Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Konkurs Potraw Regionalnych  „Stół  Wielkanocny" 2021

Rok temu zaskoczyła nas trudna sytuacja epidemiologiczna. Nikt nie spodziewał się, że nasze życie zmieni się tak bardzo. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, po tym jak w 2020 r. zdecydowało się nie organizować Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny - wraca do tradycji konkursowych, ale niestety w wersji online.

Mimo, że dzisiaj tradycja przestaje kształtować człowieka, a odwieczne tradycje religijne  i narodowe umierają na naszych oczach - nie poddajemy się! Nowoczesność  wyrasta przecież właśnie z tradycji i na niej jest budowana.

Wiele starych obyczajów odeszło w niepamięć. Inne niewiele zmienione trwają do dziś. głównie te w których powitanie wiosny przeplata się z radością Zmartwychwstania. Największe święto  chrześcijańskie czyli Wielkanoc obchodzimy w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.    

Poprzez konkurs chcemy przypomnieć młodemu pokoleniu jakie obrzędy  i zwyczaje funkcjonowały i nadal funkcjonują na naszym terenie i przetrwały do dziś. Chcemy zaszczepić w kolejnych pokoleniach - naszych dzieciach i wnukach wartości naszej kultury aby zwyczaje, które przetrwały były nadal żywe w naszym środowisku i domu.

Niegdyś mówiono. że święcone jest śniadaniem lub obiadem „bez dymu”, albo że gotuje się je „przy jednym dymie” ponieważ składało  się z dań podawanych na zimno. Nieliczne potrawy gorące jak np. żurek przyrządzano wcześniej a w  Niedzielę Wielkanocną tylko je odgrzewano. Stół Wielkanocne winien być ozdobiony żywą zieleniną  ma to związek z ogólną wymową religijną; Zmartwychwstanie jak i powitanie wiosny. Jednym z ważnych symboli okresu Świąt Wielkanocnych  są jajka wielkanocne. Farbowano je  barwnikami naturalnymi  głównie na kolor czerwony gdyż od wieków  są uznawane za symbol  Wielkanocy i zmartwychwstania Chrystusa. 

Zapraszamy do obejrzenia konkursowych stolików!

Uwaga! Uczestnicy konkursu w razie uwag proszeni są o kontakt telefoniczny: 502740628 lub informacje na email: wins@andrychow.pl

 

Stowarzyszenie 3 Wionki z Jastrzębi

 

Gospodynie z Frydrychowic

 

Gospodynie z Gierałtowiczek

 

Gospodynie z Inwałdu

 

Gospodynie z Nidku

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Andrychowa

Przepis Marii Sumper na Pasztet z dziczyzny:

- 50 dag dziczyzny
- 30 dag surowego boczku
- 25 dag wątróbki wieprzowej
- 1 cebula
- 1/2 selera
- kilka suszonych grzybków
- czerstwa bułka
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- liść laurowy
- 1/2 łyżeczki majeranku
- sól
- pieprz
- 3 jajka

Wykonanie:

Mięso i boczek pokroić i podlać wodą. Dodać: seler, grzyby i przyprawy. Dusić pod przykryciem do miękkości. Składniki wyjąć z wywaru. Włożyć bułkę i poczekać, aż wchłonie wodę. Wątróbkę przysmażyć na cebulce. Wszystkie składniki zmielić dwukrotnie. Dodać jajka, pieprz, majeranek. Dokładnie wymieszać i przełożyć do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Piec 1 godzinę w temperaturze 170 stopni.

 

Koło Gospodyń Wiejskich Sułkowice Bolęcina

Danie główne - żurek świąteczny z pieczoną kiełbasą i jajkiem

 

Koło Gospodyń Wiejskich Brzezinka Dolna

Koło Gospodyń Wiejskich Głębowice

 

Koło Gospodyń Wiejskich Roczyny

Jajka faszerowane na 10 sposobów.
Żurek z jajkiem i kiełbasą.
Wędliny i ciasto.

 

Koło Gospodyń Wiejskich Rzyki

 

Koło Gospodyń Wiejskich Sułkowice Łęg

PASZTET W CIEŚCIE FRANCUSKIM

Składniki:
25 dag mięsa wieprzowego;
25 dag mięsa z indyka;
2 łyżki bułki tartej;
3 jajka;
1 opakowanie ciasta francuskiego;
30 dag pieczarek;
2 cebule;
2 łyżki oleju słonecznikowego;
1 łyżka masła;
1 łyżka musztardy;
sól, pieprz, świeży tymianek;

Wykonanie:
Pieczarki umyć, pokroić w plasterki. Na patelni rozgrzać masło z olejem, wrzucić pieczarki, podsmażyć. Doprawić solą, pieprzem i posiekanym tymiankiem. Cebulę obrać, posiekać, dodać do pieczarek i podsmażyć. Mięso ugotować i zmielić razem z pieczarkami.
Farsz przestudzić przełożyć do miski. Dodać bułkę tartą, musztardę, dwa jajka i jedno białko. Dobrze wymieszać.
Na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem rozłożyć ciasto francuskie, na środek włożyć farsz. Boki ciasta ponacinać, zapleść jak warkocz pokrywając nadzienie. Posmarować żółtkiem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 stopni. Piec około 40 minut.

Smacznego!

 

Koło Gospodyń Wiejskich Świnna Poręba - Gmina Mucharz

Na stole znajdują się między innymi dania podawane na zimno t.j. rolady, mięsa pieczone, wędzonka i jajka. Na słodko mamy mazurka, babkę wielkanocną i małe babeczki kajmakowe.

 

Koło Gospodyń Wiejskich Targanice Górne

Kaczka świąteczna wolno pieczona

Składniki:
tuszka kaczki, sól, pieprz, cząber, papryka, kumin, pieprz, majeranek, cukier, jabłka - kwaśne, jabłka suszone, cebula, cydr lub sok jabłkowy

Mięso marynujemy w przyprawach, faszerujemy suszonymi jabłkami, wkładamy na gorący tłuszcz, obsmażamy, aby się zarumieniło. Dodajemy drobno posiekaną cebulkę, przesmażamy. Następnie odwracamy piersiami do dołu patelni, zalewamy cydrem do około 1/3 i dusimy 4-5 godzin w temperaturze 130 stopni. Pod koniec dodajemy jabłka obtoczone w majeranku.

Smacznego
KGW Targanice

 

Koło Gospodyń Wiejskich Targanice Dolne

 

Koło Gospodyń Wiejskich Zagórnik

 

wins