Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Przedświąteczna Biesiada Działaczek i Seniorek
Kół Gospodyń Wiejskich

Po raz 14 Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało przedświąteczną Biesiadę Działaczek i Seniorek Kół Gospodyń Wiejskich. Koła Gospodyń Wiejskich rozpoczęły swoją historię w ubiegłym wieku. Największa ilość Kół powstała na początku XX wieku - w roku 1923. Koła Gospodyń, również te z naszego terenu, powstawały w różnych okresach czasu.

Przybyłych na Biesiadę powitała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic - przypominając cele oraz sens istnienia Kół Gospodyń Wiejskich. Na spotkanie do Miejskiego Dom Kultury przybyły Koła Gospodyń wraz z seniorkami, działającymi w tych kołach przed laty.

Kiedyś działalność Kół Gospodyń była zupełnie inna. Każdy rok niósł ze sobą nowe wyzwania. Zawsze jednak - Gospodynie pracowały dla swoich środowisk, zmieniając się wraz ze zmieniającymi się warunkami pracy. Spotkanie w pięknym okresie poprzedzającym Wigilię, ma specjalne znaczenie. Jest to też wyraz podziękowań dla seniorek za ich wcześniejszą pracę na rzecz społeczności.

Ciesz się, że żyjesz na świecie i razem z nim cud stanowisz. Niech ten piękny, przedświąteczny okres będzie czasem wspólnych wspomnień, spokoju, dobroci, cieszenia się każdą chwilą. Rok minął szybko. Minutą ciszą wspomniano osoby, które jeszcze nie tak dawno były z nami. Odchodzą nasi bliscy, koledzy, koleżanki. Warto o nich pamiętać.

Na spotkanie zorganizowane w Miejskim Domu Kultury zaproszenie przyjęli: Przewodniczący Rady Miejskiej - Roman Babski, Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak, Dyrektor Biura Burmistrza - Agnieszka Gierszewska.

W spotkaniu z ważnych względów nie mogli uczestniczyć Jerzy Chylewski - prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan oraz Prezes ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie - Małgorzata Matusiak, a także dyrektor CKIW - Aneta Wądrzyk. Wszyscy zostali nagrodzeni przez Gospodynie dużymi brawami.

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak - dziękując za zaproszenie zaproponował żartobliwie, aby nadać Czesławie Wojewodzic tytuł Pierwszej Psychoterapeutki Gminy.

Tyle ile pada na Waszych spotkaniach słów o miłości bliźniego, poszanowaniu wspólnej pracy i szacunku do drugiego człowieka to chyba jest ewenement nie tylko na skalę naszej Gminy, ale nawet kraju. Te słowa powinny być wielokrotnie powtarzane, żebyśmy wiedzieli, że nie jesteśmy samotną wyspą. Zamiast robić sobie przykrości - warto tak jak Wy - współtworzyć i współdziałać - powiedział Burmistrz.

W Miejskim Domu Kultury tradycyjnie podczas spotkań przygotowano stoiska z prezentacją prac rękodzieła ludowego autorstwa gospodyń SGW. Swoje piękne prace zaprezentowały Halina Brzazgacz, Halina Markowska i Józefa Bury. Na scenie zaprezentowały sie również zespoły artstyczne - Chór KGW z Sułkowic Łęgu, który zaprezentował wiązankę piosenek ludowych i przyśpiewek oraz Chór z Nidku, który oprócz pieśni - tradycyjnie zaprezentował gospodyniom wesoły program kabaretowy!

Spotkanie zorganizowano dzięki funduszom przekazanym przez Urząd Miejski w Andrychowie - poprzez program "Spotkajmy sie razem - 14 biesiada Seniorek i Kół Gospodyń Wiejskich"

W organizacji spotkania pomogła Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan, która ufundowała dla występujących na scenie chórów kosze z prezentami, ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie, Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Miejski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Gospodyń wiejskich poprzez ufundowanie upominków. Bardzo dużą pomoc okazały również Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezinki i Targanic Dolnych, które przygotowały pyszny poczęstunek.

Tradycyjną częścią biesiady były specjalne podziękowania dla seniorek z Kół Gospodyń Wiejskich. Upominki dla Gospodyń wręczał Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak

Wyróżnione Gospodynie zostały wybrane przez swoje Koła Gospodyń. To piekny gest - ukłon w stronę starszych koleżanek, które przez wiele lat tworzyły historię Kół Gospodyń w naszym regionie.

Upominki otrzymały:

Halina Magiera - KGW Brzezinka

Zasłużona działaczka wiejska z 44 letnim stażem w KGW Brzezinka. 9 lat była przewodniczącą KGW. Wraz z mężem, długoletnim sołtysem wsi byli pomocni w każdej sprawie związanej nie tylko z działalnością KGW. Pani Halina swoją serdecznością i oddaniem dawała przykład innym członkiniom i zachęcała do pracy na rzecz Koła i Wsi. W okresie gdy była przewodniczącą Koła odnosiła liczne sukcesy w konkursach i turniejach. Obecnie zajmuje się wnukami, ale zawsze służy pomocą i doświadczeniem wspierając młodsze koleżanki.

Karolina Szostak - KGW Głębowice

Ambitna działaczka uczestnicząca we wszystkich poczynaniach Koła. Dała się poznać jako osoba o dużych umiejętnościach narratorskich. Opowiadała ciekawe i wesołe historie z życia wzięte z dużą dawką humoru. Przebywających w jej towarztstwie czyniła radosnymi. Wdzięczne koleżanki życzą z całego serca zdrowia i ciągle dobrego samopoczucia.

Zofia Rokowska - KGW Frydrychowice

Wieloletnia działaczka KGW Frydrychowice, koleżanka, uczynna, pracowita, zawsze można na nią liczyć, pomocna, o dużym doświadczeniu

Jadwiga Pałosz - KGW Inwałd

Długoletnia działaczka KGW Inwałd - pracująca nadal na rzecz wsi. Prowadzi gospodarstwo rolne wprowadzając wymogi współczesnej polityki rolnej, z którymi zapoznaje się na szkoleniach. Zaraża koleżanki swoim działaniem dając przykład zaangażowania w sprawy Koła i wsi.

Rozalia Dachowska - KGW Roczyny

Od 50 lat członkini KGW Roczyny. Już jako młoda dziewczyna uczestniczyła w licznych uroczystościach na wsi u boku znanej nam bardzo dobrze aktywnej działaczki ŚP Pani Gwoździewicz. Wiele lat prowadziła wypożyczalnie naczyń która funkcjonuje do dziś. Chętnie bierze udział w spotkaniach Koła, gdzie śpiewa i aktywnie uczestniczy. Jest zawsze blisko. Służy swoim doświadczeniem.

Rozalia Witkowska - KGW Sułkowice Bolęcina

Nadal czynnie uczestniczy w spotkaniach Koła wspierając młodsze koleżanki swoim doświadczeniem i umiejętnościami. W latach 1983-87 pracowała w zarządzie Koła. Jako pierwsza zajmowała się dystrybucją drobiu i paszy. Uczestniczy w różnych kursach i konkursach. Jest wesoła i koleżeńska.

Maria Polak - KGW Sułkowice Łęg

Pani Maria Polak to prawdziwa Gospodyni. Całe życie pracowała na roli na kilkuhektarowym gospodarstwie. Pracowała także w fabryce. Mimo wielu obowiązków zawsze znajdowała czas na pracę w Kole Gospodyń. Teraz, kiedy jej wiek i zdrowie nie pozwalają na pracę w Kole interesuje się tym, co się w Kole dzieje. Do KGW w Sułkowicach Łegu należy jej synowa.

Małgorzata Skarbińska - KGW Targanice Dolne

Od wielu lat działaczka KGW Targanice Dolne, zawsze chętna, uczynna, wspierająca koleżanki w pracy na rzecz wsi i koła. Koleżanki życzą zdrowia pomyślności oraz siły do dalszej działalności i pracy w kole.

Maria Kaczmarczyk - KGW Targanice

Jest bardzo oddaną seniorką Koła. Jest zawsze obecna w Kole sprawdza sie na każdym stanowisku. Jest bardzo koleżeńska oraz wrażliwa na problemy koleżanek. Zawsze chętnie doradzi i jest gotowa pomóc. Obdarzona umiejętnościami manualnymi. Wykonuje kwiaty z bibuły jak też inne dekoracje. Jesteśmy dumne, że mamy taką aktywną seniorkę - koleżankę.

Anna Piwowarczyk - KGW Nidek

Jedna z pierwszych założycielek KGW Nidek. Od 1958 działaczka w Kole, zaangażowana w pracę dla środowiska wiejskiego, organizowała dla kobiet kursy i szkolenia, przedstawiała, przedstawienia w których pokazywała również swój kunszt aktorski, życzliwa serdeczna, pełna wiary i nadziei. Bohaterka codziennego życia jako 90 letnia gospodyni - sama prowadzi gospodarstwo domowe. Piecze wspaniałe ciasta drożdżowe. Nadal uczestniczy w spotkaniach KGW.

Emilia Orlicka - KGW Wieprz

Jest w Kole od 1970 roku i przez wiele lat brała czynny udział w życiu Koła. Obecnie nadal chętnie uczestniczy w różnych spotkaniach i uroczystościach.

Irena Moskwik - KGW Rzyki

Od 30 lat członkini KGW. Do dnia dzisiejszego aktywnie uczestniczy w życiu Koła. Od 15 lat pełni funkcję skarbnika. Jako osoba jest bardzo wrażliwa na potrzeby innych, uczynna, koleżeńska, sumienna, szczera, odpowiedzialna, kreatywna. Zawsze służy swoimi pomysłami przy wiciu wieńcy dożynkowych oraz rozpieszcza swoje koleżanki w Kole swoimi wypiekami pączków i pysznych babeczek.

Maria Matejko - KGW Zagórnik

Jest bardzo aktywna. Od 55 lat członkini Koła Gospodyń. Zawsze chętnie uczestniczyła w organizowaniu zabaw wiejskich oraz dożynek. Brała udział w konkursach organizowanych przez KGW. Nadal wspomaga nas swoim doświadczeniem. Jest serdeczna i swoim humorem zaraża innych. Jest osobą lubianą i szanowaną.

Katarzyna Mizera - KGW Andrchów

Pani Katarzyna jest długoletnią Gospodynią należącą do koła od wielu lat. Służy doświadczeniem i pomocą. Możemy być dumni, że zasila nasze szeregi!

Po uhonorowaniu seniorek nastąpiła bardzo miła chwila. Wszystkie gospodynie chwyciły się za ręce i powiedziały do siebie wzajemnie - Jak dobrze, że jesteście z nami!

Z uwagi na czas Wigilii podczas spotkania nie zabrakło również wspólnych zyczeń!

Życzenia w Imieniu Burmistrza Andrychowa, Radnych Rady Miejskiej oraz Radnych Rady Powiatu życzył wszystkim przybyłym Roman Babski. Życzę Wam pokoju i spokoju na nadchodzące święta, spędzone w gronie tych, którzy Was kochają. Niech Państwu dopisuje zdrowie, pogoda ducha i radość. Zdrowych Spokojnych i Wesołych świąt - wszystkiego dobrego

Życzenia wszystkim zebranym złożyła również Prezes SGW - Czesława Wojewodzic

Na zakończenie Prezes SGW Czesława Wojewodzic zaprezentowała wszystkim przybyłym prezentacje działań podejmowanych przez Stowarzyszenie w roku 2014. Po prezentacji na scenie ponownie wystąpił chór Koła Gospodyń Wiejskich z Sułkowic Łęgu.

Zapraszamy na fotoreportaż!


 

Jarosław Skupień

 

 

wins