Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Warsztaty Bukietów Zielnych 2020

Pszenżyto, owies, pszenica, piołun, bylica, wrotycz, mięta, pysznogłówka, koper, boże drzewko, melisa, rozmaryn, krwawnik, piołun, lawenda, orzech laskowy, dziurawiec, mięta cytrynowa, tymianek, siemie lniane, rumianek, jeżówka, nawłoć, słonecznik, jabłko, czosnek, makówki, kwiat pory, kalina leśna, grubosz, kwiat ślazowy... to tylko garść wybranych z wielu, rosnących tuż obok nas elementów bukietów zielnych, które znalazły się w pokazowych bukietach zielnych realizowanych podczas warsztatów bukietów zielnych, które realizowało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Elżbieta Bojko, Zofia Moskwik, Zofia Oboza oraz Czesława Wojewodzic - Prezes SGW w Andrychowie zrealizowały warsztaty w ramach programu "Zwyczaje dożynkowe i bukiety zielne, jako obrzędy ludowe w Gminie Andrychów"

Program jest realizowany dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Miejski w Andrychowie w styczniu 2020 r. Wiemy dobrze, jak bardzo zmienił się otaczający nas świat od tamtego czasu. Program zakładał tradycyjne, piękne warsztaty międzypokoleniowe w Rzykach, realizację wieńca dożynkowego, konkursu Bukietów Zielnych w Czarnym Groniu, udział Gospodyń w dożynkach wojewódzkich i gminnych i wiele innych ciekawych działań.

Jak wygląda nasze obecne życie, przez zagrożenie koronawirusem - wszyscy wiemy. Boimy się o zdrowie własne i najbliższych. Obecnie - 90% tczłonkiń Stowarzyszenia to panie, które ukończyły 60 lat. Aby nie narażać życia i zdrowia uczestniczek programu, a jednocześnie - bez względu na okoliczności wspierać i podtrzymywać lokalne tradycje SGW wystąpiło z prośbą do Urzędu Miejskiego w Andrychowie o mozliwość realizacji programu w innej formie - z wykorzystaniem internetu.

Warsztaty robimy w zmniejszonej ilości osób, małe bukieciki zielne zrobimy i przekażemy dzieciom, konkurs główny nie odbędzie się niestety w pięknej sali hotelu Czarny Groń. Każde Koło zrobi bukiet zielny i prześle go zgodnie z regulaminem do nas. Komisja po obejrzeniu zdjęć w tym samym składzie co zawsze oceni bukiety zielne i przyzna uczestniczkom nagrody.

Na październikowym spotkaniu SGW Koła i Gospodynie, które będą uczestniczyły indywidualnie otrzymają nagrodę.

Wieniec dożynkowy, który jest wykonywany będzie wręczony przedstawicielowi Samorządu - Burmistrzowi Miasta podczas sesji, która będzie odbywała się nie online. Co będzie z udziałem Gospodyń w dożynkach? Zobaczymy! Wszystko będzie zależało od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie. Chiałybyśmy wybrać się na dożynki do Częstochowy, ale czy pojedziemy - zależy. Dotychczas 50 Gospodyń wyraziło chęć uczestnictwa. - powiedziała Czesława Wojewodzic - Prezes SGW w Andrychowie.

W trakcie warsztatów, dzięki uprzejmości Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zrealizowano piękny film - będący opisem zwyczajów związanych z tradycją Bukietów Zielnych, ale też poradnikiem budowy bukietów, oraz tego, jak wielkie bogactwo ziół, owoców i kwiatów nas otacza. Bardzo dziękujemy za realizację!

Zapraszamy do obejrzenia!

 

Ubiegłoroczne bukiety... jak wiele zmieniło się od czasów, gdy były "żywe"

Świat mimo wszystko nie zatrzymał się w miejscu. Patrotyzm, tradycja, tożsamość, piękno naszych małych ojczyzn... To co wydaje nam się w chwili obecnej mało ważne - być może właśnie teraz jest jeszcze ważniejsze niż dotychczas. Często zamknięci w czterech ścianach mieszkań, czy ogrodów, bez możliwości szerszego kontaktu z innymi mieszkańcami, tęsknimy za czasem, kiedy gromadziliśmy się wszyscy razem podczas uroczystości i świąt, przeżywając wspólnie miłe chwile, ucząc się wzajemnie tego, jak być razem.

Sztuka układania bukietów zielnych - własnie teraz jeszcze bardziej symbolizuje nasze życie.

W skład tradycyjnych bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej powinny wchodzić te kwiaty, zioła, trawy, zboża, które rosną w naszym najbliższym otoczeniu. Nie szukajmy nowości. Dawajmy do bukietów te kwiaty, które rosły kiedyś przy kapliczkach. Możemy stosować kompozycje spiralne, stopniowane, w kształcie parasolabawić się barwą - pamiętając, aby łączyć je kolorystycznie np. - żóty-zielony, niebieski-biały, żółty-fiolet. Możemy tez podkreślić połączenie bukietu z ubraniem - np. czerwone korale - jarzębina.

Ważne aby dobrze oczyścić łodygi. Łączmy rośliny w grupy, bo kiedy są skupione w jednym miejscu - są charakterystyczną częścią bukietu, są zauważane i dobrze widoczne. Jeśli są rozproszone - tracimy ich piękno. Pamiętajmy - jeśli któreś kwiaty są bardziej wątłe - dajemy je do środka, żeby mocniejsze kwiaty mogły je podtrzymywać.

Czyż nie jest to wspaniała alegoria dla społeczeństwa?

Pamiętajmy też, aby w czasie układania bukietów zielnych przypominać sobie właściwości lecznicze ziół, i ogromna korzyść płynącą z ich stosowania. To co kiedyś było wiedzą ogólnodostępną - dzisiaj zanika. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, ze apteka jest na wyciągnięcie ręki!

Święto Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jest w całym naszym kraju. Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie u nas, tuż obok - w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się piękne inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia. Czy odbędą się w tym roku?

Jednym z ważniejszych celów organizowania Konkursu Bukietów Maryjnych jest również dokumentowanie tego co rośnie w danym regionie. Na fotografiach i w opisie bukietów możemy potem, po latach dokładnie prześledzić jaka w danym miejscu występowała roślinność, czy gatunki te przetrwały. Bioróżnorodność powinna być naszą siłą. Aby jednak była nam użyteczna - potrzeba umiejętności rozpoznania poszczególnych gatunków ziół i kwiatów. Wzbogacimy w ten sposób naszą wiedzę o świecie i naszych małych ojczyznach.

Tworzenie bukietów ma również wymiar artystyczny. Przeplatające się różnymi kolorami natury kompozycje potrafią zachwycić nie tylko misterną budową kwiatów i liści, ale też wydawanych przez nie zapachem.

W obecnych czasach - dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych! Róbmy sobie ogrody i rabaty kwiatowe z naszych - polskich odmian! Miejmy własne ogródki ziołowe!

Oglądając film możecie łatwo zauważyć, że kwiaty i zioła znane Wam ze słyszenia rosną na łąkach nadal!

Kwiaty i zioła zgromadzone! Zaczynamy warsztaty!

Jak widać - do układania bukietów zielnych nie zaszkodzi odrobinka pysznego ciasta drożdżowego!

Prawidłowo stworzony bukiet zielny, po przycięciu i oczyszczeniu łodyg zabezpieczamy owijając wilgotnym, namoczonym w wodzie papierem, owijając łodygi dodatkowo foliowym woreczkiem, aby kwiaty dłużej zachowały świeżość.

Podczas nagrania audycji - Prezes SGW towarzyszył przepiękny bukiet zielny KGW z Targanic Górnych

Jak wspomnieliśmy - SGW w Andrychowie realizuje konkurs Online dla Kół Gospodyń i Gospodyń indywidualnie.

Jakie bukiety zrobiono na konkurs można zobaczyć tutaj!

Zapraszamy do obejrzenia!

 

wins