Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

IX Konkurs potraw regionalnych
"Stół Wielkanocny"

Kocierz 2009 r.

Kliknij na foto - zobacz stoły :

Tym razem rozpoczniemy trochę nietypowo. 966, 1791, 1793, 1863, 1918, 1939, 1980 - daty, czas, historia. Na codzień nie zastanawiamy się nad nimi, a przecież nasze życie to konsekwencja życia wielu pokoleń. To nie są frazesy, nie wiadomo kim bylibyśmy jako naród bez całej rzeszy bezimiennych Polaków, którzy oddawali swoje zdrowie, życie, czas aby ich dzieci, wnuki, prawnuki ...  mogły żyć w lepszej, wolnej Polsce. Oni zrobili to co do nich należy, ale i my mamy swoje bardzo ważne zadanie. Pamiętać. Zachować pamięć, tradycję, historię. Nie jest to wcale takie łatwe i oczywiste. Dalej My - Polacy - jako naród musimy dbać o swoją tożsamość, doceniać siłę płynącą ze świadomości miejsca swojego pochodzenia. 

Minęły czasy, kiedy co rano kilka tysięcy pracowników trzech andrychowskich gigantów - AZPB, WSW, AFM - jak rzeka płynęli w kierunku swoich miejsc pracy. Zmieniające się warunki gospodarcze wymusiły ogromne redukcje zatrudnienia. Beskid Mały, turystyka, wypoczynek - to właśnie z tymi słowami w najbliższej przyszłości będziemy wiązać nadzieję na rozwój. Słowa te są jednak puste, bez wspólnego działania na rzecz promocji całego regionu. Wiele Gmin i Powiatów Małopolski ma bardzo wiele do zaoferowania. Dlatego tak ważne jest promowanie naszego terenu na wszelkie możliwe sposoby. Wspólna promocja całego regionu! Firmy, ośrodki wypoczynkowe, baza noclegowa, atrakcje turystyczne, imprezy kulturalne, imprezy regionalne, osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu - na wiele sposobów możemy promować naszą małą ojczyznę.

Kolejny rok za nami. Rok pełen pracy, nauki, zabawy, odpoczynku. Dwa laty minęły od momentu, gdy pierwszy raz konkurs potraw regionalnych - Stół Wielkanocny - odbył się na terenie Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego Kocierz. Od tamtej pory oferta Ośrodka powiększyła się o wiele ciekawych atrakcji, a jego najbliższa okolica pełna jest nowych obiektów wypoczynkowych i sportowych.

Ośrodek Wypoczynkowy prezentuje sie niezwykle okazale!


Foto : www.kocierz.pl


Foto : www.kocierz.pl

Ponieważ bez szczegółowych informacji trudno jest oddać atmosferę tego miejsca zapytałem Tomasza Nikiela - Dyrektora ds. Promocji i PR aby przekazał nam kilka informacji o Ośrodku :

Tomasz Nikiel : Ośrodek Kocierz to miejsce wyjątkowe.

Kocierz łączy w oryginalny sposób nowoczesność i regionalną tradycję. Stylowy hotel, restauracje, obszerne centrum konferencyjne oraz ekskluzywne i okazałe SPA tworzą imponujący kompleks. To idealne miejsce dla osób spragnionych bliskiego kontaktu z naturą, które nie chcą wyrzekać się wygody, doskonałej kuchni i profesjonalnej obsługi.

Hotel usytuowany jest w pięknej scenerii Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, na szczycie Przełęczy Kocierskiej skąd rozciąga się niezapomniany widok na górską panoramę. Atutem ośrodka jest jego doskonała lokalizacja - 15 km od Żywca, 15 km od Wadowic, 66 km od Krakowa oraz bardzo łatwy dojazd.

Przestronne i wygodne pokoje hotelowe (90 pokoi, 245 miejsc hotelowych) tworzą idealne warunki do wypoczynku, relaksu lub pracy. Na regionalne uczty zaprasza drewniana, góralska "Karczma na Kocierzu". Na rozległym tarasie widokowym można podziwiać piękne krajobrazy i odkrywać smaki menu skomponowanego w oparciu o specjalności miejscowej kuchni. Klub nocny K2, w piwnicznych wnętrzach hotelu, to doskonałe miejsce na relaks przy drinku i taneczne szaleństwo ze znajomymi. Największa, klimatyzowana sala konferencyjno - balowa może pomieścić do 250 osób, a nowoczesne i profesjonalne zaplecze techniczne pozwala na organizację szkoleń, sympozjów, imprez firmowych oraz przyjęć weselnych. Mniejsza sala restauracyjno - szkoleniowa to utrzymana we włoskim stylu "Villa Lamus" Ośrodek Kocierz to także centrum odnowy biologicznej i ośrodek kosmetyczno-pielęgnacyjny oferujący zabiegi upiększające ciało oraz wzmacniające organizm. Na zwolenników aktywnego wypoczynku czeka tu basen, odkryte korty tenisowe, wyciągi narciarskie oraz piękne szlaki spacerowe i trasy rowerowe, a w niedługi czasie naturalny Aquapark i boisko do siatkówki plażowej.

Zapraszamy do Ośrodka Kocierz gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Kocierz bliżej nieba ….


Foto : www.kocierz.pl


Foto : www.kocierz.pl

Nie da się kilkoma fotografiami oddać wszelkich walorów Kocierza - dlatego też zapraszamy na stronę internetową www.kocierz.pl  oraz - osobiście!

Jak widzimy - na terenie ośrodka leży jeszcze śnieg ...

panorama Andrychowa - bez śniegu - wskazuje, że zbliża się wiosna, a w sali konferencyjnej na Kocierzu ...

... prawdziwa eksplozja kolorów!

:) Ale - nie uprzedzajmy faktów. Zanim goście IX Konkursu Potraw Regionalnych dotarli do sali konferencyjnej - przeszli tuż obok wystawy palm wielkanocnych, stroików i koszyczków wielkanocnych ...

... oraz tuż obok stolika na którym zgromadzono przygotowane domowym sposobem nalewki.

Wchodzimy na salę! na której dwadzieścia Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało dwadzieścia pięknie udekorowanych, uginających się pod ciężarem tradycji i smakołyków :) stolików konkursowych.

W tym roku w konkursie uczestniczyły następujące Koła Gospodyń Wiejskich z terenów Gmin Andrychów, Wieprz, Mucharz, Osiek i Tomice : KGW Andrychów, KGW Brzezinka, KGW Frydrychowice, KGW Gierałtowice, KGW Gierałtowiczki, KGW Głębowice, KGW Inwałd, KGW Nidek, KGW Osiek, KGW Przybradz, KGW Radocza, KGW Roczyny, KGW Rzyki, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Sułkowice  Łęg, KGW Świnna Poręba, KGW Targanice, KGW Targanice Dolne, KGW Wieprz, KGW Zagórnik

Zaproszonych gości powitał Chór KGW Sułkowic Łęgu oraz Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic.

Ciesz się że żyjesz i że razem z całym światem tworzysz piękny cud - rozpoczęła spotkanie Pani Czesława  ...

... dziękując za przybycie tylu dostojnych gości. Czyż nie cudem jest przyroda budząca się z zimowego snu, która wkroczyła na stoły wszelkimi kolorami żółci i zieleni

Zapraszamy do obejrzenia stolików poszczególnych Kół Gospodyń

Prosimy kliknąć na fotografię stołu. Wewnątrz niektórych fotoreportaży znajdują się przepisy na pyszne i sprawdzone wielkanocne conieco :) !

Stoły konkursowe poszczególnych Kół Gospodyń

Andrychów
Wyróżnienie

Sułkow. Bolęcina
Wyróżnienie

Brzezinka
GRAND PRIX

Frydrychowice
III Miejsce

Gierałtowice
II Miejsce

Gierałtowiczki
I Miejsce

Głębowice
I Miejsce

Inwałd
Wyróżnienie

Nidek
Wyróżnienie

Osiek
II Miejsce

Przybradz
Wyróżnienie

Radocza
III Miejsce

Roczyny
Wyróżnienie

Rzyki
KGW Rzyki

Sułkowice Łęg
Wyróżnienie

Świnna Poręba
Wyróżnienie

Targanice
Wyróżnienie

Targanice Dolne
I Miejsce

Wieprz
Wyróżnienie

Zagórnik
III Miejsce

Stoliki pięknie wyglądały zarówno jako całość ...

... ale to nie wszystko! Oko estety - bez trudu mogło w gąszczu szynek, jajek i sałatek wyłowić przepiękne obrazy i kompozycje - nie tylko smaczne ale ... kolorowe i niezwykle estetyczne!

Tuż obok zajączków wśród rzeżuchy ...

... pyszne sałatki i jajka na 1000 sposobów, sól i pieprz

Oj - nie miała jak zwykle komisja konkursowa łatwego zadania

Specjalnie powołane jury oceniało estetykę stołu świątecznego, dobór potraw, walory smakowe potraw oraz dodatkowo danie "Jajko na różne sposoby" Odbyły się również dodatkowe konkursy na : stroik wielkanocny, palmę wielkanocną, nalewkę, koszyk ze święconką.

Podczas gdy komisja zastanawiała się nad smakiem ... setek potraw ...

zaproszeni goście podziwiali wspaniałe kompozycje oraz kolory polskiej wiosny! 

I wszystko znów stało się piękne dzięki dobrym ludziom

Sianie dobra jest naszym obowiązkiem ale i przyjemnością. Wiosna to najpiękniejszy okres. Jest w nim coś co łączy się ze Świętami Wielkanocnymi - Nadzieja. Nadzieja - coś bez czego człowiek nie może żyć, bo możemy żyć bez ludzi ale nie potrafimy żyć bez nadziei i przyjaciół.

Los kocha tych, którzy mu ufają - rozpoczęła kolejną - IX edycję Konkursu Potraw Regionalnych Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich - Czesława Wojewodzic - Jesteśmy szczęśliwi mogąc pokazać piękno i tradycję - przypominające nam to, kim jesteśmy. Jeśli naród nie podtrzymuje swoich tradycji - ginie

Przybyłych gości powitał gospodarz Gminy - Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras - składając wszystkim życzenia wszelkiej pomyślności

Na dobry początek - lampka wina - tak właściciele Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego - Kocierz - Państwo Sordylowie, którzy nie mogli być osobiście obecni na konkursie - przywitali się z jego uczestnikami i szanownymi gośćmi.

A jak bogata była lista zaproszonych gości? Wystarczy spojrzeć. Niewiele organizacji może pochwalić się tak zaszczytnym gronem przyjaciół i sympatyków!

Lista zaproszonych gości  !

  • Ks. Prałat Stanisław Czernik
  • Poseł Parlamentu Europejskiego - Bogusław Sonik
  • Poseł na Sejm RP - Marek Polak
  • Wicemarszałek województwa Małopolskiego - Wojciech Kozak
  • Wicewojewoda Małopolski - Stanisław Sorys
  • Radny Sejmiku województwa małopolskiego Andrzej Kramarczyk
  • Radny Sejmiku województwa małopolskiego Franciszek Szydłowski
  • Kierownik Agendy Urzędu Marszałkowskiego Albert Bartosz
  • Koordynator współpracy Organizacji Pozarządowych Małgorzata Pyka
  • Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego Zbigniew Mieszczak
  • Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zofia Moskwik, Józef Łasak
  • Starosta Powiatu Teresa Kramarczyk
  • Wicestarosta Powiatu Wadowickiego Mirosław Nowak
  • Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa Krzysztof Kubień
  • Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa Jan Sordyl i Adam Kubik
  • Burmistrz Andrychowa Jan Pietras
  • Burmistrz Gminy Brzeszcze - Teresa Jankowska
  • Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Stanisław Wysogląd
  • Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek
  • Wójt Gminy Osiek - Jerzy Mieszczak, Jerzy Czerny
  • Wójt Gminy Mucharz - Maria Roman 
  • Kierownik GOK Gminy Tomice
  • Fundacja Samorządność i Demokracja Warszawa - Zbigniew Grzyb
  • Prezes MSH "WIZAN" - Jerzy Chylewski
  • Wiceprezes MSH "WIZAN" - Jerzy Karkoszka
  • Przewodniczący Rady MSH "Wizan" - Stanisław Prus
  • Bank Spółdzielczy w Andrychowie Prezes - Małgorzata Matusiak
  • Europejski Fundusz Społeczny - Monika Dziewit
  • Skarbnik UM Andrychów - Mirosław Kalota
  • Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie Łukasz Dziedzic
  • Członkowie Zarządu Powiatu i Radni Powiatowi 
  • Radni Miejscy Andrychowa
  • Radni Gminy Wieprz
  • Dział Promocji Starostwa i Urzędu Miejskiego w Andrychowie
  • GOK Wieprz Stanisław Babiński
  • Honorowi Członkowie SGW
  • Przedstawiciele Grupy Maspex
  • Przedstawiciele Firmy Trojak
  • ODR Wadowice - Mirosława Antos
  • Sołtysi, Strażacy, Działacze Wiejscy
  • Gospodarze Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego Kocierz - Lucyna i Stanisław Sordyl, Daniel Sordyl

 

Cała sala konferencyjna Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego Kocierz zapełniła się przybyłymi na konkurs gośćmi.

Część artystyczną spotkania rozpoczął tradycyjnie Chór Koła Gospodyń Wiejskich z Sułkowic Łęgu.  

Wspólnie z chórem cała sala zaśpiewała piosenke biesiadną - "Zachodzi słoneczko"

Tryumf życia nad śmiercią - Wielkanoc - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Atmosfera każdego przyjęcia uzależniona jest od jego uczestników - uśmiechaliśmy się więc do sąsiadów i sąsiadek - przekazując im swoją życzliwość i dobry nastrój.

Przypomnijmy trochę tradycji :

Po powrocie ze święcenia - trzykrotnie obchodzono ze świeconką domostwo aby odpędzić wszelkie zło i złe moce. W polskiej kulturze zdobienie jaj wielkanocnych stało się elementem sztuki ludowej charakteryzujące różne regiony kraju. Pisanki dla wielu osób były ulubionym podarunkiem wielkanocnym. Ofiarowano je w dowód przyjaźni bliskim i przyjaciołom. Dzielenie się jajkiem i święconką z bliskimi umacniało więzi rodzinne oraz broniło rodzinę przed złymi wpływami z zewnątrz. Zgniecione skorupki rozsypywano wokół domu - by zapewnić mu ochronę.

Umycie się wodą po gotowaniu jaj na pisanki zapewniało urodę dziewczętom a chorym przywracało zdrowie. W Wielki Poniedziałek chłopcy chcieli polać jak najwięcej dziewcząt wodą by zapewnić sobie pomyślny rok - natomiast dziewczęta uważały, że woda przyda licu gładkości i rumieńca.

Po raz pierwszy w Jury pracowała Agnieszka Jamróz, studentka III roku Agrobiologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. 

Jury jak zwykle - miało bardzo smaczne zadanie.

Konkurs ubogacił swoim śpiewem poprzez przygotowany specjalnie blok muzyczny - Chór z Osieka - Osieczanie. Ich program rozpoczął się pieśnią o Janie Pawle II z okazji rocznicy Jego śmierci. Były też pięknie zaśpiewane wraz z solistką pieśni - jak chociażby "Dzwoneczek Marii - Ave Maria" i wiązanka pieśni religijnych - Alleluja Miłość Trwa

Tradycja święcenia pokarmów jak wspominaliśmy - na początku święcenie odbywało się w domach ... potem przeniosło się do świątyń ... a potem na Kocierz :)

Wiele z imprez Stowarzyszenia ubogaca chór KGW z Sułkowic Łęgu! Chór nie tylko śpiewa ale i pisze niektóre piosenki!

Ależ pięknie prezentują się te stoły!

By przystąpić do wielkanocnego śniadania - koszyczki wielkanocne wraz z ich  zawartością muszą zostać poświęcone. Tradycyjnie - potrawy na stołach poświęcił Ks. Prałat Stanisław Czernik

Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby.
Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie -
Ks. Prałat po przeczytaniu fragmentu Pisma Św. przystąpił do tradycyjnego poświęcenia pokarmów. 

Stół KGW Brzezinka Ks. Prałat poświęcił szczególnie :)

Przez Was drogie Gospodynie dziś wielbimy Boga i odnosimy się do Was z wielkich szacunkiem!

A na stołach już wkrótce - pojawiła się pyszna kwaśnica! Co prawda nie poświęcona - ale pyszna :)

A mi udało się zdobyć dla Was prawdziwy - swojski przepis na prawdziwą,  naszą, regionalną kwaśnicę! Nie jest to oczywiście przepis z restauracji Kocierz - ale przepis od Pani, która gotuje na weselach i twierdzi, że jej kwaśnica jest najlepsza! Trudno sobie to wyobrazić, że może być jeszcze lepsza kwaśnica od tej na Kocierzu - ale - przepis podaję :

Sami spróbujcie! Kapustę należy ugotować. Usmażyć boczek z cebulką (dodać jeden ząbek przetartego czosnku do smażenia) Wsypać do kwaśnicy, dodać czosnek, majeranek, cebulę. Łopatkę oddzielnie usmażyć na rondlu, dodać i pogotować wszystko razem. To przepis na swojską kwaśnicę!

Chór z Osieka - w kolejnym bloku muzycznym zaprezentował wiązankę muzyki rozrywkowej.

Podziękowania od Stowarzyszenia za piękny występ!

Konkurs Potraw Regionalnych to także nagrody dla wszystkich Kół - możliwe do wręcznia dzięki współorganizatorom i sponsorom

SPONSORZY I FUNDATORZY NAGRÓD

  • Ośrodek Konferencyjno-Wypocz. "Kocierz" Państwo Sordyl (udostępnienie sali wraz z obsługą)
  • Starostwo Wadowice
  • Urząd Miejski w Andrychowie
  • Urząd Gminy Wieprz
  • Urząd Gminy Osiek
  • Urząd Gminy Mucharz
  • Urząd Gminy Tomice
  • Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN"
  • Protech Gierałtowice J. Krupnik
  • Fundacja Samorządność i Demokracja Zbigniew Grzyb
  • Bank Spółdzielczy w Andrychowie
  • Maspex Wadowice
  • Hurtownia Pako Plus. Adam Kryska
  • Agencja Ubezpieczeniowa Sordyl
  • Firma Rodzinna Lucyna i Zbigniew Mieszczak
  • Zofia Chrapkiewicz
  • Cech Rzemiosł Różnych w Andrychowie
  • Czesław Rajda
  • Auto-Serwis Trojak
  • CMC Inwałd
  • Zofia i Adam Kryska
  • Gazeta Kurier Polski
  • Firma Badan
  • Firma "Wella" Elżbieta i Wiesław Augustyniak
  • Jarosław Skupień
     

Tradycyjnie - część palm wielkanocnych przekazano gościom szczególnym

Palmę otrzymał wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak :

... W rozmowie z posłem Sonikiem wspomnieliśmy, że Europę trzeba spolszczyć, bo te polskie tradycje są wspaniałe. Jadłem kwaśnicę a dowodzę Kapitułą do spraw produktów tradycyjnych - Małopolska ma 33 produkty tradycyjne i 2 produkty regionalne. Proszę Państwa - stać nas na więcej! ...

... 9 milionów turystów pewnie w tym roku znowu nas odwiedzi. Przyjeżdżają do nas dla kultury i stołu, albo odwrotnie - dla stołu i dziedzictwa kulturowego! Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt - całego kosza błogosławieństw każdej z gospodyń oddzielnie i wszystkim Państwu życzę! Było mi niezwykle miło ... - powiedział wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak

Ja myślę, że nie ma lepszych organizacji jak Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna - rozpoczęła rozmowę z kolejnym szczególnym gościem konkursu Prezes SGW Czesława Wojewodzic - Posłem Parlamentu Europejskiego Bogusławem Sonikiem.

Bogusław Sonik : Dużą wagę przywiązuję do pięlęgnowania tradycji, do tego aby Europę utożsamiać z różnymi tradycjami. Jesteśmy świadkami w Parlamencie Europejskim wielu regionów, które przyjeżdżają i prezentują to, co jest im  najdroższe, do czego są przywiązani i Europa je wspiera. Na to możecie Panie zawsze liczyć. Na tyle ile to możliwe ja również starałem się zapraszać przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z całej Małopolski, ze Świętokrzyskiego, aby odwiedzały Brukselę. Jeżeli się uda, w następnej kadencji - możecie być pewne, że i dla Was będzei miejsce abyście mogły zaprezentować to do czego Wy jesteście przywiązane i poznać to co jest ważne dla Europy w Brukseli.

Będąc tu z Wami chcę powiedzieć jedno, tak jest jak Pani Prezes mówiła i gratuluję Pani, że potrafiła przekonać Koła aby powstało Stowarzyszenie. To większe możliwości. Niektóre Koła boją się samodzielności, raczej starają się funkcjonować w cieniu Straży Pożarnych, czy też bezpośrednio w kontakcie z gminami. Stowarzyszenie to wyższy etap, tego Wam gratuluję i cieszę się, że władze samorządowe wspierają i doceniają tą pracę. Bo to jest Polska - taka jest Polska i my z tej Polski możemy być dumni widząc Wasze przywiązanie do tradycji śpiewu, do tradycji kulinarnej, do tradycji obrzędu.

Będąc tutaj chciałoby się z Wami zostac i odwołać do słów z Księgi Koheleta o tym, że "jest czas świętowania i czas pracy". To właśnie czas świętowania który nas łączy, który nadchodzi. Mówiliśmy dużo o obyczajowości, o tradycji, ale proszę pamiętać, że sama tradycja i sama obyczajowość będzie brzmiała jak pusty dzwon jeśli nie będzie przywiązana do tego co jest najcenniejszym darem Polaków i Polski - chrześcijaństwa. Bo to właśnie chrześcijaństwo, katolicyzm, kościół nadaje ten kręgosłup moralny który pozwala potem rozszerzać tradycję przywiązaną bezpośrednio do liturgii i do kościoła - właśnie o tradycje ludowe i tradycje którymi przez wieki obrastały te święta i które są odzwierciedleniem naszego przywiązania do tej tradycji o której mówimy - do kościoła, do Zmartwychwstania, do Świąt - bo to wyznacza rytm naszego życia.

Bardzo dziękuję Ks. Prałacie, Państwo Starostowie, Panie Pośle, wszyscy samorządowcy i drogie Panie za to, że naprawdę trzymacie w ręku ten ster, który ma rzeczywiście być tą busolą, która nas nie zagubi na żadnych wodach i żadnych odmętach i że będziemy wiedzieli po co jesteśmy tutaj nad Wisłą i z jakiej tradycji się wywodzimy

Kolejną palmę Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich przekazało Wicewojewodzie Małopolski - Stanisławowi Sorysowi :

Stanisław Sorys : Serdecznie dziękuję za zaproszenie. Byłem w ubiegłym roku na dożynkach i byłem zauroczony funkcjonowaniem Kół Gospodyń Wiejskich bo bardzo rzadko już w Małopolsce widzimy, aby tak wiele osób działało w Kołach Gospodyń Wiejskich, tak wiele osób które nosi barwne, kolorowe stroje regionalne, by brało udział w pewnego rodzaju grupach obrzędowych, wieńcowych, że znajdują czas na to aby kultywować tradycję. Dzisiaj bierzemy udział w kolejnym spektaklu, w kolejnej odsłonie jeśli chodzi o tradycję.

Myślę Pani Prezes, Pani Czesiu, ja myślę, że może być Pani dumna z tego, że na tej sali dzisiaj ma Pani tak wielu przyjaciół, że przy stole jest wiele osób z Brukseli, z Krakowa, z Małopolski, z Powiatu, sąsiedzi, wójtowie, burmistrzowie - to świadczy przede wszystkim o wielkim szacunku dla Państwa pracy, że potrafiliście przez tyle lat zachować tradycję.

Stanisław Sorys : Bardzo często zastanawiamy się nad tym czego nie mamy. Zazdrościmy innym. Nie dogonimy w krótkim czasie Europy. Na to wszystko trzeba czasu. Natomiast wszyscy Ci, którzy przyjeżdżają z zachodniej Europy do Polski zazdroszczą nam, że tak szybko udaje nam się zmieniać rzeczywistość. Zazdroszczą nam kultury, tradycji, naszej niesamowitej pracowitości - i bądźmy z tego dumni nie tylko od święta ale przez cały rok. Wszystkiego najlepszego!

Kolejna palma od Stowarzyszenia trafiła w ręce Ks. Prałata Stanisława Czernika


Palma - KGW Zagórnik

To nie wszystkie palmy jakie zostały przekazane w trakcie wieczoru. Zanim kolejni szanowni goście otrzymali tradycyjne palmy wielkanocne - wyniki swojej pracy przedstawiła komisja oceniająca palmy, stroiki i koszyczki wielkanocne.

  • Zofia Oboza - Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego PZDR Wadowice

  • Zofia Gąsiorek - KGW Gierałtowice

  • Stefania Matejko-Zaremba - MSH Wizan

Ta komisja również miała bardzo dużo pracy!

Zofia Oboza : Palma symbolizuje zarówno mękę jak i tryumf zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Jutro - niedziela palmowa. Będziemy święcić palmy. W każdym rejonie palmy są inne, są robione w innym stylu i różnymi technikami wykonania. Od pewnego czasu preferujemy palmę, którą nazwałyśmy palmą naszego regionu. Palma taka posiada głownię i pióropusz. Taką właśnie palmę otrzymał Ks. Stanisław Czernik - palmę, która otrzymała równorządne pierwsze miejsce - powiedziała Przewodnicząca Jury - Zofia Oboza.

Wyniki Konkursu - Palma Wielkanocna

I Miejsca - dla KGW Zagórnik i KGW Roczyny
II Miejsce - dla KGW Rzyki
III Miejsca - dla KGW Inwałd


Palma - KGW Roczyny

Dopełnieniem wystroju Świąt Wielkanocnych oprócz palm są stroiki. Wykonywane są stroiki za pomocą różnych technik - z wykorzystaniem kwiatów naturalnych jak i sztucznych. Panie słyną z tego, że robią piękne kwiaty z bibuły.

Wyniki Konkursu - Stroik Wielkanocny

I Miejsce - KGW Roczyny
II Miejsce - KGW Targanice
 i KGW Frydrychowice
III Miejsce - KGW Osiek

Zofia Oboza : Przez święcenie pokarmów Kościół błogosławi byt doczesny, podkreśla dostojność ciała, które dziś właśnie osiągnęło nieśmiertelność. Jedzenie stanowi afirmację życia. Jezus po Zmartwychwstaniu jadł, by przekonać uczniów, że jest żywym człowiekiem, nie zjawą. Święcone zapewniało dostatek, chroniło przed klęskami.  Dobór potraw do koszyka nigdy nie był przypadkowy. Od wieków każdy Dar Boży symbolizował co innego - uznanego przez ludową jak i chrześcijańską tradycję. Zestaw tych darów zmieniał się. Ograniczano je do siedmiu i tak powinno być w każdym koszyku, gdyż symbolizuje treść chcrześcijaństwa - tradycję siedmiu błogosławionych darów. Pierwsze miejsca były aż trzy - komisja w nich właśnie dopatrzyła się wszystkich wspomnianych siedmiu elementów

Do 7 potraw należały obowiązkowo:

  • Chleb - pokarm podstawowy niezbędny do życia.
  • Jajko - dowód na odradzające się życie.
  • Sól - minerał życiodajny, bez soli nie ma życia. To także oczyszczenie - samo sedno istnienia i prawdy.
  • Wędlina - zapewnia zdrowie i płodność
  • Chrzan - zawsze był starym ludowym znamieniem wszelekiej siły fizycznej i krzepy.
  • Ciasto - jako symbol umiejętności i doskonałości gospodyń domowych
  • Koszyk z wikliny - słomy wyścielony białą serwetą i przybrany zieleniną - jest oznaką radości.
  • Baranek - na cześć tryumfu Chrystusa.

Wyniki Konkursu - Koszyczek Wielkancny

I Miejsce - KGW Głębowice, KGW Gierałtowice i KGW Frydrychowice
II Miejsce - KGW Roczyny, KGW Targanice, KGW Zagórnik
III Miejsce - KGW Gierałtowiczki, KGW Nidek, KGW Tomice, KGW Osiek


Koszyczek - KGW Frydrychowice

W komisji konkursowej pracowała jak wspomnieliśmy - Zofia Gąsiorek - to ona zaraziła gospodynie sztuką tworzenia kwiatów z bibuły. Od 10 lat tworzy sztuczne kwiaty, stroiki, palmy. Kiedyś podobne rzeczy robiła jej mama. Pani Zofia nie tylko tworzy piekne stroiki, prowadzi również kursy dla gospodyń a także ... uczy sztuki tworzenia kwiatów z bibuły - dzieci w przedszkolach!

Zanim rozpoczęły się degustacje - palmy i stroiki przekazano kolejnym szanownym gościom :

Otrzymali je : Poseł na Sejm RP - Marek Polak

Byłem na wielu tego rodzaju konkursach - muszę powiedzieć, że wszędzie było ślicznie, ale nigdzie nie było tak uroczyście i tak nastrojowo jak robią to Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich!  

Teresa Kramarczyk : Szanowne Panie Gospodynie - ten dzień to jakby wielkie Wasze Święto. Spotykamy się conajmniej dwa razy w roku - degustując, oceniając Stoły Wielkanocne i Wigilijne.

Starosta Powiatu Wadowickiego - Teresa Kramarczyk wraz z częścią władz samorządowych uczestniczyła tego dnia w uroczystościach pogrzebowych Starosty Myślenickiego.

Teresa Kramarczyk : Chwila refleksji - najpierw tam, a teraz tutaj. Tym bardziej docenia się takie chwile jak ta w której się znajdujemy. Należy się zatrzymać, usiąść, pomyśleć i cieszyć się każdą chwilą, którą nam los daje, bo dzisiaj jesteśmy a jutro naprawdę niewiemy co nas może spotkać. Cieszmy się każdą chwilą. Cieszmy się naszą piękną polską tradycją. Cieszmy się naszym dorobkiem. Wiele tu było mówione o Europie, ale myślę że cała Europa może się od nas uczyć i zazdrościć nam tej pięknej polskiej tradycji. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować Pani Czesławie, która naprawdę wkłada w to całe serce i pięknie organizuje te imprezy i oczywiście wszystkim Paniom z Kół Gospodyń, które ogromną pracę włożyły w to, co możemy podziwiać, kosztować i przekazać młodemu pokoleniu - łącząc do swojej wypowiedzi życzenia świąteczne dla zgromadzonych gości na nadchodzące święta.

Życzenia gościom i uczestnikom Konkursu złożyli również : Starosta Powiatu Oświęcimskiego - Józef Kała

Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego Zbigniew Mieszczak

Daniel Sordyl - syn właścicieli Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego na Kocierzu, który odebrał palmę w imieniu rodziców.

Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras

Wójt Gminy Osiek - Jerzy Mieszczak

Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek

Burmistrz Gminy Brzeszcze - Teresa Jankowska

Wójt Gminy Mucharz - Maria Roman 

Bank Spółdzielczy w Andrychowie Prezes - Małgorzata Matusiak tradycyjnie już przygotowała kolejny raz piękne życzenia!

Małgorzata Matusiak : Każdy naród kocha swoją kuchnię. Woli ją od kuchni innych narodów i uważa, że jego jest najlepsza. Wszystkie narody mają rację, gdyż bez własnej kuchni obejść się nie mogą. Nie wyobrażam sobie drodzy Państwo, aby na moim stole wielkanocnym były inne potrawy niż te, które dzisiaj Panie przygotowałyście. Polskie, tradycyjne ... a przy tym dzieła sztuki. Gratuluję Paniom wszystkim - bez wyjątku i podziwiam.

Nie jestem srebrnym aniołem
ni gorejącym krzakiem
Tyle Zmartwychwstań już przeszło
... a serce mam byle jakie

Taką gorzką prawdę o człowieku wyrażał w pacierzu wielkanocnym ks. Twardowski. Drodzy Państwo. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzę wszystkim Państwu, byście spędzili je z ludźmi o niebylejakich sercach. Życzę też nadziei, która jest nierozerwalnie związana ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego, nadziei na to, że Was i Wasze rodziny ominą wszystkie smutki, troski i cierpienia, a jeżeli nadejdą - to po prostu sobie Państwo z nimi poradzicie. Wesołych i Dobrych Świąt!

Wiceprezes MSH "WIZAN" - Jerzy Karkoszka

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa Krzysztof Kubień

Skarbnik UM Andrychów - Mirosław Kalota

Koszyczek pięknych kwiatów otrzymała również Pani Monika Dziewit - Europejski Fundusz Społeczny - Formac Polonia

A teraz ! DEGUSTACJE !!!

Ech ... degustacje ... degustacje. Podobno - niektórzy gospodarze próbowali rozstrzygnąć odwieczną zagadkę Wielkanocną ... zastanawiając się czy lepsze są baby wielkanocne białe ...

... czy może czarne :)

Placki, sałatki, baby, żurki, chrzanówki, nalewki, paschy, mazurki, sarnina, kurczak z jabłkami - co lepsze?

Każda z potraw jest inna, szczególna. Każda ma niepowtarzalny, własny smak.

Przytoczyłem wcześniej swojski przepis na kwaśnicę, zapominając dodać jeszcze jednego składnika - kilkudziesięciu lat doświadczenia w gotowaniu.

Przepis. Brzmi prosto. Często taki właśnie przepis łączy się ze wspomnieniami, z mamą, babcią, prababcią. To razem z nimi gospodynie piekły swoje pierwsze placki, cieszyły się patrząc przez szybkę do piekarnika. Dlaczego niektóre z potraw są tak szczególne w smaku? Myślę, że zawierają w sobie właśnie te uczucia i emocje, te niepisane słowa ukryte między prostymi składnikami potraw. Przepisy kulinarne są trochę jak nuty utworów muzycznych. Niby wszyscy odczytują je w identyczny sposób, ale muzyka każdego z wykonawców to niepowtarzalna całość, którą trudno powielić.

Spacerując między stołami natknąłem się na bardzo prosty przepis. Zwykły kurczak z jabłkami. Zwykły? Ja myślę, że już wkrótce okolice zapory w Świnnej Porębie zapełnią się turystami i gośćmi, którzy przyjadą tam nie tylko po to by korzystać z uroku wody i zieleni ale i ze smaku jednej z wielu wspaniałych potraw ...

... takich jak właśnie wspomniany kurczak z jabłkami!

Cała nasza okolica pełna jest ukrytego bogactwa - tradycji i ludzi, którzy potrafią ją zachować dla kolejnych pokoleń.

Nasz sukces zależy jednak bardziej niż nam się to wydaje - od wspólnych działań, ponad podziałami, ponad partiami, organizacjami, instytucjami, granicami gmin. Region Małopolski, region powiatu wadowickiego - to przecież turystyczna i agroturystyczna kopalnia złota! w której dodatkowo pełno jest ludzi - diamentów. Ludzi prostych i szczerych, potrafiących kochać swoją małą ojczyznę.

Czy nasze gospodynie potrafią gotować? zapytałem kucharzy pracujących w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym na Kocierzu?

Najlepiej na całym świecie! - odpowiedzieli

Tymczasem - Jury konkursu na najpiękniejszy stół wielkanocny - nadal obraduje

... a tuż obok ...

... Adam Biłka, Czesław Rajda i Stanisław Prus - prowadzą nie mniej ważne konsultacje! ... oceniając nalewki konkursowe ...

... aż 20 nalewek! Komisja po ciężkiej i odpowiedzialnej pracy w obecności tłumu kibiców dokonała oceny i następującego wyboru :

IV Miejsca
KGW Wieprz - nalewka miodowo-rumowa,
KGW Brzezinka - Nalewka Pigwa

III Miejsca
Jarzębinówka - KGW Roczyny

II Miejsce
KGW Zagórnik - Nalewko morelowo-miodowa

I Miejsce
KGW Targanice Dolne - Poziomkowy zawrót głowy

Protokół został podpisany ... lecz podpisy były bardzo niewyraźne :)

Nagrodzone przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich - konkurs na nalewkę!

Kolejne rozstrzygnięcie - tym razem najważniejszego z konkursów - Konkursu na Stół Wielkanocny! Prosimy o przyjęcie oceny Jury za stoły z wyrozumiałością - wszystkie stoły były piekne! - rozpoczęła odczytywanie protokołu komisji - Jadwiga Sopicka

Komisja w składzie :

Przewodniczący : Jadwiga Sopicka
Członkowie :
Ewa Jankowska - Gmina Oświęcim
Agnieszka Jamróz - Uniwersytet Rolniczy Kraków
Michał Siwiec-Cielebon 

... oceniała potrawy na podstawie następujących kryteriów : nawiązanie do tradycji i symboliki Wielkanocnej, smak i estetyka podania z zachowaniem tradycji regionu, oryginalność potraw

W konkursie uczestniczyło 20 KGW z terenu Gmin Andrychów, Wieprz, Tomice, Mucharz i Osiek

Podstawowym kryterium oceny były jaja przyrządzone i podawane na różne sposoby. Równocześnie komisja brała pod uwagę wszystkie pozostałe potrawy, które zgodnie z tradycją regionalną trafiały na stoły wielkanocne : mięsa i wędliny w różnej postaci, swojskie pieczywo, żury i chrzanówki, chrzany i ćwikły we wszelkich prezentowanych potrawach, oraz baby, mazurki i paschy. Na ogólną ocenę wpływała estetyka prezentacji z zachowaniem tradycyjnego wystroju i świąteczno-wiosennej kolorystyki. Komisja docenia innowacyjność i pomysłowość w doborze produktów i potraw. Pragniemy jednak podkreślić, że podstawowymi kryteriami konkursu było zachowanie tradycji regionu. Także w wystroju poszczególnych stanowisk zdecydowaie wyżej oceniono naturalność i tradycyjne formy ozdób - rzeżucha, pszenica, szczypiorek, świeże kwiaty. Dokonanie oceny było bardzo trudne. Doceniamy starania wszystkich osób przygotowujących prezentację. Godne najwyższej pochwały było zaangażowanie wszystkich Kół i Pań, które zechciały poświęcić swój czas i energię byśmy mogli jak co roku w tak miły i piękny sposób rozpoczęli okres Wielkiej Nocy

 

Grand Prix KGW Brzezinka
I Miejsca dla : KGW Gierałtowiczki
KGW Głębowice
KGW Targanice Dolne
II Miejsca dla : KGW Gierałtowice
KGW Osiek
KGW Rzyki
III Miejsca dla : KGW Frydrychowice
KGW Radocza
KGW Zagórnik
Wyróżnienia : KGW Andrychów
KGW Inwałd
KGW Przybradz
KGW Roczyny
KGW Nidek
KGW Sułkowice - Bolęcina
KGW Sułkowice - Łęg
KGW Świnna Poręba
KGW Targanice
KGW Wieprz

Nagrody otrzymały wszystkie koła. Ponieważ nie zawsze udało się zrobić zdjęcie odbierającym nagrody - przedstawiamy tylko fotografie z wręczenia pierwszego, równorządnego z przyznanych wyróżnień ...

i Grand Prix!

Specjalne wyróżnienie otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Gierałtowiczkach za udział w IX Konkursie Potraw Regionalnych. Wyróżnienie przyznane zostało przez Starostę Powiatu Wadowickiego - Teresę Kramarczyk

Pani Starosta na ręce Prezes SGW skierowała list gratulacyjny

Prezes SGW - Czesław Wojewodzic - zaprosiła przy okazji wszystkie gospodynie na kawę z ekspresu - ufundowanego przez Posła na Sejm RP Marka Polaka do siedziby Stowarzyszenia. 

W imieniu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Prezes SGW wyróżniłą koło KGW Sułkowice Łęg - przekazując im zastawę ufundowaną przez MSH Wizan.

Być może chór KGW Sułkowice Łęg już w tym roku zmieni image! SGW uczestniczy w programie II Mecenat Małopolski - rozstrzygnięcie projektów odbędzie się w czerwcu - jeśli projekt zostanie przyjęty chór KGW otrzyma nowy komplet strojów regionalnych!

Ale, jak to w życiu - wszystko ma swój koniec ... (tylko kij nie wiadomo czemu ma dwa końce :) - przyszedł więc czas na "Barkę" - śpiewaną tradycyjnie na zakończenie oficjalnej części konkursu

Jestem ubogim człowiekiem,
Moim skarbem są ręce gotowe
Do pracy z Tobą i czyste serce

Tradycja, człowiek, rodzina, miłość, środowisko - to nasze PRAWDZIWE bogactwo. Bogactwo to można pomnażać jedynie poprzez wspólne działanie. Społeczeństwo, integracja, współpraca, rozwój - słowa te puste są bez zaangażowania, zgody, pasji, nadziei na lepszą przyszłość.

Tak się rozpisałem o tradycji, ojczyźnie ... a zapomniałem, że przecież zorganizowany konkurs to również świetna zabawa!, rozrywka, mnóstwo uśmiechów, pyszne jedzenie, żarty, dowcipy, śpiew, rozmowy w gronie znajomych, integracja wiosek i gmin Małopolski. To prawdziwy polski cud!

Jarosław Skupień

Patronat medialny nad imprezą objęli :

  • Radio Kraków
  • Twoje Radio Andrychów
  • Nowiny Andrychowskie
  • portal internetowy www.andrychow.pl
  • Gazeta Krakowska
  • Niedziela
  • Wiadomości Powiatowe
Kolejny raz składam serdeczne podziękowania właścicielom Ośrodka Konferencyjnego  "Kocierz" Lucynie i Stanisławowi Sordyl za udostąpienie sali konkursowej i wspaniałe ugoszczenie wszystkich uczestników konkursu. Ogromne podziękowania składam również władzom samorządowym, wszystkim instytucjom, sponsorom i osobom prywatnym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, by IX Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny" mógł kolejny raz zaistnieć w tak pięknej i uroczystej formie.

Dziękuję wszystkim sponsorom i dobroczyńcom Stowarzyszenia za okazaną pomoc i współpracę!

Najserdeczniejsze podziękowania składam oczywiście kolejny raz wszystkim Kołom i Wszystkim Gospodyniom zaangażowanym w prace Stowarzyszenia, oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek inny sposób pomogli przygotować tak wspaniale prezentujące się Stoły Wielkanocne.

Cieszmy się, że żyjemy, cieszmy się, że razem, wspólnie z całym światem tworzymy piękny cud. Życzę wszystkim, by nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego napełniły serca Wasze i Waszych bliskich nową nadzieją.

Prezes SGW Czesława Wojewodzic

wins