Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XXI Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny.
Kocierz Hotel&Spa - 9.04.2022

Wyniki XXI Konkursu Potraw Regionalnych na najpiękniejszy Stół Wielkanocny oraz prezentacja Stołów Konkursowych. Kocierz Hotel&Spa - 9.04.2022

Kliknij - zobacz fotoreportaż

Wyniki i rozdanie nagród XXI Konkursu Potraw Regionalnych
Stół Wielkanocny 2022, Konkursy dodatkowe. Kocierz Hotel&Spa - 9.04.2022

Kliknij - zobacz fotoreportaż

Impreza konkursowa XXI Konkursu Potraw Regionalnych
Stół Wielkanocny 2022. Kocierz Hotel&Spa - 9.04.2022

Kliknij - zobacz fotoreportaż

 

Impreza konkursowa XXI Konkursu Potraw Regionalnych
Stół Wielkanocny 2022. Kocierz Hotel&Spa - 9.04.2022

XXI Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny. Złapaliśmy się za ręce...

Czas radości, rodzinnych świąt, czasu spędzanego wśród najbliższych... wydaje nam się, że tak było, jest i zawsze będzie... Niestety. Sytuacja na świecie i w Europie pokazuje, że czasy pokoju i bezpieczeństwa nie są dane raz na zawsze, a nauka płynąca z tragicznych czasów II wojny światowej nie dla wszystkich jest wyłącznie historią.

XXI Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny rozpoczął się niecodziennym apelem - potępienie działań zbrojnych prowadzonych przez Federację Rosyjską na Ukrainie

Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie poprosiła wszystkich o powstanie i w ciszy, trzymając się za ręce słuchaliśmy słów, których jeszcze kilka tygodni temu nikt sie nie spodziewał:

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz z uczestnikami 21 Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny 2022 z całą mocą potępiają agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jednocześnie wyrażamy nasze poparcie dla Narodu Ukraińskiego oraz deklarujemy pomoc, jaka leży w naszej mocy.

Ukraina walczy, Ukraina cierpi, ale także Ukraina ma nadzieję na normalne życie w wolnym kraju. Mamy nadzieję, że zbrodnie, szczególnie na ludności cywilnej dokonane na bezbronnych dzieciach i kobietach zostaną zażegnane a winni tych zbrodni osądzeni. Chwała Ukrainie.

Chwyciliśmy się za serca, oddając hołd tym, którzy zginęli. Tak jak Ukraina ma nadzieję, tak my tą nadzieję wzmacniajmy i życzmy, aby wszystko się skończyło. Jesteśmy w pięknym okresie Świąt Wielkanocnych, w czasie gdzie jest dobroć, miłość, pomyślmy... gdyby ci którzy zabijają mieli serca i miłość w sercu, czy dali by radę zabić? Nie. Czy daliby radę gonić za bezbronnymi dziećmi? Nie. A więc kim są te osoby? Czy nimi rządzi szatan? Zło? Czy są tak wychowani?

Jest takie powiedzenie, że każdy człowiek rodzi sie dobry, tymczasem los sprawia, że staje się zły. Dziękuję Państwu bardzo, że mogliśmy wesprzeć Ukrainę. Będziemy mieli jeszcze kilka akcentów wsparcia dla Ukrainy na naszym Konkursie. Gościmy równiez wśród nas Ukrainki przebywające na terenie naszej gminy.

Jak miło Państwa widzieć, jak miło powitać. Jak ja tęskniłam za tym spotkaniem. A Wy? - zapytała zgromadzonych Prezes SGW Czesława Wojewodzic rozpoczynając Konkursową uroczystość.

Bardzo sie cieszę, że mogliśmy się spotkać. Przerwa trwała 2 lata. Znów jesteśmy tutaj, wśród budzącej sie wiosny, w tym szczególnym, pięknym miejscu. Budzi się nadzieja.

Tradycja sprawia że stajemy się mocni. Zróbmy wszystko, aby ktoś kiedyś powiedział o nas, że byliśmy godni szacunku za godność, odwagę i prawość.

Czym jest Wielkanoc do której tak się przygotowujemy, biegamy po sklepach, zastanawiając się co przygotować, co ugotować. Czy to o to chodzi? Wielkanoc to tryumf życia nad śmiercią, tryumf dobra nad złem. To nadzieja, że zło zniknie a dobroć pozostanie.

Wielkanoc poprzedza wielki post, który trwa od środy popielcowej. Obecnie nie obchodzimy już tak mocno tego postu. Przestrzegano go kiedyś bardzo rygorystycznie.

Czy słyszeliście o zwrocie: Półpoście? To określenie czasu mającego miejsce w połowie postu. Pieczono wtedy obwarzanki i wieszano je na drzewach, aby dzieci miały coś słodkiego. Półpoście było też swego rodzaju pytaniem, czy jesteśmy już gotowi na Wielkanoc, czy jesteśmy gotowi na prawdę. Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie. jeśli chodzi o Małopolskę - u nas tradycje są bardzo mocne. Mamy stoły wielkanocne, przygotowanie stołów wielkanocnych i potraw, pojawiają się symbole, bazie, kwiaty, atrybuty świąt. Witamy wiosnę, nowe życie i nadzieje na lepszy czas.

Symbole świąt wielkanocnych - Niedziela Palmowa, święcenie palm, symbolika palm, tradycja święcenia palm i pokarmów - obchodzimy nadal bardzo uroczyście.

Prezes SGW przytoczyła w skrócie szereg tradycyjnych obrzędów wielkanocnych.

Podczas wieczoru nie zabrakło tradycyjnego poświęcenia pokarmów przez księdza. Tym razem tego aktu dokonał ks. Dariusz Mależyna z Parafii w Targanicach.

Po święceniu pokarmów i koszyczków wielkanocnych - koszyczki zniesiono na salę biesiadną. Tradycyjnie - koszyczki ze święconką wędrują do przyjaciół Stowarzyszenia.

Przy wejściu na salę biesiadną można było zapoznać się z ostatnimi wydaniami publikacji przygotowanych przez SGW, oraz zasilić budżet nagród konkursowych.

Publiczność - tradycyjnie dopisała!

Na spotkanie konkursowe zaproszenia przyjęli

Ks. Dariusz Mależyna – Parafia Targanice
Jerzy Miller - Wojewoda w latach 2007-2009, 2011-2015
Poseł na Sejm Marek Polak
Poseł na Sejm Marek Sowa
Wicedyrektor ARiMR o/ Kraków
Małopolski Kurator Oświaty Halina Cimer
Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wadowicach
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa Roman Babski
Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak
Wiceburmistrz Wojciech Polak
Przedstawiciele Gminy Osiek - GCK Krystyna Dusik
Prezes MSH „WIZAN” Jerzy Chylewski
Dyrektor CKiW w Andrychowie Marianna Żmija
Dyrektor MOSKiT Marcin Putyra
Stowarzyszenie Wadoviana Dorota Balak
Honorowi Członkowie SGW Jan Krupnik, Władysław Rajda, Andrzej Mucha, Adam Kryska, Józef Brzazgacz, Jarosław Skupień, Paweł Łysoń, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, CMC, Pawbol, Damian Książek, Powiat Wadowice
Radni Powiatu Wadowickiego
Radni Gminy Andrychów
Gospodarze konkursu „Bukiet zielny” Elżbieta Wisiorek, Sławomir Rusinek
Gospodarze Konkursu Stół Wielkanocny Stanisław i Lucyna Sordyl
Przedstawiciele LGD Wadoviana, Uniwersytetu III wieku, Związek Emerytów, Gminna Rada Seniorów, Powiatowy Urząd pracy
Dyrektorzy Szkół
Przedstawicielki 17 Kół Gospodyń Wiejskich

Dla wszystkich zaproszonych gości zaśpiewały dzieci z targanickiej szkoły, przygotowane przez pedagoga - Izę Lachendro. Piękne głosy solistek i chórku - chwytały za serce.

W podziękowaniu za gustowny, pieknie przygotowany i żywiołowo zaśpiewany występ - dzieci otrzymały kosze ze słodyczami od MSH Wizan, przekazane przez Prezesa - Jerzego Chylewskiego.

Dla Pani Barbary Borgosz Dyrektor Szkoły w Targanicach przekazano kosz, który powędruje do dzieci z Ukrainy uczących się w tamtejszej szkole.

W podziękowaniu za piękne występy Prezes MSH Wizan ufundował młodzieży również wycieczkę szkolną!

Dzieci dostały od Gospodyń pamiątkową pisankę, która będzie z pewnością pięknie wyglądała w wielkanocnych koszyczkach.

Prezes SGW Czesława Wojewodzic podziękowałą wszystkim, którzy wsparli konkurs swoimi wpłatami

FUNDATORAMI KONKURSOWYCH NAGRÓD W ROKU 2022 BYLI:

Gospodarze - Państwo Sordyl
Starostwo Wadowice
Gmina Andrychów
Urząd Gminy Osiek
MSH „WIZAN”
ABS w Andrychowie
PROTECH Jan Krupnik
Maspex Wadowice
Hurtownia tkanin „PAKO Plus” Inwałd A. Kryska
Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl” J i J Sordyl
Firma Pawbol Paweł Łuczak
Barbara Jordanek
Marek Renata i Marek Zbigniew
Daniel Trojak
Dorota Młynarczyk
Janina i Zbigniew Zając
Rajda Anna Stacja Kontroli Pojazdów
Wit Ziółkowski
Stanisław Murgas Firma Stahbud
Rajda Angelina
Cech Rzemiosł Różnych.
Zofia Chrapkiewicz
Jolanta i Marek Piekiełko
LGD Wadoviana
Danuta Badan
Zakład szewski Firma BUT-BAL.
Brzazgacz Józef
Halina Górska
Kozioł Paweł
Jolanta i Adam Walusiak
Jarosław Skupień.
Czesław Rajda
Jan Fujawa
Józefa Karkoszka-Warchał
Paweł Karczewski
Marcin Wojewodzic
Marek Sowa
CKiW w Andrychowie / nagłośnienie, zaproszenia/
Koła Gospodyń Wiejskich
Szkoła Targanice / program artystyczny/

Projekt współfinansowany był przez Gminę Andrychów i Powiat Wadowicki

 

 

W podziękowaniu za szczodrość - dla wszystkich sponsorów zaśpiewała przepięknie Maria Walczak, znana konkursowej publiczności od wielu lat - niezwykle utalentowana wokalistka, potrafiąca swoim głosem sprawić, że świat w którym żyjemy, choć przez chwilę wydaje się lepszy. Tak było i tym razem!

Zanim udaliśmy sie na degustacje - wszyscy przybyli mogli delektować się wspaniałym żurkiem autorstwa kuchni Kocierz Hotel&Spa! Pyszny!

Konkursowe komisje - jak co roku miały sporo pracy. Zwłaszcza komisja konkursu głównego miała twardy orzech do zgryzienia. Potrawy konkursowe - jak co roku - zachwycały smakiem!

Wśród gości konkursowych, oprócz twarzy dobrze nam znanych, gościliśmy przybyłe przedstawicielki uchodźczyń wojennych z Ukrainy.

Jak wspominaliśmy - co roku SGW w Andrychowie wręcza wielkanocne koszyczki przyjaciołom Stowarzyszenia. Korzystając z okazji - skłądamy sobie życzenia i dzielimy się przemyśleniami z bieżącego czasu.

Szczególne słowa przekazał przyjaciel SGW - były Wojewoda Małopolski Jerzy Miller

Powiedział m.in.:

Bardzo przeżyłem nasze spotkanie grudniowe, bo mało jest w Małopolsce takich, którzy mogą powiedzieć XX lat temu spotkaliśmy się nie z mocy prawa, tylko z chęci bycia wspólnie. Dzisiaj chciałem powiedzieć - dziękuję. Byłem przez 3,5 roku w Ukrainie. Wiele razy oceniałem ukraińskie społeczeństwo, bardzo podobne do nas w latach 90. Państwu dziękuje przede wszystkim za zmiany patrzenia na Polskę dzisiejszą. W ciągu kilku dni pokazaliście kto to jest Polak. Przyjęliście z duszą 2,5 mln osób. Nikt nie mówił Ukraińcom - jedźcie do Polski. Nie dostali tu przecież więcej pieniędzy, lecz dostali Człowieka.

Nikt nie kazał nikogo przyjąć. Państwo zrobili to z własnej chęci i poczucia, że powinno się pomóc sąsiadom. Pamiętam co było w 2015 roku gdy z mocy prawa mieliśmy przyjąc migrantów - nie przyjęlismy. Teraz nikt nam nie kazał. Państwo sobie sami rozkazali - przyjdźcie do nas - będziemy wspólnie żyć. Państwo dbają o naszych Gości, niektórzy już 6 tygodni! Proszę o to, abyśmy wytrwali. Jestem z natury optymistą. Prosze abyśmy byli wytrwali w naszym podejściu do ludzi, którym spłonął dobytek, zabito najbliższych...

Mam w domu Ukraińców. Siedmioro. Jest trochę mało miejsca, ale wytrzymują. Ja ich nie chcę puścić - Oni dają mi więcej radości niż ja im. Cieszę się, że nie pojechali do Niemiec i Francji, lecz chcą być w mojej ojczyźnie. Pamiętajmy, że w kościele prawosławnym za dwa tygodnie będą obchodzić Wielkanoc. Szanujmy ich święto - pozwólmy ich dzieciom uczyć się jezyka polskiego, ale również posługiwać się językiem ukraińskim. Pozwólmy im być naszymi braćmi i siostrami. Cała Europa dziwi się, że mamy 2,5 mln osób, którzy przekroczyli nasza granicę - mówią, że nie potrafiliby tak jak zrobili to Polacy. Naszą ustawą było sumienie!

Kolejne koszyczki wędrują do przyjaciół SGW!

Nie mogło zabraknąć życzeń i podziękowań dla przedstawicieli samorządu Gminy Andrychów!

W imieniu burmistrzów Andrychowa oraz Rady Miejskiej w Andrychowie Przewodniczący Rady Miejskiej - Roman Babski złożył świąteczne życzenia:

Pokoju w naszych rodzinach, pokoju w naszej ojczyźnie i pokoju w Ukrainie. Bądźmy przez te święta Wielkanocne sercem z Ukrainą!

Słowa uznania za wypowiedź Jerzego Millera skierował do niego Prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski. Jak to dobrze, że przed dwiema dekadami przecięły się ścieżki Stowarzyszenia oraz największej spółdzielni w Polsce! Synergia tych działań trwa do dzisiaj!

Polecamy MSH Wizan z całego serca. Warto pomagać i wspierać lokalne firmy, na które zawsze można liczyć!

Najpiękniejsza Palma Wielkanocna tradycyjnie została przekazana dla Kocierz Hotel&Spa. Palmę odebrała Lucyna Sordyl.

Kolejne prezenty i miłe słowa dla przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń i instytucji samorządowych.

Jak wspomnieliśmy - koszyczek powędrował również do przedstawicielek uchodźczyń z Ukrainy. To nie jedyne wsparcie dla naszych Gości tego wieczoru. Obok stołów konkursowych znajdował się stolik z plackami upieczonymi przez Gospodynie SGW. Dochód ze sprzedaży słodkich paczek zasili konto pomocy Uchodźców z Ukrainy.

Tradycyjnie - podczas konkursu czas na degustacje!

Po spróbowaniu przepysznych potraw przyszła pora na ogłoszenie wyników konkursu głównego i konkursów dodatkowych.

Zapraszamy do obejrzenia oddzielnych reportaży dostępnych tutaj:

Wyniki XXI Konkursu Potraw Regionalnych na najpiękniejszy Stół Wielkanocny oraz prezentacja Stołów Konkursowych. Kocierz Hotel&Spa - 9.04.2022

Kliknij - zobacz fotoreportaż

Wyniki i rozdanie nagród XXI Konkursu Potraw Regionalnych
Stół Wielkanocny 2022, Konkursy dodatkowe. Kocierz Hotel&Spa - 9.04.2022

Kliknij - zobacz fotoreportaż

 

 

Przypomnimy tylko, że Grand Prix głównego konkursu otrzymało KGW Targanice Dolne!

Wyniki i rozdanie nagród XXI Konkursu Potraw Regionalnych
Stół Wielkanocny 2022, Konkursy dodatkowe. Kocierz Hotel&Spa - 9.04.2022

Kliknij - zobacz fotoreportaż

Podziękowania za prowadzenie i trud pracy w Stowarzyszeniu otrzymała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic

Jakże inaczej w tym roku wybrzmiały wspólnie zaśpiewane słowa Barki...

Wiele ciepłych słów padło tego wieczoru. Gorące słowa podziękowń skierowała do Gospodyń SGW Prezes Stowarzyszenia - Czesława Wojewodzic, dziękując im za pracę i wsparcie, oraz za to, że zawsze, w każdym czasie można na nie liczyć

Dochód ze sprzedaży słodyczy - trafi do puli finansowej pomocy i wesprze naszych sąsiadów.

Mamy wielką nadzieję, że ten wspaniały, szczególny, Wielkanocny czas przyniesie nam wszystkim Pokój - w sercach, w naszych rodzinach, w Europie i na świecie.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym XXI Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny mógł odbyć się w tym trudnym i pełnym wyrzeczeń czasie. Szczególne podziękowania kieruję do właścicieli Ośrodka Kocierz Hotel&Spa, władz samorządowych, sponsorów i przyjaciół SGW oraz przede wszystkim GOSPODYNIOM, które poprzez pracę na rzecz lokalnej społeczności doprowadziły do tak pięknych i pozytywnych efektów!

Prezes SGW - Czesława Wojewodzic

 

 

wins