Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XIII Konkurs Potraw Regionalnych
Stół Wielkanocny

Hotel&Spa Kocierz 2013

Koszyczki, palmy, stroiki, nalewki i wystawa rękodzieła

Spis treści - pozostałe fotoreportaże

Podczas XIII Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, który odbył się w Hotelu&Spa Kocierz można było podziwiać 20 koszyczków ze święconką.

Jury w składzie Zofia Oboza, Stefania Matejko-Zaremba oraz Halina Brzazgacz oceniały tradycjonalizm, charakterystyczne składniki i dobór potraw. Najpiękniejszy koszyk wielkanocny zrobiły gospodynie KGW Głębowice. II miejsce otrzymały ex aequo - KGW inwałd, Roczyny i Zagórnik, III miejsce przypadło koszyczkom gospodyń Gierałtowic, Gierałtowiczek i Osieka. Zobaczcie jak pięknie wyglądały konkursowe koszyczki i zebrane w nich smakołyki!

W przedsionku wielkiej sali konkursowej można było podziwiać piękne - regionalne palmy wielkanocne, zrobione na wzór tych sprzed lat, które nosiły do kościołów podczas niedziel palmowych nasze mamy i babcie!

Komisja w składzie Halina Brzazgacz, Stefania Zaremba-Matejko i Zofia Oboza oceniła 20 palm.

Celem konkursu było promowanie palm najbardziej przypominających swoim wyglądem te, które wykonywało się kiedyś na naszym terenie. Poproszono gospodynie o to by zapytały ludzi starszych i znajomych jak zapamiętali palmy sprzed lat, czym się charakteryzowały - i aby spróbowały zrobić takie palmy, które swoim wyglądem byłyby zbliżone do pierwowzorów sprzed lat.

Jakie były wyniki konkursu?

Palma z KGW Inwałd - I miejsce
Palma z KGW Zagórnik, KGW Mucharz i KGW Jaszczurowa - II Miejsce
III miejsce przypadło palmie z KGW Rzyki i KGW Brzezinka Dolna

Jak widzimy - palmy okolic Gminy Andrychów są bardzo zbliżone do siebie swoim wyglądem!

Tradycyjnie też - w hallu znajdowała się wystawa twórczości i rękodzieła gospodyń działających w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich. Panie nie zamykają się na nowe trendy i kolejne wyzwania. Oprócz tradycyjnych kwiatów z bibuły starają się tworzyć zupełnie nowe propozycje!

To prawdziwy kunszt sztuki rękodzieła!

A oto twórczynie!

Tradycyjnie również w przedsionku sali konkursowej znajduje się pewne "tajne" stanowisko :) zawierające nalewki babuni! Smak i sposób podania od lat zaskakuje komisję konkursową! Również w tym roku nie obyło się bez sensacji i zdecydowanego lidera smaku! Trzyletnia Nalewka Dziadka Tadka zdobyła serca jury w składzie w składzie: Zbigniew Mieszczak, Czesław Rajda, Adam Rajda, które oceniło 21 nalewek oceniając ich smak, wygląd butelki i sposób podania.

Oto wyniki!

V miejsce - KGW Sułkowice Łęg nalewka z Głogu
IV miejsce - KGW Osiek - malinówka, KGW targanice - swojski adwokat
III miejsce - KGW Targanice Dolne - Anyżówka
II miejsce - KGW Roczyny - Aroniówka
I miejsce - KGW Andrychów - Nalewka Dziada Tadka (3 lata)

Poziom trunków jest na coraz wyższym poziomie - rewelacyjne smaki!

Z roku na rok rośnie również poziom wykonania świątecznych stroików! Nowe sposoby dekoracji! Nowe, przepiekne kompozycje, z których każda zasługuje na szczególną uwagę! Część tych dekoracji ozdobiła również stoły konkursowe.

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych fotoreportaży:

Jarosław Skupień

PARTNEREM PRZEDSIĘWZIĘCIA było WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

 


wins