Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XIV Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny"

ParkHotel Łysoń, Inwałd 2013

Zobacz jak wyglądały Wigilijne Stoły 2013 - kliknij

Kiedyś ludzie nie dzielili się opłatkiem tylko łamańcami. Wierzono, że ile ziaren maku zje się w czasie Wigilii - tyle będzie chwil szczęścia w Nowym Roku. Niby prosta informacja. Inaczej jednak zabrzmi ona dla czytających ją internautów, a inaczej zabrzmiała dla autora niniejszego fotoreportażu. Usłyszałem ją na jednym ze stołów wigilijnych przygotowanych na XIV Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny" ParkHotel Łysoń, Inwałd 2013. Prezentując swoja pracę - Gospodynie dobrze znały nie tylko wszelkie szczegóły dotyczące tradycji wigilijnych, ale też zaserwowały potrawę, która obecnie jest rzadkością na naszych stołach, pochodzącą z czasów zanim podczas Wigilii zaczęliśmy dzielić sie opłatkiem.

Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny" stał się taką niepisaną - regionalną wigilią i olbrzymią bazą wiedzy - skupiającą środowiska Kół Gospodyń Wiejskich kilku gmin, przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu, instytucji i stowarzyszeń.

W tym roku po raz pierwszy ze swoim stołem wigilijnym gościły u nas Gospodynie z Węglówki (gmina Wiśniowa) - niedaleko Myślenic.

Przybyłych na ten jedyny i niepowtarzalny wieczór powitała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic wraz ze Zbigniewem Mieszczakiem. To właśnie oni byli pomysłodawcami cyklu konkursów potraw regionalnych, które swoją historię rozpoczęły 14 lat temu.

Miło mi, że ten konkurs tak się rozrósł. Może nieskromnie powiem, ale pierwszy konkurs był zrobiony z pierwszej mojej diety radnego powiatowego. To nieważne. Ważne, że jest nas tutaj dzisiaj tak dużo, ważne jest, że tego rodzaju konkursów jest obecnie bardzo dużo, bo proszę Państwa - to w dużej mierze dzięki naszym konkursom przeniosło się to nie tylko na powiat wadowicki, ale też oświęcimski i suski. Kwitnie to pięknie!

Kiedy spotkaliśmy się pierwszy raz na stole Wielkanocnym - na Kocierzu, pomyślałem sobie - tutaj musi przyjechać Pan Wojewoda. To piękna cecha naszego powiatu. Piękne jest to, że potrafiliśmy tą tradycję ludową, która jest Matką kultury narodowej zaszczepić na całą Polskę - za co dziękuję. Myślę, że te święta i dar tego światła na te najpiękniejsze święta w Polsce i nie tylko w Polsce - przekaże dla gospodarza naszego województwa - pana Wojewody. Panie Wojewodo, na te święta - wszystkiego najlepszego dla wszystkim mieszkańców Małopolski - powiedział Zbigniew Mieszczak - przekazując tradycyjne światło wojewodzie małopolskiemu - Jerzemu Millerowi.

Wszelka dobra dusza, jest jako ta świeca - sama się wyniszcza, a innym przyświeca - dodała Przezes SGW - Czesława Wojewodzic - nie ukrywając wzruszenia.

Po występie zagórnickiego chóru "MIsericordias Domini", który zaprezentował wiązankę pieśni ludowych Prezes SGW przedstawiła krótką charakterystykę tradycyjnej, polskiej Wigilii.

Wigilia to oczekiwanie na coś wielkiego, na narodziny Pana - Jezusa Chrystusa. Wigilia jest dniem magicznym, na który wszyscy czekamy.

Każdy ma inne marzenia i pragnienia, różne są nasze potrzeby i zdolności, ale każdy z nas bez wyjątku - czeka na Wigilię. To jedyny dzień w roku gdzie jak wspominają kronikarze - powraca się myślą do swego rodzinnego domu. Widzimy tam rodziców, matkę - starzejącą się, ale pracującą. Siadamy do stołu o jednakowej porze, którą wskazuje nam gwiazda na niebie. Jako dzieci, starsi, gospodynie - wypatrujemy tego światła. Stół wigilijny z białym obrusem, pod nim siano. Nie może zabraknąś Pisma Świętego, ani świecy. Nie może zabraknać opłatka, ani pustego talerza, dla oczekiwanego gościa. Każdy z symboli ma inny wymiar. Najpiękniejszym symbolem jest choinka dająca nadzieję. Wigilia jednoczy. Powinniśmy schować do kieszeni wszelkie urazy - wyciągnąć dobro, współczucie, zrozumienie. Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie - dopóki nie narodzi się w Tobie.

Wigilia to coraz częściej jedyny dzień, gdzie rodzina może być razem - To Wy jesteście naszą rodziną! Spotykamy sie już od 14 lat. Jesteście rodziną - przyjaciółmi którzy z daleka ale też z bliska - przyszliście do nas. Wyciągnijmy z kieszeni uśmiech i dobro dla drugiego człowieka. Są dwa klucze do serca Boga i człowieka - dobroć i skromność.

Nie zabrakło również krótkiej historii tradycji opłatka, który do szesnastego wieku wypiekano wyłącznie w kościołach i klasztorach.

Łamiemy się opłatkiem. Modlimy się, za swoich bliskich. Śpiewamy kolędy. Wigilia to trudny dzień dla rodziny która puste miejsce przeznaczyła dla bliskich, którzy odeszli, którzy jeszcze w tym roku byli z nami...

W konkursie uczestniczyło 18 Kół Gospodyń Wiejskich - 10 kół z gminy Andrychów, 3 koła z gminy Wieprz po dwa koła z gmin Mucharz i Osiek oraz jedno koło z gminy Wiśniowa

Przybyli mogli obejrzeć nie tylko piękne wigilijne stoły, ale też gustowne stroiki wykonane przez Koła Gospodyń oraz degustować kilkanascie zgłoszonych na konkurs nalewek babuni.

Podczas konkursu - tradycyjnie działały trzy komisje oceniające stoły, nalewki i stroiki. Główną potrawą wieczoru był karp na wiele sposobów. To właśnie wykonanie tej potrawy decydowało wraz z ogólnym wystrojem stołu i zgodnością z tradycją - o ostatecznym wyniku konkursu.

Z wielkim szacunkiem witam Państwa i cieszę się, że przyjęliście zaproszenie na konkurs - powiedziała do przybyłych Prezes SGW witając przybyłych gości.

Na ten szczególny wieczór zaproszenie przyjęli:

Poseł na Sejm RP - Joanna Bobowska
Poseł na Sejm RP - Marek Polak
Senator RP - Andrzej Pająk
Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller
Departament Zdrowia i Opieki Społecznej - Agnieszka Markielowska
Przedstawiciel Funduszu Ochrony Srodowiska - Józef Kała
Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Józef Łasak
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Sebastian Ramenda
Starosta Powiatu Wadowickiego - Jacek Jończyk
Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Marta Królik
Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie - Roman Babski
Wiceprzewodniczący RM Andrychowa - Alina Rzadek i Jan Żydek
Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
Przewodniczący Rady Gminy Wieprz -Mieczysław Żyła
Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Jerzy Czerny
Wiceprzewodniczący Gminy Osiek - Bogdan Sobecki
Zastępca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński
Sekretarz Gminy Mucharz - Maria Roman
Wójt Gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach
Skarbnik Gminy Andrychów - Jolanta Lach
Pułkownik Sławomir Gołota
Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski
Prezes ABS Bank Spółdzielczy Andrychów - Małgorzata Matusiak
Pełnomicnik Dyrektora Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie Anete Wądrzyk
Radni Powiatowi: Zbigniew Mieszczak, Stefan Jakubowski, Czesław Rajda
Radni gmin Andrychów, Wieprz i Osiek
Dyrektor GCK Osiek - Krystyna Dusik
Sekretarz Gminy Andrychów - Grazyna Łoboda
Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej w Andrychowie - Kazimierz Szczepański
Honorowi Członkowie Stowarzyszenia - Jan Krupnik, Władysław Rajda, Adam Kryska, Józef Brzazgacz, Jarosław Skupień, Paweł Łysoń, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl
Dział Promocji Powiatu Wadowickiego, Dział Promocji Gminy Andrychów
Firma Auto Serwis - Trojak
Przedstawiciel Maspex - Sławomir Rusinek
Firma Budowlana Ryszard Sarapata
Dyrektorzy Szkół, Sołtysi, strażacy, działacze wiejscy
Uniwersytet Trzeciego Wieku - Prezes Danuta Bańska
Związek Emerytów i Rencistów - Danuta Zając
PTTK w Andrychowie - Tadeusz Sumper
Prasa, telewizja kablowa
oraz Gospodarze ParkHotel Łysoń - Państwo Łysoń

Podczas imprezy wiceprezesi SGW - Zofia Oboza i Zofia Moskwik oraz Prezes SGW Czesława Wojewodzic wręczyły firmie CMC Inwałd zaszczytny tytuł Honorowego członka SGW

Działo się to w miejscowości Inwałd, Gmina Andrychów, województwo Małopolskie, dnia 7 miesiąca grudnia Roku Pańskiego 2013, gdy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Bronisław Komorowski, Burmistrzem Gminy Andrychów - Tomasz Żak, gdy na Stolicy św. Piotra zasiadał Papież Franciszek

Wobec licznie zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich ogłaszam, co następuje:

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie postanawiło przyznać Status Członka Honorowego dla firmy CMC Inwałd - za szczególne zasługi na rzecz Stowarzyszenia i duże zaangażowanie oraz pomoc dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Firma CMC jest otwarta na piękno tradycji, zwyczajów i obyczajów polskich. W swoich działaniach dodaje siły i otuchy gospodyniom, kóre strzegą wartości przekazywanych przez pokolenia. Motto: Czerpać można nie tylko zyski, a pamięc ludzka jest jak porcelana

W imieniu firmy CMC Inwałd zaszczytny tytuł odebrał Zbigniew Marek - współwłaściciel firmy CMC, działającej na terenie Gminy Andrychów - znanej w Polsce i Europie.

Na scenie - tradycyjnie ułożono wiele nagród, które gospodynie otrzymały wkrótce za udział oraz osiągnięte wyniki w XIV Konkursie Potraw Regionalnych. Wśród nich były piękne garnki z fabryki Emalia w Olkuszu - garnki do których obecnie coraz częściej wraca wiele gospodyń. Były również ręczniki i pościel flanelowa, oraz dodatkowo Grand Prix oraz dwa pierwsze miejsca - nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Andrychowie.

Lista sponsorów i fundatorów nagród jest imponująca!

Gospodarze - Państwo Łysoń
Starostwo Powiatowe Wadowice
Urząd Miejski w Andrychowie
Urząd Gminy Osiek
Urząd Gminy Mucharz
Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN"
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
PROTECH Gierałtowice - Jan Krupnik
Maspex Wadowice
Hurtownia Tkanin "PAKO Plus" Inwałd A. Kryska
Agencja Ubezpieczeniowa "Sordyl" J i J Sordyl
Firma rodzinna L. i Z. Mieszczak
Zofia Chrapkiewicz
Czesław Rajda
Firma Józef Brzazgacz
Auto Serwis Daniel i Jacek Trojak
CMC Inwałd Andrzej Cinal, Bogdan Cinal, Zbigniew Marek
Cech Rzemiosł Różnych
Wanda i Krzysztof Wątroba
Firma Vela Targanice
Dorota Młynarczyk
Firma "Pawbol" Państwo Łuczak
Firma Wulkan - Cecylia i Piotr Pająk
Firma "Badan"
Halina i Edward Górscy
Ryszard Sarapata
Skupień Jarosław
Danuta Michalczyk
Mariusz Dziarmaga
Marek Piekiełko
Anna Rajda
Dorota Młynarczyk

Piękny koncert dla gości i sponsorów dała tego dnia młodzież ze szkoły muzycznej z Wadowic - Dawid i Sara Paczyńscy - uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia z Wadowic, którzy zagrali 4 utwory z oferowanego przez nich repertuaru.

W spotkaniu uczestniczył również proboszcz Parafii Św. Macieja w Andrychowie - ks. dziekan Stanisław Czernik, który pobłogosławił spożywane podczas konkursu - degustacji - potrawy wigilijne oraz odprawił okolicznościową modlitwę.

Prezes SGW w okolicznościowej prezentacji przedstawiła całą ubiegłoroczną działalność SGW w skrócie - przybliżając ogrom prac wykonanych w ciągu ostatniego roku przez gospodynie SGW.

Zobaczie jak wiele udało się osiągnąć!

W czasie, kiedy Prezes SGW prezentowała wielopłaszczyznową działalność SGW - przyjrzeliśmy się bliżej potrawom serwowanym przez gospodynie na wigilijnych stołach. Szczególnie zaskoczył nas karp pieczony w piekarniku przykryty prawdziwkami. Przyrządza sie go bardzo prosto - mówi gospodyni z Inwałdu - Karpia po upieczeniu - przykrywamy prawdziwkami osmażonymi z cebulką i czosnkiem na maśle i zapiekamy ok. 15 minut w piekarniku. Grzyby z tegorocznego zbioru - w tym roku były wielkie zbiory - dodaje!

Kolejna potrawa - ryba w trawie! Dwa pory smażone na oleju, z przyprawą do ryb, to wszystko trzeba posolić trochę. Osobno usmażyć rybę obtoczoną w mące. Wszystko połaczyć dodać dwie łyżki wody, doprawić, polać odrobiną soku z cytryny! Pycha!

Uczestnicy Wigilii wspólnie ubierali choinkę, nie zapomniano też o wspólnym śpiewie kolęd przy wtórze chóru z Zagórnika.

Tuż obok pięknych wigilijnych stołów - piękne stroiki! Zadziwia coraz więcej wzorów, nowych sposobów wykonania! Stroiki to współczesne nawiązanie do tradycji dekorowania pomieszczeń i domów.

Stroiki są jedną z najnowszych współczesnych tradycji dekorowania pomieszczeń i domów na święta. Polską - obecną choinkę poprzedzał zwyczaj dekorowania domów w okresie świąt zielonymi gałązkami mocowanymi u sufitu izby, przystrajanych owocami suszonymi, oraz tradycyjnymi ozdobami ludowego rękodzieła. Na wsi choinka pojawiła się dopiero w okresie międzywojennym wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka. To do niej właśnie można by porównać współczesną tradycję tworzenia stroików.

Choinka zyskała sobie dużą popularność dopiero dzięki mnichowi Bonifacemu, który w VIII wieku nawracając ludy pogańskie tam, tą choinkę rozsławił. Ścinał dąb, który był świętością dla pogan. Dąb ten niszczył wszystkie drzewa w okolicy - została tylko mała jodełka. Nawiazał do tego , że choinka jest wiecznie zielona, jak wieczny Bóg dający życie. To wtedy zaczęła się historia i duża popularność choinki. Ludność przywiązywała dużą uwagę do tego symbolu - choinki. Chronił dom od złych mocy i uroków. Współczesna choinka stała sie symbolem Świąt Bożego Narodzenia - symbolem drzewa życia. Każda ozdoba powieszona na choince posiada swoją symbolikę. Gwiazda - to gwiazda betlejemska - pomagała podróżnikom wrócić do domu, palące się świece odganiały złe moce, a wiszące jabłka - symbolizowały biblijne, rajskie jabłka. Orzechy miały za zadanie symbolizować dobrobyt. Łańcuchy były symbolem zniewolenia ludzi przez grzech, ale też wzmacniania więzów rodzinnych - scalały dom oraz ludzi z opiekującymi się nimi Aniołami.

Historię choinki przytoczyła przewodnicząca komisji oceniającej stroiki - Zofia Oboza ODR Wadowice.

Zofia Oboza ODR Wadowice oraz Alicja Kolasa ODR Wadowice wraz z
Mirosławą Wieczorek MSH Wizan oceniły 34 stroiki, postanawiając przyznać:

Konkurs stroików dożynkowych:

I Miejsce - za nawiązanie szopki do groty w której się narodził Chrystus - Stroik z Inwałdu

II Miejsce KGW zagórnik - stroik adwentowy - zrobiony z wikliny papierowej - nagrodza za innowacyjność i wprowadzenie nowej techniki

II Miejsce - choinka z frydrychowic zaorzech, pestki brzoskwini, pestki śliwek

III miejsce - nawiązująca do symboliki węża - KGW Gierałtowiczki

Co roku stroiki są przepiękne! Wprowadzane są coraz bardziej wymyślne składniki i sposób stylizacji stroików. Jury oceniło stroiki - wybierając jako podstawowy czynnik - ich piękno oraz zgodność z wigilijną symboliką. Wybrano stroiki proste, ale - niezwykle gustownie wykonane.

Także komisja oceniająca nalewki nie miała prostego wyboru. Oceniano 18 nalewek! Komisja pod przewodnictwem Zbigniewa Mieszczaka przy udziale Janusza Komendery - firma Cateringowa Maria Komendera. W prace komisji zaangażował się również Andrzej Smaza.

Oceniano estetykę opakowania smak i różnorodność składników. Poziom rośnie - kiedyś królowała aroniówka. Obecnie bogactwo smaków i ich różnorodność - zachwyca znawców! Oto wyniki konkursu!

V Miejsce - Malinówka z Zagórnika
IV Imbirówka z Targanic Górnych
III Miejsce - Aroniówka z Węglówki
II Miejsce - Malinówka z Sułkowic Bolęciny
I Miejsce - Bezkonkurencyjna żurawinówka z Targanic Dolnych

Targanice Dolne słyną już na konkursach nalewek - przedstawiając coraz ciekawsze nalewki!

Po ogłoszeniu wyników obu konkursów - nagrodzone stroiki przekazano szczególnym gościom spotkania.

Otrzymały go: Joanna Bobowska

Prezes SGW prosiła o przekazanie wielkich podziękowań i życzenia świąteczne dla stowarzyszenia D20 - za umożliwienie zorganizowania gospodyniom pięknych warsztatów oraz wyjazdu na wycieczkę - Spływ Dunajcem.

Imponujące są dokonania Waszego Stowarzyszenia - podziwiam i gorąco gratuluję. Prosze o jeszcze, bo to bardzo ważne, aby w tak wielkim gronie rozwijać tradycję. Tradycją powinniśmy się szczycić! Myślę, że te dobre czasy nadchodzą. Przyszły rok został ogłoszony rokiem Oskara Kolberga - etnografa który przechował dla kolejnych pokoleń wiele niezwykłych dokumentów związanych z naszą, polska tradycją - powiedziała m.in. dodając okoliczne życzenia świąteczne - poseł Joanna Bobowska

Senator - Andrzej Pająk, przyjmując okolicznościowy stroik powiedział: Zbliżamy sie do końca roku. Zanim to nastąpi czekamy na szczególny moment. Szczególny czas - oczekiwanie na przyjście Zbawiciela, dzień Bożego Narodzenia, dzień Wigilii i przeżywania przyjścia Bożej Dzieciny! Senator przypomniał, że w niektórych miejscach Europy ta tradycja zanika, a wręcz - jej pielęgnowanie jest niemile widziane, lub nawet - zupełnie zapomniane - dodał, ciesząc się, że u nas jest wręcz przeciwnie!

Kolejnym stroikiem SGW obdarowało Wojewodę Małopolski Jerzego Millera

Jesteśmy wspólnie już ze sobą na Waszym konkursie chyba szósty raz. Dziękuję za tą atmosferę którą tu znajduję, bo to rzeczywiście nie jest takie częste, aby zbierali się Ci, którzy prezentują tak różne środowiska - seniorzy, młode osoby, pracodawcy, pracobiorcy, emeryci

Pamiętam nasze spotkanie wiosenne. Nastroje były bardzo smutne, myślano nawet o zakończeniu świątecznych spotkań i zawieszeniu działalności Stowarzyszenia. Życzę aby takiego pesymizmu uniknąć w roku 2014. Wystarczyło dobrze sformułować wnioski a Minister Pracy znalazł środki na ich realizację. Nie było to proste, bo w szranki stanęło 1800 stowarzyszeń! a bardzo niewielu dostało środki! SGW było wśód tych którzy dostali. Doceńmy rolę liderów - bez osoby prowadzącej, która zaprasza, nie jest osobą bierną, ale przyjmuje rolę przewodnika - nie byłoby tych spotkań, ani tej atmosfery. Bywałem na tego typu spotkaniach w innych krajach europejskich. W całej Europie takie spotkania mają miejsce. Wciąż są one uzupełniane o kolejne elementy - zawierające upodobania kolejnych pokoleń. Dziwiło mnie, że był tam zawsze taki gwar jak u nas. To jest dobry gwar - bo się czujemy u siebie, bo się spotykamy i wykorzystujemy ten moment, by ze sobą rozmawiać po to, by nabrać szacunku do siebie nawzajem. Nie przyszliby Państwo tutaj, gdyby nie szacunek dla gospodyń, które Was zaprosiły. Gospodynie nie zaprosiłyby Was, gdyby nie miały do Was szacunku. Jeżeli chcemy mieć szczęśliwy kraj to oby częściej można było spotykac takich liderów, którzy oferują nam wspólne spotkania, wspólna rozmowę, wspólne święta i wspólne pielęgnowanie tradycji - życzę Panstwu dobrych świąt pełnych marzeń, aby nie pozostały tylko marzeniami i abyście później mogli te marzenia spełnić - życzył nam Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller.

Kolejny stroik otrzymało Starostwo Powiatowe w Wadowicach. Obecny Starosta bardzo pomógł nam przy zakładaniu naszego Stowarzyszenia. - powiedziała Czesława Wojewodzic

W imieniu własnym i radnych powiatu - jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego co Panie tu robicie. Dała Pani szansę sobie, gospodyniom i wielu ludziom którym pomagacie, także młodzieży - za to chciałem podziękować w imieniu nas wszystkich, Wszycy mamy obowiązek pomocy takim właśnie Stowarzyszeniom jak SGW. Spokoju, nadziei, ciszy, rozmów, spotkań i wielu ciepłych słów które wzajmnie będziemy wypowiadać - życzył Jacek Jończyk

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak zwracając się do gości spotkania wyraźnie podkreślił dumę z faktu, że Stowarzyszenie ma w nazwie słowo Andrychów - ale też to, że łączy ludzi wielu gmin - a w szeregach SGW zrzeszone są gospodynie z Wieprza, Mucharza i Osieka. Stowarzyszenie jest najtańszą formą promocji naszego regionu! - dodał składając wszystkim świąteczne życzenia.

Kolejne stroiki - przekazano przedstawicielom Gminy Mucharz - Sekretarz Gminy - Marii Roman, Gminie Osiek - Zastępcy Wójta - Markowi Jasińskiemu oraz wójtowi gminy Wiśniowa - Wiesławowi Stelmachowi, który jak twierdził - był pod wielkim wrażeniem organizacji oraz zaangażowania i talentu gospodyń SGW.

Stroik otrzymała również Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzata Matusiak.

Szanowni Państwo, Drogie Panie! 80 lat temu Konstanty Ildefons Gałczyński napisał wiersz - Pochwała Bożego Narodzenia. Jeden z wersów brzmiał tak - Pan Jezus czystość lubi i serca i sprzętu.

O czystość sprzętu, to chyba my, gospodynie zadbaliśmy przed świetami. A co z sercami? Niech będą to dla Państwa moje życzenia. Z czystym sercem łatwiej się żyje. Na Wigilię, na Boże Narodzenie życzę Wam i Waszym rodzinom - czystych serc. Dobrych, błogosławionych, rodzinnych refleksyjnych świąt - wiary nadziei i miłości i Szczęśliwego Nowego Roku - dodała prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzata Matusiak.

Co rok się spotykamy - powiedział prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski. Jesteśmy z Wami od początku! Pomagaliśmy, będziemy pomagać, ale też - wiele zależy od Was. Ostatnio czasy są trudne. Żebyśmy mogli pomagać tak jak pomagamy - prośba do państwa - proszę kupować w sklepach Wizanu, a ja obiecuje Pani Czesi, że pieniążków na pomoc będzie jeszcze więcej!

Co racja - to racja! Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od lat współpracuje z MSH Wizan i równiez wspiera je jak może - polecając usługi i towary tej niezwykłej Spółdzielni.

Podczas konkursu obok stołu z nalewkami mieliśmy niewątpliwą przyjemność obejrzeć wystawy prac ludowego rękodzieła przygotowane przez Halinę Brzazgacz - kwiaty i stroiki, Genowefę Heredę - zwierzątka z siana, oraz Józefę Brudny - prace koronkarskie.

Podczas konkursu - tradycyjnie nie zabrakło degustacji!

Jako, że pierwszy raz gościlismy podczas Stołów Wigilijnych wójta Gminy Wiśniowa - zapytaliśmy go o kilka ciekawych dla nas tematów!

W gminie Wisniowa w każdej wiosce istniej Koło Gospodyń. Węglówka w ostatnich latach przechodziła mały kryzys. Z inicjatywy wójta od 2010 roku w poszczególnych wioskach część funduszu sołeckiego jest przeznaczana na działaność KGW. 2 lata temu przeznaczono na KGW w Węglówce kwotę ok. 5000 zł. Okazało się, że pieniądze te nie zostały wykorzystane. Zebrano grupę młodych gospodyń przedstawiając im propozycję reaktywacji działalności koła. Stare koło istniało, jednak nie działało aktywnie. Młode gospodynie zebrały sie i działają - tańczą gotują, spotykają się, tworzą. Reprezentują wioskę na imprezach regionalnych - pierwsza taka impreza to były dożynki powiatowe organizowane w gminie Wiśniowa. Wtedy Koło pokazało się w nowym składzie. Liczy 20 gospodyń - wtedy bardzo ładnie sie zaoprezentowały. Doszliśmy do wniosku, że KGW to jedyne organizacje zdolne przechować tradycje dla przyszłych pokoleń. Szefową koła jest Urszula Niedośpiał.

O opinię na temat SGW zapytaliśmy również wojewodę Małopolski - Jerzego Millera

Powiem szczerze, że nie znam drugiego takiego Stowarzyszenia, które działałoby ponad Kołami Gospodyń Wiejskich. Fenomenem tego Stowarzyszenia jest to, że to nie jest współpraca Kół Gospodyń Wiejskich tylko, że to jest inicjatywa łącząca członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

U was istnieje "niby" rywalizacja, bo to nie jest rywalizacja, że ktoś musi być pierwszy - tylko chce pochwalić się swoim przepisem, swoją umiejętnością, swoim poczuciem estetyki. To jest rywalizacja pozytywna.

W innych miejscach są działania w okresie dożynek. Są dożynki powiatowe, wojewódzkie - ale nie ma działań permanentnych - przez cały rok. Kolejna wspaniała rzecz to przejście Stowarzyszenia z etapu, gdzie współpracują równolatkowie na współpracę senior i wnuk, i to nie babcia z własną wnuczką - tylko czyjaś babcia z czyjąś wnuczką. Życie biologiczne nam się wydłuża, ale coraz więcej ludzi w dojrzałym wieku ma poczucie odrzucenia. Potrafią coś zaproponować, ale nikt od nich tego nie chce. Nie stwarza warunków. Z drugiej strony ten wnuk do obcej babci nie pójdzie i nie powie - naucz mnie robić pisanki - a tutaj Wy tworzycie taką możliwość, że coś - co było niemożliwe, staje sie nagle naturalne.

To budzi szacunek dla tych osób. Oni nie siedzą przed telewizorem oglądając kolejny serial tylko coś dają swojej społeczności lokalnej.

Z czego się mamy uczyć swojej tradycji? Z książek? Z internetu? Czy od starszych osób. Ja to pamiętam ze swojego dzieciństwa. To jest to. To jest budowanie poczucia patriotyzmu lokalnego. Przyśpiewki, ozdoby lokalne - to nie jest polskie, małopolskie. To jest tutejsze. Gdybyśmy dzisiaj znaleźli się w Gorlicach to prawdopodobnie niewiele przypominałyby tamtejsze ozdoby na choinkę te, które tutaj widzimy.

To jest to poczucie patriotyzmu lokalnego. Bardzo istotne.

Co jest efektem końcowym? Mamy tutaj ok. 200 osób które ze soba trzecią godzinę rozmawiają! Tu nie ma kłótni, nie ma sprzeczki, nie ma polemiki. Tu się mówi nabierając szacunku dla siebie i interesując się problemami drugiej osoby. To będzie owocować. Za tydzień, za miesiąc za rok. Jestem pełen podziwu dla pracowitości, determinacji i wytrwałości. Przecież to są osoby nienajmłodsze - mogłyby powiedzieć - pracowałam przez całe życie przeszłam przez trudny okres - dajcie mi święty spokój, ja chce nacieszyć się życiem. Nie. One dalej chcą być potrzebne. Trzeba to uszanować, wykorzystać taką gotowość. Wcale się nie dziwię, że tu jest mnóstwo przedsiębiorców, młode małżeństwa, czyli, że ten szacunek nie jest oddawany werbalnie przy okazji jakiejś uroczystości - tylko swoją obecnością się go potwierdza.

Twierdzę - dobrze, że jest SGW i dobrze że nam taką ofertę złożyło.

W Wielu wsiach jest tak, że w KGW średnia wieku to 70 lat. Tutaj jest zupełnie inny styl. Tutaj seniorki - gospodynie twierdzą, że młodsze gospodynie są tak samo potrzebne jak one. W związku z tym nie ma konfliktu pokoleń. Mówią - nie chcemy tego robić - to robimy coś innego - ale razem. To systematyczne pokonywanie przeszkód. My często jednorazowo jesteśmy gotowi do poświęceń, ale żeby systematycznie coś dawać - to już przerasta nasze możliwości. Stowarzyszenie Gospodyń swoją siłę czerpie właśnie z tej systematyczności. To ich niepodważalna zaleta!

- powiedział Wojewoda Małopolski Jerzy Miller

Wróćmy jednak między wigilijne stoły! Oceniano 18 stołów wigilijnych Wybór był bardzo trudny. Każdy stół urzekał potrawami i dekoracją.

Wygląd i dobry smak to nie wszystko, bo musimy pamiętać, że tradycyjny stół wigilijny to biały obrus, sianko, opłatek wigilijny, świeca, puste miejsce przy stole. Mimo lokalnej tradycji coraz więcej pojaiwa sie potraw z innych rejonów Polski a nawet świata. Coraz więcej potraw zaskakuje smakiem i zapachem i kunsztem kulinarnym . W głównej mierze oceniani karpia w różnej postaci Komisja bardzo docenia wysiłek i zaangażowanie gospodyń - powiedziała przewodnicząca komisji oceniającej wigilijne stoły - Jadwiga Sopicka

Jury w składzie - Jadwiga Sopicka - instruktor żywienia, Teresa Machalska - właściciel restauracji, Maria Komendera - właściciel firmy kateringowej, oraz zastępca szefoa kuchni i kucharz ParkHotelu Łysoń oceniali 7. grudnia 2013 r. 18 stołów

Komisja postanowiła przyznać:

Grand Prix konkursu stołów wigilijnych zdobyły gospodynie z Głębowic (gmina Osiek)

I miejsce KGW Roczyny, KGW Rzyki

II miejsce KGW Brzezinka, KGW Gierałtowiczki, KGW Osiek, KGW Węglówka

III miejsce - KGW Frydrychowice, KGW Sułkowice KGW Bolęcina, KGW Targanice, KGW Wieprz

Wyróżnienia: KGW Andrychów, KGW Inwałd, KGW Mucharz, KGW Sułkowice Łęg, KGW Świnna Poręba, KGW Targanice Dolne, KGW Zagórnik

 

Zobacz jak wyglądały Wigilijne Stoły 2013 - kliknij

Zanim na scenie zaprezentował się kolejny raz chór z Zagórnika - Prezes SGW postanowiła docenić jeszcze kilku zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się - autor niniejszego opracowania oraz Pan Krzysztof, którego pracy nie widać, ale to są dziesiątki dokumentów, które trzeba opracować. Przy tylu projektach rozliczenie jest bardzo ważne a to właśnie ta osoba to realizuje - powiedziała Prezes SGW ciesząc się, że ma w osobie Pana Krzysztofa i firmy, która reprezentuje - tak dobrego fachowca i sprzymierzeńca Stowarzyszenia

Warto wspomnieć, że chór Misericordias Domini otrzymał słodki prezent od Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan, za ubogacenie konkursu potraw wigilijnych swoją twórczością i talentem. Prezent przekazał Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski

W imieniu wszystkich gospodyń podziękowanie dla właściciela obiektu - Wojciecha Łysonia złożyła Prezes SGW Czesława Wojewodzic - dziękując za pomoc, współpracę i to, że konkurs może odbywać się w tak pięknym obiekcie!

Stół wigilijny zakończono tradycyjnie - odśpiewaniem Barki.

Zobacz jak wyglądały Wigilijne Stoły 2013 - kliknij

Jarosław Skupień


wins