcy publiczności - córki, synowie, wnuki, wnuczki, prawnuki i prawnuczki - a z widowni spoglądają oczy rodziców, dziadków i babć - dumne ze swoich pociech !

Wszystkie wspomniane wcześniej doznania potęgowane są oczywiście przez najpiękniejszą historię narodzin na naszej Ziemi. Mistyczne pojawienie się Boga w ludzkim Ciele, Boga, który poprzez swoje narodzenie i życie wśród nas sprawił, że Słowo, które było na początku wszelkiego stworzenia - zamieszkało wśród nas i wypełniło się na naszych oczach.  

Myślę, że słowa - nie są już dalej potrzebne - zobaczcie jak pięknie prezentowały się na scenie dzieci z grupy "Dzieci Maryi"

 

 

 

 

 

 

 

Po zakończonych Jasełkach - wspólne śpiewanie kolęd!

Bartosz Kowalik uczeń II klasy Szkoły Podstawowej w Sułkowicach Łęgu zadziwił wszystkich zgromadzonych doskonałą znajomością słów kolędy. Wielkie brawa!

"Dzieci Maryi" - grupę działającą przy kościele parafialnym w Sułkowicach-Łęgu tak pięknie do występu przygotowała Barbara Walczak wraz z ks. Januszem Płatkiem (autorem scenariusza)

Pani Basia - również otrzymała z rąk Gospodyń - piękny stroik pełen własnoręcznie wykonanych kwiatów - jako dar za wspaniałe przygotowanie dzieci do tak barwnego i wzruszającego przedstawienia.

Po występie "Dzieci Maryi" na scenie WDK w Sułkowicach wiersz "Modlitwa Noego z Arki" zaprezentował nam Oskar Chajdaś zdobywca III miejsca w Konkursie Poezji Religijnej.

Tego typu spotkania nieformalne to również okazja do przekazania wzajemnych życzeń. Zgromadzonym gościom życzenia przekazali :

Gospodarz naszej Gminy - Burmistrz Andrychowa Jan Pietras

Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie - Krzysztof Kubień

Ksiądz Stanisław Skrzypiec - Proboszcz Parafii w Sułkowicach Łęgu

Jeśli spotkanie opłatkowe - to nie mogło oczywiście zabraknąć wspólnej modlitwy i ...

... po poświęceniu opłatków przez Ks. Stanisława Skrzypca - wspólnego łamanie się chlebem i wielu, wielu życzeń, wzajemnych uśmiechów i radości.

 

 
A jako, że na stołach nie zabrakło również smakołyków, sałatek, torcików itp. :) - niedzielne popołudnie w Wiejskim Domu Kultury na imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - przebiegało dalej w miłej i radosnej atmosferze.

Jarosław Skupień

wins