Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Tradycja i teraźniejszość

IX Konkurs Potraw Regionalnych
"Stół wigilijny"

Osiek, 6 XII 2008 r.

6 grudnia 2008 roku sala biesiadna Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku wypełniła się po brzegi uczestnikami i gośćmi IX Konkursu Potraw Regionalnych "Stół wigilijny" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie we współpracy z szeregiem ludzi dobrej woli - samorządem i mieszkańcami Gminy Osiek oraz sponsorami i darczyńcami Stowarzyszenia.

Ta Wigilia wigilii zgromadziła pod wspólnym dachem przedstawicieli duchowieństwa, samorządów powiatowych i gminnych, instytucji samorządowych, organizacji i firm oraz mieszkańców z terenu dwóch powiatów - oświęcimskiego i wadowickiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży z tego wydarzenia !

Wigilia. Co to takiego?
Zaproszeni goście, sposorzy i fundatorzy nagród
Oprawa artystyczna - chór "Osieczanie" oraz chór gimnazjum z Osieka, chór "Wrzos" z Głębowic
Integracja
Stoły wigilijne poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz wyniki IX Konkursu Potraw Regionalnych - Osiek, 6 XII 2008 r.
Przepis na sukces, ciężka praca Jury, degustacje
Konkurs stroików wigilijnych
Obdarowywanie stroikiem wigilijnym
Nadanie statusu Honorowego Członka SGW
Rozstrzygnięcie konkursu na Nalewkę Babuni
Rozstrzygnięcie konkursu "Stół Wigilijny" - Nagrody

Wyczekiwanie na narodziny Jezusa. Wigilia. Najpiękniejsze, najbardziej polskie, rodzinne święto. Tak jak obchodzimy go My - Polacy tak nie obchodzi go żaden inny naród.

Tradycje wywodzące się z chrześcijaństwa, przypominają nam rzeczy o których często zapominamy.Biały obrus, wigilijna świeca, siano, opłatek, puste miejsce przy stole, choinka, 12 potraw. Każdy z wymienionych wcześniej elementów wigilii ma swój wielki sens, zakorzeniony nie tylko w tradycji ale i w kanonach naszego postępowania.

Ale to tylko zewnętrzne objawy Wigilii. Symbole. Martwe dotąd, dopóki w naszych sercach nie zagości światło prawdziwe. Miłość do drugiego człowieka.

Tradycja. Co to jest ta tradycja? Czy jest dla nas ciężarem? Czy przeszkadza rozwijać się i stawać coraz lepszym? Nie. Tradycja jest dla nas sumą doświadczeń naszych ojców, dziadków, całego naszego narodu. To żywa lekcja tego jak postępować, jak się odżywiać, co jest dla nas dobre a co złe. To nie jest zbiór nakazów i kar, to szczere i najlepsze rady od tych, którzy byli tu przed nami.

I mówili podobnie, jak My teraz :

Nie poddajemy się,
mamy swe marzenia
by nas pamiętały
przyszłe pokolenia

Jarosław Skupień

Gorąco dziękuję wszystkim, którzy swoją postawą i zaangażowaniem pomogli w organizacji IX Konkursu Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny"

Życzę wszystkim zdrowych, spokojnych, rodzinnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2009 Roku!

Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich
Czesława Wojewodzic

 

wins