Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Tradycja i teraźniejszość

IX Konkurs Potraw Regionalnych
"Stół Wigilijny"

Osiek, 6 XII 2008 r.

Powrót na stronę spisu treści

Integracja


Zmienia się klimat? Gości tegorocznego IX Konkursu Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny" witał stroik w kształcie palmy.

Ta niecodzienna ozdoba świątecznego stołu KGW Gierałtowice znaleziona została na granicy dwóch wiosek. Zbudowana jest na bazie naturalnego korzenia, pokrytego szyszkami ozdobionymi grysikiem. Ale - nie o tym będziemy mówić w tym fotoreportażu

Jak to się stało, że IX Konkurs "Stół Wigiliny" został zorganizowany w Osieku? Rok temu pierwszy raz będąc w Andrychowie gdy zobaczyłem rozmach przedsięwzięcia - byliśmy zaszokowani - wtedy przyszedł nam do głowy pomysł zorganizowania takiej właśnie imprzy integracyjnej u nas - w Osieku - powiedział Wójt Gminy Osiek - Jerzy Mieszczak witając zaproszonych gości, wśród których znaleźli się samorządowcy z powiatów wadowickiego i oświęcimskiego.

Na nic deklaracje przyjaźni, umowy, zasady współpracy. Jesteśmy przecież ludźmi i każdy z nas znacznie szybciej porozumie się z kimś kogo już zna, kogo spotyka, rozmawia z nim. Spotkania takie jak to - służą nie tylko krzewieniu wiedzy o tradycji. To także szereg nieformalnych spotkań, rozmów, dyskusji podczas których rozwiązują się często problemy nierozwiązywalne.

Poznajemy swoich sąsiadów "zza miedzy", rozmawiamy, dzielimy się doświadczeniami, częstujemy przygotowanym posiłkiem ...

... takim jak ten poniższy :) osiecki kotlet z ziemniaczkami i pyszną czerwoną kapustą

W tym roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich otrzymało status organizacji pożytku publicznego.

Czy warto działać, rozmawiać, współpracować? Warto! Tak rodzą się nowe pomysły, nowe przestrzenie działania. Tyle jest przecież nadal do zrobienia. Jedną z nowych form działania SGW będzie Centrum Wolontariatu - Wzajemna Pomoc.

Czy może być lepsza ilustracja do wzajemnej współpracy ludzi jak ta, którą w formie zabawy przedstawiono podczas Konkursu?

Zabawa dziecinnie prosta, a tak wiele mówiąca o nas - ludziach, o zasadach panujących w naszym społeczeństwie.

O co chodzi?

Tuż przed imprezą przygotowano wiele kolorowych pasków bibuły. Każdy z pasków symbolizuje jednego uczestnika wspólnej zabawy.



Zabawa jest prosta :) - Chwycić za koniec, ładnie posmarować, przytulić i ścisnąć. Tak powstało pierwsze ogniwo łańcucha składającego się z prawie 300 elementów!

Kolejne ogniwo dokleił Wójt Osieka - Jerzy Mieszczak ...

... łańcuch wędrował przez salę. Powstawały wciąż nowe ogniwa ...

... zabawa jest bardzo prosta - wystarczy dokleić się swoim ogniwem do wspólnego łańcucha

Łańcuch jest coraz dłuższy!

Zanim ogłoszono wyniki konkursu - łańcuch był gotowy!

Udekorowano nim świąteczne drzewko

Drzewko dekorowali samorządowcy - Starości i Przewodniczący Rady Powiatów Wadowickiego i Oświęcimskiego

Ile w tej zabawie podobieństwa z prawdziwym życiem. W życiu przecież chodzi dokładnie o to samo. Przecież my, mieszkańcy wiosek, miast, krajów, świata - tworzymy takie właśnie wzajemne łańcuchy. Na tych, którzy nami rządzą spoczywa ogromna odpowiedzialność, aby dekorując nie spowodować rozerwania łańcucha, upuszczenia, zagubienia któregoś z kawałków, równomiernego rozłożenia go na wspólnym drzewie życia. Ale odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich. To my przecież jesteśmy jego ogniwami. To również od naszej siły zależy, czy łańcuch dekorujący drzewko będzie trwały i silny, czy też porozrywany i słaby.

Jarosław Skupień

wins