Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas.

Ten rok był szczególnym rokiem pracy i działań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowi, obfitując w różnego rodzaju przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie. Bardzo ucieszyło nas przyznanie dotacji z woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury pn. „Mecenat Małopolski”, na realizację zadania publicznego pt. „Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas”.

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

To kolejny projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, który w ciekawy sposób aktywizowła społeczeństwo, wspierając i chroniąc dorobek historycznego i dziedzictwo kulturowe naszego regionu.

Głównym celem zadania było zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pobudzenie zainteresowania tradycją, historią i kulturą regionalną oraz narodową mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez ich udział w ambitnych formach animacyjnych zwiększających ich międzypokoleniową aktywizację.

Co ważne, realizacja zadania wykorzystywała wiedzę, doświadczenie i potencjał osób starszych, którzy są korzeniami historii, tradycji, kultury czy regionalizmu. Realizacja niniejszego zadania wsparła pamięć i kultywowanie ważnych wydarzeń historycznych, naszych obyczajów, oraz przyczyniła się do przekazywania ich kolejnym pokoleniom poprzez integrację i aktywizację społeczności lokalnej, oraz umacnianie więzi rodzinnychpogłębianie przyjaźni oraz działań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

W ramach osiągnięcia postawionych celów, beneficjenci uczestniczyli w przedsięwzięciach operujących w obszarze historii, tradycji i kultury.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizuje w ramach projektu zrealizowało w ramach zadania publicznego "Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas" piękny koncert - I Spotkanie Patriotyczne upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości pn. "100-lecie polskiej niepodległości - Pamiętamy i śpiewem hołd składamy". Spotkanie połączone było z prelekcją, występemj Orkiestry Dętej OSP Roczyny i chórów KGW Sułkowice Łęg oraz KGW Roczyny - zespołu Roczynianki. Występom towarzyszył wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Nie zabrakło również fragmentów poezji patriotycznej! W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób, wśród których znalazły się gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich wraz z rodzinami oraz zaproszeni goście. Zadanie zrealizowano w Remizie OSP Roczyny.

Gospodynie wraz rodzinami w ramach programu „Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas” przeprowadziły I Spotkanie Patriotyczne upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gospodynie i ich rodziny ubrane były w stroje regionalne oraz w odświętne stroje, niejednokrotnie udekorowane we wstążki lub kotyliony własnoręcznie wykonane, wystrój sali nabrał barw narodowych.

Podczas spotkania przybliżono historię i pamięć o tradycji walk o niepodległość, oddano hołd bohaterom wojennym, nie zabrakło również śpiewu pieśni i recytacji fragmentów wierszy patriotycznych

Realizacja zadania to kolejna świetna inicjatywa SGW w Andrychowie, dzięki której wracamy do korzeni, a młode pokolenia w słowach pieśni i wierszy mogą poznać historię i tradycję by nadal ją podtrzymywać.

Jak wszyscy wiemy w 2018 roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości. Organizacje, szkoły, kościoły, parafie, urzędy - wszyscy wymyślają sposoby jak uczcić radosne święto.

Dzięki uprzejmości OSP Roczyny spotkanie odbyło się w tamtejszej remizie. Dzięki uprzejmości koleżanek z Koła Gospodyń z Roczyn przygotowano stoły i poczęstunek!

Spotkanie prowadziła Prezes SGW Czesława Wojewodzic.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli: burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, wiceburmistrz Mirosław Wasztyl, Sekretarz Gminy Grażyna Łoboda, Skarbnik Dorota Żywioł, Prezes ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie Małgorzata Matusiak, ABS Bank Spółdzielczy Elżbieta Paluch, Przezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski, dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie Izabela Bylica, Kazimierz Rajda Zarząd OSP, Andrzej Kojder dyrektor szkoły, Władysław Żydek - sołtys Roczyn, przyjaciele stowarzyszenia i honorowi członkowie oraz gospodynie wiejskie

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich powstało 19 lat temu, było to wielkie marzenie żeby pracować, działać, pisać programy, spełniać marzenia, przekazywać tradycje. Wtedy w Andrychowie burmistrzem był Tadeusz Woźniak. Pozdrawiamy go serdecznie! Później burmistrzem był Jan Pietras. Również z nim dobrze nam się pracowało. Robiliśmy swoje, a każdy mądry burmistrz, jeżeli zobaczy, że ma taką organizację i że ta organizacja go szanuje - także odda jej swój szacunek. Później przyszedł burmistrz Tomasz Żak. Panie Burmistrzu - chciałam Panu podziękować za normalność, że możemy przyjść do Pana i porozmawiać, że ma Pan czas dla Gospodyń, na rozwiązywanie problemów. Bardzo Panu dziękuję za te 8 lat. Dużo nas Pan nauczył - pokory pracy i normalności; Jesteśmy wszyscy już starsi, szybko upływa czas. Bardzo panu dziękujemy za te 8 lat i proszę łaskawy los, który kocha tych co mu ufają i ufam, że my będziemy zdrowe w przyszłym roku i będziemy mogli razem pracować, a naszym burmistrzem będzie Pan! - powiedziała Czesława Wojewodzic, przekazując wraz z Haliną Brzazgacz z KGW Roczyn kosz kwiatów w podziękowaniu za dotychczasową współpracę burmistrzowi Tomaszowi Żakowi.

Drodzy Państwo. Pani Czesia ma niesamowity dar mówienia, wkłada w to takie emocje, że aż mi ciarki przeszły po plecach. Drodzy Państwo - nie wiem czy na to zasługuje, natomiast jestem pewny, że Wy zasługujecie na wielki szacunek, na pomoc żeby Was wspierać, bo robicie cudowne rzeczy! Ja jestem dumny i powtarzam to za każdym razem - jestem dumny, że mam takie Gospodynie w Gminie. Mogę zadeklarować, bo życie pisze różne scenariusze i nikt nie jest wieczny, ani też nikt nie jest przywiązany do fotela, zwłaszcza ja, ponieważ znam wagę tego stanowiska i mam większe doświadczenie niż niektórzy, bo już wiele zawodów i wiele funkcji pełniłem - ale zawsze każdą funkcję którą pełnię staram się wykonywać z pełnym zaangażowaniem i myślę to co jest najważniejsze - z szacunkiem dla drugiego człowieka. Jeśli będzie mi dane, a chciałbym to, deklaruje że drzwi do mojego gabinetu zawsze były i nadal będą dla Was otwarte, że możecie przychodzić do mnie z każdą sprawą. Czy będę potrafił rozwiązać problem? Nie wiem! Niektórzy łatwo obiecują - ja nie lubię obiecywać. Ja lubię działać. Dlatego Wy róbcie swoje, a ja zrobię wszystko, żeby żeby dobre słowo i informacja o waszym działaniu płynęła po całej Polsce. Kiedy spotykam się z wieloma wójtami i burmistrzami zawsze podkreślam że jesteście towarem eksportowym który wspaniale reprezentuje naszą gminę i z którego ja i wszyscy mieszkańcy jesteśmy bardzo, bardzo dumni.- powiedział dziękując za uznanie burmistrz Andrychowa.

Prezes SGW Czesława Wojewodzic przygotowała prelekcję

Program: „Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas”

„Ziemio, na której rosnę.
Ojczyzno, kocham cię całą:
każdą jodłę i sosnę,
zielony dąb, brzozę białą ...” ( Wisława Szymborska )

Co to znaczy być patriotą?

Kiedyś Polacy tracili życie za nasz kraj. Zabory, powstania, wojny, to bolesne dzieje, podczas których można było wykazać swoją miłość do ojczyzny. Do rozlewu krwi za kraj dochodziło bardzo często. Ogromna część społeczeństwa poniosła w tym czasie największą możliwą ofiarę, oddała swoje życie. Takie heroiczne, bohaterskie postawy, nie były rzadkością. Stracenie niepodległości przez Polskę było momentem, kiedy Polacy zrozumieli, że mają swoją ojczyznę, że zamach na nią jest równoważny z zamachem na nich.

Wielu naszych rodaków bez żadnego wahania postanowiło walczyć o wolność. W tamtych czasach patriotą była ta osoba, która walczyła o Polskę i występowała przeciwko zaborcom. Podczas 123 lat niewoli Polacy bardziej się zjednoczyli, gdyż walczyli o to samo, wszyscy chcieli być znowu narodem wolnym, niezależnym. Ten heroizm towarzyszył nam też podczas okrutnych czasów dwóch wojen światowych. Nasi rodacy w imię naszej ojczyzny tracili bliskich, cierpieli, a nawet umierali.

Tak wyglądał patriotyzm dawniej i dziś trudno jest znaleźć przykłady takiego poświęcenia. Bóg, honor, ojczyzna to przesłanie, dewiza, która nieodłącznie przyświeca wojskowym, od czasów napoleońskich. Niemniej uważa się, że każdy obywatel, nie tylko żołnierz, ma konstytucyjny obowiązek chronić swoją ojczyznę w momencie zagrożenia jej niepodległości i suwerenności. My jako społeczeństwo musimy pamiętać o tych bohaterach, dbać o PAMIĘĆ o ich czynach, o dobro i interesy Polski.

Na szczęście w chwili obecnej nie grozi nam zbrojna napaść, ale to nie zwalnia nas z obowiązku patriotycznego wobec ojczyzny. Zastanówmy się zatem jaką postawą powinien cechować się obywatel, aby ojczyzna mogła być z niego dumna? Kiedyś, bez zastanowienia stawał do jej obrony i w ten sposób pokazywał swój patriotyzm dawniej i dziś może swoją postawą i działaniami okazywać szacunek dla ojczyzny. To nie jest trudne, wystarczy przestrzegać prawa, z godnością czcić i obchodzić święta narodowe, godnie reprezentować naród, szanować symbole narodowe, aktywnie brać udział w wyborach, dbać o zachowanie tradycji i kultury. Te wszystkie działania podkreślają szacunek i umiłowanie dla kraju.

Aktualnie ojczyzna nie wymaga ofiary z krwi, ale wystarczy organizować i brać udział w patriotycznych lokalnych inicjatywach, a nawet segregować śmieci, bo wszystko to świadczy o szacunku do ojczyzny i dbałości o jej interesy. Dlatego również w obecnych czasach patriotyczne wychowanie w domu czy środowisku lokalnym jest na wagę złota. Polska i jej bohaterzy zasługują na nasz szacunek, pamięć i konieczność przekazywania tych wartości następnym pokoleniom. Patriotyzm przejawia się bowiem w ludzkich poglądach i zachowaniach.

A zatem rodzina, Kościół, społeczność lokalna a także odpowiedni system edukacji odgrywają ważną rolę w kreowaniu patriotycznych poglądów. Trzeba wielokierunkowo oddziaływać w atrakcyjny sposób, aby młodzi ludzie nie traktowali zagadnienia jak utarty schemat, wyświechtany slogan. W procesie wychowawczym istotne znaczenie mają pozytywne przykłady patriotycznych postaw. To oczywiste, że młode pokolenia Polaków powinny poznawać obiektywną historię narodu, a także patriotyczną literaturę Norwida, Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza i innych autorów, w tym również współczesnych. Aby zrozumieć i docenić bohaterów przeszłości, i mieć własne przemyślenia jak być patriotą teraz, w obecnych realiach, w których potrzebna jest aktywność społeczeństwa obywatelskiego.

Wierząc, że siła polskości leży w rodzinie, kultywują ją, poprzez liczne potomstwo, wychowywane według „starego ducha”, którego umieją dostosować do nowoczesnych czasów. To tutaj od chwili poczęcia nowego życia następuje proces jego rozwoju, przekazywany najpierw przez matkę a następnie wspólnotę rodzinną. Z tego względu należy mądrze wspierać rodzinę, gdyż jest ona źródłem, z którego wypływa prawda o dobrobycie państwa bogatego w patriotów. Mamy niebagatelną historię, z której możemy być naprawdę dumni. Więcej tradycji w tradycji niż inne zachodnie kraje. A głównie bohaterstwo wpisane w geny, dzięki któremu możemy normalnie funkcjonować i żyć, mówić w swoim języku i poznawać historię Polski, oddając cześć i chwałę przodkom. I tego musimy uczuć nasze dzieci bo „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Miłość ojczyzny to również czas świętowania nie tylko rodzinnie, ale i społecznie. Ozdabiamy wtedy placówki lokalne, swoje domy, gospodarstwa, a nawet samochody w barwy i symbole narodowe, ubieramy odświętny strój niejednokrotnie udekorowany we wstążki lub kotyliony i ucztujemy wraz z rodziną i społecznością lokalną. Pokoleniu należy powierzać w opiekę cenne pamiątki rodzinne, które niejednokrotnie związane są z ważnymi wydarzeniami rodu. Dzieci od samego początku poprzez środowisko rodzinne, lokalne, edukacyjne winny być uczone poczucia sprawiedliwości społecznej, odczuwania piękna polskiej ziemi, uszanowania bohaterów narodowych i czynnego udziału w działalności społecznej w miejscu zamieszkania oraz odwiedzania miejsc uświęconych życiem przodków. Winniśmy nauczyć potomstwo tradycji odwiedzania cmentarzy, palenia zniczy i najbardziej potrzebnej zmarłym modlitwy za ich dusze. W patriotycznym wychowaniu młodego pokolenia ważną rolę odgrywa nauka i śpiew pieśni patriotycznych, opowiadania dotyczące walk o niepodległość oraz przełomowych momentów w życiu narodu i państwa. Nabierają one większej mocy, jeśli ich bohaterami są członkowie rodziny. Opowiadania te są napełnione umiłowaniem Ojczyzny, dumnym podkreśleniem bohaterstwa a napiętnowaniem złych czynów. Dzięki temu młodzież zapoznaje się z pięknem polskiego języka i dziejami narodu, uczy się umiłowania mowy ojczystej oraz budzi się w nim poczucie dumy i chęć naśladowania ojczystych bohaterów. Młodym pokoleniom należy wskazywać wartościową literaturę, filmy, przedstawienia, wydarzenia kulturalne, koncerty oraz wspólnie brać udział w uroczystościach państwowych i kościelnych - aby Polska nie zginęła.

Tego wymaga szacunek dla minionych pokoleń oraz miłość i dobro Narodu. Nikt nas z tego obowiązku nie może zwolnić ani zastąpić. Tego rodzaju emocje są przykładem patriotycznych przeżyć w odniesieniu do swojego kraju, ale też w stosunku do małych ojczyzn: miasta, wsi, regionu.

Na zakończenie spotkania orkiestra dęta OSP Roczyny przygotowała występ składający się z wiązanki piosenek patriotycznych oraz piosenek ludowych i popularnych melodii.

Na początku występu orkiestra zagrała Hymn Polski.

W ramach realizacji programu przeprowadzono również 2 kursy: „Tradycyjne stroiki bożonarodzeniowe” i „Staropolskie ozdoby choinkowe”.

Wyniki kursu „Tradycyjne stroiki bożonarodzeniowe” przerosły nasze oczekiwania! Powstały piękne, bawrne kompozycje z elementami haftu, makramy i wykorzystania wiedzy zdobytej podczas wiellu innych kursów organizowanych przez SGW - np. na wykonywanie ozdób choinkowych i sztucznych kwiatów z krepiny. Tego rodzaju piękne stroiki mozna wykorzystać jako prezenty dla szczególnym dla nas osób!

Jednym z kursów był również kurs „Staropolskie ozdoby choinkowe”. Kurs zrealizowano w siedzibie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Dzieci i młodzież z wielka radością i zaangażowaniem podjęły się udziału w kursie, wykonując piekne ozdoby choinkowe!

Podczas XIX Konkursu Potraw Regionalnych „Stół Wigilijny” przeprowadzono i rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy” i na „Najpiękniejsze Staropolskie ozdoby choinkowe”.Konkursy ukazały regionalne piękno świątecznych dekoracji oraz ich zgodność z historią i świąteczną tradycją.

Dzięki podjętym animacyjnym działaniom w projekcie, seniorzy zwiększyli swoje kompetencje przekazując młodemu pokoleniu - oraz sami - ucząc się wzajemnie - regionalną wiedzę o historii Polski, wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą wykonywania stroików bożonarodzeniowych czy staropolskich ozdób choinkowych oraz regionalnych tradycji oraz zwyczajów związanych z obrzędami świątecznymi. Realizacja zadania była dla nas świetną inicjatywa kulturalną, dzięki której mieliśmy okazję wracać do naszych korzeni, a młode pokolenia mogło poznać historię i tradycję by nadal ją podtrzymywać.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego



wins