Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XVI Konkurs Potraw Regionalnych
Stół Wielkanocny 2016

19 marca 2016 r. Hotel&Spa Kocierz

19 marca 2016 r. w gościnnych progach Hotelu & Spa Kocierz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach, Urzędem Miejskim w Andrychowie, Urzędami Gmin Osiek i Wiśniowa oraz Małopolską Spółdzielnią Handlową Wizan i ABS Bankiem Spółdzielczym w Andrychowie oraz licznymi sponsorami, wśród których znalazły się firmy i osoby prywatne - przyjaciele Stowarzyszenia - zorganizowało XVI Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny". Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

14 Kół Gospodyń wiejskich rywalizowało o to, które z nich przygotuje i w odpowiedni sposób poda najsmaczniejsze regionalne potrawy wielkanocne. W tym roku Grand Prix otrzymało KGW Głębowice!



Kilkuset gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, oraz przedstawiciele władz samorządowych - wojewódzkich, powiatowych i gminnych zgromadziło się w gościnnych progach Hotelu&Spa Kocierz. Tradycyjnie imprezę prowadziła Czesława Wojewodzic - Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.



Obserwując od kilkunastu lat działania Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich nietrudno zauważyć, jak ważne są tego rodzaju przedsięwzięcia. To jedna z niewielu imprez podczas której My, Polacy siadamy razem do wspólnego stołu. Przedstawiciele władz samorządowych, biznesu, lokalnej społeczności spotykają się, by razem cieszyć się i rozmawiać o przyszłości, ale też - podziwiać to co otrzymaliśmy w darze od poprzednich pokoleń. To również okazja do obserwowania zmian i trendów w regionalnym jadłospisie, oraz podziwiania pięknych wyrobów ludowego rękodzieła.

Spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie mają wyjątkowy charakter. Korzystając z doświadczenia gospodyń SGW wiele gmin organizuje obecnie własne tego rodzaju imprezy. Doceniając tę inicjatywę warto jednak pamiętać, że spotkania organizowane w Gminie Andrychów są ponadregionalne. Koła Gospodyń Wiejskich zamykając się z tradycją w obrębie jednej gminy - prowadząc niewielkie - lokalne konkursy są narażone na powielanie scenariusza i rutynę. Tego rodzaju przedsięwzięcia są oczywiście również bardzo potrzebne, ale warto jest uczestniczyć także w dużych regionalnych przedsięwzięciach. To okazja na promowanie Gmin, zwrócenie uwagi i promocja lokalnych potraw regionalnych, ale też - budowanie relacji z gminami sąsiednimi poprzez nawiązywanie bezpośrednich kontaktów i przyjaźni pomiędzy mieszkańcami.



Razem z konkursem potraw regionalnych zorganizowano konkursy dodatkowe - na najpiękniejszą palmę, stroik wielkanocny, koszyczek wielkanocny i nalewkę babuni.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich było prekursorem tego rodzaju działań w regionie. Obecnie, na podstawie doświadczeń gospodyń zrzeszonych w Stowarzyszeniu podobne konkursy realizowane są w wielu miejscach Południa Polski. Konkursy organizowane przez gospodynie to nie tylko potężny zastrzyk wiedzy o tradycjach regionalnych ale również przegląd ludowego rękodzieła. Dokumentując tego rodzaju działania nietrudno zauważyć ogromny postęp w dekoracji stołów i doborze potraw. Podczas konkursu prezentowane są również lokalne i regionalne zespoły folklorystyczne, występy dzieci i młodzieży.

Na dobry początek - kilka prostych przepisów od gospodyń!

Kiełbasę białą dajemy do naczynia żaroodpornego, obkładamy cebulką, jabłkami, przyprawami i zapiekamy podlaną piwem!

Sos jabłkowo chrzanowy - szare renety udusić, dodać chrzan i białe wino wytrawne - radzi KGW Sułkowicę Łęg

Sałatka chruszcząca - seler naciowy pokroić w kostkę, szynkę dobrą pokroić w kostkę, dodajemy kukurydzę, majonez, sól pieprz - polecają KGW Głębowice - PYSZNA!

Kiełki z buraka, soi, rzeżuchy - chleb - pasta serowa z jajkiem, fasolką - Kanapki wielkanocne poleca KGW Głębowice

KGW Roczyny radzi, by na ciasto jak na tartę dać białą kiełbaskę w plasterkach, gotowane jajka w plasterkach, zalać to sosem z czterech łyżek żurku, śmietana - kubek, czosnek, pieprz, sól do smaku - rozkłócić, polać - wsadzić do piekarnika na 15-20 minut

KGW Roczyny polazało taki oto piękny koszyczek! Jajka w koszyczkach z makaronu oraz doradzało jak podać tradycyjną jajecznicę na boczku z pokrzywą w pomidorach

Ciekawy sposób! Pieczemy szynkę w całości, opieczoną, podlewam i piekę ile waży w kg tyle piekę godzin, jak lekko ostygnie - bierzemy bułki, kroimy w kosteczkę, dodajemy musztardę mocno ostrą i rozbełtane jajko - trzeba obłożyć szynkę - radzi Gospodyni z Gierałtowiczek - polecając szynkę pieczoną w skórce z chleba!

Chrzan ze śliwkami marynowanymi na occie - specjał od KGW Targanice Dolne

Ajwar z papryki i smaczna babka mięsna! Jak ją zrobić? Kilogram karczku, szklankę śmietanki, 2 jajka, 2 ząbki czosnku - zmielić, wszystko wymieszać i zostawić w lodówce na 24 godziny. Potem upiec w piekarniku - poleca KGW Andrychów

Zobaczcie jeszcze raz te wszystkie i inne cudeńka z konkursowych Stołów Wielkanocnych !

 

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od lat - na tydzień przed Wielkanocą organizuje Konkurs Potraw Regionalnych. W roku 2016 odbył się on w dniu szczególnym. Na ten właśnie dzień - 19 marca - przypadły imieniny Józefa. To bardzo popularne w naszym regionie imię.

Tuż po rozpoczęciu Konkursu - Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie powitała i przedstawiła przybyłym nowego Marszałka Województwa Małopolskiego - Jacka Krupę i razem z Gospodarzem Hotelu&Spa Kocierz Stanisławem Sordylem otworzyła XVI Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny 2016.

Święta Wielkanocne są obok Świąt Bożego Narodzenia najpiękniejszymi ze świąt w naszym regionie. Święta Wielkanocne to najstarsze i najbardziej chrześcijańskie święta. Po Wielkim Poście, który trwa 40 dni nadchodzi Wielki Tydzień. Święta, jak mówi tradycja powinny być odpowiednio przygotowane - nie tylko dla duszy ale też dla ciała. W XVI Konkurie Potraw regionalnych uczestniczyły Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich gmin: Osiek, Wieprz, Andrychów i Wiśniowa.

Zobaczcie jak pięknie wyglądała sala z konkursowymi stołami!

 

Wielkanoc rządzi się swoimi prawami - w niedzielę święcimy palmy. Prezes SGW tradycyjnie przytoczyła szereg opisów tradycji związanych ze święceniem palm. Czy wiecie, że święcone palmy chroniły domostwa i zapewniały urodzaj? Tradycja jest bardzo ważna! Na początek konkursu prowadząca imprezę - Czesława Wojewodzic odczytała wiersz autorstwa Aleksandry Baltissen "Tradycja"

Tradycja lubi być kontynuowana
i zwyczajnie dalej przekazywana.
Uświęcona wiekami jest święta,
bo z poprzednich pokoleń przejęta.
W najładniejsze kolory ubierana
z ojca na syna - z matki na córkę,
w odbiciach czasu uhonorowana.
Rzeczy pełne znaczenia odbija
oraz historii przodków sprzyja,
gdyż w oczach kolejnych generacji
są one większe z mnóstwem racji.
Płonie ogniem, co tańczy z wiatrem
i nigdy nie staje się grą, lub teatrem,
ponieważ ona - tradycja jest prawdą,
która własny charakter posiada
przed którą chylimy wspólnie głowy,
bo to ona naszymi sercami włada...

Wielkanoc to tryumf życia nad śmiercią, nadziei nad zwątpieniem. Małopolska przywiązana jest do tradycji. Podczas konkursu pragniemy pokazać jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne, umożliwiamy degustację potraw, pokazujemy dorobek gospodyń w zakresie ludowego rękodzieła. Częścią Konkursów Potraw Regionalnych są także występy zespołów regionalnych, dzieci i młodzieży. Tym razem swój program zaprezentowały dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Targanicach, oraz zespół i kapela Beskidek z domu Włókniarza w Bielsku-Białej.

 

Na zakończenie występu nie zabrakło wspólnej fotografii. Dzieci przygotowały również upominki dla szanownych gości. To również jest część tradycji - wszyscy występujący na scenie obdarowywani są prezentami od Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan. Prezenty wręczał Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski

Po części artystycznej Prezes SGW - Czesława Wojewodzic powitała przybyłych na konkurs gości.

  • Ks. Proboszcz Parafii Targanice - Mirosław Włoch
  • Poseł na Sejm RP - Marek Sowa
  • Poseł na Sejm RP - Marek Polak
  • Senator RP - Andrzej Pająk
  • Marszałek województwa Małopolskiego - Jacek Krupa
  • Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller
  • Radny Sejmiku Małopolskiego - Rafał Stuglik
  • Członek Zarządu Województwa Małopolskiego - Leszek Zegzda
  • Przew. Rady Powiatu Wadowickiego - Jan Gębala
  • Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Andrzej Górecki
  • Przewpdniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Roman Babski
  • Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Bartłomiej Westwalewicz
  • Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Jerzy Czerny
  • Z-ca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński
  • Wójt Gminy Lanckorona - Tadeusz Łopata
  • Wójt Gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach
  • Prezes MSH "WIZAN" Prezes Jerzy Chylewski
  • ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie - Prezes Małgorzata Matusiak
  • Przewodniczący Rady ABS - Jan Sordyl
  • Sekretarz Powiatu Wadowickiego - Beata Gaisler
  • Sekretarz Gminy Andrychów - Grażyna Łoboda
  • Skarbnik Gminy Andrychów - Dorota Żywioł
  • Dyrektor CKiW - Aneta Wądrzyk
  • Dyrektor GCK Osiek - Krystyna Dusik
  • Dyrektor GOK Wieprz - Seweryn Gałysz
  • Powiatowy Urząd Pracy
  • Ośrodek Pomocy Społecznej
  • PTTK, Związek Emerytów i rencistów,
  • Uniwersytet III wieku w Andrychowie
  • Honorowi Członkowie SGW Jan Krupnik, Władysław Rajda, Adam Kryska, Józef Brzazgacz, Jarosław Skupień, Paweł Łysoń, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, Firma Pawbol, Firma CMC, Sławomir Rusinek
  • Radni Powiatu Wadowice
  • Radni Gminy Andrychów
  • Dział Promocji Powiatu Wadowice
  • Promocja Gminy Andrychów - Marcin Putyra
  • Lokalna Grupa Działania Wadowiana
  • Dyrektorzy Szkół,
  • Gospodarze Lucyna i Stanisław Sordyl
  • 14 Kół Gospodyń Wiejskich
  • przedstawiciele mediów oraz pozostali Goście.
 

Nie zabrakło również podziękowań dla sponsorów i fundatorów nagród. Podziękowania otrzymali:

  • Gospodarze - Państwo Sordyl
  • Województwo Małopolskie
  • Starostwo Powiatowe w Wadowicach - Program "Bogactwo Kulinarne i obrzędowe związane ze Świętami Wielkanocnymi na przykładzie konkursu „Stół Wielkanocny"
  • Gmina Andrychów - program "Pokazanie Tradycji Ludowych i regionalnych związanych ze świetami w Gminie Andrychów oraz ufundowanie nagród Grand Prix.
  • Urząd Gminy Osiek - finansowanie KGW z terenu Gminy Osiek
  • Urząd Gminy Wiśniowa - fundator nagrody dla KGW Węglówka
  • MSH „WIZAN”
  • ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
  • PROTECH Gierałtowice
  • MASPEX Wadowice
  • Hurtownia tkanin „PAKO Plus”
  • Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl”
  • Firma Pawbol
  • CMC Inwałd
  • Wanda i Krzysztof Wątroba
  • Firma Vella Targanice
  • Dorota Młynarczyk
  • Janina i Zbigniew Zając
  • Stanisław Murgas Firma Stahbud
  • Halina i Edward Górscy
  • Cech Rzemiosł Różnych
  • Stanisław Sordyl i Elżbieta Wisiorek
  • Ryszard Sarapata
  • Zofia Chrapkiewicz
  • Mariusz Dziarmaga
  • Marek Piekiełko i Sklep zielarsko-medyczny Jolanta Piekiełko
  • Firma BADAN
  • Jarosław Skupień
  • Firma Hordom
  • Henryk Borkała
  • Firma rodzinna Mieszczak
  • CKiW w Andrychowie
  • Koła Gospodyń Wiejskich

Po części artystycznej nastąpiło poświęcenie koszyczków oraz potraw, a także wspólna modlitwa odprawiona przez proboszcza Parafii w Targanicach - Mirosława Włocha.

Panie Boże pobłogosław wszystkie te potrawy, przyniesionę na stoły jako znak twojej dobroci, miłosierdzia i obecności pośród nas. Niech każdy, który je spożywa czyni to dla wzmocnienia sił fizycznych i duchowych przez chrystusa Pana Naszego.

Miła uroczystość! Także i tym razem nie zabrakło podziękowań od Gospodyń dla szczególnych przyjaciół Stowarzyszenia. Wśród obdarowanych znalazły się m.in. MSH Wizan oraz ABS Bank Spółdzielczy. Prezes Banku - Małgorzata Matusiak, otrzymała z rąk gospodyń stroik - drzewko szczęścia - zbudowane ze 140 ręcznie robionych różyczek z okazji obchodów 140-lecia działalności Banku Spółdzielczego w Andrychowie. Stroiki trafiły również do przedstawicieli firm i samorządów.

Jednym z najbardziej oddanych przyjaciół SGW jest ABS - Bank Spółdzielczy w Andrychowie, Bardzo nam miło wręczyć drzewko szczęścia dla ABS Banku Spółdzielczego, który w tym roku obchodzi 140 lat! Drzewko szczęścia liczyło dokładnie 140 pieknych, ręcznie wykonanych różyczek!

Życie nas uczy czasem pokory i pewne momenty sprawiają, że człowiek zastanawia się nad wieloma rzeczami, dlatego ważny jest przyjaciel. Jeśli go masz - powiedz mu jaki jest dla ciebie Ważny - Bank jest przyjacielem Stowarzyszenia - wspiera je finansowo i lokalowo - dobrze jest mieć takiego - sprawdzonego przyjaciela. Bank spółdzielaczy od lat wspiera nas, a Gospodynie kiedy tylko maja możliwość - wspierają jego działania niosąc dobro - niosąc wieść o tym sprawdzonym, dobrym i normalnym banku! Powiedziała składając na ręce Prezes Banku - Małgorzaty Matusiak wyjątkowe, różane drzewko - życząc przy okazji zdrowia i wszystkiego najlepszego.

140 lat temu w Andrychowie powstało Stowarzyszenie Oszczędności i Pożyczek a ABS Bank, który mam zaszczyt reprezentować jest kontynuatorem działalności założycieli. Zastanawiałam się kiedyś, ile przez te 140 lat w Andrychowie, w gminie Andrychów, w okolicznych miejscowościach wybudowano domów, przy pomocy finansowej Banku Spółdzielczego, ile zakupiono mieszkań, ile otworzono zakładów przemysłowych, przedsiębiorstw, ile powstało miejsc pracy. To niepoliczalna ilość, ale 140 lat temu założyciele Stowarzyszenia chcieli również spełniać marzenia mieszkańców wśród których założyli tę instytucję. My również spełniamy marzenia - uczestniczymy w takich przedsięwzięciach, jak to dzisiejsze. Bank Spółdzielczy od początku współpracuje ze Stowarzyszeniem Gospodyń, a w aktach banku znalazłam wzmiankę, że Bank Spółdzielczy - współpracował ze wszystkimi Kołami Gospodyń na tym terenie. Bardzo Was Państwa proszę - wspomnijcie nas ciepło w tym jubileuszowym roku - powiedziała dziękując za przekazany upominek prezes Banku - Małgorzata Matusiak

Nie zabrakło również wspomnień nieodżałowanego - poprzedniego Prezesa Banku Spółdzielczego - Antoniego Zadory. Został w naszych sercach.

Częścią imprezy konkursowej jest degustacja!

 

Komisje konkursowe tradycyjnie mają mnóstwo pracy!

 

Rozstrzygnięto konkurs na palmę wielkanocną, stroik i koszyczek wielkanocny.

Tradycyjnie - wyniki konkursów ogłosiła Zofia Oboza - od lat przewodnicząca komisji oceniającej artystyczne dokonania gospodyń.

Ogłoszenie wyników rozpoczęła cytatem Jana Pawła II - Nie można bowiem służyć dobrze narodowi, nie znając jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój rodzinny kraj - Łowicz, 14 czerwca 1999 - Homilia wygłoszona podczas Mszy św.

Pani Zofia przekazała również garść informacji o tradycji! Najważniejszym atrybutem niedzieli palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień jest palma wielkanocna, która upamiętnia powitanie Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Palma w tradycji Kościoła symbolizuje zarówno mękę jak i tryumf zmartwychwstania Jezusa oraz nieśmiertelość duszy ludzkiej. W tradycji ludowej jest symbolem sił witalnych, życia i całorocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania. Komisja w składzie Oboza Zofia , Stefania Zaremba Matejko - MSH Wizan, malarka, Sabina Prus - przewodnicząca KGW w Brzezince Dolnej - oceniła 11 palm.
zwracano uwagę na palmy związane z naszym regionem - mające pióropusz i głownię. Zwyciężyła palma KGW Inwałd

Zanim pokażemy Wam wyniki konkursów - zobaczcie relację z wystaw - pokazów ludowego rękodzieła

 

Koszyczki ze święconką

Ważnym momentem przed wielkanocą było i nadal jest przygotowanie święconego. Wierzono, że zapewnia dostatek, chroni przed klęskami, szczeglną rolę przypoisywano pisankom. Były one dla mnaszych przodków symbolem życia, a dzielenie się nimi miało zapewnić zdrowie. przez święcenie pokarmów kościół błogosławi byt doczesny, podkreśla dostojność ciała, które dziś właśnie osiągnęło nieśmiertelność, o ceniono 14 koszyczków. komisja w tym samym składzie - oceniała ogólne wrażenie, zawartość, naturalne materiały, przepiękne pisanki malowane farbkami

Tradycyjnie - najlepsi przyjaciele Stowarzyszenia otrzymali najpiękniejsze stroiki! i koszyczki wielkanocne!

Marek Sowa - Poseł na Sejm RP - Bardzo się cieszę, że traktujecie mnie jak swojego człowieka - w gronie przyjaciół Gospodyń Wiejskich - muszę powiedzieć, że to co na codzień robicie jest nezwykle istotne. W najlepszy sposób potraficie przekazać to, na co pracowały pokolenia. Bardzo serdecznie dziękuję za kultywowanie tradycji i przekazywanie jej przyszłym pokoleniom. Święta wielkanocne pokazują nam nie tylko wielkie poświęcenie Chrystusa, ale dają nam też przekonanie, że zawsze można się odrodzić.

Marek Polak - Szanowni Państwo, drodzy zebrani. Ja chciałem podziękować za zaproszenie. Czuję się zaszczycony, że mogę z Państwem tutaj się spotkać, po raz kolejny. Byłem na wszystkich konkursach. Nie byłbym też sobą gdybym nie wyraził słów uznania dla wszystkich Pań i Panów z Kół Gospodyń Wiejskich, którzy tak znakomicie pielęgnują i zachowują te nasze wszystkie narodowe i regionalne tradycje. Myślę sobie tak, że nowe pokolenia naśladując te wszystkie tradycje, nawyki i obyczaje w swoich domach, wprowadzają atmosferę i nastrój dokładnie taki, jaki panował w domach naszych ojców, budując tym samym tradycyjny model polskiej rodziny. Życzę dalszych sukcesów i pełnej satysfakcji w tym co Państwo robią, i siły do dalszej ofiarnej pracy na rzecz naszej lokalnej społeczności - oraz przeżywania świąt w gronie rodzinnych w zdrowiu i spokoju.

Senator Andrzej Pająk przyjechał z takich samych spotkań w Budzowie i Sułkowicach. Jesteśmy w tym miejscu w roku 2016 ale pytanie - czy te stoły i tradycje Wielkanocne - czy te wszystkie wartości na któych zbudowana jest tradycja i kultura Polski czy one by były gdyby nie było tego pierwszego wydarzenia dokładnie 1050 lat temu - gdyby nie Chrzest Polski - bo przecież to to wydarzenie pociągnęło za sobą wszystkie następne. Na bazie tego wydarzenia została przyjęta religia katolicka, a ona z kolei weszła w naszą tożsamość narodową i na kanwie tej właśnie - tego wydarzenia potem przez lata kształtowaliśmy swoją kulture i swoja tożsamość. Na tych stołach, poprzez te stroje, muzykę, wartości wszystko to oddaje to wydarzenie. I ponownie mamy okazję, żeby W tym jubileuszowym roku patrząc na Polskę, na ojczyznę, ukształtować ją tak aby właśnie Ona biegła według tego wielkiego wydarzenia, według tych wartości które wyznawali i żołnierze wyklęci i żołnierze Armii Krajowej i Powstańcy Powstania Warszawskiego i cały zastęp tych wielkich ludzi aż po dzień dzisiejszy. Z okazji świąt życzę z całego serca wszystkim wszystkiego najlepszego - zdrowia, sił wytrwałości a Wam szanowne Panie, które przechowujecie te tradycje zwyczaje i wartości jako senator Rzeczypospolitej z wielkim szacunkiem i należną atencją oddaje hołd i wyrazy najwyższego uznania.

Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego pPrzywiózł pamiątki wielkanocne, które pokazują tradycje Małopolskie. Tu jest kawałek Małopolski. Rzeczywiście - ta Małopolska tak wygląda. Nie wiem czy Państwo wiecie, że w Brukseli zarejestrowanych jest 37 produktów regionalnych - z Małopolski jest 11 - prawie 1/3! to świadczy o tym, jak głęboką kulturę jedzenia, tradycji, obchodzenia świąt, siedzenia przy stole mamy my - Małopolanie. Do tych 11 naszych potraw, mających znak towarowy, które są chronione, przez prawo uwielbiane przez ludzi nie tylko z Polski, ale i całej Europy jeszcze mamy 160 produktów tradycyjnych! Sami widzimy jaką mamy piękną tradycyjną kuchnię. Ją dzisiaj widać na stole i cieszę się z tego, że mamy taką tradycję. To wspaniałe. Dziękuję za zaproszenie - jestem tutaj po raz pierwszy na takim spotkaniu. Nie potrafię się oprzeć, żeby nie przyjechać tu kolejny raz - jest wspaniale! Wspaniałych, cudownych radosnych Świąt Wielkanocnych!

Jerzy Miller - były wojewoda Małopolski. Pierwszy raz otrzymałem zaproszenie prywatne i to jest zupełnie inne zaproszenie - wojewodę się zaprasza dlatego, że jest wojewodą, a jak przestaje być wojewodą to się go zaprasza jak się go lubi. Bardzo dziękuję, że Państwo mnie teraz zaprosili. Chcę podziękować nie tylko za te świąteczne spotkania Wielkanocne i Bożonarodzeniowe, ale również za codzienną pracę gospodyń. My sobie nie zdajemy sprawy z tego, że nie we wszystkich krajach są takie organizacje - coraz dłużej żyjemy, ale pytanie jak żyjemy - czy siedzimy w domu i patrzymy przez okno, czy ktoś chce skorzystac z naszych umiejętności i wiedzy. Bardzo dziękuję że Państwo na codzień dają szansę każdemu, kto chce pokazać, że jest potrzebny i to jest to - prawdziwe poszanowanie drugiego człowieka. Zyczę Państwu abyśmy umieli się do siebie uśmiechać nie tylko od święta. abyśmy z dobrym słowem przychodzili codziennie - nie tylko od święta.

Na ręce Czesławy Wojewodzic - Prezes SGW wpłynęły również życzenia od Wojewody Małopolskiego - Józefa Pilcha, który nie mógł osobiście uczestniczyć.

Wicestarosta Andrzej Górecki. Szanowni Państwo - w imieniu Starosty, Zarządu i radnych chcę szczególnie podziękować wszystkim Paniom za tą tradycję, za te potrawy, za ten trud który włożyły w to, żebyśmy mogli kultywować te nasze tradycje, żeby pamiętać co nasi ojcowie i dziadowie robili, korzystać z tego i przekazywać. Tradycja, trud, praca ale tu jest szczególne połączenie - tu spotykają się samorządowcy mieszkańcy, ludzie biznesu - społecznicy, samorządowcy - tworzymy przekrój całego społeczeństwa. Mało jest okazji, żeby spotkać się w tak szacownym gronie. Życzę, aby w czasie świąt spotykać życzliwych ludzi wokół siebie.

Sekretarz Gminy Andrychów - Grażyna Łoboda W imieniu burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka, który sercem jest z nami na tej sali - dziękuję wszystkim - organizatorom i przybyłym za zorganizowanie tej pieknej imprezy i życzę w imieniu własnym i Burmistrza - zdrowych i pogodnych świąt - wielu spotkań w gronie rodzinnym i gronie przyjaciół

Koszyczek otrzymał również Bartłomiej Westwalewicz - Przewodniczący Rady Gminy Wieprz.

Cieszę się że jest Pan z nami. Bardzo to sobie cenię - bo współpracujemy z gospodyniami z gminy Wieprz - dziękowała za przybycie Prezes SGW. Przewodniczący Rady Gminy Wieprz pozdrowił przedstawicielki wszystkich KGW ze szczególnym uwzględnieniem kół Gminy Wieprz - życząc wszystkim wszystkiego dobrego.

Zastępca Wójta - Gmina Osiek - Marek Jasiński: Przed nami Wielki Tydzień. Chciałbym w imieniu mieszkańców Osieka i Głębowic życzyć, aby czas nadchodzący sprzyjał uchwyceniu właściwych proporcji i wagi rzeczy dnia codziennego - aby był prawdziwie wiosenny. Niech zmartwychwstały Chrystus obdarza Was łaskami, niech będzie dla Was niewyczerpanym źródłem wiary nadziei i miłości.

Wójt gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach: Biorac pod uwagę obecną sytuację międzynarodową chciałbym wszystkim życzyć pokoju. Trzeba pamiętać, że on nie jest dany raz na zawsze. Na nadchodzące święta życzę na te i wszystkie nadchodzace lata - pokoju.

Prezes ABS Bank Spółdzielczy - Małgorzata Matusiak: Szanowni Państwo - Drogie Panie. Znowu nadeszła Wielkanoc - taka jak w roku poprzednim. Żyjemy nową nadzieją, że Świat się może odmieni. To maria konpopnicka, a ja pragnę, złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia świąteczne i Życzyć przemienionego świata - takiego jakiego oczekujecie i za jakim tęsknicie. Życzę Wam, abyście przy wielkanocnym stole zgromadzili wszystkich swoich najbliższych. Życzę ciepła w sercach na nachodzące święta!

Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski - również złożył wszsytkim przybyłym najserdeczniejsze życzenia świąteczne i zaprosił do zakupów w placówkach Wizanu. Jestem dumny z tego, że od początku jesteśmy ze Stowarzyszeniem!

Gospodarze Lucyna i Stanisław Sordyl również otrzymali piękne koszyczki i zwycięską palmę wielkanocną!
Serdecznie chcieliśmy Wam podziękować, że kolejny raz spotykamy się w tym miejscu - Wesołych świąt - zdrowych i spokojnych!


Zapraszamy Was do obejrzenia konkursowych stolików!

Grand Prix - KGW Głębowice

I Miejsce - KGW Brzezinka

I Miejsce - KGW Roczyny

I Miejsce - KGW Rzyki

II Miejsce - KGW Frydrychowice

II Miejsce - KGW Gierałtowiczki

II Miejsce - KGW Sułkowice Bolęcina

II Miejsce - KGW Zagórnik

III Miejsce - KGW Andrychów

III Miejsce - KGW Inwałd

III Miejsce - KGW Sułkowice Łęg

III Miejsce - KGW Targanice Dolne

III Miejsce - KGW Targanice Wieś

III Miejsce - KGW Węglówka

 

Jakie były wyniki konkursu na najpiękniejszy stroik wielkanocny? Oceniono 18 stroików

I Miejsce - KGW Roczyny
II Miejsce - KGW Targanice, KGW Frydrychowice, KGW Targanice Dolne, KGW Sułkowice Łęg, KGW Głębowice, KGW Sułkowice Bolęcina
III Miejsce - KGW Węglówka, KGW Rzyki, KGW Andrychów, KGW Brzezinka, KGW Nidek

Konkurs na najpiękniejszy koszyczek wielkanocny. Oceniono 14 koszyczków.

I Miejsce - KGW Brzezinka Dolna
II Miejsce - KGW Głębowice, KGW Andrychów, Gospodynie z Frydrychowic, KGW Roczyny, KGW Sułkowice Łęg, KGW Rzyki, KGW Targanice, KGW Gierałtowiczki
III Miejsce - KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Targanice Dolne, KGW Zagórnik, KGW Inwałd

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Komisja poddała ocenie 11 palm.

I Miejsce - KGW Inwałd
II Miejsce - KGW Zagórnik, Gospodynie z Gierałtowiczek, KGW Rzyki, KGW Sułkowice Łęg, KGW Węglówka
III Miejsce - KGW Andrychów, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Nidek, KGW Targanice Dolne



Wyniki konkursu na najsmaczniejszą nalewkę. Poddano ocenie 15 nalewek.

I Miejsce - KGW Brzezinka
II Miejsce - KGW Węglówka
III Miejsce - KGW Roczyny
IV Miejsce - KGW Rzyki
V Miejsce - KGW Sułkowice Łęg
 

Czas na wręczanie nagród!



Na zakończenie konkursu swoje umiejętności zaprezentował Chór KGW Sułkowic Łęgu, który zaśpiewał specjalnie dla Gospodarzy Ośrodka! Nie zabrakło również podziękowań dla przyjaciół Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie imprezy - wszyscy przybyli zaśpiewali wspólnie "Barkę"

 

Jarosław Skupień

 

W imieniu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dziękuję Wam bardzo! Dziękuję że byliście z nami właśnie w ten dzień! Dla wielu z nas ten konkurs był bardzo szczególnym. Dziękuję wszystkim tym, dzięki którym kolejny raz mógł przebiegać w tak wspaniałej, niemal rodzinnej atmosferze. Szczególnie - dziękuję wszystkim Gospodyniom, za ich pracę, czas, trud i poświęcenie, oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się aby Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny mógł dalej cieszyć nasze oczy i serca i kolejny raz zaistnieć w gronie najpiekniejszych imprez regionalnych promujących nasz region i nasze piękne tradycje.

Zdrowych, spokojnych, rodzinnych - Wesołych Świąt!

Czesława Wojewodzic - Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich

wins