Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

"Seniorki-społeczne i ludowe kreatorki"

Niniejszy projekt jest kontynuacją realizowanych wcześniej przez Stowarzyszenie programów Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. W ramach tegorocznego projektu, podjęty został szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych.

Projekt jest realizowany w okresie 10 lipca 2015 roku do 30 listopada 2015 roku.

W ramach realizacji programu, młodszym i sprawniejszym beneficjentom zadania zostanie zaproponowane uczestnictwo w:

- kursach:

1. Wykonywania staropolskich ozdób choinkowych.
2. Szydełkowania – serwety i kołnierzyki.
3. Wyszywania gorsetów dla dzieci.

- w warsztatach:

1. Wicia wieńca dożynkowego („Grupa wieńcowa” – 10 seniorów) wraz z 40 innymi beneficjentami weźmie udział w dożynkach gminnych jak i wojewódzkich.

Kursy odbywać się będą w miesiącach: sierpień – listopad. Każdy kurs i warsztat prowadzony będzie dla 10 seniorów.

Jednocześnie beneficjenci zadania będą mogli uczestniczyć w:

- gimnastyce uwzględniającej ich specyficzne potrzeby zdrowotne.
- masażach wspomagających poprawę krążenia krwi, dotlenienie organizmu, wzmacnianie układu mięśniowego itd.,

Ponadto, Stowarzyszenie zorganizuje rekreacyjny wyjazd do teatru. Wyjazd ten będzie głównie dla seniorów, którzy jeszcze nie mieli okazji uczestniczyć w takiej formie kultury spektaklowej. Jednocześnie, beneficjenci będą mogli uczestniczyć w zdrowotno-rekreacyjnym wyjeździe na baseny termalne.

W ramach realizacji zadania, odbędą się także spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora połączone z wystawą pn. „Cztery magiczne przedmioty mojej babci”. Do udziału w imprezie, oprócz beneficjentów zadania, zaproszenie otrzymają uczniowie jednej ze szkół z terenów wiejskich Gminy Andrychów. Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, będą odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach.

Seniorki-wolontariuszki dotrą do domów 15 osób starszych, których sytuacja życiowa uniemożliwia czy utrudnia pełnienie ról społecznych oraz korzystanie z dóbr publicznych. Empatyczni i serdeczni Seniorzy-wolontariusze udzielą im wsparcia w postaci zainteresowania się ich losem, rozmowy, pomocy w codziennych czynnościach itp. Współpraca seniorów będzie opierać się o potrzeby i oczekiwania osób starszych by wizyty te były dla nich wyłącznie satysfakcjonującą chwilą.

Wykonywane wspólnie elementy rękodzieła ludowego zostaną przekazane mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach by oni też mogli cieszyć się prawdziwą tradycją i magią świąt. Dzięki realizacji projektu  Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie chce by Gospodynie wiejskie – seniorki mimo swoich utrudnień, aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym poprzez wzajemny kontakt i wsparcie.

Umowa z Wojew. Małopolskim – I/852/PS/1205/15       

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z realizacji wicia wieńca dożynkowego („Grupa wieńcowa” – 10 seniorów) oraz z relacji wyjazdu grupy wieńcowej na dożynki Województwa Małopolskiego - wyjazd grupy wieńcowej wraz z 40 innymi beneficjentami.  

Wieniec dożynkowy był kiedyś nazywamy plonem. To nie tylko symbol żniw, ale również plon naszych rąk. Gospodynie, żniwiarki robiły wieńce dożynkowe. Do przygotowania wieńca dożynkowego wyznaczana była najlepsza żniwiarka, dlatego dziewczyny starały się, żeby być najlepsze. Wieńce były wyplatane w formie wianka na głowę - niosły je żniwiarki, albo w formie stroika i właśnie to było inspiracją, która zapoczątkowała przygotowanie konkursu stroików dożynkowych i warsztatów wicia wieńca. Dożynki to wielkie święto rolnika - największe. Dożynki mają też swoje atrybuty. Jednym z wielu jest właśnie stroik albo wieniec dożynkowy. Mówi się, że nawet jeśli gospodarstwo było tak małe, że żniwa trwały jeden dzień, to na zakończenie tego dnia gospodyni szła do domu, natomiast gospodarz uplatał malutki wianuszek, zakładał na kosę i tak przyozdobiony powracał do domu.

       

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

wins