Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XXII Konkurs Stroików Dożynkowych
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
1 września 2022 r.

Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie 22 raz spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. W temacie stroików Gospodynie Stowarzyszenia są pawdziwymi mistrzyniami! wciąż szukając nowych inspiracji i pomysłów. Gospodynie kolejny raz udowodniły, że tradycja nie jest martwym powielaniem wzorców z przeszłości, lecz twórczym spojrzeniem w przyszłość, źródłem pomysłów i radości.

Konkurs stroików dożynkowych organizowany jest od początku przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich jako symbol małych dożynek. Spotkanie prowadziła Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic. Oprócz mądrych słów o tradycji, potrzebie kontynuowania działań, tradycjach dożynkowych oraz potrzeby organizowania świąt związanych z ciężka pracą rolnika mieliśmy również możliwość ugoszczenia jednych z największych Przyjaciół Stowarzyszenia - Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka oraz Prezes ABS Banku Spółdzielczego Małgorzatę Matusiak. Niestety z ważnych powodów w tegorocznym konkursie nie uczestniczył Prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski.

Piękne dożynkowe stroiki można będzie oglądać podczas dożynek gminnych. 14 stroików zachwycało kompozycją i starannością wykonania.

Każdy kolejny rok daje nam wszystkim do zrozumienia, że nie wszystko zależy od rolnika. Boże z Twoich rąk żyjemy, lecz naszymi pracujemy. Kultywowanie tradycji to ochrona tego co dla nas swojskie, określenie swojej odrębności, dbałość o poczucie tożsamości kulturowej. Dożynki to święto plonów głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi, święto dziękczynne za tegoroczne plony z nadzieją na urodzaj w roku następnym. W obecnych czasach dziękowanie za plony nabiera szczególnego wymiaru!

Tradycyjnie podczas spotkania nie zabrakło pysznego poczęstunku! o który zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Sułkowic Łęgu.

Protokół komisji konkursowej oceniającej stroiki żniwne przeczytała przewodnicząca komisji Zofia Oboza - wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Wraz ze Stefanią Matejko Zaremba z Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan oraz autorem niniejszego opracowania dokonała oceny stroików dożynkowych na podstawie kryteriów tradycjonalizmu, charakterystycznych składników oraz estetyki wykonania.

Tradycją spotkań konkursowych jest przekazanie najpiękniejszych stroików dożynkowych przyjaciołom Stowarzyszenia. W tym roku otrzymali je - burmistrz Andrychowa Tomasz Żak i Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzata Matusiak.

Konkurs stroików dożynkowych organizowany jest od początku przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich jako symbol małych dożynek.

 

Kto zna Prezes SGW - Panią Czesławę ten wie, że w jej wypowiedziach nie może zabraknąć wielu mądrych słów o tradycji, potrzebie kontynuowania działań, tradycjach dożynkowych oraz potrzebie organizowania świąt związanych z ciężka pracą rolnika. Mimo, że Gmina Andrychów nie jest gminą rolniczą - warto dbać o tę wiedzę i zachowywać ją dla kolejnych pokoleń.

Tradycyjnie, przed spotkaniem Gospodynie rozmawiały na tematy bieżące, wycieczki, omawiały zrealizowane konkursy oraz nadchodzące imprezy w których będą uczestniczyć Gospodynie Stowarzyszenia, głównie uczestnictwu w nadchodzących dożynkach gminnych, które w tym roku odbywają się w Zagórniku. Zaproszenie na uroczystości jubileuszowe KGW przekazał Zarząd KGW w Głębowicach. Jubileusz 90-lecia Koła odbędzie się 24 września 2022 roku. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od lat współpracuje aktywnie z KGW w Głębowicach. Poruszono również kwestię aktualizacji deklaracji przynależności do Stowarzyszenia.

Gospodynie gratulowały Prezes SGW Czesławie Wojewodzic Złotego Krzyża Zasługi, przekazanego jej przez Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka w imieniu Prezydenta RP. Pani Prezes podkreśliła, że otrzymane zaszczytne odznaczenie traktuje jak słowa uznania dla całego Stowarzyszenia, oraz wspaniałej roli wszystkich Gospodyń SGW w życiu i działaniach na rzecz lokalnej społeczności.

Tradycyjnie - nagrody za Konkurs Stroików Dożynkowych trafiły na ręce Gospodyń. Nagrody wręczali Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak i Prezes ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie - Małgorzata Matusiak.

Konkurs współfinansowany był ze środków Powiatu Wadowickiego poprzez realizację dedykowanego programu "Zwyczaje dożynkowe i bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Powiecie Wadowickim"

Prezes SGW przekazała również ogromne słowa uznania dla Pani Prezes ABS Banku Spółdzielczego, za wielką, którą spełnił Bank i jego liderzy w sukcesie Gospodyń SGW. Na ręce Pani Prezes popłynęły słowa podziękowań za pomoc, serce i ogromne zaangażowanie w życie lokalnej społeczności i działających na naszym terenie organizacji i Stowarzyszeń.

Moje drogie Panie - chciałabym bardzo podziękować za Wasze zaproszenie, ale z niezależnych ode mnie względów nie mogłam uczestniczyć w kilku ostatnich imprezach i konkursach. Myślami byłam z Wami podczas tych uroczystości. Myślałam o Was również podczas realizacji tegorocznego bukiet zielnego. Nadchodzi czas dobrych zmian dla ABS Banku Spółdzielczego, który łączy się z inną tego rodzaju instytucją. Bank jest teraz w okresie bardzo aktywnej pracy, w związku z niniejszym połączeniem.

 

Przeczytałam, że hasłem tegorocznych dożynek jest "Z szacunku dla chleba". Miałam 5 lat, i pamiętam jak traktowano chleb przed laty, jak go szanowano, gdy upadł. Do tej pory w starszych ludziach jest ta tradycja. Wzruszam się tym, bo wiem, że również Wy tak czujecie. To przeceież z szacunku dla chleba organizujecie również ten konkurs. Naród który nie szanuje swoich tradycji ginie. Przychodzą takie momenty gdy czujemy to mocniej. Zwyczaje i obyczaje wprowadzają w nasze życie cykliczność i ład. Tym ładem domy i narody słyną, jego brakiem domy i narody giną... Mam dla Was ogromne słowa uznania. Macie cudowne ręce i nieograniczoną wyobraźnie - wielkie gratulacje. Życzę Wam na każdy dzień wszelkiego dobra i dobrego zdrowia - dziękowała Pani Prezes Małgorzata Matusiak.

Nie zabrakło słów wspomnień z minionych dożynek, opisów tradycji i zwyczają związanych z tym świętem. Tradycyjnie na ten temat wypowiedziała się Prezes SGW Czesława Wojewodzic.


Czas na wyniki konkursu!

Symbolika dożynek, opisy uroczystości dożynkowych, kolejny rok, kolejne trudne zadanie. Musimy podsumować te prace, które z roku na rok są coraz piękniejsze.

Wspaniały efekt prac gospodyń - same udane kompozycje! Nie wystarczy zboża zebrać, trzeba umieć jeszcze to zboże ofiarować - w jak najbardziej udanej kompozycji. Uświęcony tradycją wieniec dożynkowy - piękny, wymowny symbol, jego kształt, kolory, sposób splatania zbóż, wplatanie owoców oraz warzyw, czy wreszcie dekorowanie kwiatami, ziołami ozdobnymi, trawami - zależy od pomysłowości i rękodzielniczej fantazji twórców. Nie zawsze znajdujemy czas na zrobienie pełnowymiarowych kompozycji. Często we współczesnym świecie robimy stroiki dożynkowe. To ważne, by każda forma utrwalenia ginących zachowań i zwyczajów, zachowania wspólnych działań środowisk wiejskich była kontynuowana przez kolejne pokolenia.

Komisja poddała ocenie 14 stroików, niektóre podobnej kompozycji, ale wszystkie - wyróżniające się. Wszystkie kryteria konkursowe zostały spełnione.

Komisja postanowiła przyznac dwa równorzędne wyróżnienia (kolejność alfabetyczna)

KGW Gierałtowiczki


KGW Zagórnik

Pozostałe Koła otrzymały równorzędne nagrody

KGW Andrychów
KGW Brzezinka Dolna
Gospodynie z Frydrychowic
KGW Głębowice
Elżbieta Bojko - Gospodyni z Inwałdu
KGW Nidek
KGW Roczyny
KGW Rzyki
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Sułkowice Łęg
KGW Targanice
KGW Targanice Dolne

Tego rodzaju konkursy to również bardzo dobra sposobność by dowiedzieć się tego, co ważne w naszej Gminie. Informacje przekazał Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak.

Korzystając z okazji pogratulował odznaczenia Pani Czesławie Wojewodzic, podkreślając jej rolę jako lidera Stowarzyszenia.

Z wieką satysfakcją przychodzę na wasz konkurs, bo to znaczy że zbliżamy się do głównego święta podziękowań za plony - dożynek. Będziemy na nim gościć naszych przyjaciół z Ukrainy wraz z Konsulem Ukrainy z Krakowa, którzy korzystając z okazji podziękują mieszkańcom regionu za wsparcie dla walczącej Ukrainy. Dobrze wiemy, że my będziemy cieszyć się i dziękować za chleb, a Oni mają teraz o wiele większe problemy...

Co się dzieje w gminie? Są u nas obecnie problemy takie, jak we wszystkich gminach w Polsce. Poszukujemy węgla. Tak jak Wam w budżetach domowych również i nam brakuje środków, musimy weryfikować na bieżąco nasze plany. Kryzys energetyczny daje nam się również we znaki. Poszukujemy 2000 ton węgla miesięcznie, żeby ogrzać i podgrzewać wodę podłączonych do Elektrociepłowni obiektów - firm, instytucji i odbiorców indywidualnych.

Bardzo chcemy w Andrychowie zrealizować wielką inwestycję, którą planujemy od 2 lat. Mamy pomysł na odcięcie się od rynku gazowego i węglowego. Pomysł narodził się w związku z rozwojem technologii zgazowywania odpadów. Instalacja zasilana jest to paliwem alternatywnym przygotowywanych na składowiskach odpadów. Obejrzeliśmy instalacje które już funkcjonują. Chcielibyśmy zastąpić gaz sieciowy gazem z tej właśnie instalacji. Byłaby to pierwsza taka instalacja w Polsce. To najbardziej ekologiczny system ogrzewania. Nie ma w nim odpadów, a odpad, który pojawia się po zgazowaniu jest odpadem obojętnym ekologicznie. Podkreślam, że nie będzie u nas żadnej spalarni - nikt o tym nie myśli. Proszę o zaufaniu dla nas - my również chcemy dbać o środowisko. Mamy fantastyczne miejsce do życia, wszyscy nam zazdroszą warunków przyrodniczych i geograficznych, a tego typu instalacja pozwoli nam na 10 lat stabilizacji cen za ścieki, śmieci i ciepło! To dla nas olbrzymia szansa, która brzmi futyrystycznie ale jest jak najbardziej realna. Świat nam uciekł technologicznie. W wielu krajach powstają już tego rodzaju instalacje. Robimy wiele analiz, prowadzimy szereg konsultacji, tłumacząc olbrzymie zalety tego rozwiązania. Nowa technologoa świetnie powinna się sprawdzić u nas, aby się nie martwić corocznymi podwyżkami cen węgla i gazu. Wielu prywatnych właściceli elektrociepłowni rezygnuje z ich prowadzenia. Gdyby nie nasze decyzje sprzed lat bylibyśmy teraz zależni od prywatnych przedsiębiorców w kwestii elektrociepłowni i zdani na ich decyzje.

Podkreślam - na pewno spalarni w Andrychowie nie będzie! To wszystko co się będzie działo - będzie działać w układzie zamkniętym. Życząc dużo zdrowia i wytrwałości - Burmistrz Tomasz Żak jeszcze raz podziąkował Gospodyniom za to, że przekazują młodszym piękne, polskie tradycje. Bez tradycji nie ma narodu!

A teraz - zapraszamy Was do obejrzenia galerii fotografii z tegorocznego konkursu!

  • _DSC1303
  • _DSC1304
  • _DSC1306
  • _DSC1307
  • _DSC1308
  • _DSC1309
  • _DSC1310
  • _DSC1312
  • _DSC1313
  • _DSC1314
  • _DSC1316
  • _DSC1317
  • _DSC1318
  • _DSC1319
  • _DSC1320
  • _DSC1322
  • _DSC1323
  • _DSC1324
  • _DSC1325
  • _DSC1326
  • _DSC1328
  • _DSC1329
  • _DSC1331
  • _DSC1332
  • _DSC1333
  • _DSC1335
  • _DSC1336
  • _DSC1337
  • _DSC1338
  • _DSC1339
  • _DSC1340
  • _DSC1343
  • _DSC1344
  • _DSC1345
  • _DSC1346
  • _DSC1347
  • _DSC1348
  • _DSC1349
  • _DSC1351
  • _DSC1352
  • _DSC1353
  • _DSC1354
  • _DSC1356
  • _DSC1357
  • _DSC1359
  • _DSC1360
  • _DSC1361
  • _DSC1362
  • _DSC1364
  • _DSC1368
  • _DSC1370
  • _DSC1375
  • _DSC1378
  • _DSC1393
  • _DSC1397
  • _DSC1401
  • _DSC1406
  • _DSC1408
  • _DSC1413
  • _DSC1415
  • _DSC1416
  • _DSC1417
  • _DSC1419
  • _DSC1420
  • _DSC1422
  • _DSC1424
  • _DSC1426
  • _DSC1428
  • _DSC1432
  • _DSC1436
  • _DSC1438
  • _DSC1442
  • _DSC1446

 

 

wins