Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XVIII Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny

Kocierz Hotel&SPA 24.03.2018

Kliknij zobacz:

Fotoreportaż: Główny fotoreportaż imprezy

Fotoreportaż: Stoły Wielkanocne

Fotoreportaż: Konkursy na Stroik, Koszyczek i Palmę Wielkanocną oraz Nalewkę Babuni

Fotoreportaż: Rękodzieło artystyczne w wykonaniu Gospodyń SGW

 

 

XVIII Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny
Kocierz Hotel&SPA 24.03.2018

Kolejny raz Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaprosiły mieszkańców gminy Andrychów oraz gości na Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny. To już 18 edycja imprezy, która od wielu lat cieszy się bardzo dużym powodzeniem, gromadząc przy wspólnym stole zarówno przedstawicieli samorządu, sponsorów, organizacji i instytucji, jak i liczne grono Gospodyń Wiejskich.

Oprócz niewątpliwych wartości kultywowania tradycji oraz zachowywania dla przyszłych pokoleń ciekawych przepisów kulinarnych warto zastanowić się nad tym wydarzeniem również w kategorii społecznej.
Coraz mniej jest spotkań, które gromadzą wspomniane wcześniej grupy  przy wspólnym stole. Gospodynie miały możliwość ugościć przybyłych we wspaniałej, udostępnionej dla celów organizacji konkursu - Baciarskiej Chacie, części ogromnego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego Kocierz Hotel&Spa dzięki uprzejmości gospodarzy ośrodka państwo Sordyl.

W tym roku dzięki wspaniałym ludziom mamy dla wszystkich piękny prezent! Każdy stolik przygotował 2 najlepsze według siebie potrawy i 2 receptury. Będzie to sfotografowane i wydane jako 16-stronicowa wkładka i opracowane przez Nowiny Andrychowskie tuż przed świętami Wielkanocnymi! Dzięki nim - będzie to dla państwa niezwykła, regionalna książka kucharska i poradnik. Z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie i będziecie mogli zainspirować się podczas przygotowania Waszych świątecznych Stołów.

Gospodynie Stowarzyszenia obdarzone są ogromnym kredytem zaufania przez właścicieli największych obiektów  turystycznych w naszej gminie. Nic więc dziwnego, że w regionie trudno spotkać tego rodzaju wydarzenie społeczno-kulturalne w kalendarzu imprez. Organizowane podobne spotkania różnią się skalą, prezentowanym poziomem występów artystycznych oraz wyrobów rękodzieła. Łączy je jednak wspólny mianownik – ogromne serce i żmudna praca Gospodyń, które przygotowują wszelkie świąteczne potrawy dla swoich Gości z niespotykanym kunsztem, pokazując, że tradycja i praca na rzecz lokalnych społeczności potrafi łączyć w osiągnięciu celu – promowania regionu i zachowywania najlepszych wzorców kulinarnych dla przyszłych pokoleń.

Imprezy organizowane od 18 lat przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie inspirują, stając się wzorem dla wielu organizacji i stowarzyszeń w całej Polsce goszcząc przedstawicieli sponsorów, samorządu wszystkich szczebli począwszy od gminnego aż po wojewódzki. Już sama liczba uczestników tego rodzaju imprez daje wiele do myślenia. Goście nie przychodzą tutaj wyłącznie w celu obejrzenia widowiskowego konkursu, lecz głównie po to, aby wspólnie świętować, cieszyć się ze wspólnego przebywania i poznawania wciąż nowych szczegółów tradycji minionych pokoleń.

Wszystko to stało się możliwe wyłącznie dzięki wspólnym, zgodnym działaniom. Sukces stał się możliwy dzięki determinacji organizatorów i tego, że zaproszeni goście – często znajdujący się po „różnych stronach” społecznego statusu i poglądów – przychodzą, aby docenić ciężką pracę gospodyń, traktując te konkursowe spotkania jak rodzinne. Impreza zapoczątkowana kilkanaście lat temu osiągnęła w tym roku pełnoletniość!

Na wzór naszego Stowarzyszenia, które organizuje konkurs po raz osiemnasty wiele Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich organizuje podobne działania. Kiedyś wiele z tych Kół przyjeżdżało do nas obserwując i ucząc się jak realizować podobne wydarzenia. W chwili obecnej organizują je u siebie, na troszkę innych zasadach, ze względu na to, że uczestniczy w nich mniejsza liczba Gospodyń. Ważne jest to, że idea promocji tradycji rozszerza się.
Szkoda, że te imprezy odbywają się w większości w tym samym dniu, w którym konkurs organizuje Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich. Część gospodyń i zaproszonych gości musi wybierać, w którym spotkaniu uczestniczyć. Organizacja wielu mniejszych regionalnych imprez ma zalety, ale ma również wady. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że wydarzenia te organizowane są lokalnie. Scala to społeczność, sprawiając wielką radość z działania na własnym terenie, ale… no właśnie – w pewnym sensie zamyka tą społeczność na jeden z niewielu możliwych kontaktów z Kołami Gospodyń Wiejskich z innych  regionów.

Tego rodzaju działania można przyrównać do wielkiego ogniska, w którym płonie kilkadziesiąt wielkich polan. Sami wiemy, że ognisko takie płonie bardzo długo – mocnym wspólnym ogniem, w którym jedno polano zapala się i płonie wraz z innymi. Jeśli z takiego ogniska wyciągniemy palące się mocno polano i odłożymy na bok - będzie ono płonęło nadal, ale bez udziału innych szybko gaśnie. Duże ognisko płonie nadal, póki dokładane są do niego kolejne polana.  Jak wiadomo – na żadną potrawę i żadne działania nie ma idealnego przepisu. Mimo wszystko mamy jednak nadzieję, że inicjatywy podejmowane przez innych odniosą sukcesy. Tradycji nie można zamknąć i opatentować. To coś żywego, zmieniającego się, ewoluującego. Ważne jest aby w to co się robi wkładać całe swoje serce. To trochę tak jak z rodzicami i dziećmi, z nauczycielami i uczniami. Nie można zatrzymać dzieci dla siebie, trzeba im zaufać, mając nadzieję, że zapamiętają nasze słowa i czyny, że będą nas odwiedzać, choć żal, kiedy wyjeżdżają…

W trakcie spotkania, zanim przybyli goście zostali zaproszeni na degustację podano pyszne ciasto oraz tradycyjny żurek serwowany przez restaurację na Kocierzu znaną w całym regionie z doskonałych, tradycyjnych receptur.

Prezes SGW Czesława Wojewodzic w towarzystwie Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka i właściciela obiektu Stanisława Sordyla uroczyście rozpoczęła 18 Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny - witając przybyłych i wspólnie z nimi wznosząc toast za zdrowie i pomyślność. Przy wtórze kapeli Góralsko Brać z Łopusznej odśpiewano tradycyjne „100 Lat” dla wszystkich przybyłych.

Triumf życia nad śmiercią, zwycięstwo dobra nad złem - Wielkanoc to nadzieja! Cieszymy się niezmiernie, że możemy organizować konkurs w tak pięknym ośrodku. Proszę spojrzeć przez okno jaki piękny widok, ile nadziei wraz z budzącą się przyrodą - duże brawa dla Gospodarza ośrodka Stanisława Sordyla. Dziękujemy, że możemy tutaj być i możemy się razem spotkać. Tradycje Wielkanocne są w naszych sercach, w naszych myślach i w Gospodyniach, które podjęły trud i zadanie promowania tradycji, przekazywania jej młodszym pokoleniom nie dlatego że muszą, lecz dlatego, że chcą! Na dzisiejszy Konkurs Główny przygotowano 16 stołów - propozycji podania śniadania Wielkanocnego z powiatów Wadowickiego, Oświęcimskiego i Myślenickiego. Oprócz konkursu głównego tradycyjnie mamy konkurs na stroik, palmy, koszyczek wielkanocny i Nalewkę Babuni.

Święta Wielkanocne rozpoczynają się Niedzielą Palmową. Idziemy do kościoła z palmami, by je poświęcić. W dawnych czasach palmy miały ogromną moc. My dzisiaj nie przywiązujemy dużej uwagi do tamtych wierzeń. Dawniej, wracając z poświęconą palmą do domów dotykano nią wszystkich części domu oraz jego domowników. Składano sobie życzenia, bito się palmami, żeby odpędzić piekielne moce. Palmę wielkanocną wsadzano do wazonu w ważnym miejscu, żeby mogła być tam przez cały rok. Z palmy wyciągano czasem bazie, czy inne elementy. Wierzono, że jeżeli zjemy z poświęconej palmy jedną bazie będziemy zdrowi przez cały rok! Post, trwający 40 dni zaczyna się od Środy Popielcowej. Tradycja mówi, że my, chrześcijanie idziemy w ten dzień po to do kościoła, aby zostać wprowadzonymi w piękny okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych i jesteśmy posypywani popiołem na znak, że przyjmujemy wyrzeczenia, że będziemy przez post zachowywać się tak, aby potem z wielką radością i nadzieją oczekiwać czasu Świąt Wielkanocnych. W dawnych czasach ksiądz nie posypywał każdego, lecz tylko jednego z członków rodziny, dając mu popiół, żeby posypał innych domowników. Post trwa 40 dni. W dawnych czasach w tym okresie nie spożywano mięsa, masła, i wielu innych potraw. Obecnie jest to kwestią indywidualnego podejścia - nie dlatego że musimy, ale dlatego że chcemy. Było wiele zwyczajów, które mówią nam jak ludzie odreagowywali okres postu. Wylewano resztki żuru, rozbijano kołem naczynia w którym przechowywano żur, wieszano śledzia. Czy Państwo kiedyś uczestniczyli w obrzędzie wieszania śledzia, kiedy śledzia przybijano do drzewa i na nim się „mszczono” – mówiąc - tak to ty byłeś naszym pokarmem przez 40 dni! To ja przez ciebie nie miałem przez niedzielę mięsa! Był to sposób ludzi na odreagowywanie postu a jednocześnie przygotowanie się do Świąt Wielkanocnych. Wielkanoc rozpoczynamy Niedzielą Palmową. Sprzątamy nasze domy. Nie sprzątamy ich przed Wielkanocą, że tak trzeba, lecz po to aby wraz ze sprzątaniem wpuścić nadzieję, świeże powietrze do domu - wypuszczając całe zło, jakie zgromadziło się tam podczas zimy.

Naszym zadaniem jest podtrzymywanie tradycji, przekazywanie jej dalszemu pokoleniu. Nie robimy nikomu łaski! Nasi dziadowie nas tak wychowali! Naszym obowiązkiem jest, żebyśmy pokazali naszej młodzieży, naszym dzieciom jak należy się zachowywać przy stole, jak należy przygotować Śniadanie Wielkanocne.

My jesteśmy przygotowani wewnętrznie ale w naszej świadomości jest coś takiego jak nadzieja  związana ze świętami wielkanocnymi. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich rozesłało 180 zaproszeń. W zaproszeniu wysyłanym do państwa możemy przeczytać o triumfie życia nad śmiercią, dobra nad złem. Tradycje Świąt Wielkanocnych wlewają w nasze serca nadzieję, pojawiające się na stole bazie i pisanki wraz ze wspaniałymi potrawami czynią wigilię Wielkiej Nocy miłą dla oczu. Małopolska przywiązana jest do tradycyjnych wartości. Chroni je i pielęgnuje. Podczas konkursu pragniemy pokazać bogactwo kulinarne śniadania wielkanocnego, szereg propozycji kulinarnych wraz z dekoracją stołu oraz wielkie serce gospodyń, obdarzamy się pięknymi palmami, pisankami, stroikami

Na XVIII Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny zaproszenie przyjęli:

Ksiądz proboszcz parafii Targanice - Mirosław Włoch
Poseł na Sejm RP Marek Sowa
Poseł na Sejm RP Marek Polak
Senator RP Andrzej Pająk
Przewodniczący sejmiku Małopolskiego (w jego imieniu zaproszenie przyjął radny Filip Kaczyński)
Zastępca Dyrektora Departamentu Audytu i Kontroli - Ewelina Rokita
Dyrektor Departamentu Marki Małopolska - Gabriela Prokocka-Kazek
Józef Budka
Józef Kała
Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Jan Gębala
Starosta Powiatu Wadowickiego - Bartosz Kaliński
Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Andrzej Górecki
Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Andrychów - Roman Babski
Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
Wiceburmistrz Andrychowa - Mirosław Wasztyl
Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Bartłomiej Westwalewicz
Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Jerzy Czerny
Wójt Gminy Osiek - Jerzy Mieszczak
Wicewójt Gminy Osiek - Marek Jasiński
Wójt Gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach
Dyrektor Telewizji Polskiej oddział Kraków - Bogdan Wasztyl
Wicekurator Małopolskiej Oświaty - Halina Cimer
Dyrektor Oświaty Gminy Andrychów Andrzej Szafrański
Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan - Jerzy Chylewski
Prezes ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie - Małgorzata Matusiak
Sekretarz Powiatu Wadowickiego - Beata Gessler
Skarbnik Gminy Andrychów Dorota Żywioł
Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Izabela Bylica
Dyrektor GOK Wieprz Seweryn Gałysz
Zespół „Góralsko Brać” Mateusz Buła
Honorowi członkowie stowarzyszenia: Jan Krupnik, Władysław Rajda, Adam Kryska, Józef Brzazgacz Jarosław Skupień, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, firma Pawbol, firma CNC, Sławomir Rusinek
Radni Powiatu Wadowice
Radni Gminy Andrychów
Dział Promocji Powiatu Wadowickiego Alina Wolas
Kierownik Wydziału Promocji Gminy Andrychów Marcin Putyra
Lokalna Grupa Działania Wadoviana
Dyrektorzy szkół
Gospodarz obiektu - Stanisław Sordyl
Koła Gospodyń Wiejskich wraz z zaproszonymi gośćmi
Przedstawiciele prasy: Telewizja Kraków, www.andrychow.pl, Nowiny Andrychowskie, Wiadomości Powiatowe, Kronika Beskidzka, mamnewsa.pl

W polskiej kulturze zdobienie jaj wielkanocnych stało się elementem sztuki ludowej charakteryzującej  różne regiony kraju. Dla wielu osób był to ulubiony podarunek. W Wielkanoc ofiarowano je w dowód przyjaźni bliskim i przyjaciołom. Dzielenie się jajkiem i święconką z bliskimi umacniało więzi rodzinne oraz broniło rodzinę przed złym. Zgniecione skorupki rozsypywano wokół domu by zapewnić mu ochronę, rzucano na pola uprawne i grządki by zapewnić obfite plony. Umycie się wodą po ugotowaniu jaj miało zapewnić urodę dziewczętom a chorym przywracało zdrowie. W Wielki Poniedziałek chłopcy chcieli oblać jak najwięcej dziewcząt wodą, aby zapewnić sobie szczęśliwy rok. Dziewczęta były zadowolone – nadstawiając lica bo to z kolei przynosiło „darmowy” makijaż :) efektowny rumieniec bez potrzeby stosowania innych środków :)

Podczas XVIII Konkursu gościliśmy naszych najmniejszych przyjaciół, którzy zawsze dają przepiękny występ - dzieci i kapelę ludową z Węglówki, Gmina Wiśniowa, Powiat Myślenice, które już bardzo dawno przyjeżdżają do nas i chcą do nas przyjeżdżać! Po występie czekał na nich ogromny kosz słodyczy od MSH Wizan oraz atrakcje przygotowane przez ośrodek Kocierz Hotel&Spa

 

 

Zespół Mali Węglowianie przygotował prezenty dla szczególnych gości!

 

 

Ale jak widać - serce nie sługa :)

 

 

 

W trakcie konkursu podziękowano sponsorom, którzy pomogli zorganizować Konkurs Potraw Wielkanocnych

Gospodarze - państwo Sordyl

Partner przedsięwzięcia - Województwo Małopolskie Departament Marka Małopolska


Starostwo Powiatu Wadowickiego poprzez program „Konkurs potraw regionalnych Stół Wielkanocny jako bogactwo kulinarne i obrzędowe Świąt Wielkanocnych”

Urząd Miejski w Andrychowie poprzez program „Konkurs potraw regionalnych Stół Wielkanocny jako bogactwo kulinarne i obrzędowe na terenie Gminy Andrychów" oraz ufundowanie nagrody Grand Prix


Urząd Gminy Osiek
Urząd Gminy Wiśniowa
Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
Protech - Jan Krupnik
Maspex - Sławomir Rusinek
Hurtownia Tkanin Pako Plus - Adam Kryska
Firma Ubezpieczeniowa Sordyl - Jolanta i Jan Sordyl
CMC Andrychów - Zbigniew Marek
Firma Pawbol - Łuczak Paweł
Zbigniew Fraś
Barbara Jordanek
Janina i Zbigniew Zając
Dorota Młynarczyk
Zofia Chrapkiewicz
Wanda i Krzysztof Wątroba
Ryszard Sarapata
Jarosław Skupień
Mariusz Dziarmaga
Marek Piekiełko
Jolanta Piekiełko
Auto Serwis Trojak
Hardom Zofia i Aleksander Oboza
Danuta Badan
Brzazgacz Józef
Henryk Borkała
Stach-Bud Stanisław Murgas
Mateusz Piekiełko
Czesław Rajda

To są osoby i firmy które wpłaciły na konto. Po degustacji potraw odczytano drugą część listy tych osób, które wsparły organizowaną imprezę w trakcie konkursu.

Dla wszystkich, którzy pomogli zorganizować ten piękny konkurs zagrała kapela „Góralsko Brać”. Przyjechali do nas z Łopusznej. Myśmy się im spodobali w zeszłym roku, a Oni się nam spodobali!  Grają, tańczą i śpiewają od 4 lat.  Podczas występów pokazali nam 2-częściowy program – ukazując tradycje, które są cały czas żywe na Podhalu. Jedna z nich to tradycja góralskiego wesela. U nas nazywa się to oczepiny, a u nich – czepiec. Prym wiodą dwaj „pytace” - dwóch górali, którzy czuwają nad porządkiem ceremonii całego ślubu. Warto podkreślić, że tego rodzaju tradycja nadal jest aktywna i wciąż organizuje się podobne wesela w takiej oprawie. W pierwszej kolejności starościny muszą wykupić młodą pannę. Za co wykupić? Oj – długo by o tym opowiadać :) W każdym razie wszystko to obejrzeliśmy. Wesele zakończyło się tradycyjnym… łomotem :) Na szczęście nic się nikomu nie stało :) Zobaczyliśmy podczas występu wyłączenie ze stanu panieńskiego i włączenie do Panien zamężnych. Druhny czuwały, bo która siadła pierwsza za panią młodą na krześle, ta pierwsza miała potem wyjść za mąż. Na góralskim weselu każdy gość może zatańczyć z panią młodą a później jak wspomnieliśmy - górale się pobili :)  

Jus ześ sie wydała,
jus nie bedziys pannom,
bedziys se chodziyła,
z babami na rannom

:)

 

Czas na poświęcenie pokarmów! Obrzęd oraz modlitwę poprowadził ksiądz proboszcz parafii Targanice - Mirosław Włoch

Czas na ogłoszenie poszczególnych wyników konkursów towarzyszących!

Początkowy pokarm święcono wyłącznie w domach. Pod koniec XVIII wieku święcenie przeniosło się do świątyń. Wcześniej w koszyczkach można był znaleźć wszystko - byle było dużo i kolorowo. Dobór potraw nigdy nie był jednak przypadkowy. Od wieków każdy dar boży symbolizował coś innego.

Do 7 potraw należały obowiązkowo:

Chleb - pokarm podstawowy niezbędny do życia.
Jajko - dowód na odradzające się życie.
Sól - minerał życiodajny, bez soli nie ma życia. To także oczyszczenie - samo sedno istnienia i prawdy.
Wędlina - zapewnia zdrowie i płodność
Chrzan - zawsze był starym ludowym znamieniem wszelkiej siły fizycznej i krzepy.
Ciasto - jako symbol umiejętności i doskonałości gospodyń domowych
Koszyk z wikliny - słomy wyścielony białą serwetą i przybrany zieleniną - jest oznaką radości.
Baranek - na cześć tryumfu Chrystusa.
Wielkanocne koszyczki poświęcił Ksiądz proboszcz parafii w Targanicach - Mirosław Włoch

Konkurs na Koszyczek Wielkanocny

Protokół Komisji konkursowej oceniającej koszyczki ze święconką Kocierz 2018 spisany w dniu 24 marca 2018
Komisja w składzie
Przewodnicząca: Zofia Oboza - wiceprezes SGW Andrychów
Stefania Matejko-Zaremba MSH Wizan
Mirosława Wieczorek MSH Wizan

Oceny koszyczków ze święconką dokonano na podstawie następujących kryteriów: ogólne wrażenie,  estetyka, zawartość koszyka, naturalne materiały z których wykonany jest koszyk

Kategorie koszyków ze święconką: koszyki tradycyjne i koszyki pozostałe według skali punktów od 0- 10. Poddano ocenie 18 sztuk koszyczków wielkanocnych.

I miejsce Gospodynie z Głębowic

II miejsce Gospodynie z Zagórnika, Rzyk, Targanic, Sułkowic Łęgu, Sułkowic Bolęciny, Roczyn, Frydrychowic, Andrychowa, Zarąbki – Klecza, Gierałtowiczki (własnoręcznie zrobiony koszyk z „wikliny papierowej”)

III miejsce Gospodynie z Targaniec dolnych, Nidku, Węglówki, Świnnej Poręby, Inwałdu, gospodynie Stowarzyszenia „3 Wionki” Jastrzębia

 

Konkurs Palm Wielkanocnych

Oceniono 17 palm. Jak co roku Jury podkreśliło, że w naszym rejonie pojawiły się palmy „andrychowskie” najbardziej przypominające te, które jako dzieci nosiliśmy do kościoła. Jedna z takich palm wykonana przez gospodynie z Andrychowa wygrała - zdobywając pierwsze miejsce Pozostałe palmy podzielono na dwie grupy - jedna grupa to palmy przypominające tradycje andrychowskiej palmy, druga - bardziej zmodyfikowane przypominające wileńskie oraz tradycje z innych stron Polski

Protokół Komisji konkursowej oceniającej palmy wielkanocne spisany w dniu 24 marca 2018
Komisja w składzie
Przewodnicząca: Zofia Oboza - wiceprezes SGW Andrychów
Stefania Matejko-Zaremba MSH Wizan
Mirosława Wieczorek MSH Wizan

Palmy wielkanocne oceniano na podstawie następujących kryteriów: ogólne wrażenie, regionalizm, rodzaj i naturalne pochodzenie składników palmy, estetyka wykonania.

Palmy oceniano w kategoriach:

  1. palma regionu Beskidu Małego i okolic
  2. palma Wileńska, palma Kurpiowska, inne

Poddano ocenie 17 palm

I miejsce: Gospodynie z Andrychowa

II miejsce w kategorii palma regionu Beskidu Małego i okolic
Gospodynie z Targanic Dolnych, Zagórnika, Sułkowic Łęgu

III miejsce w kategorii palma regionu Beskidu Małego i okolic
Gospodynie z Brzezinki, Gierałtowic

II miejsce w kategorii palma Wileńska:
Gospodynie z Węglówki, Frydrychowic, Świnnej Poręby, Zarąbki-Klecza, Nidek

III miejsce w kategorii palma Wileńska:
Gospodynie z Sułkowic Bolęciny, gospodynie Stowarzyszenia „3 Wionki” Jastrzębia

 

Konkurs Stroików Wielkanocnych

Oprócz stoisk konkursowych przygotowano również wystawę rekodzieła! - Zobaczcie - Klikając na poniższą fotografię lub na link, który znajduje się na początku fotoreportażu

Protokół Komisji konkursowej oceniającej stroiki wielkanocne - Kocierz 2018 spisany w dniu 24 marca 2018
Komisja w składzie
Przewodnicząca: Zofia Oboza - wiceprezes SGW Andrychów
Stefania Matejko-Zaremba MSH Wizan
Mirosława Wieczorek MSH Wizan

Oceny stroików Wielkanocnych dokonano na podstawie kryteriów: regionalizm, symbolika wielkanocna, estetyczne wykonanie. Poddano ocenie 16 sztuk Stroików Wielkanocnych. Komisja miała do dyspozycji tylko jedno pierwsze miejsce i postanowiła aby to miejsce zajęły gospodynie z Roczyn

I miejsce: gospodynie z Roczyn

II miejsce: Gospodynie z Głębowic, Nidku, Sułkowic Bolęciny, Brzezinki Dolnej, Inwałdu, Targanic Dolnych

III miejsce: Gospodynie z Gierałtowiczek, Świnnej Poręby, Węglówki, Stowarzyszenie „3Wionki” Jastrzębia, Zarąbki Klecza Dolna

 

Czesława Wojewodzic wręczyła Koszyczki Wielkanocne szczególnym przyjaciołom Stowarzyszenia

Pierwszy z koszyczków powędrował do posła Marka Sowy

Marek Sowa: Szanowni Państwo - serdecznie dziękuję za wielkanocny kosz. Jak na samym początku Pani Czesława mówiła, że w dniu dzisiejszym jest wiele podobnych imprez, gdzie też odbywają się podobne konkursy - to ja nigdy nie miałbym wątpliwości z którego zaproszenia skorzystać. Bardzo serdecznie dziękuje za zaproszenie -  już 18 raz organizujecie ten konkurs. Doświadczenie robi swoje ale Panie nadal wkładają w to całe swoje serce i pasję. Te wydarzenia i spotkania są naprawdę przepełnione tradycją i bardzo autentyczne, z dużym wymiarem edukacyjnym dla nas wszystkich. Na ten nadchodzący tydzień Wielkiego Postu i na Święta Wielkanocne chciałbym złożyć życzenia radości i nadziei. Te święta są też wyrazem tego, że wszystko można zacząć od nowa - Wszystkiego dobrego!

 

Drugi koszyczek otrzymał Poseł Marek Polak

Marek Polak: Szanowni Państwo. Chciałem bardzo serdecznie podziękować Pani Prezes za zaproszenie. Jak zawsze jest mi niezmiernie miło, że mogę z państwem tutaj się spotkać i być obecnym na tym regionalnym świątecznym spotkaniu. Jak zawsze pełne słowa uznania pragnę przekazać wszystkim Państwu, Gospodyniom wiejskim, które pielęgnują i zachowują nasze narodowe tradycje z nadzieją, że nowe pokolenia przejmą je i będą promować model polskiej rodziny i przekażą tą wiedzę swoim dzieciom i nowym pokoleniom.
Dla uwiarygodnienia tego co powiedziałem, niech mi będzie wolno wręczyć na ręce Pani Prezes symboliczny bukiet kwiatów jako wyraz wielkiego szacunku i uznania oraz podziękowania za ciężką pracę na rzecz naszej społeczności

 

Koszyczek ze święconką otrzymał również Senator RP Andrzej Pająk

Andrzej Pająk: Dziękuję bardzo za zaproszenie. Z okazji nadchodzących świąt, szczególnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pragnę z całego serca Wam tutaj wszystkim zebranym złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, siły Tego który nie zna śmierci. Dobrze się składa, bo te Święta Zmartwychwstania są obchodzone w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości - zmartwychwstania Polski udręczonej pod zaborami, Polski, która odzyskała swoją niepodległość. To w jakiś sposób potęguje te Święta osobiste, a z kolei te święta osobiste jakoś powinniśmy odnieść do zmartwychwstania naszej ojczyzny. Zdrowych, radosnych świąt!

 

Ewelina Rokita Marszałkowski w Krakowie

Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego nie mógł być osobiście. Przesłał na ręce Prezes SGW list. Oto jego treść:


Szanowna Pani Prezes, Szanowni Państwo. Dziękuję za zaproszenie na XVIII Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny. Żałuję, że nie mogłem się z Państwem spotkać przy wielkanocnym stole i poczuć atmosferę, która każdorazowo towarzyszy temu wydarzeniu. Cieszę się, że nasz region cechuje istniejąca Kultura. To najsilniejszy wyraz różnorodności Małopolski, której każda jej część ma swoje specyficzne obyczaje, tradycje oraz potrawy. Cieszę się, że nasz region promuje tak wiele wspaniałych zwyczajów związanych z uroczystościami roku liturgicznego w których Wielkanoc zajmuje szczególne miejsce. Chciałbym serdecznie podziękować Pani Prezes oraz wszystkim członkiniom Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie za zaangażowanie w przygotowanie tego wyjątkowego  spotkania. To wspaniały sposób na pielęgnowanie naszego dziedzictwa kulturowego oraz promowanie małopolskich przysmaków i świątecznych zwyczajów. Wszystkim związanym na co dzień z działalnością stowarzyszenia serdecznie dziękuję za to, że poświęcając  własny czas robią tak wiele dla swojej małej ojczyzny. Aktywność Pań jest niezwykle cennym kapitałem, który wzbogaca nie tylko społeczność gminy Andrychów ale i całej Małopolski.  Panią Prezes, członkinie stowarzyszenia  oraz wszystkich gości proszę o przyjęcie życzeń zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei, świątecznego nastroju, serdecznych spotkań w rodzinnym gronie. Wesołego Alleluja!

Z wyrazami szacunku
Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego

 

Koszyczki odebrali również przedstawiciele Starostwa - Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego oraz Wicestarosta Powiatu.

Szanowna Pani Prezes,  drogie Gospodynie, Szanowni Goście. Niewiele jest okazji, żeby się integrować z innymi samorządowcami i za to serdecznie dziękuję w imieniu własnym i radnych powiatowych. Dziękuję za zaproszenie. Gratuluję rozmachu. Gratuluję pięknego przekazu, bardzo bogatego pod względem treści. Jak Pani Prezes wspomniała - Wielkanoc to triumf życia nad śmiercią, dobra nad złem. Niech przesłania Wielkiej Nocy staną się dla nas okazją do rozmyślań. Zdrowych, radosnych Świąt!


Następny koszyczek trafił do samorządowców z Andrychowa. Odebrali go Burmistrz Andrychowa  Tomasz Żak, wiceburmistrz Mirosław Wasztyl oraz Roman Babski - Przewodniczący Rady Miejskiej

Tomasz Żak: Szanowni Państwo. To co teraz powiem będzie zapewne plagiatem. Mam takiego pecha, że w tej hierarchii jestem troszkę niżej, więc te wszystkie słowa, które zostały wypowiedziane - muszą być po prostu powtórzone. Drodzy Państwo! W imieniu własnym oraz  Radnych i współpracowników składam Państwu życzenia zdrowia, radości, wiosny która do nas w tej chwili przychodzi, słoneczka, uśmiechu i nadziei na to, że będzie coraz lepiej, ponieważ właśnie te święta są świętami związanymi bezpośrednio z nadzieją. Życzę Państwu dużo zdrowia i świąt spędzonych w gronie rodzinnym.

Roman Babski: Szanowna Pani Prezes. Składamy sobie życzenia świąteczne, ale ważny jest jeszcze ten fakt, że dzisiaj Konkurs odbywa się po raz 18. Osiągnął więc pełnoletniość! Wszelkiej pomyślności Pani Prezes i wszystkiego dobrego!

Rzadko zdarzają się pisanki koloru czerwonego. Tradycja mówi, że jeżeli ludzie w jakimkolwiek momencie przestaną malować pisanki na czerwono – przyjdzie koniec świata. My malujemy pisanki na czerwono, żebyśmy mogli długo żyć i mieć marzenia, żeby tradycji stało się zadość

Prezes SGW wraz z burmistrzem Andrychowa tradycyjnie stuknęli się jajeczkiem. Kto wygrał – tego marzenie się spełni! Tym razem marzenie ma się spełnić Pani Prezes!

Czesława Wojewodzic: Ja mam marzenia i mogę się z nimi podzielić głośno i wyraźnie. Szanowni Państwo. Mam jedno marzenie - abym była zdrowa i abym miała tylu przyjaciół co dzisiaj, którzy życzą dobrze Stowarzyszeniu, którzy razem ze mną przynajmniej do tego dwudziestolecia Stowarzyszenia, które przyjdzie za 2 lata pomogą mi poprowadzić to Stowarzyszenie!

Jako przedstawiciel Gminy Wieprz koszyczek odebrał Bartłomiej Westwalewicz – Przewodniczący Rady Gminy Wieprz, uczestniczący w spotkaniach konkursowych od kilku lat

Bartłomiej Westwalewicz: Pani Czesławo, Szanowni Goście. Jest mi niezmiernie miło – w imieniu całej społeczności Gminy Wieprz, samorządu, Rady Gminy  i ode mnie i całej mojej rodziny życzyć Państwu aby te nadchodzące święta były spędzone w rodzinnym gronie, pełnym refleksji i nadziei, bo to jest najważniejsze w Świętach Wielkanocnych


Kolejny koszyczek trafił do gminy Osiek

Jerzy Mieszczak: Szanowni państwo. Zbliżają się wybory samorządowe, a z racji tej że nie będę ubiegał się o kolejna kadencję chciałem serdecznie podziękować Pani Prezes za lata współpracy. Tych lat było trochę! Pozwólcie że przeczytam podziękowania Czesławy Wojewodzic

Na Pani ręce składam serdeczne podziękowania za naszą wieloletnią współpracę polegającą na wspieraniu lokalnych, społecznych inicjatyw, a także wieloletnią integrację społeczności lokalnych miejscowości. Praca ta przyczyniła się do zbliżenia naszych małych ojczyzn, czyli tego co najbliższe sercu. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że jest Pani propagatorką szerzenia tradycji oraz podąża pani za nowym spojrzeniem współczesnego świata na rzeczywistość. Zarówno tradycja jak i powrót do korzeni oraz duch młodości przyświeca Pani w działaniach na rzecz lokalnych środowisk. Do podziękowań dołączam szczere życzenia dalszej owocnej pracy. Niech Pani działalność pozostawi wyraźny ślad, tak aby młodzi ludzie i młode pokolenia ochoczo nas naśladowały i wspominały. Życzę Pani dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i dalszej pracy, aby zawsze spotykała się ona z uznaniem.

Jak rozpoczynaliśmy współpracę otrzymałem od Pani prezes obraz. W tej chwili przekazuję Pani obraz  namalowany z okazji 700-lecia założenia naszej miejscowości oraz życzenia dla wszystkich członkiń Stowarzyszenia - szczęścia pomyślności i mokrego śmigusa!

W imieniu mieszkańców Osieka i Głębowic najserdeczniejsze życzenia dla przedstawicielek stowarzyszenia życzyli również pozostali przedstawiciele samorządu Gminy Osiek


Podziękowania należą się dla całej rzeszy gospodyń
- podkreśliła Prezes Stowarzyszenia. Dla tych którzy pracują razem ze mną w Stowarzyszeniu i dla tych, którzy nam pomagają. Tylko wspólne działanie prowadzi do sukcesu. To, że mamy taką grupę gospodyń (około 300 osób bo tyle nas łącznie jest) i to, że jesteśmy Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich a nie Kół Gospodyń Wiejskich, to że mamy wielu przyjaciół, że mamy pomocny samorząd i takie osiągnięcia jakie mamy – to zasługa nas wszystkich. Bardzo za to serdecznie dziękujemy, za to że jesteście z nami i tak jak to jest powiedziane Wy jesteście potrzebni nam A my Wam - dziękuję bardzo!

Kolejny koszyczek trafił do Wiesława Stalmacha - wójta gminy Wiśniowa.

Prezes SGW - Czesława Wojewodzic

Dziękuję że przyjeżdżacie do nas, że przyjeżdżają dzieci. Prezes SGW wspomniała Dożynki w Węglówce. Wioska podjęła ogromny trud przygotowania dożynek. Koło Kościoła przygotowano namiot, a kiedy wszystko było zapięte na ostatni guzik i nawet ksiądz miał takie kazanie przygotowane, żeby szybko się wszystko odbyło – lunął wielki deszcz! My pojechaliśmy na dożynki dzięki uprzejmości Pana Burmistrza, bo dostałyśmy samochód z urzędu. Lało ogromnie! Tak nam było bardzo żal, że Wasza praca poszła na marne. Ksiądz podczas mszy zapowiedział jednak, że będzie  długie kazanie. Polecenie było od strażaków i od Wójta, że ma kazanie był tak długie, żeby oni zdążyli przenieść dożynki w inne miejsce. Cała wioska się zjechała na motorkach, na capkach - czym kto mógł. Wszystko przewieziono do strażnicy! Wielkie Ukłony! Naprawdę byłyśmy pod wrażeniem Waszej pracy i organizacji i tego, że te dożynki się odbyły! Jak dobrze że wójt ma takich mieszkańców


Wiesław Stelmach: To prawda, że wtedy lało, ale nikt nie ma u nas pretensji do Pana Boga bo wcześniej modliliśmy się o deszcz, a że wypadł on w Dożynki Gminne – to trudno :) Dziękuję za wspaniały koszyk w imieniu własnym i Koła Gospodyń z Węglówki i z zespołem Mali Węglowianie oraz kapeli Węglowskiej, że możemy tutaj występować, że jesteśmy zapraszani. Te zwyczaje i tradycyjny konkurs potraw to   świetna impreza. Święta za pasem - wszystkim życzymy zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt i pogody - pogody ducha ale i pogody na zewnątrz, żeby lanie wody było przyjemne w lany poniedziałek

Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzata Matusiak

Małgorzata Matusiak:

W czas zmartwychwstania Boża moc
Trafi na opór nagłych zdarzeń.
Nie wszystko stanie się w tę noc
Według niebieskich wyobrażeń.

Bolesław Leśmian tak pisał o Wielkanocy. Proszę państwa - czy w naszym życiu wszystko zdarza się według naszych wyobrażeń? Różnie to bywa! Z okazji świąt Wielkiej Nocy pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia i życzyć przede wszystkim nadziei na to, że odtąd już życie wasze i waszych bliskich będzie spokojne, szczęśliwe, bez większych trosk nie tylko w te dwa świąteczne dni ale i później, kiedy przestaną bić Wielkanocne dzwony. Życzę wiary, że tak się stanie i miłości ze strony najbliższych - wszelkiego dobra Państwu życzę

Zdrowych, wesołych, spokojnych, rodzinnych świąt życzył również Prezes MSH Wizan – Jerzy Chylewski.

Tradycyjnie również, z racji tego że jest handlowcem z krwi i kości – zaprosił jak co roku do placówek Wizanu, bardzo popularnych wśród Gospodyń SGW na piękne promocje i nowy asortyment – kwiaty, i chleb bezglutenowy (tego jeszcze w Andrychowie nie było!) Prezes podkreślił również fakt, że Wizan towarzyszy SGW od samego początku! i daj Panie Boże jeszcze Pani Prezes żebyśmy jeszcze kolejnych 20 lat tak działali!


Kolejny koszyczek trafił do Telewizji Kraków i jej dyrektora Bogdana Wasztyla

Bogdan Wasztyl: Nowa tradycja nam się tworzy! Jestem tutaj po raz drugi. Byłem tu przed Bożym Narodzeniem. Stowarzyszenie Gospodyń było u nas w studio przed Wigilią na wigilijnej uczcie, więc możemy się tak umówić że przed Wielkanocą telewizja będzie na Kocierzu a przed Bożym narodzeniem gospodynie z Andrychowa będą w studio Telewizji Kraków  :)

To prawda - 21 grudnia 2017 r. Gospodynie z Roczyn oraz prezes SGW uczestniczyły w spotkaniu wigilijnym z kardynałem Dziwiszem i pracownikami telewizji. Chciałam powiedzieć, że nie musiałyśmy się wstydzić! Goście przychodzili do naszego wigilijnego stolika. Mieliśmy na stole potrawy jak u mamy! Mieliśmy karpia na 11 sposobów! Był tam również catering z hotelu z Krakowa z równie pięknym stołem. Kucharz z tego hotelu, który nadzorował cały catering  był zachwycony naszymi potrawami stwierdzając, że na takie wyniki pracuje się latami, że to nie przychodzi ot tak, ale przez to że mamy możliwość konfrontacji z innymi. Każda z Gospodyń na każdy konkurs wyszukuje coś innego Myślę przez to, że te konkursy i nasze pomysły wciąż się rozwijają, są wyszukane. Mimo wszystko jest to konkurencja, współzawodnictwo mimo przyjaźni.

Kolejny koszyczek trafił do Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz Wydziałów Promocji Starostwa Powiatowego w Wadowicach i Urzędu Miejskiego w Andrychowie

Czesława Wojewodzic: Urzędy mają obowiązek współpracy, ale jak wiadomo – z urzędami różnie byw.! Można mieć najpiękniejszy program, ale jeżeli nie będzie wzajemnego współdziałania i pomocy – nic z niego nie wyjdzie. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie ma to szczęście, że biura promocji Wadowickiego Starostwa oraz andrychowskiego Urzędu Miejskiego, a także Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie wspierają działania SGW wzorcowo! Zarówno w Wadowicach jak i w Andrychowie doskonale wiecie, że my nie jesteśmy prawnikami, księgowymi ale zawsze możemy liczyć na wasze doradztwo i pomoc! Bardzo serdecznie Wam dziękujemy


Izabela Bylica: Jestem z Państwem pierwszy raz. Pani Czesiu  - Pani i Pani koleżankom gratuluję takiego zaangażowania i energii! Macie wielką pasję i działacie bardzo prężnie! Z okazji Świąt dla wszystkich Państwa i dla Pani Prezes składam życzenia  zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych, pełnych miłości i wypoczynku.

Czesława Wojewodzic

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich jak wszystkie organizacja tego typu zamieszcza sprawozdania finansowe na swojej stronie internetowej. Można tam znaleźć bilans, rachunek wyników itp. Zapraszamy - szczególnie sponsorów do obejrzenia tych materiałów. Wszystko jest w najlepszym porządku. Zobaczcie jakie mamy fundusze, jak dużo programów zdobyłyśmy jak na taką w sumie niewielką organizację jak nasza. Miałyśmy budżet około 120 000 zł w tym 70 000 zdobytych z zewnątrz. To 50 000 zł to Wasza pomoc drodzy sponsorzy! To były Państwa darowizny za które bardzo serdecznie dziękujemy. Uważamy że moim wielkim sukcesem a właściwie wielkim sukcesem Stowarzyszenia jest to, że potrafiłyśmy połączyć samorząd, pracę społeczną gospodyń, różne środowiska oraz sponsorów we wspólnym celu. Każdy z Was tu obecnych na sali ma swoją cegiełkę w naszym sukcesie. W ubiegłym roku zdobyłyśmy nagrodę jako najlepsze gospodynie w Polsce! To nie przyszło nam z powietrza. Musieliśmy na to pracować przez wiele lat, ale dzięki Wam, dzięki wspólnej pracy udało się tą piękną nagrodę otrzymać. Stworzyliśmy razem wspaniałą rodzinę!

16 suto zastawionych stołów ze śniadaniem wielkanocnym wiele atrakcji godzina degustacja

Zanim uczestnicy konkursu udali się na degustację odbyła się kolejna miła uroczystość. Piękna palma wielkanocna – zdobywczyni pierwszego miejsca w konkursie palm wielkanocnych trafiła na ręce gospodarza obiektu – Stanisława Sordyla, żeby cieszyła oko gości Hotelu & Spa Kocierz. Na ręce gospodarza trafiła również piękna wielkanocna babka! i gorące słowa podziękowań za gościnę.

 

Czas na degustacje!

Mamy dla Was przepis na chleb bezglutenowywy Gospodyń z Kleczy Dolnej. Przyznajemy, że był przez nas spisany w wielkim tłoku i zamieszaniu! Wypróbujemy go i zweryfikujemy! W każdym razie ten ze stołu KGW Zarąbianki smakował wspaniale!

Chleb bezglutenowywy Gospodyń z Kleczy Dolnej

Pół kilograma mąki (w tym 20 dkg ryżowej, 20 dkg gryczanej, 10 dkg kukurydzianej, łyżka  ziemniaczanej) Dwie paczuszki suszonych drożdży, siemię lniane, sezam, większe pół łyżki soli, i trochę cukru - tak na koniec łyżeczki. Miksujemy to wszystko dodając pół litry ciepłej, przegotowanej wody. Odstawiamy na 20 minut aż się wyrusza. Po 20 minutach przekładami do keksówki i czekamy znowu 20 minut aż się wyrusza. Pieczemy w temperaturze 200 stopni ponad godzinę.

 

Pierwsze miejsce zobowiązuje! Każdy chciał spróbować zwycięskiej nalewki!

 

 

Po degustacjach kolejny pokaz kunsztu kapeli i zespołu "Górolsko Brać"

 

 

 

 

Po występie - zespół zaprosił do wspólnego tańca!

 

Dziękujemy pięknie za występ!

Ogromny kosz prezentów od Prezesa MSH Wizan - Jerzego Chylewskiego!

Czas na ogłoszenie kolejnych wyników!

Konkurs na nalewke Babuni

Sławomir Gołota, Anna Rapacz i Janusz Komendera to komisja która oceniła nalewki na podstawie następujących kryteriów: bukiet zapachowy, smak i różnorodność składników, oryginalność butelki i podania
Poddano ocenie 17 sztuk nalewek Babuni. 17 nalewek to dużo A były jeszcze dogrywki :)


I miejsce Gospodynie z Głębowic - malinówka - wspaniały bukiet, głęboki smak i rozkosz podniebienia!

II miejsce Gospodynie z Węglówki - malinówka plus czarny bez

III miejsce Gospodynie z Roczyn - dereniówka

IV miejsce Gospodynie z Rzyk – jeżynówka

V miejsce Gospodynie z Gierałtowiczek - wiśniówka

 

Konkurs Główny

Przewodniczący Jury: Łukasz Nalborczyk oraz Maria Komendera, Sabina Prus Teresa Muchalska ocenili stoły na podstawie estetyki stołu świątecznego, doboru potraw, walorów smakowych i symboliki wielkanocnej. Poddano ocenie 16 stołów

Wyniki konkursu:

Grand Prix: Gospodynie z Roczyn

Gospodynie z Roczyn ujęły komisję swoją kreatywnością oraz znajomością potraw wielkanocnych dominujących na stołach. Zgodnie z regulaminem gospodynie  z Roczyn przygotowały najwięcej potraw z jajek co było najwyżej punktowane i przechyliło szalę zwycięstwa. Miały też dobry dobór potraw a nie można zapomnieć też o ich doskonałym smaku. Piękna ręcznie zrobiona dekoracja stołu zaimponowała komisji (na przykład koszyk z jajkami)

 

I miejsce: Gospodynie z Brzezinki, Głębowic, Zagórnika, Rzyk

I miejsce: Gospodynie z Brzezinki

 

I miejsce: Gospodynie z Głębowic

 

I miejsce: Gospodynie z Zagórnika

 

I miejsce: Gospodynie z Rzyk

 

II miejsce: Gospodynie z Frydrychowic, Targanic Górnych, Węglówki, Gierałtowiczek, Kleczy

II miejsce: Gospodynie z Frydrychowic

 

II miejsce: Gospodynie z Targanic Górnych

 

II miejsce: Gospodynie z Węglówk

 

II miejsce: Gospodynie z Gierałtowiczek

 

II miejsce: Gospodynie z KleczyDolnej - KGW Zarąbianki

 

III miejsce: Gospodynie z Andrychowa, Targanic Dolnych, Nidku, Sułkowic-Łęgu, Sułkowic Bolęciny, Świnnej Poręby

III miejsce: Gospodynie z Andrychowa

 

III miejsce: Gospodynie z Targanic Dolnych

 

III miejsce: Gospodynie z Nidku

 

III miejsce: Gospodynie Sułkowic-Łęgu

 

III miejsce: Gospodynie z Sułkowic Bolęciny

 

III miejsce: Gospodynie ze Świnnej Poręby

 

Czas na wręczenie nagród!

 

Specjalna nagroda Grand Prix ufundowana przez Burmistrza Andrychowa - Tomasza Żaka

Grand Prix Konkursu dla Gospodyń z Roczyn!

 

Tradycją jest, że po zakończeniu konkursu wszyscy uczestnicy śpiewają Barkę - ulubiona pieśń Św. Jana Pawła II - Ależ ona wspaniale zabrzmiaław tym roku w towarzystwie góralskiej kapeli!

 

 

 

I to już koniec kolejnego niezwykłego konkursu!

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym XVIII Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny mógł się odbyć - właścicielom Ośrodka Kocierz, władzom samorządowym - poprzez realizację programów, sponsorom i przyjaciołom SGW oraz przede wszystkim GOSPODYNIOM, które poprzez pracę na rzecz lokalnej społeczności doprowadziły do tak pięknych i pozytywnych efektów!

 

Prezes SGW - Czesława Wojewodzic


wins