Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XVII Konkurs Stroików Dożynkowych
6.09.2018 - ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie

Po raz siedemnasty Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało Konkurs Stroików Dożynkowych mający na celu zachowanie pięknej tradycji wicia dożynkowych ozdób i wieńcy, ale też stałe doskonalenie tworzenia tego rodzaju pięknych kompozycji ludowego rękodzieła.

Obserwując coroczne prace konkursowe można dojść do wniosku, że nic więcej nie można już w tym temacie wymyślić. A jednak! Gospodynie same sobie udowadniają, że ich kreatywność nie ma granic!

W tym roku Gospodynie SGW jako jedyne przedstawicielki z powiatu wadowickiego i Gminy Andrychów uczestniczyły w dożynkach wojewódzkich Małopolski (kliknij - zobacz). Gospodynie pojechały tam z przepięknym wieńcem autorstwa Haliny Brzazgacz oraz misternym stroikiem wykonanym przez Gospodynie KGW Sułkowice Łeg.

Podczas Konkursu Stroików Dożynkowych Gospodynie omówiły bieżące działania i plany na przyszłość. Tego rodzaju spotkania często wykorzystywane są jako spotkanie robocze Stowarzyszenia.

Gospodynie SGW ze stroikami konkursowymi uczestniczą w dożynkach i przekazują je do instytucji z którymi Stowarzyszenie współpracuje. Gośćmi honorowymi konkursu byli: Gospodyni obiektu - Prezes ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie Małgorzata Matusiak oraz burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Mimo napiętego kalendarza obu zaprosonym gościom udało się znaleźć czas żeby odwiedzić gospodynie. W imieniu prezesa MSH Wizan w spotkaniu uczestniczyła Kierownik Działu Handlowego MSH Wizan.

Jesteśmy obecnie w bardzo pięknym okresie dożynkowym. Zaczyna się on od święta Matki Boskiej Zielnej i trwa aż do święta Matki Boskiej Siewnej. W tym czasie w naszym kraju organizowane są dożynkiwiejskie, gminne, powiatowe, wojewódzkie oraz najważniejsze - prezydenckie dozynki w Spale. Od 15 sierpnia do 16 września trwa okres dożynkowy.

Dożynki to zwyczaj - dziękczynienie za plony, który w naszej świadomości uświadamia wiele rzeczy. Idąc na Dożynki Gminne Stowarzyszenie chce przedstawić swój plon. Aby nie robić wielkich, pracochłonnych wieńcy od kilku lat robione są stroiki dożynkowe, w których zachowujemy wszystkie te elementy które wiążą się z tym pięknym okresem żniwnym oraz ze żniwami.

Te które dzisiaj przyniesiono na konkurs są współczesne i tradycyjne, tak jak wieńce dożynkowe - gdyż takie kryteria właśnie przyjmuje się od kilku lat na dożynkach wojewódzkich.

Dożynki na początku historii ich organizowania były dodatkowym wynagrodzeniem dla ludzi pracujących u właściciela ziemskiego. Według tradycji wieniec to najważniejszy atrybut dożynek. Poświęcony wieniec przetrzymuje się do kolejnego roku, wykruszone z niego zboże daje się do przyszłorocznego siewu, mając nadzieję że będzie urodzaj.

Dawniej robiono mniejsze wieńce, najlepsza żniwiarka niosła go na wyciągniętych dłoniach lub na głowie. Gospodynie co roku robią coraz piękniejsze wieńce. Ten rok - czas świętowania 100 lat Niepodległości- stroiki i wieńce zawierają elementy związane z Niepodegłością. Wieniec, który Gospodynie wykonały na dożynki wojewódzkie trafi do rąk Burmistrza Tomasza Żaka - gospodarza gminy Andrychów podczas dożynek gminnych w Inwałdzie.

Dożynki to nie tylko zabawa - to również uczestniczenie w procesie, który nam uświadamia patriotyzm i szacunek do ziemi, chleba i pracy rolnika.

Integrujemy się, idziemy wszyscy na Mszę świętą dziękczynną dziękując Bogu oraz uświadomając sobie, że nie wszystko od nas zależy.

"Boże z Twoich rąk żyjemy, lecz naszymi pracujemy. My ci dajem trud i poty- Ty nam daj urodzaj złoty! To Ty dajesz wiatr deszcz i słońce.

Dożynki to radosne święto. Kiedy orszak dożynkowy zbliżał się do gospodarza śpiewano - otwieraj panie szeroko wrota niesiem Ci wieniec ze szczerego złota! Kiedyś ludzie porównywali ten wieniec do złota najwyższej wartości dlatego że nic ze złota jeżeli nie będzie co jeść!

Jesteśmy bardzo dumne że możemy przekazywać tą tradycję. Konkurs finansowany jest z programu Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego z Krakowa "Czas na wieś" - program pod tytułem Małopolanki wiją wianki oraz z programu Urzędu Gminnego - "Zwyczaje dożynkowe i obrzędy dożynkowe na terenie gminy Andrychów"

Bardzo serdecznie dziękujemy! To dzięki udziałowi w programach jest możliwy zakup nagród dla Gospodyń.

Konkurs stroików to również okazja do podziękowania szczególnym Przyjacielom Stowarzyszenia!

Drogie Panie.

W samym sercu widnokręgu
tu gdzie stoję - jest moje pole.
Polski kawałek mojej ojczyzny
pod parasolem niebieskiego nieba,
zagon żyznej ziemi
bochen słonecznego chleba

Nie znam autora tych słów, ale są piękne i poruszające. Mam nadzieję na stroik od Was, bo wiem, że wieńce i stroiki będące symbolem dożynek wręcza się zawsze osobom, które są w sposób szczególny związane z danym miejscem, gdzie rosną plony. Dzięki temu ja czuję się - Wasza i bardzo to sobie cenię! Dziękuję Wam za to że obdarowujeci mnie stroikiem. Oglądałam te stroiki na korytarzu i powiem, że zastanawiam się co roku czy Wam się skończy miłość do tej pracy i twórcza wyobraźnia, ale zaskakujeci mnie co roku czymś nowym i dla mnie to nie ma znaczenia czy to są strajki nowoczesne czy tradycyjne. One są wszystkie po prostu cudne! Widać to Wasze serce, które wkładacie w robienie stroika. Gratuluję Wam wszystkim bez względu na to czy któraś otrzyma pierwsze, drugie, czy trzecie miejsce - wszytkie jesteście wygrane bo macie bardzo zdolne ręce i bardzo mądre głowy!

-powiedziała dziękując za otrzymany stroik Prezes ABS Banku Spółdzielczego Małgorzata Matusiak.

Drogie Panie. Mogę Panią Prezes zapewnić, że jest Nasza! Wszyscy to czujemy - czujemy gościnność i wsparcie ABS Banku Spółdzielczego! Wiele rzeczy nie byłoby możliwych do zrealizowaniabez pomocy Banku i jego Prezes. Drogie Panie - kalendarz spotkań mam bardzo napięty, ale nie mogłem tu dzisiaj nie być z Wami. Co roku staram się jak tylko mogę, żeby na ten konkurs stroików przybyć. Zawsze mówię, że jeżeli coś się robi z pasją to przekracza pewne granice. Nasze serce, wasze zaangażowanie dla ochrony tradycji jest naprawdęwielkie, ale już kiedyś mówiłem, że marzy mi się by w szkołach, tak jak w innych krajach był przedmiot Tradycja, ze względu na to że coraz mniej młodzież zna ten temat. Coraz mniej się angażuje. Czasem słyszę jak mówią że chodzenie w stroju ludowym jest obciachem, że tańczenie krakowiaka czy innego ludowego tańca nie daje splendoru. Ja uważam, że wręcz przeciwnie! Może dlatego, że przez wiele lat właśnie w Teatrze Regionalnym w Krakowie występowałem w stroju krakowskim w weselach, szopkach, przedstawieniach. Wtedy też ciągle koledzy pytali mnie po co ty się ciągle ubierasz w ten strój krakowski, czapkę z pawim piórem. Odpowiadałem - bo to jest niesamowite przeżycie. Dlatego z takim sentymentem tu do was przychodzę, bo znam to i rozumiem.

Bardzo Wam dziękuję za to co robicie i zapraszam Was wszystkie na tegoroczne dożynki! - dodał Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Zobaczcie jak w tym roku prezentowały się stroiki konkursowe!


KGW Zagórnik


KGW Głębowice


Targanice Dolne


Sułkowice Bolęcina

Piękno tkwi w szczegółach!

Komisja konkursowa miała trudny wybór!

6 Września 2018 komisja konkursowa oceniła stroiki żniwne. Przewodnicząca - Zofia Oboza - wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich oraz Stefania Matejko-Zaremba z MSH Wizan poddały ocenie stroiki dożynkowe w oparciu o kryteria tradycjonalizmu, charakterystycznych składników i estetyki wykonania. Poddano ocenie 14 sztuk stroików żniwnych. Aby właściwie ocenić prace Gospodyń utworzono dwie kategorie ocen.

Stroiki tradycyjne

I miejsce KGW Sułkowice Łęg
I miejsce gospodynie z Gierałtowiczek

II miejsce KGW Zagórnik
II miejsce KGW Rzyki
II miejsce Gospodynie z Nidku
II miejsce KGW Targanice

III miejsce KGW Brzezinka
III miejsce KGW Targanice Dolne
III miejsce KGW Sułkowice Bolęcina
III miejsce KGW Andrychów

 

W kategorii stroików współczesnych

I miejsce KGW Roczyny
I miejsce KGW Frydrychowice

II miejsce KGW Głębowice

III miejsce Gospodyni z Inwałdu

Najpiekniejsze stroiki wręczono zaproszonym gościom! Stroik z Roczyn to jednocześnie symbol naszej gminy - gdzie kazda kula z kwiatów symbolizuje jedną wioske Gminy Andrychów, oraz miasto.

Czas na wręczanie nagród!



wins