Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Konkurs "Bukiety na Zielną"

Piękna wielowiekowa tradycja obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej stała się inspiracją dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, które postanowiły zorganizować tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o nazwach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin.

Regulamin Konkursu:

I . Organizator konkursu:

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów

II. Cel konkursu "Bukiety na Zielną" - Powrót do zwyczajów oraz wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości  święconych roślin. Połączenie modlitwy, piękna, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin.

III. Uczestnicy konkursu;
Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Gmin: Andrychów, Wieprz, Osiek

IV. Założenia konkursu:

Przez wieki w pewne dni w roku ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszymi takimi okazjami były oktawa Bożego Ciała  kiedy święcono wianki i dzień Matki Boskiej Zielnej /15 sierpnia/ kiedy święcono bukiety.

Święta te uzupełniały się wyśmienicie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na Zielną – te kwitnące późnym latem.

Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok , wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Wianki czasami wieszano na drzwiach , a bukiety z Zielnej wkładano za święte obrazy. Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.

Badając tradycję używania ziół w Polsce zauważono zanik wielu zwyczajów , oraz wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości roślin.  Znajomość tego co gdzie się święci , jak się nazywa i jak to używano to klucz do miejscowej wiedzy zielarskiej.

Do najczęściej spotykanych przy święceniu gatunków należały: piołun /na niedomagania żołądkowe/ ,krwawnik /przy blednicy/, wrotycz /przeciw robakom i glistom/, dziurawiec /na oczyszczenie krwi ,owrzodzenia i rany/, starzec leśny /na bóle żołądkowe/, rumianek/ na ból zębów/, bratki polne /na bóle brzucha u dzieci/ i miętę /na żołądek i ból zębów/.

Inne zioła kwitnące w tym czasie i wkładane do bukietów to: maki, szałwia, macierzanka, wrotycz, koper, kminek, koński szczaw, boże drzewko, rozmaryn, melisa.

Do bukietów ziół dodawano również inne rośliny, takie jak zboża, marchew, jabłka, kwiaty.

Kryteria oceny bukietów

*   skład bukietów / wianków
*   estetyka wykonania
*   ogólne wrażenie

V. Oceny  dokona Komisja konkursowa powołana  przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

                                                                                      Opracowała: Zofia Oboza -ODR


wins