Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XVIII Przedświąteczna Biesiada Seniorek i Działaczek
Kół Gospodyń Wiejskich

15 grudnia 2018 r.
Miejski Dom Kultury w Andrychowie

Pełna sala! Po raz 18 gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkały się na przedświątecznej biesiadzie seniorek i działaczek Kół Gospodyń Wiejskich.

Jak ten czas szybko biegnie! Zmienia się świat. Organizacje społeczne, stowarzyszenia, kluby i koła - powstają jak grzyby po deszczu. Duże wsparcie ze strony państwa, lokalnych samorządów, instytucji i sponsorów sprawia, że realizowane są nowe projekty i pomysły. Warto pamiętać, że wiele organizacji pozarządowych ma swoje korzenie i bogatą historię. Warto pamiętać o ludziach, którzy tworzyli podwaliny obecnych, działających prężnie organizacji.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie pamięta o seniorkach, które kiedyś działały w Stowarzyszeniu i Kołach Gospodyń Wiejskich.

Życie przemija powoli, pamięć o szczęściu i o tym co boli, życie przemija tak chce przeznaczenie, jedno tylko zostaje - wspomnienie. - powitała przybyłe gospodynie Czesława Wojewodzic - Prezes SGW, wspominając pierwsze spotkania organizowane specjalnie dla seniorek w ramach podziękowań za ich pracę społeczną i poświęcenie.

Kiedyś pracowałyście dla nas wszystkich, teraz ze względu na wiek, chorobę lub inną sytuację nie jesteście już tak aktywne, ale wiecie dobrze jak wielka jest nasza wdzięczność dla Was - seniorek. Niektóre z kół Gospodyń Wiejskich mają w naszej Gminie ponad 150 lat i nadal świetnie sobie radzą. Życie przemija, jedne Panie odchodzą, inne przychodzą na ich miejsce do Kół.

Minutą ciszy uczczono wszystkie seniorki, które działały w kołach Gospodyń Wiejskich, a nie ma ich już wśród nas. W tym roku z wielu Kół odeszło często po kilka osób... Wspomniała Pani Czesława, przypominając postać jednej z Pań, która szczególnie działała w pracach Stowarzyszenia na początku jego działalności. Pani Halina Magierowa zakładała to Stowarzyszenie i bardzo jej nam brakuje.

Zbliża się czas Świąt. Tym razem jednak część spotkania poświęcono historii i działalności Kół Gospodyń Wiejskich.Dlaczego? Pierwsze Koła Gospodyń powstawały przy kółkach rolniczych. Sytuacja w danym okresie w państwie sprawiała to, że Koła Gospodyń dostosowywały się do sytuacji jakich wymagał dany okres czasu. Po wojnie odbudowano struktury Kół Gospodyń. Później przyszedł czas rozkwitu dla Kół, pojwiły się instruktorki pomagające w tematyce gospodarstwa domowego, uczące działania nowego sprzętu, starano się uświadamiać kobiety w każdym zakresie - nawet w zakresie planowanie rodziny. Później przyszedł czas (jeżeli były to wioski rolnicze ) na tak zwane dzicińce letnie, zakładane w czasie lata po to, żeby gospodynie mogły iść do pracy w polu. Później były kursy nawożenia i ochrony roślin, drzewek, upraw. Dzisiaj nie ma już w Kołach tego rodzaju działaności. Radzimy sobie same jak umiemy.

W chwili obecnej to właśnie Koła Gospodyń wraz ze strażakami i kołami sportowymi stanowią najczęściej działalność kulturalną i tradycyjną na wsi. Gospodynie organizują opłatki, spotkania przy wigilijnym i wielkanocnym stole, dożynki, święta państwowe.

Skąd tematyka Kół Gospodyń Wiejskich na spotkaniu dotyczącym seniorek? 9 listopada 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę o Kołach Gospodyń, która wprowadza rewolucje w pracy Kół, które przekształcą się w Stowarzyszenia. Jeżeli koło zarejestruje swoją działalność - stanie się stowarzyszeniem i otrzyma jednorazową dotację od 3000 do 5000 zł, w zależności od ilości członkiń - na tak zwany start. Mał ogospoydń jednak wie, że to jest jednorazowe działanie. Aby zarejestrować działaność trzeba złożyć wniosek. Wszystko w życiu ma dobre i złe strony. Plusem tego rodzaju działań jest to, że można założyć stowarzyszenie i starać się o środki finansowe na późniejsze działania, środki od sponsorów, organizacji, urzędów i innych źródeł, a minusem jest to, że Stowarzyszenie wpada w dokumentację księgową, której tak naprawdę teraz Koła Gospodyń nie prowadzą. O tym fakcie mało kto mówi. Mimo, że ma to być dokumentacja uproszczona to nadal nie jest prostą sprawą dla Gospodyń, które najczęściej z racji wieku nie znają dobrze tego rodzaju tematyki.

Prezes SGW obiecała dokładniej przyjrzeć się tej sprawie. W lutym lub marcu Stowarzyszenie będzie chciało zaprosić przedstawicielkę ARMiR aby przyjechała na spotkanie dla przedstawicielek KGW i przybliżyła tematykę przekształceń Kół Gospodyń Wiejskich w Stowarzyszenia.

Wchodzimy w piękny okres świąteczny. Na stołach pojawią się piękne dekoracje i potrawy. Przed nami Wigilia. Wiele z Pań będzie przygotowywać wigilię. Pamiętajmy, że najważniejsza przy stole jest rodzinna atmosfera. Znajdźmy w sobie siłę przebaczania.

Ojcu głos zamiera, łzy wzruszyły matkę, kiedy drżącą ręką łamią się opłatkiem - czytamy w jednym z wierszy o Wigilii, które słowami dziecka opisuje rodziców. Od lat jednym ze zwyczajów wigilijnych jest wolne miejsce przy stole - miejsce przeznaczone dla osoby która odeszła, a z odejściem której nigdy się nie pogodziliśmy. To miejsce przeznaczone jest dla osoby wyjątkowej, która siedziała przy naszym stole jeszcze nie tak dawno... miejsce, które nie wymaga zastawy, a jedynie czego wymaga to opłatka...

Pamiętajmy o tym podczas Wigilii. Pozostawmy takie - symboliczne miejsce, śpiewajmy kolędy, rozmawiajmy z dziećmi, odrzućmy tematy związane z polityką.

Życzę wam serdeczności i wszystkiego najlepszego na te święta, Niech mam się udzieli magia Świąt Bożego Narodzenia. Dziękuję Wam, że przyszliście dzisiaj do nas - dziękowała seniorkom i zaproszonym gościom specjalnym Prezes SGW - Czesława Wojewodzic.

Podziękowania popłynęły również dla Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Miejskiego Domu Kultury za piękne udekorowanie sali!

Na biesiadę zaproszenie przyjęli Burmistrz Tomasz Żak, Sekretarz Gminy Grażyna Łoboda, Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan Jerzy Chylewski, Przedstawicielka ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie Elżbieta Paluch.

W korytarzu MDK zaprezentowano piękną wystawę rękodzieła przygotowaną przez Gospodynie.

To siódme już, tak liczne spotkanie przedstawicielek SGW w tym roku. Ten rok był szczególny! Zrobiliśmy bardzo dużo pracy. Można powiedzieć, że ten rok był szczególnie urodzajny!

Sponsorami spotkania byli:

  • Gmina Andrychów poprzez program "Spotkajmy się razem"
  • Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan - fundator koszy ze słodkościami dla występujących artystów
  • CKIW, Miejski Dom Kultury - piękny wystrój sali i nagłośnienie
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Targanic Górnych, które obsługiwało gastronomicznie spotkanie
  • Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - które sfinansowało częściowo koszty spotkania

Przed Gospodyniami w pięknym, pełnym serca i talentu występie zaprezentowała się Wiktoria - obdarzona przepięknym, ponadczasowym głosem! Wielkie brawa!

Kiedy gwiazdka błyśnie na wysokim niebie otwórzmy swe serca dla tych co w potrzebie. Niech żyją święta, świąteczne życzenia, niech nam się spełniają najskrytsze marzenia!

Witam Panie bardzo serdecznie! Na spotkaniu opłatkowym dla seniorek byłem 7 razy ale zawsze z wielką przyjemnością przychodzę do Pań, ponieważ to spotkanie opłatkowe, tuż przed świętami wzbudza wspaniałe emocje. Wigilia i święta to czas podsumowań i planów na przyszłość. To był dobry rok zarówno dla Waszego Stowarzyszenia, dla Andrychowa, dla mieszkańców, ale też dla mnie - również dzięki Państwu. Bardzo serdecznie Wam za to dziękuję. Wspominamy to co udało się zrobić, oraz to czego nam się nie udało. Wspominamy z kim się spotykaliśmy, kto od nas odszedł, ale to również jest wspaniały moment na to, żeby się na chwilę zatrzymać i zastanowić w którą stronę dążymy i dlaczego tak szybko. Czas ucieka. Nie możemy go zatrzymać. Spróbujemy jednak chociaż trochę go spowolnić. Życzę Wam wszystkim zdrowia, pomyślności, radości, spełnienia marzeń i tego, by ten przyszły, 2019 rok był dla nas jeszcze lepszy niż 2018 - życzył Gospodyniom i Seniorkom burmistrz Tomasz Żak.

Życzenia dla Gospodyń złożyła również Sekretarz Gminy - Grażyna Łoboda.

Dziękuję za zaproszenie i cieszę się, że mogę z Państwem być. Zawsze jestem pod wrażeniem, że macie tyle siły, ochoty i czasu, żeby tutaj być, spotykać się razem. Kiedy opowiadam o Waszych działaniach znajomym - nie chcą wierzyć! Coraz mniej ludzi spotyka się tak jak Wy. Myślę sobie o tych świętach tak, że kiedyś jak człowiek miał 10, 15 lat to święta kojarzyły nam się z dobrym jedzeniem. Szynka była, rybka była. Dzisiaj patrzymy troszkę inaczej na to wszystko. Przysmaki są dostępne na bieżąco! Nie musimy już czekać na święta, aby zjeść coś pysznego. Święta nabrały dla nas teraz innego znaczenia. Chcemy, żeby były rodzinne! Pewnie zdarza się u Was tak, że synowie i córki powyjeżdżają za granicę. Czekamy na te święta, żeby dzieci i rodzina przyjechały do nas, żebyśmy się razem spotkali i mogli razem przeżywać atmosferę Świąt. Życzę Państwu, żeby nikt nie był sam w te święta, żeby każdy z Was miał przy sobie najbliższych. Życzę zdrowia, spełnienia wszystkich marzeń, uśmiechu, zadowolenia i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku - życzył Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski, zapraszając do placówek WIZANU, który przed świętami przygotował szczególną ofertę dla swoich klientów.

W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich występ chóru KGW z Sułkowic Łęgu.

Prezent za piękny występ wręczył Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski

Tradycyjnie jak co roku każde koło wskazało jedną z Gospodyń Seniorek, która została szczególnie uhonorowana. Kazdej z nich wręczono pamiątkowy dyplom uznania, książkę "Ocalmy kłosy tradycji" oraz słodki upominek.

Szczególnie uhonorowane zostały:

KGW Andrychów: Maria Gurdek

Długoletni członek KGW w Andrychowie, chętnie współpracuje z koleżankami, miła, uczynna, pomocna. Wykazuje dużą aktywność przy organizowanych uroczystościach i spotkaniach. Życzymy Jej dużo zdrowia i wielu życzliwych i dobrych ludzi koło siebie.

 

KGW Brzezinka Dolna: Wawak Natalia

Naszą Natalię wszyscy dobrze znają i dobre zdanie zawsze o Niej mają.
Ciągle uśmiechnięta w zwykły dzień i święta.
Nie stroni od gości, towarzystwo lubi, dobrymi radami może się pochlubić.
Dobrze pamiętamy wizyty w jej domu kiedy na bal robiłyśmy kotyliony.
Chociaż w AZPB długo pracowała to trójkę dzieci dobrze wychowała.
Kochają Ją dzieci, wnuki, prawnuczęta, bo jest dobrą babcią nie tylko od święta.
50 lat pracy w KGW to jest rejestr długi, dobrze pamiętamy Jej wszystkie zasługi.
Jednym słowem znana od krańca do krańca bo to kobieta do tańca i różańca.
Niech nam żyje sto lat w zdrowiu i miłości, a szczęście w Jej życiu niechaj zawsze gości.

 

Gospodynie z Frydrychowic: Anna Szatan

Koleżanka nasza jest osobą pracowitą, koleżeńską, chętnie pomaga innym. Aktywnie uczestniczy w różnych zajęciach i spotkaniach. Zawsze można liczyć na jej dobre rady. Jest aktywną seniorką.

 

KGW Głębowice: Wasztyl Helena

Bardzo Ją cenimy ponieważ przez 40 lat opiekowała się chorą siostrą, a mimo to znajdowała czas aby działać w KGW i w chórze, gdzie należała 35 lat. Uchwałą PZCH i orkiestr w Bielsku Białej została wyróżniona złotą odznaką za zasługi w pracy społecznej związku.

 

Gospodynie z Nidku: Władysława Rajda
w której imieniu odebrała prezent koleżanka z KGW

Władzia nasza koleżanka osoba ciepła ,serdeczna. Już od młodych lat współpracuje z KGW. Urodzona artystka, bierze udział w różnych przedstawieniach. Udziela się również w chórze. Zawsze pogodna i wesoła.

 

KGW Roczyny: Janina Majewska
w której imieniu odebrała prezent koleżanka z KGW

Długoletnia nasza koleżanka /90 lat/. W tej chwili nie wychodzi z domu, ale duchem jest zawsze z nami, interesuje się nadal naszą działalnością i osiągnięciami. Zawsze była bardzo aktywna.


 

KGW Rzyki: Janina Młynarczyk

Jasia jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Rzykach od 40 lat. Bierze aktywny udział w działalności koła. jest ona osobą bardzo komunikatywną z dużym poczuciem humoru często opowiadają kawały rozśmiesza nas do łez jest bardzo koleżeńska uczynna i bardzo pomocna gotowa zawsze dzielić się swoim doświadczeniem jest dla nas wzorem do naśladowania Janeczko Życzymy tobie dużo zdrowia i bardzo się cieszymy że jesteś z nami koleżanki z Koła Gospodyń


 

KGW Sułkowice Bolęcina: Anna Buda

Seniorką w 2018 roku KGW Sułkowice – Bolęcina postanowiono wyróżnić Annę Buda – Przewodniczącą Koła. Koleżanka Anna Buda członkinią Koła była już od lat osiemdziesiątych, w latach 1995–2001 pełniła funkcję V-ce przewodniczącej a Funkcję Przewodniczącej pełni od 2001 roku. Ania jest dobrą organizatorką i motorem działania we wszystkich przedsięwzięciach. Chętnie przekazuje zdobyte umiejętności dla naszych koleżanek jest wzorem do naśladowania. Pod jej przewodnictwem Koło bardzo się rozwinęło. Po raz pierwszy w historii Koło w 2006 r. zorganizowało jubileusz, a było to 50-lecie KGW w Sułkowicach – Bolęcinie. Ania Buda cieszy się szacunkiem i uznaniem, oraz przyjaźnią i wdzięcznością członkiń naszego Koła. Aktywnie uczestniczy we wszystkich zebraniach Koła i Stowarzyszenia, w kursach i konkursach. Jest organizatorką dożynek parafialnych. Ma duszę artystyczną wykonuje stroiki dożynkowe, palmy oraz stroiki bożonarodzeniowe. Chętnie i z dumą nosi strój krakowski na różnych uroczystościach. Dziś nadszedł dzień, aby podziękować jej za trud jaki wniosła w kształtowanie się naszego Koła. Jej koleżeńskość, gotowość do działania, oraz ofiarność sprawiły, że w dzisiejszym dniu nie możemy przejść obojętnie - musimy podziękować, ponieważ gdyby nie nasza koleżanka brakowałoby w naszym Kole ważnego elementu – ducha zespołu, jaki unosi się wśród nas. Aniu ze szczerego serca życzymy Ci zdrowia, szczęścia, pogody ducha oraz nadziei bez której nie da się żyć, niech Ci zegar wybija zawsze szczęśliwe godziny .


 

KGW Sułkowice Łęg: Julia Nalborczyk

My członkinie KGW Sułkowice cieszymy się, że wreszcie mamy okazję wyróżnić naszą koleżankę Julie Nalborczyk. Do tej pory to ona jako prezeska typowała z naszego koła kolejne seniorki do wyróżnienia. Od wielu lat jest prezeską naszego koła które prowadzi wspaniale, z wielkim oddaniem i poświęceniem. Jest pełna pomysłów, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, nie potrafi odmówić gdy się Ją o coś poprosi. Służy radą w każdej sprawie. Z całego serca życzymy Ci droga Julio dobrego zdrowia i chęci do dalszej pracy w naszym kole dla Twojego i naszego zadowolenia.
Członkinie.

 

KGW Targanice Dolne: Krystyna Kolber

Jest w naszym kole od 2001 roku. Od początku prowadziła kronikę koła, a od 2003 r. przez kilka lat pełniła funkcję V-ce przewodniczącej.
Wraz z mężem wiele godzin poświęciła przy pracach remontowych obecnej naszej siedziby, zaś po powodzi w 2005 czynnie uczestniczyła w pracach porządkowych. Aktywnie i chętnie brała udział w pozyskiwaniu sponsorów na zakup stroi krakowskich dla członkiń naszego koła. Zawsze możemy liczyć na jej pomoc i wsparcie, za co gorąco dziękujemy i prosimy o dalszą współpracę.

 

KGW Targanice: Zdzisława Jurczak

Zdzisia, bo tak wszyscy do niej mówimy. Nasza kolezanka jest radosną osobą, kocha kwiaty, opiekuje się nimi w naszym klubie,
Lubi spiewać, opowiadać kawały i jeśli jej tylko zdrowie pozwala, w każdy wtorek jest na naszym spotkaniu.


 

KGW Zagórnik: Zofia Łysoń

Zosia, chociaż nie ma dużego stażu w kole gospodyń bardzo zaangażowana jest w sprawy koła zawsze można liczyć na jej pomoc ma fajne pomysły chętnie przekazuje swoją wiedzę na temat zwyczajów z dawnych lat uczestniczy w kursach wyrazach i różnego rodzaju pracach koleżanki doceniają ją za uśmiech dobry humor uczynność i pomoc Zosiu Dziękujemy ci za to że jesteś z nami

 

Inwałd: Danuta Mydlarz

Długoletnia członkini Koła Gospodyń Wiejskich Inwałd jest wspaniałą koleżanką uczynna pracowita utalentowana kucharka wyłączyła kilka pokoleń sztuki kulinarnej i życzymy jej dużo zdrowia i życzliwości od całej swojej rodziny koleżanek z Koła Gospodyń Elżbieta Bojko

Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i upominków na scenie MDK zaprezentował się chór Koła Gospodyń Wiejskich z Roczyn

Podczas spotkania nie zabrakło również dzielenia się opłatkiem i wielu szczerych, płynących prosto z serca życzeń!


wins