Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

„III Konkurs Bukietów Zielnych”
Hotel&SPA Czarny Groń - Rzyki Praciaki

Konkurs "Bukiety na Zielną" zorganizowano w związku z wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo - uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Celem tego rodzaju działań jest powrót do dawnych zwyczajów, a jednocześnie połączenie piękna kompozycji kwiatowych, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin, które nas otaczają.

Uczestniczkami konkursu były przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich gmin Andrychów, Wieprz, Osiek, Wiśniowa, Kęty i Mucharz.

Przez wieki w szczególne dni roku ludzie święcili w świątyniach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszymi tego rodzaju świętami były oktawa Bożego Ciała, kiedy święcono wianki, oraz dzień Matki Boskiej Zielnej, kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wzajemnie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na "Zielną" - te, kwitnące późnym latem. Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok, wierząc, że chronią od nieszczęść, choroby, pioruna. Wianki czasami wieszano na drzwiach, a bukiety z "Zielnej" wkładano za święte obrazy. Wierzono, że wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.

Badający tradycję używania ziół w Polsce zauważyli zanik wielu zwyczajów oraz wiedzy o nazwach i zastosowaniu roślin, znajomości tego w jakim regionie i co się święci, jak nazywają się poszczególne zioła oraz tego jak używać poszczególnych ziół.

Do najczęściej spotykanych przy święceniu gatunków ziół należały: piołun (niedomagania żołądkowe), krwawnik (błędnica), wrotycz (przeciwko robakom i glistom), dziurawiec (oczyszczenie krwi, rany) starzec leśny (bóle żołądka), rumianek (ból zębów), bratki polne (bóle brzucha u dzieci), mięta (ból żołądka i zębów). Inne zioła kwitnące w tym czasie, wkładane do bukietów to: mak, szałwia, macierzanka, wrotycz, koper, kminek, koński szczaw, boże drzewko, rozmarym, melisa.

Do bukietów zielnych dodawano również inne rośliny takie jak: zboża, marchew, jabłka, kwiaty ogorodowe. Komisja oceniając bukiety analizowała je pod kątem zawartości i różnorodności roślin i ziół, estetyki wykonania i ogólnego wizualnego wrażenia.

Pogoda w sierpniu 2015 roku wyjątkowo sprzyjała wypoczynkowi. Niestety - nie była dobra dla upraw. Gorące, niemal tropikalne powietrze wysuszyło wiele upraw.

Na III konkursie Bukietów Zielnych organizowanym na święto Matki Boskiej Zielnej zebranych powitała Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic. Mottem Konkursu były słowa: "W tym pięknym dniu każdy kwiat woła: zanieś mnie dzisiaj do kościoła"

Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska
(Bayer Full - Polskie kwiaty)

Konkurs odbył się 14 sierpnia 2015 r. o godzinie 16.00 w Hotelu&SPA Czarny Groń w Rzykach Praciakach.

Konkurs udowadnia, że bukiet zielny - przed laty bardzo popularny i ważny zwyczaj - powraca do łask. Coraz częściej zastanawiamy się jak bardzo poprzez nasze odejście od natury zatraciliśmy część naszego człowieczeństwa. Natura nas uczy, bawi, cieszy, ale też - uzdrawia. Coraz częściej zachwycamy się, ale też rozumiemy jej ogromną siłę. Układając kwiaty i zioła w kompozycje, które mogą przetrwać długi czas uczymy się od nowa wiedzy, która kiedyś przekazywana była naturalnie - z pokolenia na pokolenie.

Inspiracją dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w organizacji konkursu stała się impreza - Cudowna Moc Bukietów - zapoczątkowana przed laty przez Liliannę Sonik - Prezes Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa. Konkurs przeprowadzano na Małym Rynku w Krakowie. Podobne konkursy robi w Polsce tylko kilka organizacji w innych regionach kraju.

Zapraszamy do obejrzenia bukietów konkursowych

 

Inspiracją dla stworzenia konkursu była również piękna, wielowiekowa tradycja obchodzenia przez Gospodynie Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej.

Gospodynie wspólnie postanowiły zorganizować tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o gatunkach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin i ziół.

Święto Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jest w całym naszym kraju. Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie u nas, tuż obok - w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się piękne inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia.

Przypominamy, że jednym z ważniejszych celów organizowania Konkursu Bukietów Maryjnych jest również dokumentowanie tego co rośnie w danym regionie. Na fotografiach i w opisie bukietów możemy potem, po latach dokładnie prześledzić jaka w danym miejscu występowała roślinność, czy gatunki te przetrwały. Porównując bukiety zielne z wielu regionów Polski można dostrzec jakie rośliny rosną w najbliższym otoczeniu gospodarstw. To bardzo potrzebna wiedza.

Konkurs bukietów zielnych jest konkursem dostępnym dla wszystkich. Aby w nim uczestniczyć nie trzeba wydatków finansowych. Pomysły podsuwa nam sama Natura. W wielu miejscach gminy i powiatu - rośnie wiele różnego rodzaju roślin. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu posiadania w najbliższym otoczeniu ciekawych i pożytecznych dla człowieka ziół.

Konkurs ma więc podwójne znaczenie - estetyczne i religijne, ale też edukacyjne.

Tworzenie bukietów ma również wymiar artystyczny. Przeplatające się różnymi kolorami kompozycje potrafią zachwycić nie tylko misternym kunsztem natury - wyglądem kwiatów i liści, ale też wydawanym przez nie zapachem.

Dzięki uprzejmości Sławomira Rusinka i jego córki Elżbiety Wisiorek konkurs przeprowadzono w pięknym i nowoczesnym Hotelu Czarny Groń w Rzykach Praciakach.

Przed konkursem podobnie jak w roku ubiegłym SGW zorganizowało w ramach programu Mecenat Małopolski 2015 Program skierowany dla sześciu Gopspodyń i sześciu młodych dziewcząt, który miał na celu łączenie pokoleń oraz przekazanie wiedzy oraz pasji tworzenia bukietów.

Zobaczcie fotoreportaż

Legenda mówi, że dawniej bukiety zielne wsadzano na pole kapusty - bukiet miał się tam znaleźć przez okres 3 dni. Wierzono, że wtedy nic kapuście nie zaszkodzi i będzie miałą duże plony. Później bukiet umieszczano na podddaszu, albo za obrazem. Z bukietu sukcesywnie pobierano zioła w razie potrzeby. Okadzano zwierzęta, przed pierwszym wypuszczeniem ich na pastwiska. Jeżeli w bukiecie było zboże - wykruszano z niego ziarna do ziarna siewnego.

Przekazywanie tradycji to obowiązek - do nas należy zapamiętanie i przekazanie zwyczajów naszych rodziców i dziadków - kolejnemu pokoleniu.



Podczas 3 Konkursu Bukietów Zielnych gościliśmy m.in.

Poseł na Sejm RP Joanna Bobowska
Poseł na Sejm RP Marek Polak
Senator Andrzej Pająk
Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - Józef Kała
Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Jan Gębala
Starosta Powiatu Wadowickiego Bartosz Kaliński
Wicestarosta Powiatu Wadowickiego Andrzej Górecki
Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski
Kierownik Agendy Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego Piotr Hertig
Przedstawiciele Gminy Mucharz
Przedstawiciele Gminy Osiek
Przedstawiciele Gminy Wiśniowa
Dyrektor ZZOZ Wadowice Józef Budka
Dyrektor Biura Burmistrza Agnieszka Gierszewska
Prezes MSH WIZAN Jerzy Chylewski
Przewodniczący Rady Nadzorczej ABS Bank Spółdzielczy Jan Sordyl
Prezes ABS Banku Spółdzielczego Małgorzata Matusiak
Radni Powiatu Wadowickiego
Radni Gminy Andrychów, Wieprz i Osiek
Sekretarz Gminy Andrychów Grażyna Łoboda
Skarbnik Gminy Andrychów Dorota Żywioł
Honorowi Członkowie SGW
Dyrektor CKiW w Andrychowie Aneta Wądrzyk
Biuro Promocji UM Andrychów
Powiatowy Urząd Pracy
OSP Andrychów
UTW w Andrychowie
Dyrektorzy szkół,
Prezes PTTK Andrychów - Tadeusz Sumper
Nowiny Andrychowskie, Kronikę Beskidzką Wiadomości Powiatowe, www.andrychow.pl
21 Kół Gospodyń Wiejskich 10 KGW z Gminy Andrychów, 4 KGW z Gminy Wieprz, 2 KGW z Gminy Osiek, 1 KGW z Gminy Wiśniowa, 1 KGW z Kęt, 3 KGW z gminy Mucharz

Dla wszystkich gości zatańczył, zaśpiewał i przygotował piękny program zespół "Mali Węglowianie" - Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Wiśniowa powiat Myślenice.

Dzieci zaprezentowały program - inscenizację wiejskiego wesela. Na zakończenie występu poczęstowały szanownych gości pięknie wyglądającymi - pysznymi wypiekami. Zespół działa przy kole Gospodyń.
To był dla dzieci dzień pełen przygód! Zespół przed występem dzięki uprzejmości Czarnego Gronia skorzystał z jednej z wielu atrakcji Ośrodka - Magicznej Osady!

Podczas konkursu młodzi artyści zaprezentowali zaślubiny Jasieńka i Maryny - kolejny program w którym propagują wiedzę o zwyczajach i obyczajach regionu, muzykę, tańce, przyśpiewki , obrzędy i tradycje związane tym razem z zaślubinami.

Więdzą już węglowskie wioski i węglowskie doliny jak to chłopak chodził do dziewczyny! Teraz wiemy i My :). Było wspólne robienie pierzyny, ploteczki, a wszystko to pokazano z dużą dozą humoru.

Artystów czekały po występie gorące oklaski oraz niespodzianka - wielki kosz słodyczy i smakołyków - ufundowany przez MSH Wizan. Prezent wręczył Prezes Spółdzielni - Jerzy Chylewski.

Jak wspomnieliśmy - dzieci oprócz pieknego programu przyjechały na konkurs ze specjalnym podarunkiem dla gospodyń i szanownych gości - pysznymi wypiekami!

Na wszystkich przybyłych czekał podczas konkursu smaczny poczęstunek!

Podczas spotkania nie zabrakło podziękowań dla sponsorów, którzy pomogli w przygotowaniu konkursu oraz w zakupie nagród - każde koło otrzymało nagrodę!

Sponsorami 3 Konkursu Bukietów Zielnych byli:

Gospodarze Obiektu - Sławomir Rusinek i Elżbieta Wisiorek

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

- w ramach programu Mecenat Małopolski - Kultura i Tradycja Dialogiem Pokoleń, z tego programu realizowano równiez działania związane z wiciem wieńca i warsztatami tworzenia Bukietów. Z programu wydany będzie również folder - podsumowujący 15 lat działań SGW

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Urzad Miejski w Andrychowie - Program Bukiety Zielne i Wieniec Dożynkowy
Urząd gminy Osiek - finansowanie nagród dla Kół Gminy Osiek
Urząd gminy Mucharz - finansowanie nagrody dla Kół Gminy Mucharz
Urząd gminy Wiśniowa - finansowanie nagrody dla Kół Gminy Wiśniowa
MSH Wizan
ABS Bank Spółdzielczy
Protech Zator - Jan Krupnik
Maspex Wadowice
Hurtownia Tkanin Pako
Agencja Ubezpieczeniowa Sordyl
Janina i Zbigniew Zając
CMC Inwałd
Dorota Młynarczyk
Halina i Edward Górscy
Firma Pabol Sp. z o.o.
Jarosław Skupień
Jolanta i Marek Piekiełko
Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich
Lucyna Mieszczak
Stefan Rokita
KGW Bulowice
Stanisław Murgas - firma StahBud

Komisja konkursowa miała trudne zadanie!

Nam szczególnie spodobał sie bukiet zielny gospodyń z Kozińca, które po raz kolejny zaprezentowały kunszt tworzenia tego rodzaju bukietów.

W tym roku znalazło się w nim 76 ziół z kwiatami, owoce, maliny, jagody. W bukiecie był szkarłat - oliwkowy i bordowy, boże drzewko, tymianek, lawenda, jabłko, aronia, tornina, zioła zbierane w szczerym słońcu na kozińcskich polanach i wiele innych ciekawych ziół.

Bukiet układany był jak kłosy zbóż, na przemian. Kozinianki kultywują tradycję, żyją nią. To działania pokoleniowe - rodzinne. W Kole gospodyń działa 12 mam, 12 córek, 15 dzieci. Członkiń jest dużow więcej. 46 osób ma piękne stroje. Oprócz tego w kole działa jeszcze 30 osób. Koło ma 75 lat. Podtrzymują tradycję i obrządki. W chwili obecnej realizowany jest projekt, aby Koziniec miał swój symbol. Przed laty była to wieś wołoska. Wypasało się bydło i zwierzęta. Wieś pasterska. Nic dziwnego, że postanowiono wspólnie aby symbolem Kozińca był dzwonek pasterski - gliniany, wypalany, na którym namalowane będą kwiaty i zioła - mak, chaber, rumianek.

W naszym bukiecie jest wiele ziół - mówia jego twórczynie. Jest macierzanka, podbiał, dziurawiec, dziki bez, zywokost, pokrzywa, orzechy, liście dębu, suszona lipa. Bukiet stworzyły Gabriela Czechowicz, Edyta Sikora i Radwan Monika. Zioła zbierano dwa dni a układano przez jedno popołudnie. Zioła ułożono na specjalnej konstrukcji, ponieważ są różnej długości. Przypomnimy Wam jeszcze raz wywiad sprzed roku z autorką bukietu zawierającego wtedy 58 ziół! Moniką Radwan z KGW Koziniec

Najważniejsze w tego rodzaju bukiecie - bukiecie dla Matki Boskiej Zielnej jest układanie kwiatów. Kwiaty i zioła muszą być tak układane, by te, które więdną wcześniej były podtrzymywane przez te silniejsze, żeby bukiet był ozdobą naszego domu przez cały rok. Te zioła które zasuszają się wcześniej, maja zdobić i podtrzymywać te kwiaty i zioła, które jeszcze nie są zasuszone. W bukiecie powinny znaleźć się wszystkie zioła z danego regionu. Bukiety w regionie Gminy Mucharz są robione aż z 86 ziół! Dowiedziałam się tego od mojej babci. Ja zebrałam na bukiet 58 ziół - wszystkie te zioła znajdują się w nagrodzonym pierwszym miejscem bukiecie. Cieszyć będą się również moje koleżanki, że przekazujemy to nasze dziedzictwo dalej, że nie wstydzimy się go, że to co nam przekazały nasze mamy i babcie - przekazujemy innym. Kiedyś Św. Jan Paweł II powiedział - Nie wstydźcie się tego. Szanujcie to! My to bardzo szanujemy!

Wiedzy o ziołach nauczyła mnie babcia. Ważne jest to, kiedy zrywać zioła. Trzeba to robić w odpowiednim czasie inaczej stracą kolor, swoje właściwości. Na codzień korzystam z macierzanki - polecam wszystkim kąpiele w macierzance! Polecam również kwiat lipy, rumianek, czarny bez, aronię, miętę - te zioła stosuję niemal na codzień! W Gminie Mucharz są nowoczesne ogródki, ale zawsze jest w nich wydzielone miejsce na zioła. Blisko domu mam szałwię, rumianek, skrzyp, macierzankę, słonecznik, przepiękne malwy - wszystko to zdobi mój dom - powiedziała nam rok temu Monika Radwan

Jak wspomnieliśmy - na konkurs przybyło mnóstwo znamienitych gości.

Przybyłm - szczególnym gościom wręczono piękne bukiety zielne.

Naśladując tradycję i obyczaje budujemy naszą tożsamość - szacunek do korzeni, budując jednoczeńie model tradycyjnej polskiej rodziny - powiedział odbierając bukiet - Poseł na Sejm RP Marek Polak, który życzył Gospodyniom satysfakcji z działań na rzecz lokalnej społeczności.

Z wielka radością przybywam na takie spotkania - bo przecież tu jest Polska. To piękne co tutaj Panie prezentują - stroje, muzykę, śpiew i tradycje - powiedział Senator RP Andrzej Pająk. Trzeba nam tych korzeni strzec - a to co robicie jest bardzo ważne - składam Wam wyrazy szacunku! - dodał

Przybyłych gości powitała Gospodyni Czarnego Gronia - Elżbieta Wisiorek - ciesząc się, że tak licznie przybyli, mimo wakacji, życząc wszystkim udanego wieczoru. Dla wszystkich gości dedykowano pierwszy występ zespołu dziecięcego z Węglówki.

Gratulację za pomysł i życzenia dalszej dynamicznej pracy na rzecz lokalnej społeczności życzyła Poseł na Sejm - Joanna Bobowska.

Na scenie zaprezentował się również zespół młodzieżowy i folklorystyczny z Kozińca.

Ludowa Kapela "Kozinianie" z Kozińca to dziecięcy zespół "Dutki" i młodzieżowa kapela folkowa. Opiekunem artstycznym jest Tadeusz Wojtanek. Zespół pięknie prezentuje czysty folklor górali Beskidu Wysokiego i Małego,

 

Zespół z Kozińca - radosne, uśmiechnięte i bardzo zdolne dzieci i młodzież otrzymali od Prezesa Wizanu smaczny podarunek!

Jak wspomnieliśmy - tradycją jest, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich wręcza przyjaciołom Stowarzyszenia efekty swojej pracy. Tym razem były to oczywiście piękne bukiety zielne.

Bardzo się ciesze z przyjazdów do Was. Każdy z nas przyjeżdżając tutaj czuje sie dobrze, jak u siebie. Wie, że jest gościem ludzi wyjątkowych, którzy ogromnym wysiłkiem przygotowują swoje i nasze święta. Ja pochodzę właśnie z takiego domu. To nie słowa często decydują o wszystkim, ale taki typowy - rodzinny dom. Na pierwszysm spotkaniu, kilka lat temu mówiłem, że moja mama przygotowywała wieniec dożynkowy jako szefował Koła Gospodyń. To było zupełnie naturalnie. Dziękuję za to co Panie robią, bo to dla nas wielka wskazówka - cały Urzad Marszałkowski jest zachwycomny waszymi inicjatywami i pomysłami, gdzie tylko można - staramy się promować wzorce, które ustanawiace. Pani Czesława dzieli się z innymi swoimi doświadczeniami. - powiedział m.in. dziękując za otrzymany bukiet oraz stroik i wieniec dożynkowy - Marszałek Małopolski - Marek Sowa

Panie, których bukiet wybrał Marszałek otrzymały od niego pamiątkowy upominek.

Jak wspomnieliśmy Marszałek otrzymał również dożynkowy wianuszek oraz stroik dla mamy.

Gospodynie prosiły o przekazanie pozdrowień dla Wojewody Jana Millera, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. Gospodynie brawami pozdrowiły Wojewodę.


Bukiety Zielne otrzymali również przedstawiciele samorządu - m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Jan Gębala, który wW imieniu własnym i Rady Powiatu podziękował za zproszenie. Czujemy sie dumni, że wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego działa wśród gospodyń z taka energią i pasją.

Gospodynim podziękował również Starosta Powiatu Wadowickiego - dziękując, że tak pięknie wpisują się w dialog międzypokoleniowy - przekazując swoją pasję i wiedzę kolejnym pokoleniom.

Na stołach i stolikach przy których siedzieli goście imprezy oraz gospodynie KGW pojawiły sie bukiety własnoręcznie wykonane przez gospodynie podczas warsztatów układania kwiatów!

Nie zabrakło smacznego poczęstunku!

Bukiety otrzymali również Sekretarz Gminy - Grażyna Łoboda, Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski. Obdarowani dziękowali za to, że Gospodynie przypominają nam o tradcyji - pięknie ogrodów i łąk, pięknie Polski i wyrażali słowa uznania, podziękowania i podziwu dla twórczyń bukietów.

Bukiety otrzymali również przedstawiciele Gmin Wieprz, Mucharz, Wiśniowa, Osiek i Węglówka.

Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzata Matusiak przypomniała podczas spotkania słowa Księdza Tischnera mówiące o święcie Matki Boskiej Zielnej. Ks. Tschner powiedział kiedyś, że jest to najpiękniejsze święto. Zbieranie ziół i kwiatów łagodzi jak muzyka - nasze obyczaje - koi i uczy. Nie sposób nie zgodzić sie z nim patrząc na piękne bukiety, które Panie przygotowałyście. Dziękuję za zaproszenie i za to, że w tak pięknych okolicznościach mogliśmy wspólnie spędzić czas.

Prezes MSH Wizan pogratulował organizacji konkursu, przypominając, że od lat Wizan działa wspólnie ze Stowarzyszeniem Gospodyń. Wizan obchodzi w tym roku jubileusz działalności. Z tej okazji klientów placówek Wizanu czeka miła niespodzianka - po raz pierwszy w działalności firmy można będzie wylosować samochód! Szczegóły w placówkach Wizanu! Zapraszamy!

Piękny Bukiet Zielny pojawi się w recepcji Czarnego Gronia - przypominając o nadchodzącym święcie.

Komisja konkursowa: Przewodnicząca komisji - Zofia Oboza wraz ze Stefanią Matejko-Zaremba oraz Mirosławą Wieczorek oceniła 36 bukietów - 21 bukietów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wieskich oraz 15 bukietów indywidualnych.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:

Kategoria I – Koła Gospodyń Wiejskich:

  • I miejsce:
    KGW Węglówka, KGW Koziniec, KGW Roczyny
  • II miejsce:
    KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Bulowice, KGW Frydrychowice
  • III miejsce:
    KGW Targanice Dolne, KGW Osiek, KGW Mucharz

Kategoria II – bukiety indywidualne:

  • I miejsce:
    Elżbieta Bojko
  • II miejsce:
    Zofia Moskwik
    Maria Warchał
  • III miejsce:
    Sabina Sowa
    Barbara Mydlarz

Dla wszystkich gości zaśpiewali soliści zespołu "Śląsk" Zabawa była przednia! W śpiew włączyła się cała sala - wszyscy razem śpiewali popularne piosenki - kołysząc się w rytm muzyki. Po kilku utworach większa część publiczności wstała, bo nogi same rwały się do tańca! Zespół zaśpiewał takie hity jak "Szła dzieweczka" "Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom", "Gdybym miał gitarę", "Dziś prawdziwych cyganów już nie ma", "Maryjanna" Były też piosenki typowo śląskie - biesiadne. Bardzo popularne właśnie na Śląsku, a jak się okazało - również u nas.

 

 

wins