Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XIV Konkurs stroików dożynkowych
Andrychów - ABS BANK SPÓŁDZIELCZY
Rok 2014

Konkursy stroików dożynkowych stały się nieodłączną częścią przygotowań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie do dożynek gminnych. Od wielu lat w gościnnych progach Świetlicy Banku Spółdzielczego w Andrychowie gospodynie spotykają się by porównać swoje umiejętności artystyczne. No właśnie - artystyczne - bo takie z czasem stały się wyroby rękodzieła naszych gospodyń. Jury ma coraz więcej zmartwień przy ocenie poszczególnych stroików. Wszystkie są wykonywane zgodnie z kanonami sztuki ludowej. Nie ma w nich elementów przypadkowych. Coraz częściej gospodynie czerpią inspiracje z najlepszych wzorców, sprawiając, że elementy kompozycji - począwszy od tych minimalistycznych aż po skomplikowane konstrukcje - cieszą oczy oglądających.

W roku 2014 Gospodynie przybyłe na konkurs stroików gościły Gospodynie KGW Sułkowice Bolęcina.

Spotkanie kolejny raz upłynęło w serdecznej  atmosferze, stając się nie tylko spotkaniem roboczym podczas którego omówiono nadchodzące imprezy oraz zbliżające się prace, ale też - spotkaniem dobrych przyjaciółek, które co jakiś czas spotykają się przy wspólnym stole pod szyldem SGW.

Spotkanie – konkurs Stroików Dożynkowych odbywa się pod pięknym hasłem, które Prezes SGW – Czesława Wojewodzic powtarza od wielu lat: „Praca wielu wydaje owoce”. Cytat ten przytoczył przed laty Pan Karkoszka – były wiceprezes Spółdzielni Wizan.

Pięknych cytatów nie brakowało również podczas tego spotkania. Przytoczmy dwa z nich - "Od myszy po cesarza - wszyscy żyją z gospodarza" oraz: "Fantazja jest cenniejsza od wiedzy, bo wiedza jest ograniczona, a fantazja nie" - w dalszej części fotoreportażu dowiecie się, kto je przytoczył!

Czy gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie mają fantazję? Z pewnością! Zobaczcie jakie stroiki przygotowano na konkurs stroików dożynkowych!

Poniżej - stroik KGW Gierałtowiczek

Diabeł tkwi w szczegółach! Zobaczcie jak pięknie prezentowały się konkursowe stroiki i ich detale!

Tym razem na imprezę Stowarzyszenie nie zapraszono wielu gości, ponieważ dwa tygodnie temu SGW zorganizowało konkurs bukietów zielnych w którym uczestniczyło wiele osób. Tradycyjnie podczas spotkania - konkursu stroików zaproszono największych przyjaciół SGW - Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzatę Matusiak oraz Jerzego Chylewskiego - Prezesa Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan. Nie mogło zabraknąć oczywiście andrychowskiego samorządu - Urżedu Miejskiego w Andrychowie, który tym razem, ze względu na nieobecność burmistrza Andrychowa reprezentowała Sekretarz Gminy - Grażyna Łoboda.

Gospodynie z Sułkowic Bolęciny przygotowały pyszny poczęstunek!

Podczas spotkania w Rzykach - Na podstawie uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego nr 872/14 z dnia 12 sierpnia 2014 r. Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski za konsekwentne zaangażowanie w sprawy innych ludzi, aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności, podejmowanie inicjatyw dla budowanaia wspólnego dobra oraz udowadnianie iż działania jednostki mogą skutecznie uzupełniać działalność władz publicznych - została odznaczona Pani Czesława Wojewodzic.

Odznaczenie przyjmuje z wiekim szacunkiem i wielka pokorą, ale to odznaczenie jest nie tylko dla mnie. Jest tutaj - dla nas wszystkich - w myśl powiedzenia, że wszystko w życiu jest darem - talenty, serce, trud i ludzie pomagający i tylko w takich okolicznościach można mówić o sukcesie. Nie byłoby Stowarzyszenia, nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie MSH Wizan, ABS Bank Spółdzielczy, Samorządy - począwszy od wojewódzkiego poprzez powiatowy i gminny, gdyby nie Państwo - sponsorzy. Największa wartością tego Stowarzyszenia są Gospodynie - którym ja dedykuję ten krzyż. To Wasza - wielka zasługa! To Nasz Wspólny Sukces! Tylko Wspólnie możemy jeszcze razem - wiele zrobić. - powiedziała wtedy Prezes SGW - powtarzając to również w czasie konkursu stroików.

Te soki od 15 lat towarzysza gospodyniom na wspólnych stołach!

Prezes SGW zaprosiła tych, którzy są zawsze najbliżej Stowarzyszenia - Urząd Miejski w Andrychowie, MSH Wizan i ABS Bank Spółdzielczy. Prezes SGW przypomniała kolejny raz szereg tradycji dożynkowych oraz cykl imprez dożynkowych, które odbywają się w najbliższej okolicy w tym - dożynki wojewódzkie i diecezjalne połączone z powiatowymi. Tradycja dożynek wrosła w nasz naród. Dożynki są wydarzeniem nie tylko związanym z tradycją. Są również wydarzeniem społecznym. Dziękujemy wspólnie za plony ciesząc się chlebem z tegorocznego ziarna, pieczonym na liściach chrzanu. Tak pięknie - dożynki obchodzone są tylko w Polsce. Ta tradycja wrosła w nasz naród.

Komisja konkursowa w składzie Zofia Oboza - PZDR Wadowice, Stefania Matejko-Zaremba - MSH Wizan oraz Jarosław Skupień - www.andrychow.pl oceniło 15 stroików uwzględniając w swojej ocenie tradycjonalizm charakterystyczne składniki, estetykę wykonania i kompozycję. Postanowiono przyznać:

I miejsce
KGW Andrychów
KGW Roczyny

II miejsce
KGW Inwałd
KGW Sułkowice Łęg
KGW Targanice

III miejsce
KGW Targanice Dolne
KGW Nidek
KGW Frydrychowice

Najpiękniejsze stroiki gospodynie przeznaczają dla Tych, którzy szczególnie pomagają Stowarzyszeniu!

W zastępstwie Burmistrza Andrychowa zaproszenie na konkurs przyjęła Sekretarz Gminy - Grażyna Łoboda. Burmistrz jest z Paniami całym sercem. Niestety - nie mógł uczestniczyć w spotkaniu ze względów zdrowotnych. Burmistrz bardzo ceni sobie pracę Gospodyń. Bardzo jest dumny z tego, że nasza Gmina ma takie Stowarzyszenie że może sie nim szczycić. Jak pokazały ostatnie uroczystości - jesteśmy dzięki Gospodyniom SGW znani w całym województwie i nie tylko. Zarówno Wojewoda jak i Marszałek Małopolski cenią Państwa Pracę. Dzięki atmosferze jaką Panie stwarzacie - jesteśmy cenieni w województwie jako Gmina. Zapraszam na Dożynki.

Od myszy po cesarza - wszyscy żyją z gospodarza - przytoczyła mądry, zapomniany cytat - Prezes ABS Banku Spółdzielczego Małgorzata Matusiak. Dobrze, że przynajmniej kilka razy w roku sobie o tym przypominamy. To bardzo cenne - to, co Panie robicie, kultywowanie tradycji. Nie zaprzestawajcie tego. Przypominajcie, bo nawet jeżeli młodzi ludzie, którzy w tej chwili nie są tradycją zainteresowani - to obserwują nasze działania. Do tradycji należy dorosnąć. Polska zaczyna sobie przypominać tradycję, tożsamość kulturową - często w sytuacjach zagrożenia. Panie robią to na codzień. Trzymam za Was kciuki - róbcie tak dalej!

Jestem pod wrażeniem! Fantazja jest cenniejsza od wiedzy, bo wiedza jest ograniczona, a fantazja nie - powiedział Prezes MSH Wizan nie mogąc wyjść z podziwu nad kunsztem rękodzieła Gospodyń. Spółdzielczość ma w statucie działalność kulturalno-oświatową. Gratuluję Państwu i obiecuję, że Wizan zawsze będzie Was wspomagał!

Tradycyjnie - przybyli goście wręczyli gospodyniom nagrody konkursowe

Jarosław Skupień


wins